Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο πολύ ενημερωμένο thread περί ηλιακών. Με απασχολεί η κλίση (ως προς τον ορίζοντα) που πρέπει να έχει ο ηλιακός που αγόρασα.

Διαμένω στην Κέρκυρα με γεωγ.πλάτος 39.5 μοίρες. Διάβασα πως για τη βέλτιστη απόδοση του Η/Θ όλο το χρόνο προτείνεται η κλίση του να είναι ίση με το γ.πλάτος. Με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση το χειμώνα, καθότι το καλοκαιρι η απόδοση είναι πολύ καλή έτσι και αλλιώς... Σκεφτομουνα για μια κλίση 45 μοιρών, δηλ. 5.5 μοίρες επιπλέον του γεωγ. πλάτους. Είναι σωστή μια τέτοια σκέψη;

Να σημειώσω πως η βάση του Η/Θ που έχω αγοράσει έχει μια fix κλίση της τάξης των 32 μοιρών μόνο, αλλά επειδή θα τοποθετηθεί πάνω σε σιδηροκατασκευή πάνω από την κεραμοσκεπή (η οποία δεν αντέχει το βάρος), θα κατασκευαστεί η σιδεροκατασκευή με την επιπλέον κλίση που θα χρειαστώ. Ευχαριστώ!

 

Μια σκέψη: δεδομένου πως στο κλειστό κύκλωμα με το διάλυμα νερού-θερμικού υγρού είναι σκόπιμο να έχουμε τα λιγότερα δυνατά άλατα για την προστασια των σωληνώσεων, μήπως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούσαμε απιονισμένο νερό και όχι κοινό νερό βρύσης (που είναι σκληρότερο )

Επεξ/σία από dimpas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα,

Σε ενοικιαζομενα δωματια εχουν συνδεσει τους ηλιακους θερμοσιφωνες με το boiler με μια βανα που επιλεγεις αμα το νερο απο τα ηλιακα θα παει προς τα δωματια ή προς το boiler. Το αποτελεσμα ειναι να μην υπαρχει ποτε ικανοποιητικα ζεστο νερο απο το ηλιακο (με εξωτερικη θερμοκρασια 35 C κατακαλοκαιρο, 3 το μεσημερι ερχονται 32 C απο το ηλιακο, διολου ικανοποιητικη θερμοκρασια), μιας το ηλιακο δεν προλαβαινει να ζεστανει το νερο επειδη το τραβαει ολο το boiler τις ωρες 12:30 - 3:00 το μεσημερι. Υπαρχει καποια λυση γιαυτο ? Ή η μονη χρησιμοτητα των ηλιακων ειναι πλεον να προθερμαινουν το νερο του boiler ?

Η μονες μερες που ειδα να ερχεται καυτο νερο απο το ηλιακο, ειναι οταν οι ενοικοι ελειπαν για εκδρομες και εμειναν ελαχιστοι στα δωματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε kapetanakos εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, ρωτησα κ καποιους που εχουν caldo εδω κ 25 χρονια μου ειπαν κ ακομη δουλευει, χτυπατον http://www.bestgr.gr...ones-caldo στο συγκεκριμενο site ειναι τσαμπα.

Αν εισαι αττικη σου φερνουν τον ηλιακο, κανουν κ την τοποθετηση κ μετα πληρωνεις.

 

Ρε παιδιά πως γίνεται Inox 160lt για 550 Ευρώ; Μήπως είναι απάτη; Δεν έχω δει Inox ούτε καν να πλησιάζει τέτοια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........Δεν έχω δει Inox ούτε καν να πλησιάζει τέτοια τιμή.

μήπως είναι όμως inox μόνο...εξωτερικά; (συνηθίζεται αρκετά αφού, σε τελευταία ανάλυση, το έξω είναι αυτό που βλέπεις)

μήπως είναι 160 λίτρα μόνο στα χαρτιά; (ομοίως κάτι που συνηθίζεται με κάποιες ακραίες περιπτώσεις να είναι 120-και βγάλε-λίτρα)

μήπως σε "υποχρεώνουν" μέσω του συμβολαίου αγοράς/εγγύησης να κάνεις service κάθε 1-2 χρόνια (70-120 ευρώ) και τελικά καταλήξεις να σου στοιχίσει ο ανοξείδωτος σαν...χρυσός μέσα σε 6-7 χρόνια;

 

υγ. δεν αναφέρομαι στην συγκεκριμένη εταιρία για την οποία και δεν ξέρω κάτι αλλά σε καταστάσεις που "παίζουν" στο χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοποθέτησα, πριν από 15 μέρες, ηλιακό της Ηλιοακμή (200 λίτρα με συλλέκτες 2 χ 2.1m)...

 

Είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος έως τώρα, αφού υπάρχει άφθονο ζεστό νερό για χρήση από 6 άτομα, όλο το 24ωρο...

