Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα .

Έχω ένα ηλιακό Stiebel Eltron 18ετίας δυστυχώς όμως στην κάτω γωνία έχω παρατηρήσει διαρροή αντιψυκτικού από τους συλλέκτες και προφανώς μειωμένη απόδοση. Γίνεται και συμφέρει η επισκευή του; Πόσα χρόνια κρατάνε κατά μέσο όρο οι ηλιακοί με μια μέση συντήρηση; Στο φόρουμ διάβασα ότι αρκετοί έχουν κρατήσει πάνω από 20 χρόνια (έως και 27) και ότι μπορούν και να επισκευαστούν .Έναν υδραυλικό που ρώτησα (χωρίς να τον δει) μου είπε ότι έχει φάει τα ψωμιά του.

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

...................................Στο φόρουμ διάβασα ότι αρκετοί έχουν κρατήσει πάνω από 20 χρόνια (έως και 27) ........................

το γεγονός ότι όλοι οι ηλιακοί θερμοσίφωνες δείχνουν ίδιοι, δεν σημαίνει ότι είναι

όπως σε όλα τα πράγματα (από γάλα μέχρι...διαστημόπλοιο) υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες.

πχ αν και μπορείς να πας για ψώνια και με ένα toyota αλλά και με ένα dacia, δεν είναι τα ίδια αυτοκίνητα, δεν στοιχίζουν το ίδιο και δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις (δεν ξέρω αν με τις τελευταίες αλλαγές άλλαξέ κάτι η dacia)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα .

Έχω ένα ηλιακό Stiebel Eltron 18ετίας δυστυχώς όμως στην κάτω γωνία έχω παρατηρήσει διαρροή αντιψυκτικού από τους συλλέκτες και προφανώς μειωμένη απόδοση. Γίνεται και συμφέρει η επισκευή του; Πόσα χρόνια κρατάνε κατά μέσο όρο οι ηλιακοί με μια μέση συντήρηση; Στο φόρουμ διάβασα ότι αρκετοί έχουν κρατήσει πάνω από 20 χρόνια (έως και 27) και ότι μπορούν και να επισκευαστούν .Έναν υδραυλικό που ρώτησα (χωρίς να τον δει) μου είπε ότι έχει φάει τα ψωμιά του.

 

ευχαριστώ

 

O stibel eltron έχει έναν συλλέκτη σαντουιτς από σιδηρο που πρακτικά δεν επισκευάζετε και αν τα καταφέρεις δεν συμφέρει γιατι μπορεί να τρυπήσει αλλού. Αν ήταν χαλκοσωλήνα επισκευάζετε εύκολα και αν δεν τον ξεχασεις χωρίς υγρά σε κανένα παγετό δεν θα σου ξανάσπαγε ποτέ. Οι ηλιακοί αν κάνουν service μπορούν να φτάσουν και τα 30 χρόνια. Αν όμως δεν ειναι καλοί ή έχουν κακοτεχνία από κατασκεύη μπορούν να χαλάσουν και στα 7 χρόνια . Ο δικό σου αν δεν του έκανες ποτέ service καλά κράτησε. Αν το καζάνι είναι σε καλή κατάσταση μπορείς να αλλάξεις μόνο τον συλλέκτη. Καλό θα είναι όμως να τον δει κάποιος πριν και όχι από το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

ειχα ρωτησει για θερμανση με ηλιακους συλλεκτες πανω στα καλοριφερ αλλα εμαθα κατι το οποιο με ενθουασε μπορω να πω. ηλεκτρικος λεβητας. μαλιστα τον παραγγειλα και θα σας πω γνωμες μολις πιασουν τα κρυα. το κοστος του δεν ειναι μεγαλο και αυτο με οδηγησε στο να μην παρω πελετ. με βοηθα το οτι εχω τριφασικο και νυχτερινο ρευμα γιατι ετσι εξοικονομω κι αλλα χρηματα. πιστευω να εκανα σωστη επιλογη. θελω να ακουσω γνωμες απο τους φιλους ειδικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

ειχα ρωτησει για θερμανση με ηλιακους συλλεκτες πανω στα καλοριφερ αλλα εμαθα κατι το οποιο με ενθουασε μπορω να πω. ηλεκτρικος λεβητας. μαλιστα τον παραγγειλα και θα σας πω γνωμες μολις πιασουν τα κρυα. το κοστος του δεν ειναι μεγαλο και αυτο με οδηγησε στο να μην παρω πελετ. με βοηθα το οτι εχω τριφασικο και νυχτερινο ρευμα γιατι ετσι εξοικονομω κι αλλα χρηματα. πιστευω να εκανα σωστη επιλογη. θελω να ακουσω γνωμες απο τους φιλους ειδικους.

