Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ για τις ελληνικές εταιρίες ,γι’ αυτό και επικοινώνησα με την Ηλιοακμη (και έπειτα με αντιπρόσωπο). Στην Ιδία τιμή 1050ευρω με τον Lordan μου δίνει τον αντίστοιχο τις ηλιοακμης. (160lt,κλ. κυκλώματος, 3πλης, glass double, με επιλεκτικό Τιτανίου). Όσο αναφορά το θέμα τις εγγύησης επειδή από όσα διάβασα στα Post οι γνώμες διίστανται, η ηλιοακμη δίνει 5ετια χωρίς υποχρεωτική 2ετες συντήρηση. Απλά καλό είναι λένε να γίνετε κάθε 2 χρόνια αντικατάσταση τις ράβδου μαγνησίου προληπτικά. Αλλά αυτό είναι ανεξάρτητο της εγγύησης. Τι άποψη έχετε για τον συγκεκριμένο ηλιακό?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

naftis δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω μαζί σου...και λέω δυστυχώς γιατί είναι το πιο ακριβό σενάριο για σένα..τι μάρκα είναι; και πόσο χρόνια το είχες;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Είναι stiebel eltron, τον έχω περίπου 13-14 χρόνια.

Υπάρχουν boilers? πρέπει να βάλω ίδια μάρκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Naftis να υποθέσω ότι δεν του είχες αλλάξει ποτέ ανόδιο, έτσι;

Η stiebel eltron δεν υπάρχει πια...για την ακρίβεια εξαγοράστηκε και άλλαξε όνομα το οποίο δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή.. 99% μπορείς να βάλεις boiler όποιας μάρκας θες ..αρκεί να τσεκάρει ο υδραυλικός - εγκαταστάτης το παλιό ΠΡΙΝ παραγγείλεις μήπως και έχει κάποια ιδαιτερότητα στη βάση ή στις παροχές ...μη σου πει "δε γίνεται άλλαξέ το όλο" όπως λένε συνήθως...καλή αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Naftis να υποθέσω ότι δεν του είχες αλλάξει ποτέ ανόδιο, έτσι;

Η stiebel eltron δεν υπάρχει πια...για την ακρίβεια εξαγοράστηκε και άλλαξε όνομα το οποίο δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή.. 99% μπορείς να βάλεις boiler όποιας μάρκας θες ..αρκεί να τσεκάρει ο υδραυλικός - εγκαταστάτης το παλιό ΠΡΙΝ παραγγείλεις μήπως και έχει κάποια ιδαιτερότητα στη βάση ή στις παροχές ...μη σου πει "δε γίνεται άλλαξέ το όλο" όπως λένε συνήθως...καλή αγορά!

 

Είχα αλλάξει ανόδιο στην εξαετία. Αυτό που έβγαλα είχε "φαγωθεί" περίπου το μισό.

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια, και τις ευχές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε kid εσυ με ηλιοακμη εχεις ακρη?

εχω βαλει νοβελ 200 και δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος.θα αλλαξω τα παραφλου μονος μηπως φτιαξει η κατασταση, γιατι δεν κραταει ζεστο νερο την επομενη ,ασχετα αν δεν καταναλωσα τιποτα την προηγουμενη ειδικα απο τωρα που χημωνιαζει.καλοκαιρι ηταν απλα χλιαρο το πρωι ως τις 11

αλλα επειδη ειναι μεγαλο το σπιτι μπορει να βαλω και εναν δευτερο !

Μενω Αρτεμιδα-Λουτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Τάκη δεν έχω σχέση με την ηλιοακμή. Εχω κάνει εγκαταστάσεις και επισκευές στο παρελθόν αλλά άλλη εταιρία εμπορεύομαι.