 

Το φθινόπωρο (χωρίς συνεχόμενη ηλιοφάνεια) θα δούμε τι πραγματικά αξίζει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ακριβώς τον ίδιο ηλιακό έχω αγοράσει και εγώ. Τον τοποθέτησες σε ταράτσα ή σε κεραμοσκεπή; Χρησιμοποίησες τη βάση του ως έχει ή έκανες κάποια τροποποίηση;

 

Τοποθέτησα, πριν από 15 μέρες, ηλιακό της Ηλιοακμή (200 λίτρα με συλλέκτες 2 χ 2.1m)...

 

Είμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος έως τώρα, αφού υπάρχει άφθονο ζεστό νερό για χρήση από 6 άτομα, όλο το 24ωρο...

 

Το φθινόπωρο (χωρίς συνεχόμενη ηλιοφάνεια) θα δούμε τι πραγματικά αξίζει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια,

σχετικα με την ηλιακη θερμανση που συζητουσα με καποιους εδω πριν μερικες μερες. βρηκα το παρακατω απο την εταιρια που εχω παρει το ηλιακο μου

http://www.diana-solar.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=80

δεν λεει πολλα αλλα επιβεβαιωνει αυτο που ελεγα για θερμανση απευθειας πανω στο καλοριφερ. επειδη το ψαχνω θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο ειδικους για το συστημα αυτο. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

 

διάβασα αρκετές σελίδες από το θέμα (κυρίως από την αρχή), αλλά ομολογώ δεν έχω καταλήξει ως προς το ποιο boiler τριπλής ενέργειας να επιλέξω (200 lt). Έχω δει διάφορες μάρκες, όπως π.χ. Nobel, Elco, Enersun. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως είναι όμως inox μόνο...εξωτερικά; (συνηθίζεται αρκετά αφού, σε τελευταία ανάλυση, το έξω είναι αυτό που βλέπεις)

μήπως είναι 160 λίτρα μόνο στα χαρτιά; (ομοίως κάτι που συνηθίζεται με κάποιες ακραίες περιπτώσεις να είναι 120-και βγάλε-λίτρα)

μήπως σε "υποχρεώνουν" μέσω του συμβολαίου αγοράς/εγγύησης να κάνεις service κάθε 1-2 χρόνια (70-120 ευρώ) και τελικά καταλήξεις να σου στοιχίσει ο ανοξείδωτος σαν...χρυσός μέσα σε 6-7 χρόνια;

 

υγ. δεν αναφέρομαι στην συγκεκριμένη εταιρία για την οποία και δεν ξέρω κάτι αλλά σε καταστάσεις που "παίζουν" στο χώρο

 

Λοιπόν, πηγαίνοντας στο site της Caldo νομίζω καταλαβαίνω πλέον πως είναι Inox εξωτερικά και γαλβανιζέ εσωτερικά. Αυτό προκύπτει από το γεγονός πως στο bestgr.gr σε χρεώνουν εξτρά για το "βαρέως τύπου 4mm" και στο site της Caldo έχει επιλογές Γαλβανιζέ και Inox εξωτερικά και εσωτερικά ξεκινάει από γαλβανιζέ 3mm, μετά "ενισχυμένο" γαλβανιζέ 4mm, μετά glass και inox. Άρα για να έχεις επιλογή στον Inox να προσθέσεις "βαρέως τύπου 4mm" νομίζω σημαίνει Inox εξωτερικά, γαλβανιζέ 3 ή 4 mm εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

 

διάβασα αρκετές σελίδες από το θέμα (κυρίως από την αρχή), αλλά ομολογώ δεν έχω καταλήξει ως προς το ποιο boiler τριπλής ενέργειας να επιλέξω (200 lt). Έχω δει διάφορες μάρκες, όπως π.χ. Nobel, Elco, Enersun. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει;

 

Ευχαριστώ.

 

ειναι γνωστο πως ο elco δεν ειναι καθολου αξιοπιστος εδω και παρα πολυ καιρο. nobel εψαχνα κι εγω οταν αποφασισα να βαλω στο σπιτι μου αλλα οι γνωμες που ακουσα δεν ηταν καθολου καλες. η κατασκευη του δεν με πολυ ενθουσιασε. τον αλλον δεν τον γνωριζω. θα σου ελεγα να το ψαξεις κι αλλο. δες sonne και diana

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αγόρασα έναν ηλιακο Elco 160L διπλής ενέργειας με επιλεκτικό συλλέκτη 2,4m2 (689€) το Μάιο, και απο τα μέσα Μαΐου που τοποθετήθηκε έχω ΚΑΥΤΟ νερο μέρα νύχτα και (τον μικτή δεν τολμώ να τον βάλω στο μισό-μισό) κάνουν 3 άτομα και πολλές φορές δυο φορές μπάνιο καθε μέρα και την επόμενη μέρα έχει πάλι ζεστό νερο!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αγόρασα έναν ηλιακο Elco 160L διπλής ενέργειας με επιλεκτικό συλλέκτη 2,4m2 (689€) το Μάιο, και απο τα μέσα Μαΐου που τοποθετήθηκε έχω ΚΑΥΤΟ νερο μέρα νύχτα και (τον μικτή δεν τολμώ να τον βάλω στο μισό-μισό) κάνουν 3 άτομα και πολλές φορές δυο φορές μπάνιο καθε μέρα και την επόμενη μέρα έχει πάλι ζεστό νερο!!!!

