Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε takis αν κατάλαβα καλά άναψες το ρεύμα για μια ώρα και πρόλαβες να κάνεις ένα γρήγορο ντους, σωστά;

Αν κατάλαβα καλά τότε αποκλείω την περίπτωση να φταίνε οι συλλέκτες όπως λέγαμε παραπάνω.

Για να συμβαίνει αυτό ΚΑΙ με το ρεύμα σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σαν Ηλιακός [ενέργεια θερμική από τον ήλιο] αλλά κάτι πιο γενικό στο όλο σύστημα.

Πριν προβούμε στην ανάλυση άλλων σεναρίων προτείνω τον άμεσα έλεγχο από μέρους σου των παροχών [ζεστό-κρύο] όπως σου εξήγησα παραπάνω.Το πιθανότερο πλέον [εφόσον και με το ρεύμα υπολειτουργεί] είναι ή να έχει γίνει λάθος σύνδεση από τον εγκαταστάτη ή να έχει ξεκολλήσει το "στοπ" στο κρύο !!

Τσέκαρε και πες μας..

 

irene και βέβαια μπορείς να τοποθετήσεις ηλιακό στα κεραμίδια είτε σε μορφή compact [μπόιλερ+συλλέκτης στα κεραμίδια] είτε σε μορφή slpit [συλλέκτης στα κεραμίδια και μπόιλερ κάτω από τα κεραμίδια..μέχρι και στο υπόγειο].

Η δεύτερη μορφή είναι πιο όμορφη αισθητικά αλλά και πιο ακριβή.

Όποια λύση και αν επιλέξεις [και αφού ο σκεπάς δεν εχει τελείωσει ακομα] να προβλέψει-απαιτήσεις από τον εν λόγω μάστορα να ετοιμάσει τέσσερα πόδια με κοιλοδοκό τα οποία θα είναι βιδωμένα καλά στην ταράτσα ή στα καδρόνια μέσα από τα κεραμίδια ...και τα οποία 4 σίδερα θα έχουν απόληξη πάνω από τα κεραμίδα. Αυτά τα τέσσαρα σημεία [τρύπες στα κεραμίδα] ο σκεπάς θα τις μονώσει από τώρα ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα μετά.

Έτσι όταν αποφασίσεις [όποια από τις δυο λύσεις] τότε θα μπορέσεις να στηρίξεις στις 4 αυτές μεταλλικές "παροχές" τον ηλιακό χωρίς προβλήματα μόνωσης ή στερεότητας.

Προσοχή: Θα πρέπει να επιλεγει η νότια πλευρά του σπιτιού για κάτι τέτοιο.

 

Για ότι άλλο εδώ είμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

kid, ευχαριστώ για την απάντηση. Ο στεγάς δυστυχώς βρίσκεται σε μάλλον τελικό στάδιο (χωρίς να έχει γίνει κάποια πρόβλεψη για τον ηλιακό). Εχουμε βρει λύση με κάποιες εταιρείες που κάνουν την εγκατάσταση σε τελειωμένη στέγη. Ο συλλέκτης μπαίνει ξαπλωτός πάνω στη στέγη (συνεπώς στην ιδια φορά με τη στέγη που δεν είναι ό,τι καλύτερο μια που ο προσανατολισμός είναι Νοτιοανατολικός) και η στήριξη γίνεται βγάζοντας 4 κεραμύδια και καρφώνοντας τις βάσεις πάνω στα δοκάρια της στέγης (αν έχω καταλάβει καλά δεν υπάρχει κάποια βάση που στηρίζεται πάνω ο συλλέκτης γι'αυτό και δεν μπορείς να δώσεις παραπάνω κλίση από αυτή που έχει η στέγη). Εχεις κάποια αποψη για τον Eurostar (εταιρεία Sole) και για τον Megasun (εταιρεία Ηλιοακμή)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

irene οι πιο πολλοί δεν κάνουν πρόβλεψη και καταλήγουν σε λύση εγκατάστασης με τελειωμένη στέγη...η νοτιοανατολική φορά [και όχι κλιση] σημαίνει ότι θα έχεις περισσότερο ζεστό το πρωινό ..μικρό το κακό μάλλον...αρκεί τουλάχιστον να δώσουν τη σωστή κλίση και να μην ξαπλώσουν τελειώς το συλλέκτη στα κεραμίδια...περίπου υπολόγιζε στις 40 μοίρες...

