Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε ένα ηλιακό (Μαλτεζο) διπλής ενέργειας στην ταράτσα σχετικα καινούργιο (2 χρονια). Το χειμωνα για να ζεσταθεί το νερό με το ρεύμα χρειαζεται περίπου 1 ώρα και συνήθως αρκει για 1-2 άτομα (παρόλο που το boiler ειναι >160 λιτρα).

Επειδή με βλέπω να πληρωνω πολλά στη ΔΕΗ αλλά κυριως ειναι πολυ εκνευρεστικο να περιμενεις 1 ώρα κάθε φορα για να κάνεις ένα ζεστο μπανιο, σκέφτομαι την εγκατάσταση εσωτερικού θεσροσίφωνα στο πατάρι (πάνω από το δωματιο του μπάνιου) διπλής ενέργειας (ρεύμα & καλοριφερ) ώστε τουλαχιστον το χειμωνα να χρησιμοποιείται ο συγκεκριμένος θερμοσίφωνας και όχι ο εξωτερικός ηλιακός.

Θα ήθελα από όσους έχουν χρησιμοποιήσει παρόμοια εγκατάσταση να με βοηθήσουν σχετικά με την απόδοση που θα έχω με την χρηση καλοριφερ για την θερμανση του νερού στον εσωτερικό θερμοσίφωνα (δεν επιλεγω να μετατρέψω τον υφιστάμενο ηλιακό από διπλής σε τριπλής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καταρχήν θα πρέπει να τσεκάρεις γιατί δεν είσαι ικανοποιημένος με το μαλτέζο που έχεις και μετά να κάνεις όποια άλλη κίνηση...

1)Δες στους πόσους βαθμούς είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης.Πιθανόν να χρειάζεται να το αναβάσεις.

2)Τσέκαρε πόσα μέτρα παροχών έχεις από την ταράτσα μέχρι το μπάνιο και το κυριότερο αν αυτά είναι μονωμένα ή όχι.Πιθανόν να χρειάζεται καλή μόνωση.

3)Τσέκαρε αν το καζάνι είναι καλά "γεμισμένο" από μόνωση.

4)Βεβαβιώσου για τό πόσα ακριβώς λίτρα έχεις...και πόσα περίπου λίτρα καταναλώνει το κάθε άτομο. Το λέω γιατί κάποιοι θεωρούν ότι μπορούν να γεμίζουν τη μπανιέρα 2 και 3 άτομα και μετά να γκρινιάζουν ότι δε φτάνει το νερό.

5)Τσέκαρε αν σε περίπτωση ηλιοφάνειας καλής το νερό φτάνει για μπάνιο και για πόσα περίπου άτομα.

 

Νομίζω ότι απο εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.

 

Όσον αφορά αυτό που θες να κάνεις απλά σκέψου ότι:

Ο ηλεκτρικός έχει σχεδόν πάντα την ίδια ηλεκτρική αντίσταση (4Kw).

Σίγουρα στο πατάρι θα χρειαστείς να έχεις παροχές τόσο για νερό, όσο για ρεύμα και καλοριφέρ για να κάνεις αυτό που θες.

Το νερό του ηλεκτρικού θα ξεκινάει από το "κρύο" πάντα ενώ το νερό του ηλιακού θα ξεκινάει να ζεστάνει πάντα από υψηλότερη θερμοκρασία λόγω του ότι σχεδόν πάντα θα είναι έστω και λίγο χλιαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν θα πρέπει να τσεκάρεις γιατί δεν είσαι ικανοποιημένος με το μαλτέζο που έχεις και μετά να κάνεις όποια άλλη κίνηση...

1)Δες στους πόσους βαθμούς είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης.Πιθανόν να χρειάζεται να το αναβάσεις.

Αυτό με ποιο τρόπο μπορώ να το τσεκάρω από μόνος μου? Βρίσκεται στον ηλιακό ή κάπου αλλού?

 

2)Τσέκαρε πόσα μέτρα παροχών έχεις από την ταράτσα μέχρι το μπάνιο και το κυριότερο αν αυτά είναι μονωμένα ή όχι.Πιθανόν να χρειάζεται καλή μόνωση.

Είναι περίπου 4-5 μέτρα και η μόνωση των παροχων ειναι σε πολύ καλή κατάσταση.

