Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω βαλει nobel εδω και 3 χρονια και ειναι φοβερο μηχανημα... ερχεται και σε προσιτη τιμη απο τους αλλους. εγω τον θεωρω value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα κι απο μένα και καλώς σας βρήκα. Χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Σχεδόν έχω καταλήξει να αγοράσω τον NOBEL 160 lt με επιλεκτικό συλλέκτη Apollon 3m2.

 

Το ερώτημα που έχω είναι το εξής: 

 

Το διαμέρισμά μου είναι στο 1ο όροφο και η πολυκατοικία έχει 5 ορόφους. Άρα η τοποθέτηση του ηλιακού θα γίνει στον 6ο (ταράτσα).

 

επειδή η απώλεια του νερού, μέχρι να κατεβεί το ζεστό νερό, θα είναι 1-2 κουβάδες νερού μου προτείνανε να μπεί ένα κυκλοφορητής ο οποίος θα γυρίζει το νερό μέσα στην δεξαμενή πάλι, με αποτέλεσμα όταν θα ανοίγω τη βρύση να έχω κατευθείαν ζεστό νερό.

 

Για τον κυκλοφορητή μου είπαν ότι θα πατάω ένα κουμπί για 30 περίπου δευτερόλεπτα και θα είμαι έτοιμος.

 

Πιστεύετε είναι καλή λύση αυτή? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση με τη χρήση κυκλοφορητή έχει για μένα και αρνητικά και θετικά.

 

Θετικά:

Έχεις κατευθείαν ζεστό νερό χωρίς αναμονή.

Δεν χάνεις νερό (και άρα δεν αυξάνει ο λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ)

 

Αρνητικά:

Μεγαλύτερο κόστος κτήσης. Κόστος κυκλοφορητή, κόστος πρόσθετου σωλήνα που θα χρειαστεί, κόστος χρονοδιακόπτη (ο χρονοδιακόπτης θεωρώ ότι είναι απαραίτητος αφού καλό είναι να σταματάει η λειτουργία του κυκλοφορητή αυτόματα. αν πας σε απλό διακόπτη τον οποίο θα πρέπει να σβήνεις μετά από πχ 1 λεπτό είναι μαθηματικά σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα ξεχαστεί και θα δουλεύει για ώρες)

Κατανάλωση (μικρή) ηλεκτρικού για την λειτουργία του κυκλοφορητή.

Το νερό γυρίζοντας στους σωλήνες έχει απώλειες (της ενέργειας του αφού θα ζεστάνει και τον έξτρα σωλήνα) με αποτέλεσμα ίσως να χρειαστείς ένα μεγαλύτερο ηλιακό από αυτό που θα χρειαζόσουν σε άλλη περίπτωση (πχ αν τον 160άρη τον επέλεξες για 4μελή οικογένεια θεωρώ ότι καλύτερα να το ξεχάσεις)

 

Πάντως θεωρώ μάλλον υπερβολικό το 2 κουβάδες που αναφέρεις εκτός και αν στην ταράτσα πάει μακριά ο ηλιακός από εκεί που θα βγουν οι σωλήνες. Τουλάχιστον στο δικό μου σπίτι με απόσταση 4 ορόφους η απώλεια είναι το 1/3 του κουβά πράγμα όχι τόσο τρομακτικό. Και μάλιστα μπορείς να το διαχειριστείς μαζεύοντας αυτό το νερό και χρησιμοποιώντας το αλλού (πχ λουλούδια, σφουγγάρισμα, καζανάκι, κλπ). Ίσως όχι τόσο όμορφο (κουβάς συνέχεια μέσα στο μπάνιο) αλλά αποφεύγεις περιττά έξοδα και απώλειεις και το μόνο αρνητικό που μένει είναι η καθυστέρηση στο να φτάσει το νερό το οποίο στην περίτπωσή μου είναι γύρω στα 20-30 δευτερόλεπτα.

 

Όλα τα παραπάνω είναι σκέψεις και εμπειρίες δικές μου ως χρήστη. Περίμενε να πουν την γνώμη τους και άνθρωποι που είναι τεχνικοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μένα και καλώς σας βρήκα. Χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Σχεδόν έχω καταλήξει να αγοράσω τον NOBEL 160 lt με επιλεκτικό συλλέκτη Apollon 3m2.