irene άποψη έχω για όλες τις εταιρίες ..το θέμα είναι τι ψάχνει ο καθένας μας...εγώ σαν επαγγελματίας έχω κάνει την επιλογή μου και δεν είναι καμμία από τις δυο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Το πιθανότερο πλέον [εφόσον και με το ρεύμα υπολειτουργεί] είναι ή να έχει γίνει λάθος σύνδεση από τον εγκαταστάτη ή να έχει ξεκολλήσει το "στοπ" στο κρύο !!)

Oταν εννοεις στοπ εννοεις την ανεπιστροφη βαλβιδα?

Αν ξεβιδωσω δηλαδη το κρυο δεν πρεπει να βγει νερο απο το μποιλερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοπ είναι ένα μεταλικό εμπόδιο στην εσωτερική απόληξη του κρύου που δεν φαίνεται και χρησιμεύει για να σταματά την πίεση του νερού καθώς εισέρχεται στη δεξαμενή. Σου έχω εξηγήσει πιο πάνω πως μπορείς να τσεκάρεις την ύπαρξή του ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοπ είναι ένα μεταλικό εμπόδιο στην εσωτερική απόληξη του κρύου που δεν φαίνεται και χρησιμεύει για να σταματά την πίεση του νερού καθώς εισέρχεται στη δεξαμενή. Σου έχω εξηγήσει πιο πάνω πως μπορείς να τσεκάρεις την ύπαρξή του ή όχι...

 

 

ναι το εχω δει

απλα το συζηταγα μ εναν φιλο και αναρωτηθηκε αν λεγεται και ετσι,

βλεπεις τωρα μαθαινουμε την ορολογια σας:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες θα θελα εναν ηλιακο τριπλης 200 λιτρων.σκεφτομαι για εναν calpak.ειναι καλη λυση?φιλε Kid καποια στιγμη ελεγες για καποιες προσφορες απο ενα εργοστασιο που συνεργαζεσαι.μπορεις να μου πεις περαιτερω στοιχεια?

 

ευχαριστω προκαταβολικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους και καλός σας βρήκα...νέος στο φόρουμ σας.

 

θα νοικιάσουμε ένα σπίτι στην περιοχή Κολωνός της Αθήνας. Το σπίτι δεν έχει εγκατάσταση για σύνδεση με το καλοριφέρ οπότε αναγκαστικά πάμε σε διπλής.

Με ενδιαφέρει να βάλω ηλιακό μέχρι τα 180lt (το σπίτι είναι για 2-3 άτομα) ώστε να είναι πιο προσιτό σε μελλοντικούς ενοικιαστές.

Όπως καταλαβαίνετε με ενδιαφέρει κάτι σχετικά οικονομικό αλλά με καλή απόδοση (σχέση τιμής/ απόδοσης)

 

Κάτι μου είπαν ότι υπάρχουν ηλιακοί που λειτουργούν με υπεριώδη ακτινοβολία (δεν γνωρίζω από ηλιακούς) με αποτέλεσμα να "ψαρώσω" μιας και η τιμή που άκουσα ήταν χαμηλή της τάξεως των 640? (φιλική τιμή σε γνωστό από αυτόν που έχει τους ηλιακούς).

 

Θα ήθελα πολύ τα φώτα σας

 

Καλός σας βρήκα και πάλι

 

NasDriver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε petrosg δες τα p.m σου.

Γενικά την Calpak εγώ τη συμπαθώ αλλά φίλε τη βρίσκω ακριβή. Εξαρτάται και για πιο μοντέλο λες βέβαια..

