Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα μια γνωμη. Βεβαια ξερω οτι δε μπορουμε να κρινουμε κατι μονο διαβαζοντας τις προδιαγραφες του, αλλα σε θεωρητικο τουλαχιστον επιπεδο, πιστευετε οτι αυτος ο θερμοσιφωνας κανει δουλιτσα ?

Αν εχει καποιος και προσωπικη εμπειρια απο αυτη τη μαρκα, ακομα καλυτερα !

http://www.bartec.gr/products/products1.htm

 

Και κατι ακομα.

Ποιες ειναι οι 3-4 βασικες προδιαγραφες που πρεπει να πληροι ενας θερμοσιφωνας ωστε να θεωρειται καλος ?

 

Έχω την αίσθηση ότι το μπόιλερ το εισάγει από τα Σκόπια, από κάποιον Λεώφ.

Για τον συλλέκτη ίσως από Παπαεμμανουήλ ή Δήμας.

Φασόν κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

leotzian όλο το εξαεριστικό ξεβιδώνεις.

Τώρα ένας καθαρισμός με αρκετό νερό γενικότερα (τόσο του κυκλώματος όσο και του κάδου) μόνο καλό θα έκανε. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια μπλέκονται λίγο τα πράγματα καθώς θα πρέπει να ξεβιδώσεις και τα δυο εξαεριστικά, ίσως την αντίσταση και ίσως αν έχει κάποια τάπα στο κάτω μέρος των συλλεκτών...πράγμα που το φοβάμαι σε τόσο παλιό ηλιακό γιατί δε ξέρω σε τι κατάσταση είναι οι "βόλτες" ..και ίσως να μη βιδώνουν πάλι μετά. Δοκίμασε ένα ένα βήμα..για καλό και κακό.

 

George_Prix αυτά έχουν αναφερθεί πολλές φορές και δε νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι του χώρου για το τι είναι καλό και τι όχι..σε γενικές γραμμές boiler επισμαλτωμένο και επιλεκτικός συλλέκτης είναι ίσως τα σημεία που οδηγούν οι περισσότερες γνώμες. Απο εταιρίες...όρεξη να έχεις να ψάξεις..και εκεί βέβαια θα βρεις τα μικρά μυστικά που ενδεχομένως να σου παρέχουν την καλύτερη απόδοση, την σωστή εγγύηση και το καλό after sales.

H εταιρία που λες απ' όσο ξέρω δε κατασκευάζει Ελλάδα αν και ελληνική..από εκεί και έπειτα όλα έχουν να κάνουν και με το ποσό που διαθέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως επίσης και ότι:

το φθηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά

και επίσης:

το ακριβό δεν είναι πάντα καλό. το καλό όμως είναι (συνήθως) ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο εμενα.

εχω διαβασει τις 90 απο τις 155 σελιδες, και ομολογω οτι ζαλιστικα.

θα ηθελα την βοηθεια σας μεταξυ των παρακατω μοντελων, ποιον θα αγοραζατε, σαν περισσοτερο γνωστες απο εμενα

και ειδικα αν γνωριζετε καποια εταιρια ειναι πχ φουμαρα με μεταξωτες κορδελες...

 

http://www.alphaclimagr.gr/p.Se-18-Atokes-doseis-ALPHA-ENERGY-160-LITRA-LITRA-3tm-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-DIPLO-GLASS-TRIPLIS-ENERGEIAS-ILIOS-ILEKTRIKO-REYMA-LEVITAS-KLEISTO-KYKLOMA-EPILEKTIKOS-TITANIOU-DIPLI-THERMIKI-MONOSI-ATHRAYSTA-ILIAKA-TZAMIA-GIA-PROSTASIA-APO-CHALAZOPTOSI.605489.html

715 ευρω

 

http://www.alphaclimagr.gr/p.Se-18-Atokes-doseis-ALPHA-HELLAS-160-LITRA-LITRA-3tm-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-DIPLO-GLASS-TRIPLIS-ENERGEIAS-ILIOS-ILEKTRIKO-REYMA-LEVITAS-KLEISTO-KYKLOMA-EPILEKTIKOS-TITANIOU-DIPLI-THERMIKI-MONOSI-ATHRAYSTA-ILIAKA-TZAMIA-GIA-PROSTASIA-APO-CHALAZI.640313.html

694 ευρω

 

http://www.alphaclimagr.gr/p.Se-18-Atokes-doseis-ENERSAN-ENERSAN-eco-160-LITRA-LITRA-3tm-GLASS-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-TRIPLIS-ENERGEIAS-KLEISTO-KYKLOMA-CHALKINOI-SYLLEKTES.294846.html

699 ευρω.

