Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, είναι δυνατόν να στάζει αυτός super-duper-titanium-extra-plus με διασκορπιστή ENERGON; (τι είναι ο διασκορπιστής ρε παιδιά, σα διαστημικό όπλο ακούγεται :P )

 

Καινούργιος είναι; Γιατί αλλιώς σε κόβω να σου πουν ότι η εγγύηση δεν ισχύει επειδή δεν τους έσκασες τα 80άρια τα προηγούμενα χρόνια.

 

Την εγγύηση ελπίζω να την έχεις γραπτώς, διάβασέ την καλά πριν έρθουν να ξέρεις τι ισχύει. Φυσικά και είναι πολλά τα 80 για μια συντήρηση, αν τους πεις ότι θέλεις μόνο να δουν (και να φτιάξουν βέβαια λόγω εγγύησης) τη βλάβη πόσα ζητάνε;

Τον πήραμε το 2007!!!!! Άρα ειναι καινούργιος! Δεν θυμάμαι ρε γμτ που εχω βάλει την εγγύηση καπου μέσα στα χαρτιά θα είναι! Και εγω αυτο φοβάμαι οτι θα μου πουν αλλά θα τους κραξω!!! 1700 ειχαμε δωσει και τοτε! Λέτε να τους πω αυτό οτι ας ερθουν να τον δουν και αν χρειάζεται συντήρηση ή ειναι κατι αλλο το βλέπουμε;

Και τι κανουν πια στην συντήρηση που θελουν 80€;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τον πήραμε το 2007!!!!! Άρα ειναι καινούργιος! Δεν θυμάμαι ρε γμτ που εχω βάλει την εγγύηση καπου μέσα στα χαρτιά θα είναι! Και εγω αυτο φοβάμαι οτι θα μου πουν αλλά θα τους κραξω!!! 1700 ειχαμε δωσει και τοτε! Λέτε να τους πω αυτό οτι ας ερθουν να τον δουν και αν χρειάζεται συντήρηση ή ειναι κατι αλλο το βλέπουμε;

Πω πω φίλε, 1700 για ένα θερμοσίφωνα τύπου glass είναι πάρα πολλά! Όπως και τα 1350 που τον δίνουν τώρα.

Αν είχε και τότε εγγύηση εφόρου ζωής, δε θα πρέπει να σου κάνουν θέμα, αλλά φοβάμαι ότι θα σου πουν ότι η εγγύηση ισχύει μόνο αν κάνεις την ετήσια συντήρηση (στα 10 χρόνια δηλαδή τους πληρώνεις άλλο έναν θερμοσίφωνα χωρίς να τον αγοράσεις). Τέτοια εγγύηση δηλαδή σου δίνω και εγώ, και ας μην πουλάω ηλιακούς, είναι καλή μπίζνα :P

 

Αλλά ας μην προτρέχουμε, κάτσε να δούμε τι θα κάνουν πρώτα.

 

Εννοείται κακώς σε αναγκάζουν να κάνεις συντήρηση τώρα, αν χρειάζεται επισκευή ή αντικατάσταση, για ποιο λόγο να γίνει η συντήρηση;

Κανονικά μια επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι (μέσω μια σοβαρής αντιπροσωπείας  κοστίζει 20-30€ - δε μιλάω μόνο για θέμα θερμοσίφωνα). Από εκεί και πέρα αναλόγως τι σου λέει ο τεχνικός, κρίνεις.

 

 

Αυτός ο διασκορπιστής τι είναι τελικά, σου είχαν εξηγήσει όταν τον πήρες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι καθόλου τι ειναι ο διασκορπιστής! Τότε ψάχναμε επιπλα και σε μια έκθεση τον είχαμε πάρει και ηταν σε προσφορά 1700!!!!! Επειδή το σπίτι το νοικιάζουμε που ειναι ο ηλιακός περιμενω να με παρει ο ενοικιαστής να μου πει απο που ακριβως σταζει ωστε να τους παρω να κλεισω ραντεβου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι καθόλου τι ειναι ο διασκορπιστής! Τότε ψάχναμε επιπλα και σε μια έκθεση τον είχαμε πάρει και ηταν σε προσφορά 1700!!!!! Επειδή το σπίτι το νοικιάζουμε που ειναι ο ηλιακός περιμενω να με παρει ο ενοικιαστής να μου πει απο που ακριβως σταζει ωστε να τους παρω να κλεισω ραντεβου!

 

Μακριά από αγορές στις εκθέσεις. Στις εκθέσεις πας για ενημέρωση μόνο.

Η "σούπερ τιμή έκθεσης" όχι έκπτωση δεν έχει, αλλά βγάζει και το κόστος της έκθεσης για τον πωλητή.

