Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό μπορεί να συμβεί όταν υπάρχει διακοπή νερού, πέσει η πίεση στο δίκτυο,

Και να έχει κάποια έστω και μικρή επικοινωνία καταναλώσιμο με κύκλωμα.

Μια στο εκατομμύριο? Υπάρχει ώμος και αυτή η πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό μπορεί να συμβεί όταν υπάρχει διακοπή νερού, πέσει η πίεση στο δίκτυο,

Και να έχει κάποια έστω και μικρή επικοινωνία καταναλώσιμο με κύκλωμα.

Μια στο εκατομμύριο? Υπάρχει ώμος και αυτή η πιθανότητα.

Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να γίνει αυτό.

Σε ποιο σημείο έρχεται σε επαφή το κλειστό κύκλωμα με το νερό του δικτύου και τι ρόλο παίζει η πίεση; Μπορείς να το εξηγήσεις;

 

Με προβληματίσατε τώρα, γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος τι είχε βάλει μέσα ο υδραυλικός κατά την αρχική εγκατάσταση. Δε θυμάμαι δηλαδή αν το υγρό συνόδευε το θερμοσίφωνα ή αν το έφερε αυτός, η δεύτερη περίπτωση με ανησυχεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό το θέμα googlarontas ξέρω θα είμαι λίγο offtopic αν δεν αρέσει σε κάνα moderator ας σβηστεί :P αλλά έχω μια-δυο χαζές απορίες που ελπίζω να μου λύσει κάποιος.

 
Καταρχήν η απορία μου αφορά την σερπατίνα σε ένα boiler 200λιτρα τριπλής ενέργειας που ζεσταίνει από τον λέβητα. Παίζει ρόλο σε αυτήν ποια θα είναι η εισαγωγή και ποια η εξαγωγή νερού από το κύκλωμα της θέρμανσης από το λέβητα; Κάνω αυτή την χαζή ερώτηση διότι σκέφτομαι μήπως παίζει ρόλο και πως αν συνδεθεί ανάποδα δε θα λειτουργεί όπως θα πρεπε. (ναι σκατα ζεσταίνει....) Ο λέβητας είναι ισόγειο και δυστυχώς το boiler είναι στην ταράτσα μαζί με τους ηλιακούς συλλέκτες. (οι σωλήνες περνάνε από 1ο όροφο, 2ο, + το δωματιάκι στην ταράτσα πριν φτάσουν στο boiler) Οπότε ξέρω ότι υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που μπορεί να μη ζεσταίνει σωστά (πχ απώλεια θερμότητας, χαμηλή πίεση στο κύκλωμα, μικρός κυκλοφορητής κλπ) Αλλά πως μπορώ να ξέρω σε τι πίεση πρέπει να παίζει το κύκλωμα θέρμανσης; Κάποτε είχε πέσει η πίεση αρκετά και ο υδραυλικός μου είχε πει να το ρυθμίζω και να το ελέγχω να είναι κάπου στα 1,9 - 2bar κάτω στο λεβητοστάσιο. Πως το υπολογίζεις αυτό; Υποθέτω με βάση την εγκατάσταση αλλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος αν αρκεί για να φτάνει το νερό σε τόσο ύψος; :huh: 

 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό το θέμα googlarontas ξέρω θα είμαι λίγο offtopic αν δεν αρέσει σε κάνα moderator ας σβηστεί :P αλλά έχω μια-δυο χαζές απορίες που ελπίζω να μου λύσει κάποιος.

