Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην τιμή σίγουρα τα σπαει....

http://www.iliakoi.bestgr.gr/

 

Εχω θεμα,εσπασε και το δευτερο πανελ και χανει νερα,μου φερνει νερα!?! απο εκει που βαζω το αντιψυκτικο....

 

Μαλλον παω για καινουργιο,και ο γερος μου λιγουρευτικε εναν απο αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω αγορασα εναν 120 λιτρα νομιζω ειναι αρκετά, πριν 15 μερες, από τους οικονομικότερους που βρηκα, μια χαρα ζεσταινει...

http://www.bestgr.gr/32-hliakoi-thermosifones-caldo

 

φίλε περιμένω να μου πεις εντυπώσεις.....και εγώ προς εκεί πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υδραυλικός μου προτείνει τον

 

FAETHON 150 Λίτρα Διπλής Ενέργειας Inox

ειδικά για τη "...Λειτουργία του συστήματος με αιθυλική αλκοόλη αντί αντιψυκτικού υγρού..."

 

Φαίνεται καλός (ΙΝΟΧ,επιλεκτικός, 10 χρόνια εγγύηση) αλλά δεν βλέπω feedback στο δίκτυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υδραυλικός μου προτείνει τον

 

FAETHON 150 Λίτρα Διπλής Ενέργειας Inox

ειδικά για τη "...Λειτουργία του συστήματος με αιθυλική αλκοόλη αντί αντιψυκτικού υγρού..."

 

Φαίνεται καλός (ΙΝΟΧ,επιλεκτικός, 10 χρόνια εγγύηση) αλλά δεν βλέπω feedback στο δίκτυο...

 

Τον κατασκευάζει η AST - Αθανασιάδης. Την συσκευή αυτή την έφτιαγνε για καμιά 10 χρόνια η εταιρεία FOCO που τώρα έχει κλείσει.

Πάντως έχει χαμηλότερη απόδοση από το συμβατικό, καθότι την έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ!!!Ναι διαβασα ολα τα post και κρατησα σημειωσεις(θα κανω επαναληψη ομως). :cry:

Να΄σται καλα βρε παιδια για τις γνωσεις και τις εμπειριες που μοιραστηκατε μαζι μας.

Ναι ενδιαφερομαι για ηλιακο(το καλοριφερ μου βασικα)

Ναι ξερω περιπου τι θελω(ετσι νομιζω)

Ναι μπερδευτηκα λιγο(εδω παει το περιπου)

Και ναι δεν υπαρχει μεγαλο μπατζετ αλλα στην αναγκη θα τα βρω για κατι καλο.

 

Να σημειωσω υπαρχει ηδη ηλιακος 26 χρονων συνδεδεμενος με το καλοριφερ.

Επειδη εχω πολλες αποριες θα τις κανω λιγες -λιγες

 

1)Λογω σκληροτητας νερου(πολλα αλατα)ποιο μποιλερ προτεινετε?

2)2ατομα 120λιτρα η 160?(αυτος που εχω ειναι 160 αλλα αραιωσαμε...ομως εγω χαλαω πολυυυ νερο-λουσιμο)

Συνεχιζεται....

 

Καλημερα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά σε δύο άτομα θα πρότεινα 120 λίτρα

με βάση όμως το "πολυυυ νερο" θα σου έλεγα να πας στα 160 λίτρα έτσι ώστε να μην έχει απλά κάλυψη (που πιθανόν να είναι και τσίμα τσίμα) αλλά άνεση

καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

θα ηθελα να ακουσω και την αποψη σου -αν θες φυσικα-για το boiler,glass ή inox λογω σκληροτητας νερου.

Βεβαια η εγγυηση ειναι διπλασια στα inox αλλα πολυ πιο τσιμπημενα και πολυ το σκεφτομαι.

 

3)Υπηρχε ηλεκτρικος θερμοσιφωνας συνδεδεμενος αλλα τρυπησε και αποσυνδεθηκε.Ερωτηση... Δεν χρειαζεται αλλος ετσι, ο ηλιακος αρκει?(τριπλης ενεργειας εννοειται)

 

4)Συλλεκτες(ξερω την αποψη σου για επιλεκτικους,τιτανιο κλπ),ερωτηση 1 η 2 τεμχ και αν θυμαμαι καλα μεχρι 2,6 m2.

 

Συνεχιζεται....

και οσοι εχετε απορια μεχρι ποτε...λοιπον μεχρι τελος Σεπτεμβρη που θα ανοιξουν τα καλοριφερ πρεπει να εχει αγοραστει.Γι΄αυτο ζηταω την κατανοηση σας,την επιεικια σας και φυσικα τις συμβουλες σας.

