Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρω κάποιο αξιόπιστο κάθετο καζάνι κλειστού κυκλώματος. γενικά είναι κάτι που έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα στην Ελλάδα...και δεν θα το επέλεγα για το σπιτι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Προσανατολίζομαι στην αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα περίπου 170lt , πρόκειτε να τον βάλω σε καινούργιο σπίτι στα Βριλήσσια οπου υπάρχει προεγκατάσταση για ηλιακό.

Θα ήθελα να μου πείτε εαν ξέρετε να τρέχει κάποια προσφορά απο κάποια μεγάλη αλυσίδα πολυκατάστηματος (π.χ Κωτσόβολος) ή εταιρεια ?? (έστω με pm)

Εχω ακούσει θετικές γνώμες τόσο για τους ηλιακούς "Μαλτέζου" όσο και

για τους "Calpak".

Ξέρουμε πόσο πανω-κάτω στοιχίζουν με εγκατάσταση ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεται τους ηλιακούς θερμοσίφωνες της εταιρείας caldo??τι λένε είναι καλοί??σκευτομαι να πάρω εναν 200αρι λέτε να μου φτάσει ακριβά.πόσο θα μου φταση περίπου?ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

δεν έχω ιδέα απο θερμοσίφωνες και απλά έκανα μια γρήγορη έρευνα να δω που περιπου παιζουν οι τιμες τους και βλέπω ότι με παίρνει (?) να βάλω έναν στο σπίτι μου. Είναι ένα τριάρι και χρειάζομαι νερό για 2 ατομα, είναι παλιά πολυκατοικία ('75) στο Χολαργό, είμαι στον πρώτο από πέντε ορόφους (έχει φωταγωγό που βγάζει παρά8υρο στο μπάνιο.

 

Τι θα συνιστούσατε σε κάποιον που θέλει μαζί με την εγκατάσταση να δώσει γύρω στα 1000 ευρω;

 

Επίσης, έχω μετακομίσει εδώ κι ένα χρόνο και δεν ξέρω αν πρέπει να ζητήσω άδεια/γνώμη των υπολοίπων ιδιοκτητών (περίπου 18 διαμερίσματα έχει) κι αν μπορώ να τον εγκαταστήσω ακόμη κι αν για κάποιο λόγο κάποιος δεν θέλει (δεν τους γνωρίζω καθόλου κι εχω δει διάφορα σε πιο παλιές πολυκατοικίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

g_kor06 όπως έχουμε πει πολλές φορές και εδώ μην ξεκινάς μόνο με τα πόσα λίτρα και την τιμή αυτών...καθώς υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε ποιότητες και άρα και σε τιμές ακόμα και στα ίδια λίτρα. Οι μάρκες που ρωτάς είναι από τις πιο ακριβές στην Ελλάδα. Πόσο είναι το ποσό που θες να διαθέσεις;

 

Eagle_IIz κάτι μου θυμίζουν αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό που θα πρότεινα. Ψάξε και για κάτι άλλο.

 

Mas_Bass νομίζω θα πρέπει να ρωτήσεις το διαχειριστή για τις σωληνώσεις. Οι άλλοι από που τις έχουν περάσει; Λογικά θα σε αφήσουν χωρίς πρόβλημα. Είσαι ενοικιαστής ή ιδιοκτήτης; Αν είσαι ιδιοκτήτης θα σε αφήσουν πιο εύκολα.

Λόγω απωλειών εξαιτίας της απόστασης θα σου πρότεινα κάτι σε επιλεκτικό συλλέκτη για να εξισσοροπήσεις τις απώλειες. Λίτρα νομίζω 140-160 πάλι για να καλύψεις τις απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, άργησα λίγο να απαντήσω αλλά περίμενα ν'ανέβω επάνω για να δω την κατάσταση εκεί (μου έδωσαν κ δικό μου κλειδί ;) ). Λοιπόν, δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι ήδη εγκατεστημένοι 5 ηλιακοί (οι δύο δεν χρησιμοποιούνται και απλά σαπίζουν βέβαια...) και το καλό είναι ότι από τη δική μου πλευρά της πολυκατοικίας έχει μόνο έναν :-D .