 

 

Καταρχήν η απορία μου αφορά την σερπατίνα σε ένα boiler 200λιτρα τριπλής ενέργειας που ζεσταίνει από τον λέβητα. Παίζει ρόλο σε αυτήν ποια θα είναι η εισαγωγή και ποια η εξαγωγή νερού από το κύκλωμα της θέρμανσης από το λέβητα; Κάνω αυτή την χαζή ερώτηση διότι σκέφτομαι μήπως παίζει ρόλο και πως αν συνδεθεί ανάποδα δε θα λειτουργεί όπως θα πρεπε. (ναι σκατα ζεσταίνει....) Ο λέβητας είναι ισόγειο και δυστυχώς το boiler είναι στην ταράτσα μαζί με τους ηλιακούς συλλέκτες. (οι σωλήνες περνάνε από 1ο όροφο, 2ο, + το δωματιάκι στην ταράτσα πριν φτάσουν στο boiler) Οπότε ξέρω ότι υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που μπορεί να μη ζεσταίνει σωστά (πχ απώλεια θερμότητας, χαμηλή πίεση στο κύκλωμα, μικρός κυκλοφορητής κλπ) Αλλά πως μπορώ να ξέρω σε τι πίεση πρέπει να παίζει το κύκλωμα θέρμανσης; Κάποτε είχε πέσει η πίεση αρκετά και ο υδραυλικός μου είχε πει να το ρυθμίζω και να το ελέγχω να είναι κάπου στα 1,9 - 2bar κάτω στο λεβητοστάσιο. Πως το υπολογίζεις αυτό; Υποθέτω με βάση την εγκατάσταση αλλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος αν αρκεί για να φτάνει το νερό σε τόσο ύψος; :huh: 

 

 

Ευχαριστώ!

Δε νομίζω να είναι θέμα πίεσης, δεν είναι πολλοί οι όροφοι.

Ούτε έχει σημασία η σύνδεση της σερμπατίνας.

Φαντάζομαι πως ζεσταίνει λίγο, όχι ότι δε ζεσταίνει καθόλου, έτσι;

Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι ο καυστήρας είναι ρυθμισμένος να κάνει αποθέρμανση και μέσω της σερμπατίνας του μπόιλερ, οπότε ζεσταίνει το νερό αλλά όταν κόβει παίρνει πίσω τη θερμότητα λειτουργώντας αντίστροφα.Για να το τσεκάρεις αυτό, δοκίμασε αν είναι ζεστό το νερό, τη στιγμή που τα σώματα του καλοριφέρ είναι καυτά για καμια ώρα συνεχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να συμβεί όταν υπάρχει διακοπή νερού, πέσει η πίεση στο δίκτυο,

Και να έχει κάποια έστω και μικρή επικοινωνία καταναλώσιμο με κύκλωμα.

Μια στο εκατομμύριο? Υπάρχει ώμος και αυτή η πιθανότητα.

 

Χάρης είναι ο αδελφος μου.

ΜΦΧ

Πάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να γίνει αυτό.

Σε ποιο σημείο έρχεται σε επαφή το κλειστό κύκλωμα με το νερό του δικτύου και τι ρόλο παίζει η πίεση; Μπορείς να το εξηγήσεις;

 

Με προβληματίσατε τώρα, γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος τι είχε βάλει μέσα ο υδραυλικός κατά την αρχική εγκατάσταση. Δε θυμάμαι δηλαδή αν το υγρό συνόδευε το θερμοσίφωνα ή αν το έφερε αυτός, η δεύτερη περίπτωση με ανησυχεί.

η απλή λογική λέει ότι σε κανένα σημείο δεν έρχεται σε επαφή το υγρό με το νερό που πλενόμαστε. κανονικά.

αν όμως υπάρξει κάποια μικρή τρύπα στο κλειστό κύκλωμα (στη σερπαντίνα ή στο χιτώνιο, ότι χρησιμοποιεί ο κάθε ηλιακός) τότε, σε περίπτωση διακοπής της υδροδότησης, η πίεση στο εσωτερικό του καζανιού πέφτει και άρα το κλειστό κύκλωμα έχει μεγαλύτερη πίεση και μπορεί να πάει από το κλειστό προς το νερό.

το ίδιο πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί και χωρίς διακοπή, όταν υπάρχει πολύ ήλιος και άρα το κλειστό κύκλωμα έχει υψηλή θερμοκρασία και πίεση.