Ευχαριστω

 

Καλημερα και να εχετε ολοι μια πολυ ομορφη εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

θα ηθελα να ακουσω και την αποψη σου -αν θες φυσικα-για το boiler,glass ή inox λογω σκληροτητας νερου.

Βεβαια η εγγυηση ειναι διπλασια στα inox αλλα πολυ πιο τσιμπημενα και πολυ το σκεφτομαι.

 

3)Υπηρχε ηλεκτρικος θερμοσιφωνας συνδεδεμενος αλλα τρυπησε και αποσυνδεθηκε.Ερωτηση... Δεν χρειαζεται αλλος ετσι, ο ηλιακος αρκει?(τριπλης ενεργειας εννοειται)

 

4)Συλλεκτες(ξερω την αποψη σου για επιλεκτικους,τιτανιο κλπ),ερωτηση 1 η 2 τεμχ και αν θυμαμαι καλα μεχρι 2,6 m2.

 

Συνεχιζεται....

και οσοι εχετε απορια μεχρι ποτε...λοιπον μεχρι τελος Σεπτεμβρη που θα ανοιξουν τα καλοριφερ πρεπει να εχει αγοραστει.Γι΄αυτο ζηταω την κατανοηση σας,την επιεικια σας και φυσικα τις συμβουλες σας.

Ευχαριστω

 

Καλημερα και να εχετε ολοι μια πολυ ομορφη εβδομαδα.

 

Αφού υπάρχει ήδη ηλιακός που δουλεύει γιατί θέλεις άλλο? Γράφεις ότι το καλοριφέρ σου το θέλει, δεν έχει απόδοση?΄Έχεις ρωτήσει αν μπορείς να το φτίαξεις? Αν ο ηλιακός δουλεύει και δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα μπορεί με ένα απλό service και τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο καλοριφέρ να σου κρατήσει κάποια χρόνια ακόμα. Αυτές τις εποχές ότι φτιάχνετε το φτάχνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φίλε περιμένω να μου πεις εντυπώσεις.....και εγώ προς εκεί πάω.

Φιλε kapetanakos εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, ρωτησα κ καποιους που εχουν caldo εδω κ 25 χρονια μου ειπαν κ ακομη δουλευει, χτυπατον http://www.bestgr.gr...ones-caldo στο συγκεκριμενο site ειναι τσαμπα.

Αν εισαι αττικη σου φερνουν τον ηλιακο, κανουν κ την τοποθετηση κ μετα πληρωνεις.

Δες και τους DIANA ηλιακους αν θες κατι ποιο ακριβο, μετα απο ψαξιμο που εκανα σε αλλα site,τους εχει σε πολυ καλη τιμη. http://www.bestgr.gr...i-thermosifones

Επεξ/σία από kondi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γνωρίζετε για το σύστημα εξοικονόμισης πετρελαίου με την χρήση ηλιακής ενέργειας? έχει όντως απόδοση και οικονομία στο πετρέλαιο? αξιζει κανείς να το ψάξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά εννοείς να ζεσταίνεις το νερό των καλοριφέρ μέσω ηλιακών συλλεκτών, σωστά;

λοιπόν, αυτό γίνεται αλλά.......

στην πράξη είναι ρεαλιστικό (από οικονομική πλευρά) μόνο αν έχεις ενδοδαπέδια θέρμανση. επειδή η ενδοδαπέδια λειτουργεί σε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες μπορεί όντως ένα σύστημα με ηλιακούς συλλέκτες να βοηθήσει αρκετά (πρόσεξε χρησιμοποιώ τη λέξη "βοηθήσει" και σε καμιά περίπτωση "καλύψει"). αυτό βέβαια προϋποθέτει μια εγκατάσταση αρκετών συλλεκτών και μεγαλούτσικο καζάνι (εξαρτάται από τις απαιτήσεις του συστήματος θέρμανσης αλλά σίγουρα 1-2 συλλέκτες ή ένα δοχείο πχ 150 λίτρων δε φτάνουν ούτε για...ζήτω).

στην περίπτωση συμβατικής θέρμανσης με καλοριφέρ (φέτες ή πάνελ δεν έχει σημασία) πολύ απλά ξέχασέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα αυτο εννοω. το εχω ψαξει λιγο και για 120μ2 χρειαζονται περιπου 6μ2 συλλεκτη επιλεκτικης επιφανειας, ενα μποιλερ 500 λιτρων και ενα κιτ διαφορικου θερμοστατη (πανω στα σωματα του καλοριφερ). μιλαμε για ενα κοστος γυρω στα 3,000 ευρω. σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αντικαταστησει τον λεβητα πετρελαιου απλα οπως ειπες να βοηθησει. πιστευω πως αν εξοικονομεις ενα ποσοστο της ταξης του 30% περιπου ειναι καλη λυση. θα το ψαξω ακομα περισσοτερο θα ρωτησω και σε εταιριες που πιθανον να το εχουν και θα γραψω συντομα γτ το πετρελαιο εγινε απλησιαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω θεωρώ ότι τα 6 τμ συλλέκτη δεν επαρκούν για 500άρι μπόϊλερ. θέλει τουλάχιστον 10 τμ. εκτός αν πας σε συλλέκτη κενού ο οποίος όμως θα σου βγει αρκετά παραπάνω οικονομικά.