 

εδώ βλέπετε τη δική μου πλευρά της πολυκατοικίας με τον δικό μου φωταγωγό μπροστά (στον οποίο ήδη πηγαίνει μία σύνδεση ηλιακού)

01xn1.jpg

 

εδώ πάλι έχουμε την ίδια πλευρά από μία άλλη όψη, απ ότι βλέπετε έχει άπλετο χώρο, και μάλλον ιδανικά θα τοποθετούνταν δίπλα στον ήδη υπάρχοντα (?)

02of9.jpg

 

εδώ είναι η πλευρά προς την οποία "βλέπει" ο ηλιακός που θα βάλω. Το χαμηλό κτίσμα του μηχανοστάσιου ασανσερ + σκάλα δεν πιστέυω να κάνει πολύ σκια κ να φτανει μεχρι την άκρη που θα ειναι ο ηλιακος...

03dn7.jpg

 

τέλος εδώ είναι κ οι υπόλοιποι 4 ηλιακοί

04dl5.jpg

 

γενικά επειδή είμαι σε κορυφή ανηφόρας και δεν έχω ψηλά κτίρια γύρω μου, πρέπει να το βλέπει καλά ο ήλιος χωρίς σκιες από γύρω.

 

Πιο ειδικά (και μέσα στο budget που είπα) μπορείτε να μου προτεινετε κάποιες μάρκες / μοντέλα; ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

Σε μεγάλη αλυσίδα HyperMarket βρήκα προσφορά ηλιακό θερμοσίφωνα

της εταιρειας "SAMMLER" (Γερμανικη)

Την γνωρίζεται σαν εταιρεία ???

Πόσο αξιόπιστοι είναι οι θερμοσίφωνες της ???

Πάντως εναν 200 lt τον έιχε 699 € ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

g_kor06 προφανώς και δεν είναι γερμανικός αλλά ελληνικός! Ελληνικότατη εταιρία που στις χαμηλές ποιότητές βγάζει προβλήματα . Τα ακριβά της μοντέλα είναι μάλλον καλά.

Αν ήταν γερμανικό σε αυτή την τιμή δε θα αγόραζες ούτε το συλλέκτη...

Αν θες απλά ένα ηλιακό 200λτ πολύ φτηνό και τίποτα άλλο...τότε είναι καλή επιλογή!

 

Mas_Bass προφανώς και θα πρέπει να μπει παραδίπλα στο μοναδικό ηλιακό της πίσω πλευράς για να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο φωταγωγό που βλέπει το μπάνιο σου. Τσέκαρε όσο μπορείς 10:00-16:00 κάποια θέση που σιγουρα να μη σε σκιάζει το δώμα. Μισό συλλέκτη να χάνεις...είναι σοβαρή απώλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ να ρωτήσω κάτι? στο καινούργιο σπίτι που νοικιασα έχει ηλιακό συνδεμένο με τον κανονικό θερμοσίφωνα με κάτι σωλήνες και υπάρχει και μια βάνα... πως χρησιμοποιώ τον ηλιακό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟ ΣΥΛΛΕΚΤΗ ΜΕ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟ ΜΠΛΕ, ΜΠΟΙΛΕΡ ΓΥΑΛΙΝΟ ΔΙΠΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΡΟΦΟ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΕΝΤΕ ΟΡΟΦΩΝ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 140-160 ΛΙΤΡΑ. ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ? ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑ Η ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ? ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΣΕ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΕΣ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεις εχουμε φοκο (ειδα εναν ιδιο απο ενα παιδι που ανεβασε φοτο μαζι με το λεβητα και ενα πινακα με ασφαλειες...) εχει ενα συλεκτη ειναι 160 λιτρα και ειναι διπλης ενεργειας...αλλα δεν πεφτει σκια πανω του και παλι το χειμωνα μεχρι τις 10-11 το πρωι εχει καφτο νερο για ολη την οικογενεια συν το πλυντηριο που εχει ξεχωριστη παροχη ζεστου και κρυου νερου...σπανια αναβουμε το ρευμα εκτος και αν θελει καποιος να κανει καυτο μπανιο το βραδι αργα και σε 45 λεπτα εχει ζεματιστει το νερο...το δε καλοκαιρι δεν υποφερεται το νερο...κανουμε μπανιο 5 ατομα μετα τη θαλασσα ,καταλαβαινεις οτι το νερο κρυωνει αλλα σε 40 λεπτα εχει καψει παλι..