 

Αφού δεν τον είδες ακόμα, εύχομαι να χάνει από καμιά σύνδεση εξωτερικά και να λήξει η υπόθεση ανέξοδα.

 

Πέρα από αυτό, γενικά να κάνεις συντήρηση στους ηλιακούς σου κάθε δύο χρόνια. Δηλαδή να συμπληρώνεις αντιψυκτικό και να αλλάζεις το ανόδιο για να παρατείνεις τη ζωή τους. Φυσικά όχι με 80€. Μπορείς να μάθεις και να το κάνεις και μόνος σου, το κόστος των υλικών είναι καμια 10ριά ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι αλλο:

συμφερει η λυση του καλωδιου στον ηλιακο, με το οποιο στελνεις ρευμα κ ζεσταινεις το νερο του boiler του ή

ειναι προτιμωτερη η λυση του θερμοσιφωνα με boiler;

οπως διαβασα κ εδω, ειναι σιγουρα περισσοτερο το νερο του ηλιακου,

αρα κ περισσοτερα πληρωνει καποιος για ρευμα, αλλα αν υπαρχει κ ο ηλιος; κατι δεν κανει κι αυτος;

αν τα βαλουμε ολα στην ζυγαρια, ποια η γνωμη σας; συμφερει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι αλλο:

συμφερει η λυση του καλωδιου στον ηλιακο, με το οποιο στελνεις ρευμα κ ζεσταινεις το νερο του boiler του ή

ειναι προτιμωτερη η λυση του θερμοσιφωνα με boiler;

οπως διαβασα κ εδω, ειναι σιγουρα περισσοτερο το νερο του ηλιακου,

αρα κ περισσοτερα πληρωνει καποιος για ρευμα, αλλα αν υπαρχει κ ο ηλιος; κατι δεν κανει κι αυτος;

αν τα βαλουμε ολα στην ζυγαρια, ποια η γνωμη σας; συμφερει;

Η γνώμη μου είναι ότι συμφέρει το καλώδιο στον ηλιακό.

Αφενός γιατί αξιοποιεί την όποια ενέργεια έχει πάρει από τον ήλιο αν έβγαλε ακόμα και λίγο και έτσι το νερό έχει ήδη κάποιους βαθμούς και αφετέρου, δεν είναι απαραίτητο να τον αφήσεις 2 ώρες ανοιχτό το διακόπτη για να ζεστάνει όλο το νερό, μαθαίνεις και τον αφήνεις όσο χρειάζεται αναλόγως την ανάγκη.

Επίσης, αν εξυπηρετεί 1-2 άτομα ένα tip είναι να βάλεις το θερμοστάτη του στους 50-55 βαθμούς για να μη ζεσταίνεις περισσότερο απ'όσο χρειάζεται το νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι αλλο:

συμφερει η λυση του καλωδιου στον ηλιακο, με το οποιο στελνεις ρευμα κ ζεσταινεις το νερο του boiler του ή

ειναι προτιμωτερη η λυση του θερμοσιφωνα με boiler;

οπως διαβασα κ εδω, ειναι σιγουρα περισσοτερο το νερο του ηλιακου,

αρα κ περισσοτερα πληρωνει καποιος για ρευμα, αλλα αν υπαρχει κ ο ηλιος; κατι δεν κανει κι αυτος;

αν τα βαλουμε ολα στην ζυγαρια, ποια η γνωμη σας; συμφερει;

για μενα προσωπικα δεν συμφερει.. με χλιαρο νερο προς ζεστο θελει 20εως30 λεπτα και αμα ειναι κρυο πανω απο 1 ωρα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Παρασκευή 29/11, γινόταν στο Βερολίνο η Γενική Συνέλευση των ευρωπαίων κατασκευαστών ηλιακών συστημάτων.

Μεταξύ των θεμάτων ήταν και η εκλογή μέλους στο Διοικητικό Συμβούλιο και ημουν υποψηφιος, εκπροσωπόντας την εταιρεία μου.

Παρότι που η προταση μου, για μετατροπή της ομοσπονδίας, σε όργανο που θα εκπροσωπει τους ευρωπαιους κατασκευαστες σε παγκοσμιο επιπεδο, προκαλεσε παταγο δεν έγινε δεκτη.

Ένα άλλο θέμα ήταν το energy label A+++. Σύμφωνα με αυτό ο ηλιακός θερμοσιφωνας, θα αντιμετωπιζεται ενιαία δλδ να έχει μετρηθει κατά ΕΝ12976. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος που παίρνει συλλέκτη απο τον χ κατασκευαστή και μποιλερ απο το ψ κατασκευαστή γιανα είναι φθηνος, τιθεται εκτος αγορας. Αυτο θα ισχυει απο το 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Παρασκευή 29/11, γινόταν στο Βερολίνο η Γενική Συνέλευση των ευρωπαίων κατασκευαστών ηλιακών συστημάτων.