 

Το ερώτημα που έχω είναι το εξής: 

 

Το διαμέρισμά μου είναι στο 1ο όροφο και η πολυκατοικία έχει 5 ορόφους. Άρα η τοποθέτηση του ηλιακού θα γίνει στον 6ο (ταράτσα).

 

επειδή η απώλεια του νερού, μέχρι να κατεβεί το ζεστό νερό, θα είναι 1-2 κουβάδες νερού

εχω τον ιδιο ηλιακο... με συνολικο σωληνα 18 μετρα εκ των οποιων τα 10 μετρα χαλκινη, γεμιζω αυτην την στιγμη λιγοτερο απο μισο κουβα με θερμοκρασια νερου κοντα στους 55 βαθμους ενω με τον βαρυ χειμωνα μισο κουβα και κατι με θερμοκρασια κοντα στους 45 βαθμους και οσο πεφτει η θερμοκρασια νερου τοσο περισσοτερο γεμιζει ο κουβας... προσεχε με τον χαλκινο εχω μεγαλες απωλειες σε σχεση αμα ηταν ολος πλαστικος..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μένα και καλώς σας βρήκα. Χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Σχεδόν έχω καταλήξει να αγοράσω τον NOBEL 160 lt με επιλεκτικό συλλέκτη Apollon 3m2.

 

Το ερώτημα που έχω είναι το εξής: 

 

Το διαμέρισμά μου είναι στο 1ο όροφο και η πολυκατοικία έχει 5 ορόφους. Άρα η τοποθέτηση του ηλιακού θα γίνει στον 6ο (ταράτσα).

 

επειδή η απώλεια του νερού, μέχρι να κατεβεί το ζεστό νερό, θα είναι 1-2 κουβάδες νερού μου προτείνανε να μπεί ένα κυκλοφορητής ο οποίος θα γυρίζει το νερό μέσα στην δεξαμενή πάλι, με αποτέλεσμα όταν θα ανοίγω τη βρύση να έχω κατευθείαν ζεστό νερό.

 

Για τον κυκλοφορητή μου είπαν ότι θα πατάω ένα κουμπί για 30 περίπου δευτερόλεπτα και θα είμαι έτοιμος.

 

Πιστεύετε είναι καλή λύση αυτή? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Οι δύο κουβάδες που σου λένε είναι υπερβολικό.

 

Αν ας πούμε η εγκατάσταση είναι με σωλήνα Φ15x0.8 (μπορεί να είναι και Φ13). 

Η εσωτερική διάμετρος είναι 13.4mm, οπότε για 25 μέτρα μήκος το πολύ που είναι  η απόσταση από ττη βρύση μέχρι τον ηλιακό, βγαίνει όγκος νερού 3,5 λίτρα.

Αυτό είναι το 1/3 του κουβά.

Επίσης, αυτή η ποσότητα θέλει να περάσει από τη βρύση περίπου 25-30 δευτερόλεπτα (βάλε ένα μπουκάλι από νερό 1,5 λίτρο και μέτρα σε πόσα δευτερόλεπτα θα γεμίσει, να το διαπιστώσεις)

 

Οπότε δεν τίθεται αξιόλογο θέμα οικονομίας στο νερό, το μόνο κακό είναι τα 30 δευτερόλεπτα αναμονή που θα χρειάζεται μέχρι να κατέβει το ζεστό όταν έχεις ώρες να ζητήσεις, αλλά και με αυτό που σου λένε, πάλι θα πρέπει να περιμένεις τόσο, οπότε δεν κερδίζεις κάτι. 