έτσι το καταλαβαίνω εγώ αλλά ίσως ο D.PAT μπορεί να παρέμβει, αν το έχω δει λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απλή λογική λέει ότι σε κανένα σημείο δεν έρχεται σε επαφή το υγρό με το νερό που πλενόμαστε. κανονικά.

αν όμως υπάρξει κάποια μικρή τρύπα στο κλειστό κύκλωμα (στη σερπαντίνα ή στο χιτώνιο, ότι χρησιμοποιεί ο κάθε ηλιακός) τότε, σε περίπτωση διακοπής της υδροδότησης, η πίεση στο εσωτερικό του καζανιού πέφτει και άρα το κλειστό κύκλωμα έχει μεγαλύτερη πίεση και μπορεί να πάει από το κλειστό προς το νερό.

το ίδιο πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί και χωρίς διακοπή, όταν υπάρχει πολύ ήλιος και άρα το κλειστό κύκλωμα έχει υψηλή θερμοκρασία και πίεση.

έτσι το καταλαβαίνω εγώ αλλά ίσως ο D.PAT μπορεί να παρέμβει, αν το έχω δει λάθος

Ναι κάπως έτσι.

Μόνο που το κύκλωμα δεν σηκώνει πάνω από 2-3 κιλά πίεση (bar)

Βρήκα αυτό το θέμα googlarontas ξέρω θα είμαι λίγο offtopic αν δεν αρέσει σε κάνα moderator ας σβηστεί :P αλλά έχω μια-δυο χαζές απορίες που ελπίζω να μου λύσει κάποιος.

 

 

Καταρχήν η απορία μου αφορά την σερπατίνα σε ένα boiler 200λιτρα τριπλής ενέργειας που ζεσταίνει από τον λέβητα. Παίζει ρόλο σε αυτήν ποια θα είναι η εισαγωγή και ποια η εξαγωγή νερού από το κύκλωμα της θέρμανσης από το λέβητα; Κάνω αυτή την χαζή ερώτηση διότι σκέφτομαι μήπως παίζει ρόλο και πως αν συνδεθεί ανάποδα δε θα λειτουργεί όπως θα πρεπε. (ναι σκατα ζεσταίνει....) Ο λέβητας είναι ισόγειο και δυστυχώς το boiler είναι στην ταράτσα μαζί με τους ηλιακούς συλλέκτες. (οι σωλήνες περνάνε από 1ο όροφο, 2ο, + το δωματιάκι στην ταράτσα πριν φτάσουν στο boiler) Οπότε ξέρω ότι υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που μπορεί να μη ζεσταίνει σωστά (πχ απώλεια θερμότητας, χαμηλή πίεση στο κύκλωμα, μικρός κυκλοφορητής κλπ) Αλλά πως μπορώ να ξέρω σε τι πίεση πρέπει να παίζει το κύκλωμα θέρμανσης; Κάποτε είχε πέσει η πίεση αρκετά και ο υδραυλικός μου είχε πει να το ρυθμίζω και να το ελέγχω να είναι κάπου στα 1,9 - 2bar κάτω στο λεβητοστάσιο. Πως το υπολογίζεις αυτό; Υποθέτω με βάση την εγκατάσταση αλλά πως μπορώ να είμαι σίγουρος αν αρκεί για να φτάνει το νερό σε τόσο ύψος; :huh: 

 

 

Ευχαριστώ!

Πρώτα από όλα βλέπουμε αν το νερό του καλοριφέρ ανεβαίνει μέχρι τον ηλιακό.

Το τσεκάρουμε ανάβοντας το καλοριφέρ και πιάνουμε της σωλήνες του καλοριφέρ κοντά στον ηλιακό να είναι ζεστές.

Αν όχι, τότε σηκώνουμε την πίεση από τον αυτόματο πληρώσεως.