Μεταξύ των θεμάτων ήταν και η εκλογή μέλους στο Διοικητικό Συμβούλιο και ημουν υποψηφιος, εκπροσωπόντας την εταιρεία μου.

Παρότι που η προταση μου, για μετατροπή της ομοσπονδίας, σε όργανο που θα εκπροσωπει τους ευρωπαιους κατασκευαστες σε παγκοσμιο επιπεδο, προκαλεσε παταγο δεν έγινε δεκτη.

Ένα άλλο θέμα ήταν το energy label A+++. Σύμφωνα με αυτό ο ηλιακός θερμοσιφωνας, θα αντιμετωπιζεται ενιαία δλδ να έχει μετρηθει κατά ΕΝ12976. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος που παίρνει συλλέκτη απο τον χ κατασκευαστή και μποιλερ απο το ψ κατασκευαστή γιανα είναι φθηνος, τιθεται εκτος αγορας. Αυτο θα ισχυει απο το 2015.

Μanfred σε πια εταιρεια είσαι γιατι ψάχνο για ηλιακο... εχεις καμια προταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............................................Αυτό σημαίνει ότι κάποιος που παίρνει συλλέκτη απο τον χ κατασκευαστή και μποιλερ απο το ψ κατασκευαστή γιανα είναι φθηνος, τιθεται εκτος αγορας. Αυτο θα ισχυει απο το 2015.

 

Ίσως να είναι ένα εργαλείο προς τη σωστή κατεύθυνση αλλά δεν πιστεύω ότι θα τεθεί και εκτός αγοράς.

Τουλάχιστον όχι όσο θα υπάρχει κόσμος που όταν λέει "κάνω έρευνα αγοράς" στην πράξη εννοεί έρευνα τιμής χωρίς να εξετάζει ΚΑΜΙΑ άλλη παράμετρο.

Ακόμα και τώρα που υπάρχουν οι πιστοποιήσεις, τα iso, τα solar keymark, κλπ που έτσι κι αλλιώς δίνουν μια εικόνα για κάποιο προϊόν, βλέπεις ότι καλά κρατεί το "συναρμολογούμενο" (ψ μπόϊλερ, χ συλλέκτης και ζ αυτοκόλλητο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είναι ένα εργαλείο προς τη σωστή κατεύθυνση αλλά δεν πιστεύω ότι θα τεθεί και εκτός αγοράς.

Τουλάχιστον όχι όσο θα υπάρχει κόσμος που όταν λέει "κάνω έρευνα αγοράς" στην πράξη εννοεί έρευνα τιμής χωρίς να εξετάζει ΚΑΜΙΑ άλλη παράμετρο.

Ακόμα και τώρα που υπάρχουν οι πιστοποιήσεις, τα iso, τα solar keymark, κλπ που έτσι κι αλλιώς δίνουν μια εικόνα για κάποιο προϊόν, βλέπεις ότι καλά κρατεί το "συναρμολογούμενο" (ψ μπόϊλερ, χ συλλέκτης και ζ αυτοκόλλητο)

 

Απλα δεν θα μπορει να παρει ενεργειακο πιστοποιητικο και πιθανες επιδοτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα τον χώρο τον ξέρεις καλύτερα αλλά εγώ βλέπω, όσα χρόνια παρακολουθώ την εξέλιξη του νήματος, ότι από την πλευρά του καταναλωτή πολλοί δεν δίνουν (κακώς) σημασία σε αυτά.

εδώ βλέπεις ότι ακόμα και σε πράγματα που είμαστε λίγο πιο εξοικειωμένοι (πχ ενεργειακές κατηγορίες ηλεκτροσυσκευών) δεν δίνεται ιδιαίτερη σημασία στην ενεργειακή κλάση και βλέπουμε μόνο την τιμή.

ειδικά αυτό τον καιρό με τους χαμηλούς (ή ανύπαρκτους) μισθούς δε νομίζω ότι η απουσία ενεργειακού πιστοποιητικού θα αποθαρύνει κάποιον από το να επιλέξει τον ηλιακό του κυρ Γιώργου αν του τον δίνει 300-400 ευρώ.

δεν είμαι φραγκάτος και σίγουρα δεν απαξιώνω το κριτήριο "τιμή". αλλά πάντα (η σχεδόν πάντα) το εξετάζω σε συνδυασμό με αυτό που παίρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...