 

3)Τσέκαρε αν το καζάνι είναι καλά "γεμισμένο" από μόνωση.

Αυτο δεν το κατάλαβα. Αναφερεσαι στο boiler και εαν ναι τι ακριβως πρέπει να ελεγξω?

 

4)Βεβαβιώσου για τό πόσα ακριβώς λίτρα έχεις...και πόσα περίπου λίτρα καταναλώνει το κάθε άτομο. Το λέω γιατί κάποιοι θεωρούν ότι μπορούν να γεμίζουν τη μπανιέρα 2 και 3 άτομα και μετά να γκρινιάζουν ότι δε φτάνει το νερό.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι απαιτείται 1 ώρα (θεωρείται normal χρόνος ?) για να ζεσταθεί το νερό από 30 βαθμούς στους 55 περίπου ώστε να έχεις ζεστό νερό. Για τα πόσα λίτρα καταναλώνει το καθε άτομο είναι λίγο σχετικό αλλά είναι γεγονός ότι η αδερφή μου το παρακανει λίγο...

 

5)Τσέκαρε αν σε περίπτωση ηλιοφάνειας καλής το νερό φτάνει για μπάνιο και για πόσα περίπου άτομα.

Θα μπορούσα να πω ότι σε περίπτωση ηλιοφανειας έχουμε καλύτερη απόδοση (μπορούμε άνετα 2 άτομα να κάνουν μπανιο), το οποίο είναι λογικό καθώς το νερό είναι πιο ζεστό.

 

Νομίζω ότι απο εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.

Το βασικό μου πρόβλημα το χειμώνα είναι ότι πρέπει να περιμένεις 1 ώρα για να ζεσταθεί κανοποιητικά το νερό και αρκεί ουσιαστικά μόνο για 1 άτομο (εκτός και εαν μπεις κατευθειαν όταν τελειώσει ο προηγούμενος ώστε να προλάβεις όποιο ζεστό νερό έχει απομείνει). Οπότε για λόγους οικονομικούς (ΔΕΗ) & χρονικούς (>1 ώρας) θα ήθελα να γνωρίζω εάν η λύση με το καλοριφερ θα μου προσφερει λύσεις στα δυοα αυτά βασικά προβλήματα που αντιμετωπίζω τώρα.

 

Σίγουρα στο πατάρι θα χρειαστείς να έχεις παροχές τόσο για νερό, όσο για ρεύμα και καλοριφέρ για να κάνεις αυτό που θες.

Το καλό είναι ότι υπάρχει ήδη ένας παλιός (δεν χρησιμοποιέιται - έχει αποσυνδεθεί) θερμοσίφωνας στο παταρι, οπότε θεωρώ ότι θα η παροχή νερού είναι διαθέσιμη. Λογικά θα χρειαστώ ένα καινούργιο boiler & επέκταση του καλοριφερ στο πατάρι.

 

Ηδη έχω ενημερώσει σχετικά έναν υδραυλικό για να μου δώσει κόστος αγοράς & εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκατάσταση με διπλής ενέργειας στο πατάρι και ηλιακό στην ταράτσα λειτουργεί πάρα πολύ καλά.

Όταν έχει ήλιο δεν το συζητάω ο ηλιακός φτάνει και περισεύει για 3-4 άτομα.

Το χειμώνα με τα καλοριφέρ αναμένα το νερό στον θερμοσίφωνα στο πατάρι ζεσταίνεται σε περίπου 15-20 λεπτά από τη στιγμή που θα ζεσταθούν οι σωλήνες του καλοριφέρ. Επίσης λόγω του μικρότερου μεγέθους ο θερμοσίφωνας στο πατάρι ζεσταίνει το νερό με χρήση του ηλεκτρικού ρευματος σε περίπου 20 λεπτά (βέβαια το ζεστό νερό τελειώνει πολύ γρηγορότερα-με κάποια παραχώρηση μπορεί να κανει μπάνιο δεύτερο άτομο :-)).