 

Για εμένα δεν αξίζει λοιπόν το κόστος εγκατάστασης συστήματος κυκλοφορίας (πόσο σου είπαν ότι θα στοιχίσει; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για εμένα δεν αξίζει λοιπόν το κόστος εγκατάστασης συστήματος κυκλοφορίας (πόσο σου είπαν ότι θα στοιχίσει; )

 

Μου είπαν ότι ο κυκλοφορητής κοστίζει περίπου 150 € + η σωλήνα που θα μπεί (που δεν είναι πολλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν ότι ο κυκλοφορητής κοστίζει περίπου 150 € + η σωλήνα που θα μπεί (που δεν είναι πολλά)

Η σωλήνα (με μόνωση) μπορεί να πάει κανα 5άρι € το μέτρο, οπότε μπορεί να σου φτάσει κανα 100ρικο ακόμα. (και βέβαια, 99% δεν έχει και στο μυαλό του να κόψει απόδειξη ο υδραυλικός, οπότε σου είπε χωρίς ΦΠΑ)

Τι να σου πω, το μόνο που προσφέρει είναι οικονομία στο νερό, το οποίο θα χάνεις σε ρεύμα.

Αν είχε τη δυνατότητα να κυκλοφορεί αυτόματα το νερό ώστε να είναι συνέχεια ζεστό το νερό στη βρύση, κάτι θα άξιζε από θέμα ευκολίας, αλλά τότε θα είχες απώλειες ζεστού νερού μόνιμα, που πάλι δε συνιστάται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και κάποιους ενδοιασμούς : 1. τα 160 lt φτάνουν για μια οικογένεια 4 μελών?

 

Αν τελικά καταλήξω να βάλω 200 lt θα ζεσταίνεται το νερό ή θα θέλει αρκετά περισσότερη ηλιοφάνεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και κάποιους ενδοιασμούς : 1. τα 160 lt φτάνουν για μια οικογένεια 4 μελών?

 

Αν τελικά καταλήξω να βάλω 200 lt θα ζεσταίνεται το νερό ή θα θέλει αρκετά περισσότερη ηλιοφάνεια?

Ο μεγαλύτερος ηλιακός έχει και μεγαλύτερους συλλέκτες, οπότε η ώρα ηλιοφάνειας που χρειάζεται για να ζεστάνει είναι η ίδια.

160λίτρα είναι εντάξει για μια 4μελή οικογένεια. Όταν έχει πολύ ήλιο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γιατί το νερό φτάνει τους 90+ βαθμούς, οπότε το αραιώνεις πολύ κατά τη χρήση και δεν τελειώνει.

Τις μέρες με λίγο ήλιο, μπορεί και να τελειώσει αν πχ κάνουν 4 άτομα μπάνιο το βράδυ και χρησιμοποιήσεις και πολύ στην κουζίνα. 

Όσο μεγαλύτερος, τόσο καλύτερα λοιπόν. Από την άλλη όμως, όταν χρειαστεί να στείλεις και ρεύμα για να ζεστάνεις το νερό, ο μεγαλύτερος θα κάψει περισσότερο ρεύμα για να ζεστάνει όλο το νερό, το οποίο πιθανότατα να μη χρειαστείς όλο, οπότε έχει μεγαλύτερη σπατάλη.

 

Γενικά δηλαδή, νομίζω ότι τον καλύτερο λόγο οικονομίας τον έχουν τα 160 λίτρα στα 4 άτομα, ενώ ο 200άρης θα σου προσφέρει μεγαλύτερη άνεση σε ορισμένες περιπτώσεις, με το ανάλογο τίμημα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον συνφορουμίτη naive για το θέμα ταχύτητα.

Κάθε ηλιακός με σωστό σχεδιασμό θα πετύχει τις ίδιες θερμοκρασίες στον ίδιο χρόνο.

Άσχετα αν είναι 100 λίτρα ή 300.

Οι συλλέκτες που έχει εχουν τοποθετηθεί (θεωρητικά) είναι με γνώμονα τα λίτρα και άρα οι αποδόσεις τους είναι οι ανάλογες.

Τώρα για το θέμα χωρητικότητα προσωπικά διαφωνώ (και στην θεωρία αλλά και από προσωπική εμπειρία).

Το καλοκαίρι εντάξει, ο 160άρης θα καλύψει τα 4 άτομα. Αλλά τότε όλοι χρησιμοποιούμε ελάχιστο ζεστό νερό αλλά και ο ήλιος βαράει για πολλές ώρες.

