Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνφορουμίτες,

Με "φρίκη" διαπίστωσα ότι υπάρχει διαροή υγρού από τους σωλήνες, στην σύνδεση με τον boiler. Υπάρχει τρόπος να την σταματήσω?

Ο ηλιακός είναι stiebel eltron 12 ετών.

Μήπως μπορεί σας παρακαλώ να μου πει κανείς κάποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγώ έχω να προσθέσω λόγω προσωπικής εμπειρίας

ότι οι nobell (γνωστοι και ως sky-power ) είναι

αρίστης κατασκευής,φοβερής αντοχής.Οι τιμες

τους είναι καλές αναλογα και το κατάστημα που θα πάτε. ζεστό νερό στο full ενοιται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naftis η διαρροή είναι από τις σωληνες σύνδεσης; είσαι σίγουρος; πλαστικές είναι οι σωλήνες,έτσι;αν έχει τρυπήσει η σωλήνα πας για για άλλαγμά τους...δεν είναι κάτι ακριβό...αν "τρέχει" από τα ρακορ τότε ίσως θέλουν σφίξιμο...αν δεν έχει ρακορ και έχει σφικτίρες προσπάθησε να σφίξεις με ένα κατσαβίδι. Εννοείται ότι όταν βεβαιωθείς για το σταμάτημα της διαρροής τότε συμπλήρωσε σωστά το θερμικό υγρό..

 

greeneye χωρίς απαραίτητα να διαφωνώ μαζί σου...όταν λες από προσωπική εμπειρία τι ακριβώς εννοείς; είσαι οικιακός χρήστης ή επαγγελματίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ για μπόιλερ τριπλής ενέργειας που θα τοποθετηθεί σε μονοκατοικία.Οι συλλέκτες θα είναι στα κεραμίδια και το μπόιλερ στο υπόγειο ( μεσολαβούν 2 όροφοι).Τι γνώμη έχετε για τους ROMINA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sofiagal μπορείς να βρεις και κάτι καλύτερο...

στη δική σου περίπτωση ΠΟΛΥ μεγάλη σημασία να δώσεις στην τοποθέτηση καθότι δεν είναι κάτι που ξέρουν να το κάνουν σωστά όλοι οι υδραυλικοί...εννοείται ότι το κόστος θα είναι αυξημένο καθότι επιπλέον του ηλιακόύ θα επιβαρυνθείς από το σχετικό κιτ αυτοματισμού που θα αναλάβει τη λειτουργία του συστήματός σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω εναν ηλιακο φυρογενη και ειναι 10 χρονων.Ο ηλιακος τα εχει φτυσει εξωτερικα αλλα δουλευει κανονικα.Εχει 2 ηλιακους συλεκτες και ειναι μαλλον στα 160-200lt.Ρωτησα για συντηρηση αλλα μου ειπαν οτι σε αυτον δεν γινεται και το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να συμπληρωσεις υγρο οπως και το εκανα.

 

Τωρα στο προβλημα μου.Οι ηλιακοι συλεκτες εχουν βρομισει απο την μεσα μερια ο ενας εχει θαμποσει με αλλατα και ο αλλος εχει λασπες πανω στο τζαμι απο την μεσα μερια παλι.Ειδα οτι μπορω ξεβιδωσω το πλαισιο και να βγαλω το τζαμι για να τα καθαρισω πρεπει να προσεξω κατι? Ευχαριστω

 

Επισης θελω να πω οτι ειμαι υπερ ευχαριστημενος το νερο το κραταει ζεστο πανω απο 15 ωρες χωρις ηλιο και ειναι κριμα να κλεινουν τετοιες εταιρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για συντήρηση και βέβαια μπορείς εκτός των υγρών [που καλό είναι μετά απο 10 χρόνια να τα αλλάξεις τελείως και όχι απλά να τα συπμληρώσεις] να αλλάξεις και το ανόδιο [εκτός και έχει χάλκινο μπόιλερ που δε νομίζω]... για το τι είναι το ανόδιο κτλ δες εδώ: http://www.iliosak.gr στα FAQS

 

αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι καταρχήν να μην σπάσει το τζάμι...και μετά να τα βάλεις όλα στη θέση τους..δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει μεγάλη προσοχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ispanos

 

H ΕΒΗΛ ειναι παρα πολύ καλοι, κατασκευάζονται στην πόλη μου και είχα γνωστο που δούλευε εκει. Γενικά ασχολούνται κυριως με εξαγωγες.

