Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσο για τα ηλιακα του ξυλινακη τα nobel τα εχει χαλασει πολυ και αυτο οφειλεται στο χαμηλο κοστος που τα πουλα. ηθελε να μπει στην αγορα αλλα αυτο εχει και θυσιες και την εχει πατησει. ειδικα τα ηλεκτρομποιλερ και τους θερμοσιφωνες τα εχει κανει ψευτικα και τρυπανε στα 2 χρονια.

Ηλιακοι: χαμηλο κοστος..? Εχει προσιτη τιμη σε σχεση με τους αλλους. Για το θεμα της αξιοπιστιας δεν μπορω να πω ακομα κατι γιατι τον εχω 2,5 χρονια αλλα στην αποδοση ειναι εφαμιλλος με καποιον απο τους πολυδιαφημιζομενους(για μενα κορυφη). Στην αξιοπιστια του θα δειξει γιατι εχω αλλους 2 γνωστους που εχουν βαλει προσφατα nobel,οποτε ενας απο τους τρεις θα την πατησει συμφωνα με τα λεγομενα σου..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

όταν ένας ηλιακός πουλιέται 320 - 330 Ε για να έχεις ένα ικανοποιητικό κερδος πρέπει να κάνεις σημαντικές εκπτώσεις στην ποιότητα

θελεις να πεις απο τον Ξυλινακη στους μαγαζατορες?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με την πολυουρεθανη είναι ότι θα πρέπει να την ρίχνεις σε σωστες συνθηκες, για νε έχεις σωστό αποτέλεσμα.

Πολλές εταιρείες (ΗΛΙΟΑΚΜΗ) για να ρίξουν το κόστος, χρησιμοποιούν ανορθόδοξες μεθόδους ριξίματος πολυουρθάνης.

Όπως έχω ήδη αναφέρει το να μαζέψεις κανένα πεντοχίλιαρο καζάνια από την Ισπανία, δεν δείχνει ατυχία, αλλά κάτι άλλο.

Επίσης κάτι πηγές μου, μου αναφέρουν ότι η μπογια που χρησιμοποιεί για το δήθεν σμάλτο έχει κάποια προβλήματακια για την υγεια.

 

Σήμερα που ρώτησα μου είπανε ότι η μόνωση του Nombel είναι 17 πόντοι, ενώ του Helioakmi είναι 10 πόντοι.

 

  

Που την βρήκανε ρε παιδιά την 17 και 10 πόντους μόνωση?

Την στιγμή που η διάμετρος στο εσωτερικό καπάκι είναι 40 πόντους.

Στους 10 πόντου μόνωση η εξωτερική διάμετρος πρέπει να είναι 60 πόντους.

Στους 17 πόντος μόνωση η εξωτερική θα είναι 74 πόντους.

Για τα (160) μιλάνε.

Είναι?

Τα διακοσάρια τα πραγματικά Glass εσωτερική διάμετρο 48 πόντους.

Τα γαλβάνιζε που τα κάνουν ηλεκτροστατική (κακέ Manfred) και τα πουλάνε για Glass είναι 45,5 πόντους.

Τώρα αυτή που δουλεύουνε χιτώνιο (εναλάκτη) περιμετρικά του καζανιού , να προσθέσουμε ακόμα 2 πόντους στην κάθε διάμετρο.

Μετρώντας λιπών το εξωτερικό περίβλημα βγάζουμε την διαφορά διαιρούμαι δια 2 και έχουμε το πάχος της μόνωσης.

Το υλικό που βάζουν στα καζάνια (κακέ manfred) το παίρνουν από τον Παπαγιαννάκη στην λενορμαν γιαυτό το υλικό υπάρχουν πιστοποιητικά που είναι κατάλληλο και για πόσιμο νερό από ότι λένε και το έψαξα λίγο διότι προσανατολίζομε και εγώ προς εκεί, διότι παρατηρήθηκαν αρκετά προβλήματα με το Glass που κάνη ο Λάσκαρης.

Πέρα από το κόστος.

Αρκετοί επίσης δεν δουλεύουνε χιτώνιο περιμετρικά, παρά μόνον βάζουν σωλήνα μέσα στο καζάνι (κακέ Manfred) λόγο κόστος υλικού και εργατικού, με αποτέλεσμα να χάνουν ωφέλιμο.

Αρκετή επίσης εσωτερικοί διάμετρο δουλεύουν 38,5 πόντου.

Τη κερδίζουν? πολλή υλικό από καπάκια και κορμό.  

Ναι αυτό είναι γεγονός το ότι μετά το άδειασμα του καζανιού το οξυγόνο αρχίζει και κάνη ζημία.

