Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα σε όλους. Συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια, μιας και είμαι και εγώ λίγο στο ψάξιμο με την αγορά. Μήπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει η να έχει ακούσει κάτι για την περίπτωση του ηλιακού ADVANCE με χάλκινο δοχείο νερού σαν περίπτωση αντοχής του χαλκού στην διάβρωση του νερού με τον χρόνο διότι είμαι σε νησί με χάλια νερό. Η τιμή δεν είναι το κριτίριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

φίλε kilo65 ο χαλκός έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Μεγάλη αντοχή έχει στο νερό και στο χρόνο και αυτό είναι πλεονέκτημα έναντι άλλων. Απο εμπειρία και μόνο όμως δε θα τον πρότεινα καθότι δε μου αρέσει καθόλου μα καθόλου η πρασινίλα που πιάνει μετά από κάποια χρόνια. Προσωπικά το θεωρώ όχι καλό από άποψη υγείας και καθαρότητας όταν πρόκειται για χρήση οικιακή. Σκέψου τώρα τι θα γίνεται μέσα σε ένα boiler μετά από 20 χρόνια..

Από την άλλη δε λύνει το πρόβλημα των "βρώμικων" νερών...σκέψου ότι μπορεί ο κάδος να μην πάθει τίποτα αλλά η εισαγωγή και η εξαγωγή του νερού είναι διαμέτρου μισής ίντζας..σου εγγυάται κανείς ότι δεν θα βουλώσουν από τα χάλια νερά που λες , με αποτέλεσμα να σπάσουν; Σίγουρας κανένας επαγγελματίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε kid καλημέρα. Ευχαριστώ για την ενασχόληση σου με εμένα. Θα ήθελα να σου πώ δύο ιδέες και κρίνε τις. πρώτον από χαλκό είναι οι σωλήνες που πίνουμε νερό και μένουν και αυτές πολλά χρόνια εν αντιθέσει που το νερό του ηλιακού κατά κύριο λόγο δεν το πίνουμε και δεύτερο οι εξαγωγή και εισαγωγή αλλά και όλο το κύκλωμα είναι εξ ολοκλήρου από χαλκό. Σάν όνομα τον έχεις ακούσει τον advance; Εγώ τον είδα σε άλλο νησί και κατόπιν μου μπήκε η ιδέα. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για το μαύρο η το μπλέ χρώμα του καθρέπτη εάν γνωρίζεις ποιό είναι καλύτερο για αποφόφη ση φωτός. Να πώ εδώ ότι στο νησί μου το 70% των ηλιακών είναι maltezos και είναι οι μόνοι που κρατάνε περίπου 10 - 14 χρόνια. μετά όλοι τους αλλάζουν πάλι με τον ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθόνω την λέξη απορόφηση και προσθέτω πως στην περίπτωση του χάλκινου δοχείου δίνουν εγγύηση πολών ετών διότι δεν τρυπάει αλλά και να τρυπήσει κολλάει σαν χαλκός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχείρημα με τις σωλήνες περίμενα να το ακούσω. Σκέψου ότι ένα μέρος του boiler [το κάτω] είναι συνέχεια με νερό ...αυτό εμένα δε μου αρέσει. Και απο εμπειρία δεν μου αρέσει να ξέρω ότι υπάρχει εκεί αυτή η "πρασινίλα".. βέβαια ο καθένας κάνει τις επιλογές του..

Η advance είναι μια απο τις δυο πιο γνωστές εταιρίες με χάλκινο Boiler..αν καταλήξεις σε χαλκό νομίζω ότι είναι καλή επιλογή χωρίς να την έχω δουλέψει.

Για την εγγύηση τα έχω ξανα πει. Σου δίνουν 50 χρόνια λογικά εγγύηση.Καταρχήν πρέπει να είναι το προϊόν με τη μεγαλύτερη εγγύηση απ όλα τα προϊόντα [όχι μόνο ηλιακά]..πράγμα που δε μου πάει καλά. Κατα δεύτερον Θέτω ένα ερώτημα: Μετά από 25 χρόνια σου τρυπάει το boiler...και είσαι στην εγγύηση...ποιος θα ρθει να το πάρει; με τι κόστος θα γίνει η μεταφορά,επιδιόρθωση και επανατοποθέτηση και απο ποιον θα καλυφθεί;

 

Σίγουρα το μπλε χρώμα στο συλλέκτη είναι πιο αποδοτικό με διαφορά απ το απλό.

 

Αλήθεια σε τι τιμή βρίσκεις το advance και σε τι τιμή το maltezos;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα. Διάβασα το φόρουμ και με τη σειρά μου να κάνω και γω την ερώτηση:

για τη skyland, τί γνώμη έχετε; Τους είδα σε μια έκθεση στο Φάληρο και μου άφησαν καλή εντύπωση.