χωρίς να θέλω να σου κόψω την χαρά, τι διαφορετικό περίμενες μέσα στο κατακαλόκαιρο (με ένα από τα πιο ζεστά καλοκαίρια κατά γενική ομολογία);

ακόμα και το νερό μέσα στο σωλήνα που είναι θαμένος ζεστό βγαίνει και πρέπει κανείς να το αφήσει να τρέξει λίγο για να δροσίσει.

όλοι οι ηλιακοί αυτό τον καιρό καλοί είναι. εκεί που θα δείξει την αξία του είναι μετά τον οκτώβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να θέλω να σου κόψω την χαρά, τι διαφορετικό περίμενες μέσα στο κατακαλόκαιρο (με ένα από τα πιο ζεστά καλοκαίρια κατά γενική ομολογία);

ακόμα και το νερό μέσα στο σωλήνα που είναι θαμένος ζεστό βγαίνει και πρέπει κανείς να το αφήσει να τρέξει λίγο για να δροσίσει.

όλοι οι ηλιακοί αυτό τον καιρό καλοί είναι. εκεί που θα δείξει την αξία του είναι μετά τον οκτώβριο.

 

ετσι ακριβως ειναι. βαλε και ενα βαρελι και κανε μπανιο και στισ 3 το βραδυ αν θες! επειδη γνωριζω καλα τον elco δεν θα τον ελεγα καλο. γνωμη δικη μου η οποια ομως προκυπτει απο διαφορα.

 

Καλησπέρα και από εμένα,

 

διάβασα αρκετές σελίδες από το θέμα (κυρίως από την αρχή), αλλά ομολογώ δεν έχω καταλήξει ως προς το ποιο boiler τριπλής ενέργειας να επιλέξω (200 lt). Έχω δει διάφορες μάρκες, όπως π.χ. Nobel, Elco, Enersun. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει;

 

Ευχαριστώ.

 

το μονο που εχω να προσθεσω σε αυτα που λεει ο n.nik ειναι να αφησεις στις τελευταιες σου επιλογες τον enersun. στα αλλα που λεει συμφωνω απολυτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρακαλῶ, συγγνώμη πού ἀλλάζω θέμα.

 

Θέλω νά ρωτήσω τό ἑξῆς: Τό μόνο πού θέλω νά κάνω εἶναι νά ἔχω ζεστό νερό τὀν χειμῶνα μόνο γιά νά λούζωμαι. Θέλω νά ἀποφύγω νά ζεσταίνω νερό μέ θερμοσίφωνα μέ ξύλα, ἄν καί αὐτό εἶναι ἐφικτό ἐδῶ στήν ἐξοχή πού μένω. Τό καλοκαίρι ζεσταίνω νερό ἔχοντας τοποθετήσει στήν στέγη μου ἀπό κεραμίδια 100 μέτρα σωλῆνα Φ25, στόν ὁποῖο ὑπάρχει μόνιμα φρέσκο νερό, τό ὁποῖο τό καλοκαίρι ζεσταίνεται γρήγορα καί τό ὁποῖο παρέχεται ζεστό ἀνοίγοντας μόνο μία βάνα ὅταν χρειάζεται νά τό καταναλώσω. Γιά τόν χειμῶνα, ὅμως, σκέπτομαι νά ἐγκαταστήσω ἕναν μικρό ἡλιακό θερμοσίφωνα. Χρειάζομαι δύο φορές τήν ἑβδομάδα ζεστό νερό μόνο γιά νά λούζωμαι, τίποτα παραπάνω. Διερωτῶμαι, ὑπάρχει στήν ἀγορά μικρός καί φθηνός ἡλιακός θερμοσίφωνας γιά τόν σκοπό αὐτό; Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό; Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

σε ένα εξοχικό διαμέρισμα όπου χρειάζομαι ζεστό νερό μόνο το καλοκαίρι δεν έχω δυνατότητα να τοποθετήσω ηλιακό θερμοσίφωνα στην σκεπή λόγω βάρους και συνιδιοκτητών. Σκέφτηκα την λύση της τοποθέτησης ηλιακού θερμοσίφωνα διαιρούμενου τύπου στα κάγκελα του μπαλκονιού και βρήκα οτι υπάρχουν δύο τύποι α) με σωλήνες κενού και β) με κλειστό κύκλωμα και κυκλοφορητή. Έχει κάποιος τοποθετήσει κάτι ανάλογο ή γνωρίζει κάτι επί του θέματος; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...