όσο για εξοικονόμηση 30% σε συμβατικό καλοριφέρ το βρίσκω μάλλον υπεραισιόδοξο

θερμοκρασία λειτουργίας ενδοδαπέδιας: 35-40 βαθμούς

θερμοκρασία λειτουργίας συμβατικής: 70-75 βαθμούς

θερμοκρασία που πετυχαίνει ένα καλό ηλιακό σύστημα το χειμώνα: 50-60 βαθμούς ]

do the math που λέμε στα ελληνικά!!!

επίσης σκέψου ότι ακόμα και να πετύχεις αυτό το όφελος, δεν μιλάμε οικονομία για όλο το πετρέλαιο του χειμώνα αλλά γι' αυτό που θα έκαιγες εκείνες τις μέρες που υπάρχει μεγάλη και καλή ηλιοφάνεια. και σκέψου ακόμα τι θα σήμαινε αυτό ένα χειμώνα σαν αυτόν που πέρασε που είχαμε (τουλάχιστον στην Αθήνα) ουκ ολίγες συννεφιές/βροχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω θεωρώ ότι τα 6 τμ συλλέκτη δεν επαρκούν για 500άρι μπόϊλερ. θέλει τουλάχιστον 10 τμ. εκτός αν πας σε συλλέκτη κενού ο οποίος όμως θα σου βγει αρκετά παραπάνω οικονομικά.

όσο για εξοικονόμηση 30% σε συμβατικό καλοριφέρ το βρίσκω μάλλον υπεραισιόδοξο

θερμοκρασία λειτουργίας ενδοδαπέδιας: 35-40 βαθμούς

θερμοκρασία λειτουργίας συμβατικής: 70-75 βαθμούς

θερμοκρασία που πετυχαίνει ένα καλό ηλιακό σύστημα το χειμώνα: 50-60 βαθμούς ]

do the math που λέμε στα ελληνικά!!!

επίσης σκέψου ότι ακόμα και να πετύχεις αυτό το όφελος, δεν μιλάμε οικονομία για όλο το πετρέλαιο του χειμώνα αλλά γι' αυτό που θα έκαιγες εκείνες τις μέρες που υπάρχει μεγάλη και καλή ηλιοφάνεια. και σκέψου ακόμα τι θα σήμαινε αυτό ένα χειμώνα σαν αυτόν που πέρασε που είχαμε (τουλάχιστον στην Αθήνα) ουκ ολίγες συννεφιές/βροχές

 

Το έκανα στην πράξη τον χειμώνα που μας πέρασε , πείραμα με 5 συλλέκτες (4 απλούς 8m2 και έναν επιλεκτικό 2,6m2) σε τρεις ηλιακούς 160 lt (480lt σύνολο) από κλειστά διαμερίσματα που έχω στην ταράτσα μου , με πατέντα με θερμοστάτες και τον κυκλοφορητή του καλοριφέρ με αντίστοιχη συνδεσμολογία στις σωλήνες.

Η πράξη επιβεβαιώνει τον haris την θεωρία σε κλασική θέρμανση με σώματα. Μικρή απόδοση ,μόνο σε μέρες με αρκετή ηλιοφάνεια. Αν λειτουργούσε με την διαφορά θερμοκρασίας συλλεκτών σωμάτων απλά τα σώματα ήταν πολύ λίγο χλιαρά , αν κρατούσες το νερό στα boiler ώστε να πίασει την μέγιστη θερμοκρασία στην διάρκεια της ημέρας και το διοχέτευες στο δίκτυο το βράδυ απλά γλίτωνες την θέρμανση του καυστήρα από τους 10-15 βαθμούς στους 45 - 55 βαθμούς. Το δούλεψα με διάφορους τρόπους σαν πείραμα. Έχεις κάποια εξοικονόμηση αλλά μόνο σε ενδοδαπέδια θα δουλεύει σωστά , μόνο όταν έχει αρκετό ήλιο , σε καμμία περίπτωση με μόνο 6m2 και πάντα είναι και το θέμα του κόστους. Εμένα δεν μου κόστισε τίποτα το πείραμα αν όμως κάνεις την εγκατάσταση και δεν έχει την απόδοση που σου τάζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...