φίλε NasDriver καλώς μα ήρθες.

Υπεριώδεις αυτοί; υπέρυθρες εγώ .... Εντάξει για να πουλήσει αυτός μάλλον έχει βάλει στοίχημα να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες όπως λέει και η διαφήμιση του ΟΠΑΠ.. λέω ήμαρτον και πάω παρακάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι kid ότι όταν διάβασα τα ποστ που έχεις κάνει αλλά και των άλλων παιδιών άρχισαν να μου μπαίνουν υποψίες ότι ήταν πατάτα και περισσότερο όταν είδα πόσο έχουν οι κανονικοί ηλιακοί, δεν μπορεί ακόμα και αλήθεια να έλεγε να είχε τιμή 640? και οι "άλλοι" οι πιο παλιοί σε τεχνολογία να φτάνουν τα 1500?...δεν κόλλαγε.

 

τεσπά...δεν ξέρω από ηλιακούς...αλλά στο πατρικό μου έχουμε βάλει έναν ας πούμε όχι και τόσο γνωστό ηλιακό σε όνομα, ελληνικής κατασκευής ο οποίος έχει βγει σκυλί. Τον έχουμε πάνω από 10ετία και εξυπηρετούσε 5 άτομα και ποτέ δεν έπαθε το παραμικρό, οπότε μάλλον θα ψάξω να βρω από που τον είχε πάρει ο πατέρας μου :-D

 

Αν έχεις να προτείνεις μερικά χαρακτηριστικά τα οποία θα πρέπει να έχει ώστε να εξυπηρετεί την περιοχή του Κολωνού ευχαρίστως να τα ακούσω.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου kid :-)

 

NasDriver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα σέβη μου στον kid τον γκουρού του ηλιακού θερμοσίφωνα...

Μας έχεις υποψιάσει αρκετά στο θέμα του ηλιακού με τις πληροφορίες που μας έχεις δώσει. (ΣΛΟΥΠ ΣΛΟΥΠ)

Επειδή έκανα και μια πρόχειρη έρευνα αγοράς και μπορώ να πω πως χειρότερα μπερδεύτικα μπορεις να μου πεις εσυ ως ειδικός τι προτεινεις

Π α ρ α κ ά λ ώ α π ά ν τ η σ έ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Μήτσο εγώ έχω δηλώσει επανειλημένως [δες προηγούμενα] τι έχω διαλέξει να δουλεύω..από εκεί και έπειτα το θέμα είναι εσύ με τι κριτήρια θες να καλύψεις τις ανάγκες σου και την τσέπη σου. Πες μας τι ψάχνεις , τι έχεις βρει μέχρι τώρα [για να μαθαίνουμε τι παίζει] και τι σε έκανε να μην "κλείσεις" αυτό που έχεις βρει μέχρι τώρα...

 

και δεν είμαι ειδικός. απλά γνωρίζω κάποια πράγματα από μέσα και τα λέω όπως άλλοι λένε εδώ για υπολογιστές ,κινητά, κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δώσω μια συμβουλή κι εγώ αφού χρησιμοποιούμε ηλιακό 15+ χρόνια...

μην κάνετε το λάθος και δε βάζετε κάποιον που δε μπορεί να συνδεθεί με το καλοριφέρ..είναι μεγάλη εξοικονόμηση το χειμώνα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ...καλύτερα επιστήμη παρά να μας τον πιάνουν κανονικά ΔΕΗ και Σια με τις αυξήσεις τους κτλ.. καιρός να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε πιο σοβαρά και για ηλιακά πανελς που να μας συμπληρώνουν ρεύμα ωστε να γλυτώνουμε απο τη ΔΕΗ. αυτά γίνονται ολο και πιο προσιτα καθώς έχουν επιδότηση απο το κράτος και το όποιο παραπανίσιο ρεύμα παράγεις μπορείς να το πουλάς εσυ στη ΔΕΗ με μονάδα πιο ακριβή απο αυτή της ΔΕΗ προς εσένα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...