Τα nobel πάντως είναι από τα καλά που κυκλοφορούν σε νορμάλ τιμές..παράξενο να έχεις πρόβλημα..πόσο καιρό το έχεις; έχεις κάνει ποτέ service; οι σωληνώσεις-παροχές μήπως είναι αμόνωτες;

τσέκαρε το θερμικό υγρό καθώς και αν το boiler έχει κενά πολυουρεθάνης και τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα χρονο τον εχω

απο το ξεκινημα δεν κραταει νερο περα απο το βραδυ

και 2 ντουσακια γρηγορα το χειμωνα και 3 κανονικα το καλοκαιρι! ουτε πιατα δεν πλενω:)το σερβις που ηρθε μετρησε το μεσημερι και βρηκε σωστη την θερμοκρασια,αλλαξε και τα υγρα!

τα οποια σημειωτεον οταν ταχα αλλαξει εγω πριν τους φωναξω ηταν γεματα μαυρα στιγματα που ο υδραυλικος μου που ηταν παρων ειπε οτι ηταν οκ(δεν τουχω και πολυ εμπιστοσυνη ομως γιατι μουχει κανει αρκετες πατατες)το θεμα μου δηλαδη ειναι οτι δεν κραταει πολλες ωρες ζεστο νερο και φυσικα ουτε κατα διανοια σε συνεφεια1

το θεμα της μονωσης πως το βλεπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν τα μαύρα στίγματα όπως λες δεν είναι νορμάλ για ένα χρόνο...δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς στίγματα αλλά αν πρόκειται για κάτι σαν φλύδες λεπτές τότε αυτά πολύ πιθανόν να βουλώνουν ή έχουν βουλώσει τις παροχές του κυκλώματος με αποτέλεσμα τη μη σωστή ροή του υγρού μέσα στο κλειστό κύκλωμα... αυτό αυτομάτως σημαίνει μη σωστή λειτουργία του ηλιακού μας.

Τρόπος αντιμετώπισης: Λύσιμο των σωληνώσεων που συνδέουν boiler με συλλέκτες και με ένα λάστιχο ρίχουμε νερό αρκετό [και με πίεση] από τια παροχές του θερμικού υγρού ώστε να φύγουν όλα αυτά τα σκουπιδάκια που μπορεί να έχει μέσα το κύκλωμα.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα φύγουν αλλά ουσιαστικά μόνο αυτό μπορείς να κάνεις.

 

Αν χτυπήσεις το boiler με το χέρι σου σε διάφορα σημεία μπορείς να καταλάβεις αν είναι γεμάτο μόνωση ή έχει κενά [θα ακούς σαν να χτυπάς λαμαρίνα σκέτη]. Επίσης αν ανοίξεις το καπάκι της αντίστασης μπορείς να δεις την κατάσταση της μόνωσης.

 

όΤΑΝ λες 2-3 ντουζάκια εννοείς τη μέρα της ηλιοφάνειας ή την επόμενη μέρα το πρωι;

πόσα μέτρα περίπου απέχει ο ηλιακός από το μπάνιο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φλύδες λεπτές ναι !

αυτα ενοω που λες

ντουσακια το βραδακυ κατα τις 7-8

10-12 μετρα υπολογιζω σωληνα απεχει το μπανιο

ο ηλιακος μπηκε σεπτεβριο 2006 και μπηκα στο σπιτι μεσα ιανουαριου 2007 οποτε και διαπιστωσα αυτα που λεω! τον απριλιο αδειασα τα υγρα πρωτη φορα και αρχες μαιου ηρθε η νοβελ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν δεν το λέω εγώ πως είναι καινούργιος...

μην ψάχνεις πως προκλήθηκαν...είναι κάτι που προκλήθηκε κατα πάσα πιθανότητα από την στιγμή της κατασκευης...δε σημαίνει ότι δεν είναι καινούργιος αλλά πιθανόν να εμποδίζει αυτό ή και αυτό τη σωστή λειτουργία του συστήματος...