Με μια τρίοδη βάνα μπορώ να επιλέγω αν θα χρησιμοποιώ τον ηλιακό ή τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνο. Η τρίοδη μπορεί να είναι χειροκίνητη ή και ηλεκτροβάνα ή ακόμη και σύστημα που θα διαλέγει μόνο του το θερμοσίφωνο που θα δίνει νερό ανάλογα με το ποιό είναι πιο ζεστό (εκεί το κόστος ξεφεύγει πολύ)

Πάντως με αυτή την διαμόρφωση δεν έχω μείνει σχεδόν ποτέ χωρίς ζεστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας χαιρετω & ελπιζω να μου δωσετε τα φωτα σας. Σε μια βιοκλιματικη αγροτουριστικη επιχειρηση στην κεφαλονια προκειται να χρειαστουμε ηλιακους για να καλυπτουν τις αναγκες 10 ατομων. Να σας ενημερωσω οτι η επιχειρηση ειναι αυτονομη ενεργειακα με φωτοβολταικα & ανεμογεννητρια & για αυτο ρευμα-ηλιος δεν θα παιξει. Συνεποικουρικα θα υπαρχει μποιλερ αεριου καθως και καυστηρας βιομαζας. Τι εχετε να προτινετε με αυτα τα ζητουμενα?

Επιπλεον να σας πω οτι θα προτιμουσαμε το καζανι των ηλιακων να μην μπει στην στεγη - για θεμα αισθητικης- αλλα στο υπογειο. Περιμενω εναγονιως τις προτασεις σας και σας ευχομαι το 2008 να ειναι τουλαχιστον καλλιτερο απο το 2007.

Myrtos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για σας και καλη χρονια!

Ειμαι καινουριος εδω μεσα και θα θελα να ρωτησω το εξης:

Εχω αγορασει καινουριο διαμερισμα και στην πολυκατοικια εχει γινει προβλεψη για ηλιακο τριπλης.Εβαλα εναν Μαλτεζο τριπλης και την εγκατασταση την εκανε δικος μου μαστορας ο οποιος μου παρατηρησε οτι το μποιλερ παιρνει απο την κεντρικη στηλη θερμανσης και οτι εφοσον ο κατασκευαστης δεν εχει τοποθετησει ηλεκτροβανες οταν αναβει καποιος την θερμανση του θα ζεσταινει και τα μποιλερ των αλλωνων εφοσον εχουν και οι υπολοιποι τριπλης.Το επισημανα στον κατασκευαστη και μου απαντησε οτι ο υδραυλικος του ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο.Ειναι υποχρεωση του να τοποθετησει ηλεκτροβανες?Η επιβαρυνση μου απο την παρουσα κατασταση θα ειναι μεγαλη οταν αναβω την θερμανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι, θέλω τη βοήθεια γιατί νομίζω ότι αυτό που μου συμβαίνει είναι πολύ μπερδεμένο.

 

Αγόρασα ένα διαμέρισμα σε μια 4όροφη πολυκατοικία με 8 διαμερίσματα.

 

Ο κατασκευαστή έχει βάλει boiler το οποίο έχει ξεχωριστό διακόπτη, ανεξάρτητο από το καλοριφέρ. Αυτό σημαίνει ότι το boiler έχει δικό του μετρητή ωρών καύσης του λέβητα.

 

Μέχρι σήμερα, η κατανάλωση του boiler (ώρες καύσης λέβητα) απλά αθροίζεται με τις ώρες καύσης του καλοριφέρ του κάθε διαμερίσματος, και με βάση το συντελεστή του διαμερίσματος βγαίνουν τα κοινόχρηστα. Αν την ίδια ώρα είναι αναμένο το καλοριφέρ και το boiler ο χρόνος μετράει 2 φορές για το διαμέρισμα.

 

Επίσης μας λένε ότι το boiler δεν έχει θερμοστάτη (είναι δυνατόν?)

 

Τώρα τέθηκε θέμα στη γενική συνέλευση της πολυκατοικίας, ώστε είτε:

 

1. να βγει ξεχωριστός συντελεστής για την κατανάλωση των boiler, ώστε τα boiler να χρεώνονται με μικρότερο συντελεστή από τα καλοριφέρ, ή

2. να μπει το boiler πάνω στο καλοριφέρ, ώστε όποτε είναι ανοιχτό το καλοριφέρ να ζεσταίνεται κι αυτό, χωρίς να έχεις επιλογή να ανάψεις ξεχωριστά το boiler.

 

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι το 2 θα καταναλώνει πολύ περισσότερο πετρέλαιο, άρα προτείνουν το 1.

