Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφώς και το θέμα μπορεί να είναι αισθητικό.

Και λέω ,μπορεί γιατί αν αυτή η παραμόρφωση χειροτερέψει στην πορεία τι μας λέει ότι δεν θα δημιουργήσει κενό ανάμεσα στο κυλινδρικό φύλο και τα πλαϊνά καπάκια με αποτέλεσμα να παίρνει νερό σε περίπτωση βροχής.

Και, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι η πολυουρεθάνη αν βρραχεί διογκώνεται.

Όπως όμως και να 'χει, ακόμα και αισθητικό να είναι το θέμα, γιατί;

Δεν το πλήρωσες κανονικά;

Μήπως σου είπαν "έχω αυτό με 100 ευρώ αλλά έχω και το παραμορφωμένο και θα στο δώσω 70;"

Γιατί αν έγινε τέτοια συμφωνία οκ.

Αλλά αν πήρες σε κανονική τιμή το χτυπημένο τότε είναι φάουλ.

Λυπάμαι αλλά όταν πληρώνω κάτι το θέλω στρογγυλό, γυαλιστερό και ωραίο και ας το βλέπει μόνο ο θεός


Ειδικά από Έλληνες κατασκευαστές περιμένεις κάτι διαφορετικό απ' αυτό που θα έκαναν κινέζοι...

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά τα κινέζικα προϊόντα, τουλάχιστον σε επίπεδο εμφάνισης είναι οκ (μιλάω γενικά καθώς δεν έχω κινέζικο ηλιακό και δεν ξέρω. ή έχω και δεν το ξέρω!!!)

Οι κινέζοι έχουν θέμα σε πολλά πράγματα από τη στιγμή που θα τα ανοίξεις και θα δεις τι γίνεται μέσα, όχι έξω.

 

Προσωπικά, θα το έστελνα πίσω το καζάνι με το που ήρθε.

Ή ακόμα και αν το είδα άλλη μέρα, πάλι θα γινόταν σαματάς για αλλαγή.


Φεύγοντας από το θέμα ηλιακός και γενικεύοντας λίγο, πρέπει να μάθουμε να είμαστε λίγο απαιτητικοί σαν καταναλωτές και να μην διστάζουμε να απαιτήσουμε αυτό που είναι λογικό και μας υποσχέθηκαν.

Θα έχει κόστος για την εταιρία, τον τεχνίτη, τον πωλητή;

Λυπάμαι αλλά εγώ ήμουν συνεπής απέναντί τους.

Πλήρωσα κανονικά, αυτά που είπαμε, κλπ.

Ακόμα και αν δεν το είδα κατά την παραλαβή, τί σημαίνει αυτό;

Κανονικά ο ποιοτικός έλεγχος που οφείλει να έχει κάθε σοβαρή εταιρία δεν θα έπρεπε να είχε επιτρέψει στο ελλατωματικό προϊόν να βγει έξω από το κατάστημα.

Σου βγήκε κάτι ελλατωματικό αλλά θες να μην το πετάξεις;

Ωραία κάνε μου μια καλή προσφορά να το πάρω και να είμαστε και οι δύο χαρούμενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το καλοκαίρι που βγαίνει βραστό νέρο κυριολεκτικά υπάρχει μια ελαφριά αλλά αισθητή μυρωδιά στο νερό και μας είπαν ότι είναι φυσιολογικό. Εμένα αυτό το τελευταίο με απασχόλησε πολύ περισσότερο από τα τσαλακώματα αλλά δε δέχτηκαν να κάνουν τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαι και πάλη, ο κακός που λέγαμε.

Δεν μπήκα για αρκετό καιρό στο φόρουμ, λόγο σοβαρού προβλήματος υγείας της γυναίκας μου, και από τη βλέπω έχασα αρκετά επεισόδια.

Λιπών μερικά λόγια για της συρρικνώσεις που παρατηρείτε στα περιβλήματα τον καζανιών.