Προσοχή. Δεν βιδώνουμε την πεταλούδα πολλή, διότι η πίεση ανεβαίνει σιγά  σιγά.

Υπάρχει ο κίνδυνος να πλημμυρίσει το λεβητοστάσιο σε καμία ώρα..

Το μανόμετρο πρέπει να σταθεροποιηθεί περίπου στα 2 κιλά.(bar)

Θέλουμε κάτι παραπάνω από το μανομετρικο ύψος. (1 κιλό ανά δέκα μέτρα)

Και αυτό για να έχουμε πάντα στα κυκλώματα υψηλότερο σημείο βρασμού.

Αν και πάλη δεν ζεσταίνει, ρίχνουμε μια ματιά στη διαβάθμιση του κυκλοφοριτη.

Αν ζεσταίνει και μετά κρυώνει, ανεβάζουμε τον θερμοστάτη του κυκλοφοριτη στους 50-55.

Τον εξαερισμό του καλοριφέρ στον ηλιακό τον αφήνουμε ανοιχτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όσον αφορά την πίεση οκ. Φαντάζομαι πως δε πρέπει να είναι πάνω από 2bar όταν είναι ζεστό το νερό έτσι; Γιατί έχω παρατηρήσει πως ανεβαίνει αρκετά η πίεση όταν δουλέψει ο λέβητας.

Το boiler ναι ζεσταίνει αλλά αργεί πολύ ενώ παλαιότερα και πριν χτιστεί ο δεύτερος όροφος στα 15 λεπτά είχαμε νερό για μπάνιο ενώ τώρα αστα να πάνε. Για αυτό σκέφτηκα μήπως είναι από την πίεση αλλά υπάρχει και ο κυκλοφορητής οπότε και μενα μου φαινόταν δύσκολο να μη φτάνει το νερό εκει πάνω. Μετά σκέφτομαι και την απώλεια από τις σωλήνες με τέτοιο κρύο έξω. Δεν παίζει αυτό;

Αποθέρμανση δε κάνει στην σερπατίνα διότι κλείνει η ηλεκτροβάνα είτε από τον θερμοστάτη χώρου (εντολή για ζεστό νερό χρήσης) είτε χειροκίνητα αυτές τις μέρες που δοκιμάζω να δω τι γίνεται.

 

Καλά θέλω αυτές τις μέρες να φτιάξω σωστά την συνδεσμολογία των ηλεκτροβανων γιατί δεν δουλεύουν σωστά και έχω βαρεθεί να το κάνω χειροκίνητα για να κάνω αποθέρμανση στα καλοριφέρ, οπότε θα ξαναδω το θέμα όταν δουλέψουν όλα οκ. Σκέφτομαι αντί να ανεβάσω τον θερμοστάτη του κυκλοφορητή, να βάλω δευτερο υδροστάτη που θα είναι στους 50-60 και να κλείνει την ηλεκτροβάνα του boiler οπότε κάτω από εκείνους τους βαθμούς να μην μου το κρυώνει αλλά ούτε να χάνω και την θέρμανση που θα είχε πριν πέσει στους 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απλή λογική λέει ότι σε κανένα σημείο δεν έρχεται σε επαφή το υγρό με το νερό που πλενόμαστε. κανονικά.

αν όμως υπάρξει κάποια μικρή τρύπα στο κλειστό κύκλωμα (στη σερπαντίνα ή στο χιτώνιο, ότι χρησιμοποιεί ο κάθε ηλιακός) τότε, σε περίπτωση διακοπής της υδροδότησης, η πίεση στο εσωτερικό του καζανιού πέφτει και άρα το κλειστό κύκλωμα έχει μεγαλύτερη πίεση και μπορεί να πάει από το κλειστό προς το νερό.

το ίδιο πιστεύω ότι μπορεί να συμβεί και χωρίς διακοπή, όταν υπάρχει πολύ ήλιος και άρα το κλειστό κύκλωμα έχει υψηλή θερμοκρασία και πίεση.