 

Είμαστε διχασμένοι. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ,

 

akki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reif το σίγουρο είναι ότι ο μάστοράς σου έχει δίκιο σε αυτό που είπε. Και ο κατασκευαστής από τη μεριά του αν σκεφτείς ότι πρέπει να γλιτώσει από παντού χρήματα..τότε μάλλον και αυτός δίκιο θα θεωρεί ότι έχει. Σίγουρα το σωστό είναι μια ηλεκτροβάνα [περίπου 200 ευρώ] σε κάθε ηλιακό τριπλής...αλλιώς θα κάνετε "παρτούζα" τα νερά σας και τα πετρέλαιά σας μια ζωή!

Υποχρέωση θα του είναι εφόσον είναι στο συμβόλαιο και δεν έχει γίνει...αλλιώς..

 

akki προφανώς και το πρόβλημά σου δε λύνεται από ένα φόρουμ καθότι αρκετά περίπλοκό. Μάλλον θα χρειαστείτε να πάρετε ένα μηχανολογο μηχανικό να κάνει τις σχετικές μετρήσεις και να καταλήξει σε ένα πιο προσιτό και λειτουργικό τρόπο κατανομής των εξόδων.

Χωρίς να γνωρίζω σχεδόν τίποτα από καλοριφέρ και πετρέλαια νομίζω ότι θα ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα αν υπήρχε θερμοδομέτρηση και όχι ωρομέτρηση της θέρμανσης ..και άρα και της χρήσης του boiler! Χωρίς -επαναλαμβάνω- να είμαι ειδικός σε αυτά καμμία από τις δυο λύσεις δε μου φαίνεται ότι θα λύσουν κάτι που εξαρχής έχει στηθεί τόσο στραβά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους! Θα ηθελα και εγώ με τη σειρα μου να ρωτήσω για ηλιακό θερμοσίφωνα 3πλης ενέργειας. Έχουμε πάρει προσφορά από Μαλτέζο για το μοντέλο Η160l/3Ε/1CSW130x150 (http://www.maltezos.gr/el/hlinox.asp)

και από τον Αγγελόπουλο για το μοντέλο inox με 175lt boiler (Ηλιοφαν, http://www.agelopoulos.gr/agelopoulos/index.php?section=84). Γενικά για Ηλιοφαν δεν έχω ακούσει τίποτα ενώ γενικά νομίζω ο Μαλτέζος είναι χρόνια γνωστός. Οικονομικά έρχονται το ίδιο. Το περίεργο είναι με την εγγύηση: ο Μαλτέζος δίνει 10χρόνια, ενώ Ηλιοφαν εφ' όρου ζωής (με ψιλά γράμματα ότι ισχύει μόνο αν γίνεται συντήρηση κάθε χρόνο). Γενικά τα χαρακτηριστικά είναι ίδια. Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω πει πολλές φορές...όπου ακούε πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι! Κανένα προϊόν που έρχεται σε επαφή με την "καθαρή" μας ατμόσφαιρα και το "καθαρό" μας νερό όλη την ημέρα..κάθε μέρα δε μπορεί να μην έχει φθορά! Όποιος πιστεύει το αντίθετο μάλλον θα πρέπει να αγοράσει ηλιακό από τη ΝASA καθώς μόνο εκεί [ίσως] να μπορέσει να βρει αθάνατα μέταλα...

 

Από κει και έπειτα δε μας λες και τις τιμές για έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Σκέπτομαι να πάρω έναν ηλιακό τριπλής ενέργειας ανοικτού κυκλώματος 120 λίτρα για να καλύπτει τις ανάγκες 2 ατόμων στη περιοχή της Νίκαιας.

 

Έχω διαβάσει πολλά σχετικά με το αν τελικά είναι καλύτεροι οι ανοικτού ή κλειστού κυκλώματος.. Απλά καταλήγω προς την πρώτη κατηγορία από ιδία πείρα: Σε σπίτι με ηλιακό κλειστού κυκλώματος και λίγες ώρες ηλιοφάνεις το βράδυ πρέπει οπωσδήποτε να ανάψουν την αντίσταση για να ζεστάνει το νερό. Σε άλλο σπίτι με ανοικτού υπάρχει καυτό νερό και το βράδυ.