 

βασικα ψαχνω για επιλεκτικο συλλεκτη, 160 λιτρα, γυαλι στο μποιλερ, τριπλης ενεργειας.

εκτος εαν θα εχετε δει κατι αξιολογο στα ιδια πχ λεφτα?

εσεις ποιον θα επιλεγατε, η ποιον θα τον βγαζατε εξω απο την λιστα?

ευχαριστω εκ των προτερων, βοηθεια γιατι πνιγομαι.... :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο εμενα.

σε πρώτη "ανάγνωση" στα δύο πρώτα βλέπω μέσα στα προσπεκτους τους πολλές γενικολογίες (ναυπηγηικό αλουμίνιο, άθραυστο τζάμι, πυκνή μόνωση, κλπ) χωρίς όμως κανένα νουμεράκι. πυκνότητα, αποδόσεις, εμβαδό, κλπ

στην περίπτωση του enersan αν και το διαφημιτικό "στέκει" πιο πολύ δεν είδα κάποιες πιστοποιήσεις. το σήμα CE και της ΕΕ προσωπικά το "ακούω βερεσέ" μια που υπάρχουν ακόμα και σε κινέζικα παιχνίδια μπαταρίας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haris_216 δυστηχως δεν λεει αλλες λεπτομερειες, τους πηρα τηλεφωνο το πρωι, να σιγουρευτω για τα διπλα τζαμια, και διπλους συλλεκτες. δεν πολυεβγαλα ακρη..

 

Manfred αυτον τον ξυλινακη τον ακουσα σε ενα τοπικο μαγαζι, σημερα το πρωι που πηγα να ρωτησω.

ειναι καλος αυτος? βεβαια η τιμη του δεν ηταν (920 +..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haris_216 δυστηχως δεν λεει αλλες λεπτομερειες, τους πηρα τηλεφωνο το πρωι, να σιγουρευτω για τα διπλα τζαμια, και διπλους συλλεκτες. δεν πολυεβγαλα ακρη..

 

Manfred αυτον τον ξυλινακη τον ακουσα σε ενα τοπικο μαγαζι, σημερα το πρωι που πηγα να ρωτησω.

ειναι καλος αυτος? βεβαια η τιμη του δεν ηταν (920 +..)

 

Φθηνό προϊόν - Φθηνή κατασκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα αγορασα εναν απο μια τοπικη επιχειρηση εδω στα χανια.

(30 + χρονια στην αγορα)

olympic sun ονομαζεται.

μου εδωσε καταπληκτικη τιμη, ο ανθρωπος ειναι τελικα γειτονας, μενει 10 μετρα

πιο κατω απο το σπιτι μου και φιλος με τον πατερα μου.

 

650 ευρω ανεβασμενο μεχρι την ταρατσα μου , 160 λιτρα, διπλο γυαλι, ΤΙΝΟΧ συλλεκτη 2.6 τετραγωνικα,

οντως φαινεται τουμπανο.

ειναι τριπλης ενεργειας, και φαινεται πολυ γερη κατασκευη, χοντροι χαλκοσωληνες, πλαισια, λαστιχα κτλ.

 

εγγυηση κτλ εννοειται, και αφου ειναι και φιλος, δεν τιθεται θεμα πιστευω περεταιρω.

 

τι γνωμη εχετε για αυτον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................650 ευρω ανεβασμενο μεχρι την ταρατσα μου , 160 λιτρα, διπλο γυαλι, ΤΙΝΟΧ συλλεκτη 2.6 τετραγωνικα,

οντως φαινεται τουμπανο.........................

διπλή επισμάλτωση (ίσως)

γυαλί στην αγορά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...