Ναι πριν από αρκετά χρόνια αν θυμάμαι καλά 7-8, η κατασκευαστές πολιουρεθάνης αλλάξανε τα συστατικά της πολιόλης. Του ενός από τα δυο υλικά.

Αφαιρέσανε το φέρον 22 και τώρα χρησιμοποιούν οικολογικά, το επιβάλει η ΕΕ.

Η προμηθευτές τότε ήταν 5 τώρα είναι 3 δεν ξέρανε και αυτή τότε τον τρόπο εφαρμογής του καινούργιου υλικού.

Αποτέλεσμα όλες η εταιρίες τότε πάθανε μεγάλες ζημίες.

Αυτό ώμος έγινε τους πρώτους 2-3 μήνες.

Κάποια εταιρία, όνομα δεν λέμε έπαθε ζημία σε 604 καζάνια.

Χωρίς να έχουν καταλάβει τίποτα η περισσότεροι πελάτες, τους ειδοποιούσε και άλλαζε τα καζάνια χωρίς να χρεώσει ΤΙΠΟΤΑ.

Στο δια ταύτα ώμος.

Η πολιουρεθάνη συρρικνώνεται για δυο λόγου μετά την διόγκωση της.

Πρώτον πρέπει να έχουν την σωστή θερμοκρασία τα δυο υλικά 22 βαθμούς,

Αυτό το αναλαμβάνει μια καλή μηχανή, να ζεσταίνει η να ψύξη τα υλικά.

Όταν τα υλικά έχουν την σωστή θερμοκρασία έχουν και την σωστή πυκνότητα.

Δεύτερον η αναλογία τον υλικών.

Αυτό γίνετε με την σωστή ρύθμιση της μηχανής, και δυο τρις φορές την εβδομάδα έλεγχο της αναλογίας, διότι ο καταλύτης (μαύρο υλικό) επειδή ξεραίνετε, μπορεί να βουλώσει μερικός κάποιο από τα διαφράγματα, και να μην πέφτει το σωστό υλικό.

Ναι όταν γίνεται συρρίκνωση υπάρχει πρόβλημα (απώλεια θερμοκρασίας) λεπταίνει το τοίχωμα της μόνωσης, αν παραβλέψουμε το αισθητικό που εγώ δεν θα το δεχόμουν.

Μετά  τον πολυμερισμό της πολιουρεθάνης το υλικό δουλεύει για 2-3 εβδομάδες διότι αργή το οξυγόνο να εισχωρήσει μέχρι τον πυρήνα, μετά είναι τελείως αδρανές, και δεν διογγονετε με το νερο.

Τα 140 Ευρώ καλύπτει το συνεργείο το εξωτερικό περίβλημα τα καπάκια την πολιουρεθάνη, ε βγάζει και κάτι.

Τώρα αν  μάζεψε καζάνια από κάπιες χώρες (κακέ Manfred) δεν θα μπω στον πειρασμό να το σχολιάσω.

Τώρα να πούμε κάτι για τους ηλιακούς με σωλήνες κενού.

Πολλή καλύτερες αποδώσεις από τους επιλεκτικούς συλλέκτες, υπερβολή? Ναι.

Της σωλήνες καινού της χρειαζόμαστε περισσότερο για ηλιακή θέρμανση.

Προσοχή στην ηλιακή θέρμανση υπάρχουν πάρα πολλή ημιμαθής και δεν την εκμεταλλεύονται στο έπακρο. Όπως και στα βεβιασμένης κεντρικά συστήματα.

Τώρα για τους ηλιακούς με σωλήνες καινού πρέπει να μην είναι κόμπακτ.

Δηλαδή να είναι ξεχωριστά ο συλλέκτης με το καζάνι.

Πρώτον εάν και όταν τρυπήσει το καζάνι, παίρνουμε ένα οποιοδήποτε καζάνι και το βάζουμε, δεν περιοριζόμαστε στην συγκεκριμένοι κατασκευή  καζανιού, που δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό, και δεύτερον πόσο θα μας το χρεώσουν.