 

Μήπως όμως θεωρητικά υπάρχουν άλλα μειονεκτήματα που πρέπει να λάβω υπόψη μου;

 

Επίσης αν έχει κάποιος να προτείνει συγκεκριμένα μοντέλα-τιμές θα ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανοικτό ζεσταίνει πιο γρήγορα από το κλειστό [με απλούς συλλέκτες] καθώς στους συλλέκτες κυκλοφορεί το νερό χρήσης και όχι το αντιψυκτικό. Γι αυτό το λόγο θέλει λιγότερο χρόνο να ζεστάνει το νερό.

Δε νομίζω να κρατάει περισσότερο το νερό το βράδυ..καθώς η διατήρηση της θερμοκρασίας είναι ζήτημα αποκλειστικά καλής μόνωσης που και στις δυο περιπτώσεις είναι η ίδια.

Το μειονέκτημα είναι ότι σε περίπτωση παγετού μπορεί να σπάσει ο συλλέκτης..κάτι που βεβαίως δεν καλύπτει καμμία εγγύηση. Επίσης είναι πιο βρώμικο από ένα καλό glass καζάνι.

Από άποψη τιμής , αν και παλιότερα ήταν φτηνότερο , τώρα προσεγγίζει την τιμή ενός απλού glass.

Εγώ έχω πελάτες που ακόμα το αγοράζουν γιατί το δουλεύουν 20 χρόνια και φοβούνται να δοκιμάσουν το κλειστό. Ξεπερασμένη τεχνολογικά επιλογή αλλά σίγουρα δοκιμασμένη και οικονομική αν δεχτείς τα μειονεκτήματά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ανοικτό ζεσταίνει πιο γρήγορα από το κλειστό [με απλούς συλλέκτες] καθώς στους συλλέκτες κυκλοφορεί το νερό χρήσης και όχι το αντιψυκτικό. Γι αυτό το λόγο θέλει λιγότερο χρόνο να ζεστάνει το νερό.

Δε νομίζω να κρατάει περισσότερο το νερό το βράδυ..καθώς η διατήρηση της θερμοκρασίας είναι ζήτημα αποκλειστικά καλής μόνωσης που και στις δυο περιπτώσεις είναι η ίδια.

Το μειονέκτημα είναι ότι σε περίπτωση παγετού μπορεί να σπάσει ο συλλέκτης..κάτι που βεβαίως δεν καλύπτει καμμία εγγύηση. Επίσης είναι πιο βρώμικο από ένα καλό glass καζάνι.

Από άποψη τιμής , αν και παλιότερα ήταν φτηνότερο , τώρα προσεγγίζει την τιμή ενός απλού glass.

Εγώ έχω πελάτες που ακόμα το αγοράζουν γιατί το δουλεύουν 20 χρόνια και φοβούνται να δοκιμάσουν το κλειστό. Ξεπερασμένη τεχνολογικά επιλογή αλλά σίγουρα δοκιμασμένη και οικονομική αν δεχτείς τα μειονεκτήματά του.

 

Φίλε kid σε ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση.

 

Και μία άλλη ερώτηση... διάβασα κάπου ότι όταν το boiler του ηλιακού είναι τοποθετημένο κάθετα υπάρχουν λιγότερες απώλειες. Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν είναι κάθετο το κρύο νερό που μπαίνει από ψηλά καταλαμβάνει μικρότερη διάμετρο [μικρότερη επιφάνεια] με αποτέλεσμα να κρυώνει πιο δύσκολα το ζεστό που υπάρχει ήδη...έτσι λένε οι κατασκευαστές!

Δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτό αλλά απο εμπειρία μπορώ να πω ότι ναι! στο ανοικτό κύκλωμα το κάθετο καζάνι έχει καλύτερη απόδοση.

 

υ.γ. Στην έρευνα αγοράς που θα κάνεις προτείνω να ζητήσεις σιδερένιες [γαλβανιζέ] σωληνώσεις στο συλλέκτη μισή ίντζα ή χαλκό αντίστοιχης διαμέτρου.Με τίποτα μικρότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι μόνο αυτό αλλά απο εμπειρία μπορώ να πω ότι ναι! στο ανοικτό κύκλωμα το κάθετο καζάνι έχει καλύτερη απόδοση.

 

Στου κλειστού κυκλώματος δεν έχει καλύτερη απόδοση το κάθετο καζάνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...