έτσι το καταλαβαίνω εγώ αλλά ίσως ο D.PAT μπορεί να παρέμβει, αν το έχω δει λάθος

 

 

Ναι κάπως έτσι.

Μόνο που το κύκλωμα δεν σηκώνει πάνω από 2-3 κιλά πίεση (bar)

 

 

Παίδες αν υπάρχει τρύπα, θα γίνεται ανταλλαγή των υγρών από την πρώτη στιγμή, με αποτέλεσμα την απώλεια του υγρού του εσωτερικού κυκλώματος εντός λίγων ημερών (και αντικατάστασή του με σκέτο νερό), δεν παίζει ρόλο η πίεση του κάθε κυκλώματος.

Το νερό του δικτύου από την πρώτη στιγμή θα εισέρχεται στο χώρο του κλειστού κυκλώματος και ταυτόχρονα θα εκτοπίζει υγρά από εκεί προς τη δική του πλευρά, η πίεση δε μπορεί να λειτουργήσει στεγανοποιητικά και ιδιαίτερα σε δυο τρεχούμενα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και λίγοι αυτή που βάζουν τάπα στο κύκλωμα από την αρχή.

Εκεί που θα πάει η γλικολη σε περίπτωση επικοινωνίας?

Είπαμε μην σπέρνουμε πανικό μια στο εκατομμύριο απίθανο ώμος ΟΧΙ.

 

Παίδες αν υπάρχει τρύπα, θα γίνεται ανταλλαγή των υγρών από την πρώτη στιγμή, με αποτέλεσμα την απώλεια του υγρού του εσωτερικού κυκλώματος εντός λίγων ημερών (και αντικατάστασή του με σκέτο νερό), δεν παίζει ρόλο η πίεση του κάθε κυκλώματος.

Το νερό του δικτύου από την πρώτη στιγμή θα εισέρχεται στο χώρο του κλειστού κυκλώματος και ταυτόχρονα θα εκτοπίζει υγρά από εκεί προς τη δική του πλευρά, η πίεση δε μπορεί να λειτουργήσει στεγανοποιητικά και ιδιαίτερα σε δυο τρεχούμενα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και λίγοι αυτή που βάζουν τάπα στο κύκλωμα από την αρχή.

Εκεί που θα πάει η γλικολη σε περίπτωση επικοινωνίας?

Είπαμε μην σπέρνουμε πανικό μια στο εκατομμύριο απίθανο ώμος ΟΧΙ.

Δεν κατάλαβα, πού μπαίνει η τάπα; 

 

Δε λέω πάντως ότι είναι απίθανο να γίνει διαρροή του κλειστού κυκλώματος στο νερό χρήσης, αλλά αυτό αφενός θα γίνει σε ένα παλιό θερμοσίφωνα, και αφετέρου θα γίνει σύντομα αντιληπτό.

 

Για αυτό σε κάθε περίπτωση είναι σημαντικό να μπαίνει το σωστό αντιψυκτικό (προπυλενογλυκόλη) και όχι αιθυλαινογλυκόλη που είναι πιθανώς να μας δώσουν από το κατάστημα υδραυλικών. Ας κρατήσουμε αυτό λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι... εμενα τελικα οπως ειπαμε ειχε αυτο το προβλημα... οσο περνανε οι μερες ολο και πιο ζεστο γινοταν το νερο.. με αποτελεσμα τωρα να εχω ζεστο ΟΧΙ καυτο νερο... 2ΤΜ ειναι ο συλλεκτης επιλεκτικος.. Αυτο που διαπιστωσα εγω μιας και εχουμε ΜΙΑ κεντρικη παροχη νερου που παει στο σπιτι οταν ειναι γυρισμενο στον ηλιακο το νερο απο τη βρυση εχει μια περιεργη γευση...σαν...δε ξερω τι... επιτρεπεται να πινουμε το νερο οταν το εχουμε γυρισει σε ηλιακο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι... εμενα τελικα οπως ειπαμε ειχε αυτο το προβλημα... οσο περνανε οι μερες ολο και πιο ζεστο γινοταν το νερο.. με αποτελεσμα τωρα να εχω ζεστο ΟΧΙ καυτο νερο... 2ΤΜ ειναι ο συλλεκτης επιλεκτικος.. Αυτο που διαπιστωσα εγω μιας και εχουμε ΜΙΑ κεντρικη παροχη νερου που παει στο σπιτι οταν ειναι γυρισμενο στον ηλιακο το νερο απο τη βρυση εχει μια περιεργη γευση...σαν...δε ξερω τι... επιτρεπεται να πινουμε το νερο οταν το εχουμε γυρισει σε ηλιακο;;;