προσπάθησε να το καθαρίσεις όσο το δυνατόν από αυτα τα μαύρα ...

επίσης τσέκαρε μήπως λέω μήπως τα σωληνάκια ζεστό κρύο στο κάτω μέρος του μπόιλερ είναι λάθος τοποθετημένα και κατα συνέπεια λάθος συνδεδεμένα [ακραίο πρόβλημα που όμως συμβαίνει]

 

τέλος τσέκαρε αν το κρύο [η κρύα παροχή στο κάτω μέρος του μπόιλερ] έχει "στοπ". αυτό θα το κάνεις με κάτι λεπτό και μακρύ [πχ ενα ηλεκτρόδιο ή ένα κομμάτι χοντρό σύρμα] το οποίο θα το βάλεις μέσα στην παροχή...αν σταματήσει στους 10 πόντους περίπου σημαίνει ότι έχει στοπ και αρά οκ...αν προχωρήσει πολύ μέσα ...ζήτησε αντικατάσταση από τη Nobel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ/κο λεω να ασχοληθω με το θεμα

κατι θεωρητικο τωρα:αν βαλω καποια στιγμη 3 συλλεκτη θα δω βελτιωση? αξιζει?λογω του οτι το κοστος δεν ειναι μεγαλο πιστευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να σου απαντήσω θεωρητικά σε αυτό...

το θέμα είναι να εντοπίσουμε το πρόβλημα προτού προβείς σε επιπλέον έξοδα και αυτό μπορεί να είναι:

α) δεν αποδίδουν όσο θα πρεπε οι συλλέκτες με αποτέλεσμα να μην έχουμε την υψηλή θερμοκρασία που θα πρεπε [εκεί συζητάμε τον τρίτο συλλέκτη]

β) δεν "συντηρεί" το ζεστό νερό ενώ αποδίδουν οι συλλέκτες [μάλλον "άχρηστος" ο τρίτος]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν ειχα πολλες εμπειριες με τον συγκεκριμενο ηλιακο σε θερμοσιφωνα θα σου πω οτι χτες χωρις καθολου ζεστο τον εβαλα και διαπιστωσα οτι μια ωρα αναμμενος εφτασε για ενα γρηγορο ντους.περισεψε λιγο νερο που ομως δεν ηταν καυτο.η θερμοκρασια εξω ηταν 11c.

σιγουρα θα ψαξω και το θεμα του σωληνα με το κρυο μηπως ειναι λαθος.

εχοντας το μανουαλ της νοβελ και αφηνοντας απο βρυση το ζεστο νερο να τρεξει λογικο δεν ειναι να ζεσταθει ο σωστος σωληνας?ειναι σωστη η σκεψη μου?

παντως σε ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου και εχω να πω οτι μακαρι οι πιο πολλοι υδραυλικοι να ειχαν τις γνωσεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελουμε να εγκαταστήσουμε ηλιακό σε κεραμοσκεπή (προποδες Πεντέλης) και έχουμε πελαγώσει. η στέγη του σπιτιού τώρα φτιάχνεται και ο στεγάς είναι εντελώς αρνητικός, υποστηρίζει ότι η στεγανωποίηση δεν επιτυγχάνεται ποτέ 100%, ότι ο αέρας θα πάρει τον ηλιακό, προβλημα το πως θα φτάνουμε τον ηλιακό όταν χρειαστεί κλπ κλπ.

Εχουμε σκεφτεί να βάλουμε το κάτοπτρο στη στέγη και το boiler στο λεβητοστάσιο για να ελαχιστοποιήσουμε τις "επισκέψεις" στη στέγη? Εχει κανείς αποψη για όλα αυτά? Είναι όντως τόσο προβληματική η εγκατάσταση ηλιακού στα κεραμύδια? μου φαίνεται λίγο χαζό να έχουμε τόσο ήλιο στην Ελλάδα και να μη βάλουμε τελικά ηλιακό!

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...