 

Στείλε μνμα στο μέλος rohmio, θα σε κατατοπίσει πλήρως... :devil: Άν επιτρέπεται πόσα έσκασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ακριβώς τον ίδιο ηλιακό έχω αγοράσει και εγώ. Τον τοποθέτησες σε ταράτσα ή σε κεραμοσκεπή; Χρησιμοποίησες τη βάση του ως έχει ή έκανες κάποια τροποποίηση;

 

Τοποθετήθηκε σε κεραμοσκεπή. Στην βάση που μου έδωσε η εταρία αλλά ο υδραυλικός έκανε μία μικρομετατροπή από ότι μου είπε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ζητώ τη γνώμη των ειδικών μόνο: Πριν 2 μερες εγκατεστησα τον ηλιακο μου. Η εγκατασταση εγινε το πρωι και το συλλεκτη χτυπουσε -κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης και πριν το γεμισμα με το θερμικο υγρο - δυνατος ηλιος. Οταν ηρθε η ωρα του γεμισματος με το θερμικο υγρο (νερο+προπυλενογλυκολη) χρειαστηκε πολυ λιγοτερη ποσοτητα απο οτι εγραφε ο κατασκευαστης στο μανιουαλ... Εκανα το εξης: Σκεπασα τον συλλεκτη και την επομενη μερα το πρωι, πριν βγει ο ηλιος, πηγα να συμπληρωσω απο το υγρο, αλλα πηρε το πολυ ενα ποτηρακι ακομα... Απο τα 18 λιτρα συνολικο υγρο που αναγραφει το μανιουαλ εχουν μπει περιπου 11 λιτρα... Πρεπει να ανησυχω οτι το συστημα δε θα λειτουργησει βελτιστα; Τι αλλο να κανω; Να περιμενω ενα σερι 2-3 ημερων συννεφιασμενων ημερων και να επαναλαβω την παραπανω διαδικασια; Τι προτεινετε; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας, ως ποιο αδικεί γιατί εγώ είμαι άσχετος, για ένα ηλιακό που έχω επιλέξει να πάρω.

Είναι ο caldo 160 λίτρων

Είναι καλός ? τον έχει κάποιος να μου πει την γνώμη του. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Ζητώ τη γνώμη των ειδικών μόνο: Πριν 2 μερες εγκατεστησα τον ηλιακο μου. Η εγκατασταση εγινε το πρωι και το συλλεκτη χτυπουσε -κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης και πριν το γεμισμα με το θερμικο υγρο - δυνατος ηλιος. Οταν ηρθε η ωρα του γεμισματος με το θερμικο υγρο (νερο+προπυλενογλυκολη) χρειαστηκε πολυ λιγοτερη ποσοτητα απο οτι εγραφε ο κατασκευαστης στο μανιουαλ... Εκανα το εξης: Σκεπασα τον συλλεκτη και την επομενη μερα το πρωι, πριν βγει ο ηλιος, πηγα να συμπληρωσω απο το υγρο, αλλα πηρε το πολυ ενα ποτηρακι ακομα... Απο τα 18 λιτρα συνολικο υγρο που αναγραφει το μανιουαλ εχουν μπει περιπου 11 λιτρα... Πρεπει να ανησυχω οτι το συστημα δε θα λειτουργησει βελτιστα; Τι αλλο να κανω; Να περιμενω ενα σερι 2-3 ημερων συννεφιασμενων ημερων και να επαναλαβω την παραπανω διαδικασια; Τι προτεινετε; Ευχαριστώ!

 

γεια σου φιλε. αυτα που λες τα ακουω πρωτη φορα εκτος αν εχεις πολλους συλλεκτες και μεγαλο μποιλερ. ενας ηλιακος θερμ. στο κλειστο κυκλωμα του χωραει περιπου 6-7 λιτρα. το ενα λιτρο απο αυτα πρεπει να ειναι το αντιπυκτικο υγρο. το υπολοιπο ειναι νερο βρυσης. αν θελεις δωσε περισσοτερες πληροφοριες.

 

Καλημέρα

Θα ήθελα την γνώμη σας, ως ποιο αδικεί γιατί εγώ είμαι άσχετος, για ένα ηλιακό που έχω επιλέξει να πάρω.

Είναι ο caldo 160 λίτρων

Είναι καλός ? τον έχει κάποιος να μου πει την γνώμη του. ?

 

ειναι ενας μετριος ηλιακος. απο τους φθηνοτερους στην κατηγορια του.

 

ευχαριστω για τις ευχες σας. δεν ηταν κατι σοβαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και την απάντηση σουθσερ789 .

Επειδή είμαι άσχετος από ηλιακούς, έχεις να μου προτείνεις κάποιον που να κάνει καλύτερα την δουλεία του και να μην είναι πανάκριβος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και την απάντηση σουθσερ789 .

Επειδή είμαι άσχετος από ηλιακούς, έχεις να μου προτείνεις κάποιον που να κάνει καλύτερα την δουλεία του και να μην είναι πανάκριβος ?

 

δες προηγουμενα σχολια και δικα μου αλλα και απο αλλους , θα βοηθηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...