Τον χειμώνα όμως, τότε που το χρειάζεσαι, δεν φτάνει.

Και παρόλο που αναφέρει ότι υπάρχει θέμα αν "κάνουν 4 άτομα μπάνιο το βράδυ" στην πράξη τότε κάνουμε όλοι μπάνιο.

Ο ήλιος ήδη από τις 5μμ έχει εξαφανιστεί άρα είτε κάνουμε στις 5 είτε στις 10 σε σχέση με τον ηλιακό είναι βράδυ αφού ο ήλιος έχει χαθεί.

Και προσωπικά πιστεύω ότι αν και ο μεγαλύτερος σίγουρα καίει παραπάνω ρεύμα όταν τον ανάβεις, στην πράξη θα χρειαστεί να τον ανάψεις πολύ λιγότερες φορές, αφού τελικά θα σου καλύπτει πληρως τις ημερήσεις σου ανάγκες όταν έχει ηλιοφάνεια πράγμα που δεν θα κάνει ο μικρότερος.

Και βλεποντας τις απόψεις πιο σχετικών από εμένα σε διάφορα φόρουμ (πολλά από αυτά τεχνικά) βλέπω ότι η αντίληψη (σωστή κατά τη γνώμη μου) που επικρατεί στις ανανεώσιμες πηγές είναι να σου περισσεύει και όχι να μην φτάνει.

Να υπάρχει πάντα απόθεμα.

Αυτός άλλωστε πιστεύω ότι είναι και ο λόγος που οι ηλιακοί θερμοσίφωνες είναι πάντα πολύ μεγαλύτεροι από τους ηλεκτρικούς.

Όπου και να ψάξεις δεν θα βρεις ηλεκτρικό θερμοσίφωνα πάνω από 100-120 λίτρα ενώ οι ηλιακοί ξεκινούν από αυτή τη χωρητικότητα.

Προσωπικά έχω 160άρι με διπλό συλλέκτη και μας καλύπτει και μας δίνει άνεση (3 άτομα).

Αν όμως κάποια στιγμή γίνουμε 4 βλέπω ότι θα πλενόμαστε με...βάρδιες!!! αφού είναι ήδη προφανές ότι θα χρειαζόμαστε κάτι μεγαλύτερο.

Τείνω να πιστέψω ότι συνήθως στα διάφορα μαγαζιά προτείνουν τον 160άρι σαν πανάκεια για την μέση 4μελη οικογένεια μόνο και μόνο για να μην χαλάσει η πώληση αφού αν σου προτείνουν 200άρι (και άρα πιο ακριβό) θα το ξανασκεφτείς.

Σε τελευταία ανάλυση ούτε όταν πήραμε το αυτοκίνητο (οι περισσότεροι) το πήραμε τσίμα-τσίμα ούτε όταν πήραμε την τηλεόραση.

Εδώ θα κάνουμε την πρωτοτυπία; Που έτσι κι αλλιώς το παραπάνω θα το οφεληθούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω, καθώς δεν το γνωρίζω.

Από την άλλη όμως, αν ο ηλιακός δεν καλύπτει 100+ % την οικογένεια τότε δεν θα έχουμε "προβλήματα" οικονομικά; (δηλαδή τον ανάβουμε και σπαταλάμε ενέργεια μέρες που δεν θα έπρεπε).

Και τελικά νομίζω ότι τα όποια προβλήματα αναφέρεις προφανώς θα έχουν να κάνουν με την καταπόνηση του καλοκαιριού.

Αλλά τότε αυτό μπορεί να λυθεί με την μερική κάλυψη του/των συλλεκτών όταν έχουμε υπερβολικά καυτό νερό.

Τον χειμώνα όμως πως λύνεται το θέμα της μη επαρκούς κάλυψης; (προσωπικά θεωρώ απαράδεκτη την όποια πρόταση για χρήση της αντίστασης μέρα που είχε ήλιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μελέτη και αρκετή σύσκεψη με τον εαυτό μου τείνω περισσότερο στο να αγοράσω 200lt.

Εξάλλου δεν τον αγοράζεις για 2 χρόνια. Λογικά πάμε για 10 χρόνια τουλάχιστον, οπότε καλό είναι να υπάρχει.