Δεύτερον σκεφτήκατε ποτέ εκεί που καρφώνεται στο καζάνι η σωλήνα στο κεάθιο που είναι μέσα στο καζάνι, ότι τα άλατα γίνονται βουνό λόγο της πολλή υψηλής θερμοκρασίας, τα άλατα λιπών δεν επιτρέπουν την θερμοκρασία να περάσει εύκολα στο νερό, αποτέλεσμα σε λίγα χρόνια να έχουμε μειωμένοι απόδοση.

Τρόπος καθαρισμού από τα άλατα δεν υπάρχει.

Γι'αυτους λιπών τους λόγους επιλέγουμε διαιρούμενο σύστημα, λίγο ακριβότερο? Ναι.

Καλύτερο ώμος σίγουρα.

Μπορεί λίγο να κούρασα, αν ναι, συγνώμη.

Αν κάτι παρέλειψα θα επανέλθω.


καλησπερα. γνωριζει κανεις να δωσει πληροφοριες για τους enersan? επισης οι del mondo ειναι ιδιοι απλα αλλο ονομα? τους φτιαχνει καποιος μανουσακης?

 

 Ο φίλος μου ο Μάρκος είναι στον Ταύρο στην Γκοριτσάς καλή προσπάθεια κλασικός ηλιακός.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Googlάροντας το "Ξυλινάκης" είδα ότι είναι τα Nobel.

Δηλαδή αυτά πλέον φτιάχνονται στην Βουλγαρία;

Γιατί στο site τους είδα ότι αναφέρουν ιδιόκτητες εγκαταστάσεις στις Αχαρναίς.

Μετά αναφέρει ότι θα μετεγκατασταθεί (2011) σε άλλες σύγχρονες εγκαταστάσεις αλλά δεν λέει που.

Και αν είναι και έφυγε τι έγινε με το προσωπικό; Όχι πως έχει σημασία σε ένα θέμα για ηλιακούς αλλά πραγματικά είναι κρίμα.

Ένας παραγωγικός τομέας που ακόμα υπήρχε στην Ελλάδα (παραγωγή ηλιακών, έστω και φασόν) "να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άλλοι πόσο τα πουλάνε;

 

Τα ίδια πάνω κάτω. Απλά δεν μπορεί ένα ηλιακό να σου στοιχίζει 320 - 330 και να το πουλάς τόσο χαμηλά.

Από που θα χρηματοδοτησεις την ανάπτυξη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια πάνω κάτω. Απλά δεν μπορεί ένα ηλιακό να σου στοιχίζει 320 - 330 και να το πουλάς τόσο χαμηλά.

Από που θα χρηματοδοτησεις την ανάπτυξη σου?

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Αφού λες ότι όλοι τόσο τα πουλάνε στη χονδρική, ποιο είναι το πρόβλημα; (εκτός της διαπίστωσης ότι τα μαγαζιά διπλασιάζουν και βάλε την τιμή που φτάνει στον καταναλωτή).

 

Εννοείς ότι κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, κάποια στιγμή ή θα ρίξεις την ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιείς, για να μπορεσεις να πουλήσεις ή θα κλείσεις

Αυτό είναι φαύλος κύκλος. Η χαμηλή ποιότητα έχει επίσης κόστος. Κάλυψη εγγυήσεων, δυσφήμιση του ονόματος, μείωση των πωλήσεων κλπ.

Και είναι ειρωνικό να πας να γλιτώσεις 50€ ρίχνοντας την ποιότητα, τη στιγμή που τα εμπορικά κέρδη είναι 300€ (όπως λες τις τιμές).

 

Καλό πάντως που μάθαμε ότι η NOBEL δεν παράγει πια στην Ελλάδα, να το έχουμε υπόψη (ελπίζω να ισχύει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...