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοείς; Όλα τα σπίτια μια παροχή έχουν.

Πιστεύεις ότι όλο το νερό του σπιτιού περνάει από τον ηλιακό; Δεν είναι δυνατόν αυτό, θα έβγαζαν όλες οι βρύσες ζεστό.

Με τις μπαταρίες βέβαια, αν δεν είναι τέρμα γυρισμένες στο κρύο, κάνει κάποια ανάμιξη στη βρύση με του θερμοσίφωνα.

Θεωρητικά το νερό από το θερμοσίφωνα πίνεται, αλλά προσωπικά δεν το κάνω, ούτε στο μαγείρεμα το χρησιμοποιώ, για ψυχολογικούς ίσως λόγους. Επειδή υπάρχει όντως μια μυρωδιά (ειδικά όταν είναι πολύ καυτό το νερό) αλλά και επειδή όταν χρησιμοποιείς την αντίσταση γεμίζει μέσα με κάτι άλατα που είναι λίγο σιχαμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....................... επιτρεπεται να πινουμε το νερο οταν το εχουμε γυρισει σε ηλιακο;;;

 

αν και το έχω ξαναπεί, ας το επαναλάβω.

σε ένα δοχείο με στάσιμο (κυρίως) νερό όπως είναι ο θερμοσίφωνας (ηλιακός ή ηλεκτρικός δεν έχει σημασία) σε χρόνο DT μαζεύονται άλατα. (ακόμα και ο βραστήρας της κουζίνας μαζεύει άλατα και ξεκινάμε τα ξύδια για τον καθαρισμό του)

αν δε τον τσεκάρεις μετά από κάνα δυο χρόνια λιετουργίας τότε τα άλατα αυτά θα τα βγάζεις με τις χούφτες.

αν τον δεις πως δείχνει εσωτερικά να είσαι σίγουρος ότι όχι για το να το πιεις δεν θα αναρωτιόσουν αλλά ούτε και για να πλυθείς.

βέβαια, για να μην είμαστε και υστερικοί, το ίδιο (επικαθίσεις αλάτων) μπορεί να συμβεί και σε άλλα σημεία που περνάει το νερό (πχ από σωλήνες μέχρι βρύσες).

συνεπώς δεν θα πεθάνουμε αν μας μπει στο στόμα όταν πλενόμαστε.

αν όμως θες να μαγειρέψεις, καλυτερα ζέστανε νερό στην κατσαρόλα ή σε ένα ταχυβραστήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ηλιοακμή έχω κι έχω κάνει παράπονα για 2-3 πράγματα άλλα όχι για μειωμένη απόδοση. Μόλις βγει ο ήλιος αρχίζει αμεσως να ζεσταίνει το νερό και μέσα σε 3 ώρες μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος μπάνιο ακόμα κι αν έξω έχει 6 βαθμούς κελσίου και το νερό πριν βγει ο ήλιος ήταν παγωμένο..

Sorry αλλά ποιά ακριβώς ειναι τα παράπονα; Έχω Ηλιοακμή αλλά είμαι σχεδόν ευχαριστημένος. Απλά το χειμώνα (με ηλιοφάνεια) τον περίμενα λίγο καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...