 

Έχω καταλήξει σε 2 ηλιακούς μετά απο επικοινωνία με 2-3 καταστήματα :

 

1. Helioakmi Megasun Glass 200lt

 

http://www.skroutz.gr/s/2794926/Helioakmi-Megasun-Glass-200E-4-20m-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82.html

 

2. Nobel Classic με επιλεκτικούς συλλέκτες Apollon 200lt

 

http://www.skroutz.gr/s/2797387/Nobel-Classic-200lt-4m2-Glass.html

 

Τί προτείνεται καλύτερα από τα 2? Μήπως είναι ισάξια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα με βροχές και καιρό πολύ συννεφιασμένο έκανα μπάνιο με οριακά ζεστό νερό (το είχα γυρισμένο τέρμα στο ζεστό για να βγάλει νερό που να μη μου φαίνεται κρύο).

 

Ήλιο έβγαλε τελευταία φορά το Σάββατο, και την Κυριακή που είχε όλη μέρα συννεφιά έκαναν μπάνιο συνολικά 3 άνθρωποι με κανονικά ζεστό νερό.

 

Άρα μιλάμε για πολύ καλή μόνωση εφόσον διατηρεί επί 2 νύχτες το νερό ζεστό και μάλιστα με χρήση. Βέβαια οι θερμοκρασίες φέτος είναι πολύ καλές ακόμα και τη νύχτα, πρέπει να ληφθεί υπόψη και αυτό. Επίσης όλη τη βδομάδα είχε συνέχεια ήλιο.

 

Έχω megasun ηλιοακμή 160 λίτρα επιλεκτικό συλλέκτη 2.6 τετραγωνικά μέτρα επιφάνεια σε κεραμοσκεπή δυστυχώς (χάνεις πολλά από τη μικρή κλίση)

 

Πιστεύω ότι η ηλιοακμή είναι κάποια κλικ καλύτερη από τη nobel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα με βροχές και καιρό πολύ συννεφιασμένο έκανα μπάνιο με οριακά ζεστό νερό (το είχα γυρισμένο τέρμα στο ζεστό για να βγάλει νερό που να μη μου φαίνεται κρύο).

 

Ήλιο έβγαλε τελευταία φορά το Σάββατο, και την Κυριακή που είχε όλη μέρα συννεφιά έκαναν μπάνιο συνολικά 3 άνθρωποι με κανονικά ζεστό νερό.

 

Άρα μιλάμε για πολύ καλή μόνωση εφόσον διατηρεί επί 2 νύχτες το νερό ζεστό και μάλιστα με χρήση. Βέβαια οι θερμοκρασίες φέτος είναι πολύ καλές ακόμα και τη νύχτα, πρέπει να ληφθεί υπόψη και αυτό. Επίσης όλη τη βδομάδα είχε συνέχεια ήλιο.

 

Έχω megasun ηλιοακμή 160 λίτρα επιλεκτικό συλλέκτη 2.6 τετραγωνικά μέτρα επιφάνεια σε κεραμοσκεπή δυστυχώς (χάνεις πολλά από τη μικρή κλίση)

 

Πιστεύω ότι η ηλιοακμή είναι κάποια κλικ καλύτερη από τη nobel.

 

Είσαι εκτός Αττικής; 

Γιατί νομίζω ότι χθες, την Κυριακή έβγαλε ήλιο. 

Και εγώ τώρα άναψα, με τρία άτομα μπάνιο και πλυντήριο πιάτων συνδεδεμένο. Μέχρι το μεσημέρι είχε χλιαρό.

Η μόνωση φαίνεται από την πυκνότητα και το πάχος της πολυουρεθάνης που αναφέρεται. Στην ηλιοακμή είναι 50mm (αν δε συρρικνωθεί :P ) για τους νόμπελ δε βρήκα στο site τους. Οι περισσότεροι πάντως έχουν 40mm, ενώ κάποιοι 60mm.

Να σου πω, για τη Nobel είχα καλή εικόνα, αλλά με ξενέρωσε η μεταφορά τους εκτός Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...