Απο τους 4 ΕΒΗΛ που έχουμε στην οικογένεια, ο ένας δουλεύει απο το 87',ο αλλος απο το 89' και οι αλλοι 2 απο το 91' χωρις κανενα πρόβλημα και χωρις καμια συντήρηση τοσα χρόνια.

Βέβαια είναι ολοι μονής ενέργειας,αρα απλοί στην κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naftis η διαρροή είναι από τις σωληνες σύνδεσης; είσαι σίγουρος; πλαστικές είναι οι σωλήνες,έτσι;αν έχει τρυπήσει η σωλήνα πας για για άλλαγμά τους...δεν είναι κάτι ακριβό...αν "τρέχει" από τα ρακορ τότε ίσως θέλουν σφίξιμο...αν δεν έχει ρακορ και έχει σφικτίρες προσπάθησε να σφίξεις με ένα κατσαβίδι. Εννοείται ότι όταν βεβαιωθείς για το σταμάτημα της διαρροής τότε συμπλήρωσε σωστά το θερμικό υγρό..

Αγαπητέ kid,

σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. λόγω ταξιδiού στο εξωτερικό είχα περιορισμένη πρόσβαση στο internet, και δεν μπορούσα να απαντήσω.

Η απώλεια υγρού δεν είναι απο τα σημεία που ανέφερες αλλά νομίζω ότι είναι απο το κέλυφος του boiler που περιέχει το υγρό. Αυτό γιατί βλέπω ότι η διαροή γινεται από κάθε σχεδόν χαμηλό σημείο που υπάρχει είσοδος/έξοδος σωλήνα στο σώμα του boiler, το υγρό δηλαδή πρέπει να βγαίνει απο το δοχείο/κέλυφος που περιέχεται και καταλήγει στο κάτω μέρος του εξωτερικού περιβλήματος, παιρνόντας απο το μονοτικό υλικό.

Νομίζω ότι πρέπει να αλλάξω boiler...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Εχει ακουστά κανεις τον Ηλιακο Lordan made in Israel. Τον βρίσκω 1050 euro με συλλέκτη select , κλειστου κυκλώματος 3πλης ενέργειας 160lt,boiler glass με υαλοκραμα 220micron και 10χρόνια εγγύηση.

Εχω διαβάσει όλα τα post και συμπερένω ότι οι περισσότεροι προτιμάτε την Ηλιοακμη.Τι είναι αυτο που θα με προτρεψει να επιλέξω την συγκεκριμενη εταιρια?.

Τέλος ένας Ηλιακος με τεχνικα χαρακτιριστικα όπως τα ανωτέρω είναι μια καλή επιλογή ή να επιλέψω inox (με δεδομένο τον επιλεκτικό συλλέκτη).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

naftis δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω μαζί σου...και λέω δυστυχώς γιατί είναι το πιο ακριβό σενάριο για σένα..τι μάρκα είναι; και πόσο χρόνια το είχες;

 

lefil καλύτερα να κοιτάξεις κάτι ελληνικό...νομίζω θα γλιτώσεις χρήματα [από 50 μέχρι και 150 ευρώ] χωρίς να κάνεις εκπτώσεις στην ποιότητα..γενικά ο ηλιακός είναι ένα προϊόν που το κατέχουν οι Έλληνες και άρα καλό είναι να υποστηρίξουμε τα δικά μας...

γενικά την ξέρω τη μάρκα που λες αλλά δεν έχει πέσει στα χέρια μου σε τοποθέτηση ή βλάβη για να έχω ιδία άποψη.. αν θες κάτι άλλο ρώτα..καλή αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο μενα.

 

η εταιρεια ηλιοσακ με εδρα την καλαματα ειναι? δεν εχει αντιπροσωπο στην αθηνα?

 

ξερει κανεισ να μου πει?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...