Τιμή 1400 για ΙΝΟΧ 200 λτ, 3 τ.μ. ηλιακά πάνελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους. Τελικά μετά από σκέψη λίγων ημερών και έρευνας κατέληξα πως αν δεν βάζεις κριτήριο την τιμή και έχεις και κάποιον να σε βοηθήσει εάν δεν ξέρεις, τότε η καλύτερη λύση για πολλά και ζεστά χρόνια είναι να βάλεις καθρέπτες viesmann η buderus και ένα καλό δοχείο νερού από χαλκό από αυτά που κυκλοφορούν τριπλής ενέργειας. Οσο για την υπόθεση χαλκού νομίζω ότι έτσι και αλλιώς από χαλκοσωλήνες πίνουμε νερό φίλε kid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε kilo65 υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να επιλέξεις τις μάρκες του εξωτερικού που λες; Θες απλά να αγοράσεις το ακριβότερο μου φαίνεται και όχι το καλύτερο...με βάση τη σχέση κόστος/απόδοση που είναι η λογική μιας επιτυχημένης αγοράς σε όλα τα προϊόντα.Δε μας λες τουλάχιστον τι περιελάμβανε η έρευνα αγοράς που σε έκανε να πάρεις αυτή την απόφαση; Πόσο θα σου κοστίσει το σύστημα αυτό και τι εγγύηση θα έχεις;

Επιμένω όπως και στο παρελθόν ότι έχουμε πολλές καλές εταιρίες στην Ελλάδα [μερικές κορυφαίες στην Ευρώπη] στο συγκεκριμένο τομέα και είναι μάλλον άδικο να μην τις υποστηρίζουμε.

 

Φίλε pankal για πες μας περισσότερα για την προσφορά αυτή. Τεχνολογία συλλέκτη,εγγύηση,τοποθέτηση κτλ ... Είναι απο τις καλές μεσαίες εταιρίες πάντως..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε kilo65 υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος για να επιλέξεις τις μάρκες του εξωτερικού που λες; Θες απλά να αγοράσεις το ακριβότερο μου φαίνεται και όχι το καλύτερο...με βάση τη σχέση κόστος/απόδοση που είναι η λογική μιας επιτυχημένης αγοράς σε όλα τα προϊόντα.Δε μας λες τουλάχιστον τι περιελάμβανε η έρευνα αγοράς που σε έκανε να πάρεις αυτή την απόφαση; Πόσο θα σου κοστίσει το σύστημα αυτό και τι εγγύηση θα έχεις;

Επιμένω όπως και στο παρελθόν ότι έχουμε πολλές καλές εταιρίες στην Ελλάδα [μερικές κορυφαίες στην Ευρώπη] στο συγκεκριμένο τομέα και είναι μάλλον άδικο να μην τις υποστηρίζουμε.

 

Φίλε pankal για πες μας περισσότερα για την προσφορά αυτή. Τεχνολογία συλλέκτη,εγγύηση,τοποθέτηση κτλ ... Είναι απο τις καλές μεσαίες εταιρίες πάντως..!

 

τι εχεις να πεις για την novotherm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαίως και δεν είναι μόνο δυο εταιρείες με ανοξείδωτο...ηλιακός της νοβοθερμ δεν έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου και δεν ξέρω τι ποιότητα έχει...για πες μας τι τιμές,εγγύηση και συλλέκτες σου δίνουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kid ψάχνω για ηλιακό στα 160 με 200 lt σε GLASS με επιλεκτικό συλλέκτη τιτανίου μπορείς να μου δώσεις μια προσφορά από την μάρκα που εμπορεύσαι;

Με ιντριγκάρει και μένα η ιδέα του SKY-LAND αφενώς γιατί το θερμοδοχείο εκτός της διπλής επισμάλτωσης του εσωτερικού του επισμαλτώνεται μονά και εξωτερικά αφετέρου λόγω κατασκευής δεν έχει εξωτερικό δοχείο διαστολής. τι προτείνεις γι'αυτη και για την αδελφή του μάρκα της SKY-LAND τη COSMOSOLAR; την έχει ακουστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mhtsos_kapoios όπως είπα η skyland είναι μια καλή μεσαία επιλογή τουλάχιστον στα glass. Η cosmosolar είναι πάνω κάτω το ίδιο εσωτερικό με πολύ πιο ωραίο περιτύλιγμα και βέβαια ακριβότερη. Αν ψάχνεις την ομορφιά στον ηλιακό όπως κάνουν πολλοί πλέον είναι μια καλή λύση... Πάντως να πω την αλήθεια μου απο design και εμένα μου αρέσουν πολύ!

 

Σχεδόν καμμία μάρκα πλέον δε χρησιμοποιεί εξωτερικό δοχείο διαστολής..μην κολλάς σε αυτό! Και επίσης οι μισές και παραπάνω οι εταιρείες στα double glass κάνουν και εξωτερική έξτρα επισμάλτωση.

 

τσέκαρε και τα μηνύματά σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σκεφτομαι να αγοράσω άμεσα ένα ηλιακό θερμοσίφωνα, τριπλής ενέργεια με συλλέκτες τιτανίου. Σκεφτομαι σοβαρά την πρόταση της ΗLIOAKMI. Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη του kid που ασχολείται με αυτά και επίσης αν είναι δυνατόν να μου ποστάρει με πιο εργοστάσιο συνεργάζεται για να πάρω και απο αυτόν προσφορά. Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη γνώμη μου την έχω πει πολλές φορές για την Hllioakmi...από τις κορυφαίες επιλογές στην Ελλάδα...αλλά καλύτρερα διαβασε τις προηγούμενες σελίδες που έχουν ειπωθεί πολλά..

[δες και τα προσωπικά σου μηνύματα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...