Αν κάποτε τύχη να αδειάσετε κάποιο θερμοσίφωνα προσέξετε μετά από λίγη ώρα αρχίζει να βγάζει από τα σωληνάκια πολλή ζεστό αέρα, εκεί έπιασε δουλειά το οξυγόνο.

Ένα απλό παράδειγμα, πετάμε ένα σίδερο στο νερό για χρόνια, η διάβρωση είναι πολλή αργή.

Με το που το βγάλουμε στον αέρα σκουριάζει πολλή γρήγορα.

Δεν σημαίνει ώμος αν το καζάνι το πάρουμε για επισκευή 1-2 μέρες θα έχει έντονο πρόβλημα, πρώτον.

Δεύτερον, εφόσον το καζάνι (προστατεύετε) εσωτερικά, (κακέ Manfred) δεν έρχεται σε επαφή με το νερό, άρα δεν έρχεται σε επαφή και με το οξυγόνο.

Τη λέτε λιπών γιαυτούς τους φτωχούς συλλογισμούς?

 

Το παπατζιλικι πάει σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που είπαν στη ΜαρίαΣτ από την ηλιοακμή δεν επιδέχονται περισσσότερο σχολιασμό από αυτό που έγραψα ήδη. Καλά έκανε και το είπε εδώ, για να μαθαίνουμε για το επίπεδο υποστήριξης μετά την πώληση  εταιρειών.

 

Απλά, για όποιον έχει κάποιο τεχνικό ενδιαφέρον για το θέμα της οξείδωσης, και γιατί μπορεί να συμβεί να οξειδωθεί πιο γρήγορα ο άδειος θερμοσίφωνας, μερικά απλουστευμένα πράγματα:

 

Ο σίδηρος παθαίνει οξείδωση (σκουριάζει) όταν έρθει σε επαφή με το οξυγόνο της ατμόσφαιρας, αλλά υπό προϋποθέσεις:

 

Μέσα στο νερό, το διαλυμένο οξυγόνο είναι σε μικρή περιεκτικότητα, οπότε η οξείδωση μικρή.

 

Στην ατμόσφαιρα, είναι σαφώς μεγαλύτερη η περιεκτικότητα και περιμένουμε να προχωρήσει πιο γρήγορα η οξείδωση.

Παρόλα αυτά, θα έχουμε παρατηρήσει ότι τα σιδερένια αντικείμενα σκουριάζουν όταν βραχούν, πχ το χειμώνα ή σε περιοχές με πολλή υγρασία. 

Αυτό οφείλεται λοιπόν στο ότι για να προχωρήσει η αντίδραση με το οξυγόνο, χρειάζεται και υγρασία, δηλαδή νερό. Είναι δύσκολο να προσλάβει σε ξηρό αέρα το οξυγόνο ο σίδηρος και να κάνει οξείδωση (συμβαίνει κυρίως σε συνθήκες υψηλής θερμοκρασίας). 

 

Όταν όμως καθίσει μια σταγόνα νερό επάνω στην επιφάνεια του σιδήρου,η αντίδραση με το ατμοσφαιρικό  οξυγόνο επιταχύνεται δραματικά. 

 

Αυτό μπορεί λοιπόν να συμβεί στον άδειο ηλιακό, σε όλα τα μέρη του και όχι μόνο στο εσωτερικό του βαρελιού του (αυτό μάλιστα κινδυνεύει και λιγότερο λόγω της επισμάλτωσης, όπως παρατήρησε και ο DPAT). Βέβαια, για το διάστημα 3-4 ημερών είναι αμελητέο. Ωστόσο, μπορεί να αποφευχθεί γενικά, αν σκουπιστούν οι προσβάσιμες επιφάνειες για να αφαιρεθεί η υγρασία και φυσηθούν οι σωληνώσεις και τα λοιπά τυφλά σημεία με πίεση ξηρού αέρα (από κομπεσέρ πχ) ή ακόμα καλύτερα με άζωτο (αν πρόκειται για κάτι που αξίζει το κόστος) και μετά ταπωθούν.

 

Να σημειωθεί βέβαια, ότι αυτή η διαδικασία δεν έχει σχέση με την ηλεκτρολυτική διάβρωση που παθαίνει ο θερμοσίφωνας, και η οποία είναι η κύρια αιτία που τρυπάει, μέσα στο νερό. Αυτό το έχουμε πει σε προηγούμενα ποστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

 

Αυτό που λέω για την Ηλιοακμή το ξέρω από πολύ εγκυρη πηγή

και τα ψυγεια pitsos φευγουν απο το εργοστασιο με 150ε και φτανει στα χερια του καταναλωτη 800ε αλλα και τι να λεει? δεν ειναι τυχαιο που καποιοι εξω κυκλοφορουνε με mazerati και το ξανθο μεσα...!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα ψυγεια pitsos φευγουν απο το εργοστασιο με 150ε και φτανει στα χερια του καταναλωτη 800ε αλλα και τι να λεει? δεν ειναι τυχαιο που καποιοι εξω κυκλοφορουνε με mazerati και το ξανθο μεσα...!!!