στο δικο μου σπιτι εβαλα τριπλης φοκο παλι πριν 3 χρονια...διαφορα στο λογαριασμο του πετρελεου προσωπικα δεν ειδα...ο παλιος στην αθηνα και με νεφωσεις μας εβγαλε ασπροπροσωπους επομενως ρολο παιζει τι συλλεκτες θα βαλεις...καλη σας μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

Μιας και βρίσκομαι στην διαδικασία αγοράς ηλιακού θερμοσίφωνα θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία.

Ποια είναι η διαφορά ηλιακού θερμοσίφωνα τύπου “glass” & τύπου “ inox “ ???

Ποιος θεωρείτε καλύτερος ??

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα. Είμαι νέο μέλος και αυτό είναι το πρώτο thread που συμμετέχω μιας και εγώ είμαι στη γύρα για αγορά ηλιακού. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το topic είναι καταπληκτικό μιας και έχει τοοοοσες πληροφορίες που πάρα πολύ δύσκολα θα βρεις αλλού. Ευχαριστώ όλες και όλους για τα όσα έχετε πει. Εγώ από την μεριά μου ως άσχετος με το αντικείμενο προτίμησα πέρα από το να διαβάσω τις πρώτες 16 σελίδες αυτού του topic (είναι πολλές...) να ψάξω και μόνος μου στο internet. Να καταλάβω λίγο τι γίνεται με την αρχή λειτουργίας του ηλιακού θερμοσίφωνα και να δω ποιες προδιαγραφές πρέπει να ζητήσω όταν θα κάνω έρευνα αγοράς. Για την ώρα γνωρίζω ότι χρειάζομαι έναν ηλιακό για μία πενταμελή οικογένεια στον δεύτερο όροφο τριόροφης πολυκατοικίας. Θα προτιμήσω κλειστού κυκλώματος. Ένα είναι σίγουρο : εάν κάποιος γνωστός μου θέλει να βάλει ηλιακό θα του πω να περάσει μία βόλτα από αυτό το topic. Θα τα ξαναπούμε και να είστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TonyMontana τη βάνα [αν εχεις μια] τότε στη μια πλευρά δίνει νερό το ηλεκτρικό και στην άλλη το ηλιακό. Σε περίπτωση που έχεις δυο βάνες τότε θα κλείνεις τη μια και θα ανοίγεις την άλλη.

 

wizd1 σωστά τα λες κατα τη γνώμη μου . Σίγουρα θα ακούσεις και αντίθετες γνώμες αλλά κατα βάση σωστά τα λες. Ανάλογα τη μάρκα κάτι τέτοιο υπολόγιζέ το πάνω από 800 ευρώ ...εως και 1300 αν πληρώσεις brand name.

 

nikos_e34 καλή η φόκο αλλά απ ότι ξέρω μας άφησε χρόνους. Από συνάδελφους που τη δούλευαν ξέρω ότι έκλεισε. Γενικά έβγαζε καλής ποιότητας ηλιακούς.

 

g_kor06 ο διαχωρισμός αφορά το υλικό κατασκευής του εσωτερικού του καζανιού. Glass ή double glass είναι μονή ή διπλή επίστρωση υαλοκράματος ή σμάλτου...και inox είναι όταν πρόκειται για ανοξείδωτο. Κατα τη γνώμη μου το καλύτερο είναι το double glass. Το inox είναι ακριβότερο συνήθως 200-300 ευρώ από ένα καλό "γυαλί" ,,χωρίς να προσφέρει κατα τη γνώμη μου για αυτή τη διαφορά. Προσοχή στο inox ...δεν αρκεί να είναι inox καθώς υπάρχουν 2-3 ποιότητες ανοξείδωτου τις οποίες δύσκολα ο καταναλωτής κατα την αγορά τις ξεχωρίζει.

 

Bartolomew όταν κάνεις έρευνα αγοράς καλό θα ήταν να μοιραστείς μαζί μας τα αποτελέσματα για να προσφέρεις και εσυ στην ενημέρωση αυτού του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Μου πρότειναν ένα ηλιακό inox o οποιος συνοδεύεται απο δεκαετή εγγύηση και ο οποιος αποτελείτε απο ανοξέιδωτη σεπαρντίνα και χάλκινους συλλέκτες.

Στον αντίστοιχο Glass δίνουν πενταετή εγγύηση καθώς και χάλκινη σεπαρντίνα-συλλέκτες..

Θα ρωτήσω περισσότερες λεπτομέρειες για τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά και θα επανέλθω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...