 

Αν σου αρέσει να πληρώνεις φίκια για μεταξωτες κορδέλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρέσει να πληρώνεις φίκια για μεταξωτες κορδέλες...

και βεβαια δεν μου αρεσει.. αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι το εμποριο σε αυτη τη χωρα ετσι δουλευει.. Η μονη λογικη ειναι να αγοραζεις εναν προιον οταν το εχουν παρει πολυ και ειναι ευχαριστημενοι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια δεν μου αρεσει.. αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι το εμποριο σε αυτη τη χωρα ετσι δουλευει.. Η μονη λογικη ειναι να αγοραζεις εναν προιον οταν το εχουν παρει πολυ και ειναι ευχαριστημενοι...

 

Για μένα πιο σημαντικό είναι "όταν το έχουν πάρει πολλοί (γνώστες) και είναι ευχαριστημένοι".

Δυστυχώς πολλές φορές ως καταναλωτές δεν ξέρουμε τι έχουμε να περιμένουμε από κάποιο αντικείμενο ή υπηρεσία και αισθανόμαστε ευχαριστημένοι ενώ δεν θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο εμενα,ειμαι απο Ηρακλειο Κρητης και ψαχνω για ηλιακο απο Αθηνα γιατι εδω ειναι πολυ ακριβα.Βρηκα απο Αθηνα μια εταιρεια Βraunik  και μου δίνει τον 160 λιτρα Glass 3πλης με 2,5μ2 επιλεκτικο συλεκτη στα 630 ευρω.

ξερεις κανεις για αυτον τίποτα?

σας ευχαριστω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο εμενα,ειμαι απο Ηρακλειο Κρητης και ψαχνω για ηλιακο απο Αθηνα γιατι εδω ειναι πολυ ακριβα.Βρηκα απο Αθηνα μια εταιρεια Βraunik  και μου δίνει τον 160 λιτρα Glass 3πλης με 2,5μ2 επιλεκτικο συλεκτη στα 630 ευρω.

ξερεις κανεις για αυτον τίποτα?

σας ευχαριστω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας και απο εμενα,ειμαι απο Ηρακλειο Κρητης και ψαχνω για ηλιακο απο Αθηνα γιατι εδω ειναι πολυ ακριβα.Βρηκα απο Αθηνα μια εταιρεια Βraunik  και μου δίνει τον 160 λιτρα Glass 3πλης με 2,5μ2 επιλεκτικο συλεκτη στα 630 ευρω.

ξερεις κανεις για αυτον τίποτα?

σας ευχαριστω...

 

γιατι δεν ενισχυεις την τοπικη αγορα? μαζι με τα μεταφορικα για κρητη πιστευω θα σου ερθει μια η αλλη αν το παρεις απο αθηνα. στην κρητη ειναι καποιος κυπριωτακης που ανηκει και στην εβηε. δεν γνωριζω καλα το ηλιακο του, θα σου ελεγα να ψαχτεις εκει.

καλο μηνα σε ολους, καλες γιορτες με υγεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα στον Κυπριωτακη και μου για 160 class στα 960 ευρω και χαλκου 1300 ευρω δεν σου φαινεται πολυ ακριβος για τις μερεσ μας?

να ξεκαθαρίσω ότι δεν τον ξέρω το συγκεκριμένο.

γενικά όμως μιλώντας, πολλά είναι ακριβά για τις μέρες μας (κυρίως για τους μισθούς ή την ανεργία μας).

ξεκινώντας από το εισιτήριο του λεωφορείου και φτάνοντας στα περισσότερα αγαθά και υπηρεσίες.

από την άλλη όμως, εσύ δεν ανησυχείς για κάτι που είναι εντυπωσιακά φθηνό σε σχέση με άλλα (στις μέρες μας);

και το λέω αυτό γιατί τη στιγμή που όλα, από πρώτες ύλες μέχρι έξοδα λειτουργίας είναι το ίδιο ακριβά (για να μην πω ακριβότερα) με προ 5ετίας (εξαίρεση μόνο το εργατικό κόστος το οποίο όμως δεν πιστεύω ότι συνηγορεί για μεγάλη διαφορά στην τιμή) πως είναι δυνατό κάποια προϊόντα (ηλιακοί στη συγκεκριμένοι περίπτωση) να έχουν τεράστια διαφορά από ανταγωνιστικά τους;

ο επιχειρηματίας είναι τρελός και πάει να το κλείσει το μαγαζί; ή αυτός που "σκοτώνει" τις τιμές έχει πριν από αυτό "σκοτώσει" και την ποιότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...