Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα με βροχές και καιρό πολύ συννεφιασμένο έκανα μπάνιο με οριακά ζεστό νερό (το είχα γυρισμένο τέρμα στο ζεστό για να βγάλει νερό που να μη μου φαίνεται κρύο).

 

Ήλιο έβγαλε τελευταία φορά το Σάββατο, και την Κυριακή που είχε όλη μέρα συννεφιά έκαναν μπάνιο συνολικά 3 άνθρωποι με κανονικά ζεστό νερό.

 

Άρα μιλάμε για πολύ καλή μόνωση εφόσον διατηρεί επί 2 νύχτες το νερό ζεστό και μάλιστα με χρήση. Βέβαια οι θερμοκρασίες φέτος είναι πολύ καλές ακόμα και τη νύχτα, πρέπει να ληφθεί υπόψη και αυτό. Επίσης όλη τη βδομάδα είχε συνέχεια ήλιο.

 

Έχω megasun ηλιοακμή 160 λίτρα επιλεκτικό συλλέκτη 2.6 τετραγωνικά μέτρα επιφάνεια σε κεραμοσκεπή δυστυχώς (χάνεις πολλά από τη μικρή κλίση)

 

Πιστεύω ότι η ηλιοακμή είναι κάποια κλικ καλύτερη από τη nobel.

εχω τον νοβελ 160λ apollon 3τ.μ και ειναι αποδεδειγμενα πιο δυνατος απο τον megasun 2.6t.m. τον πηρα 720ε και ο megasun 2.6τ.μ πρεπει να εχει κοντα στα 800ε και αμα θελεις περισσοτερα τετραγωνικα συλλεκτη ανεβαινει κι αλλο το μαλλι.. και μενα το κραταει ζεστο με χρηση.. οταν ομως στις χαμηλες θερμοκρασιες εισερχεται στο μποιλερ παγωμενο νερο, ελα μετα να μου πεις εσυ τι θα κρατησει..!!! εγω τους θεωρω εφαμιλλους και τα παραπανω κλικ της ηλιοακμης ειναι στην διαφημιση και στην τιμη...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είσαι εκτός Αττικής; 

Γιατί νομίζω ότι χθες, την Κυριακή έβγαλε ήλιο. 

Και εγώ τώρα άναψα, με τρία άτομα μπάνιο και πλυντήριο πιάτων συνδεδεμένο. Μέχρι το μεσημέρι είχε χλιαρό.

Η μόνωση φαίνεται από την πυκνότητα και το πάχος της πολυουρεθάνης που αναφέρεται. Στην ηλιοακμή είναι 50mm (αν δε συρρικνωθεί :P ) για τους νόμπελ δε βρήκα στο site τους. Οι περισσότεροι πάντως έχουν 40mm, ενώ κάποιοι 60mm.

Να σου πω, για τη Nobel είχα καλή εικόνα, αλλά με ξενέρωσε η μεταφορά τους εκτός Ελλάδας.

 

Μένω Πανόραμα Θεσσαλονίκης. Συνεχίζω να έχω πολλά παράπονα από την ηλιοακμή, αλλά το θέμα είναι ότι δεν έχω καταφέρει να βρω έναν κατασκευαστή ο οποίος να είναι σε όλα έντιμος και ποιοτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μιλησει με αρκετους μαγαζατορες και τεχνικους και δεν ειχαν να μου πουν καποια μειονεκτηματα για την νομπελ.. απεναντιας μονο καλα... και αυτοι που δεν ηθελαν να τοποθετηθουν απλα ειπαν ολοι οι ηλιακοι ιδιοι ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον νοβελ 160λ apollon 3τ.μ και ειναι αποδεδειγμενα πιο δυνατος απο τον megasun 2.6t.m. τον πηρα 720ε και ο megasun 2.6τ.μ πρεπει να εχει κοντα στα 800ε και αμα θελεις περισσοτερα τετραγωνικα συλλεκτη ανεβαινει κι αλλο το μαλλι.. και μενα το κραταει ζεστο με χρηση.. οταν ομως στις χαμηλες θερμοκρασιες εισερχεται στο μποιλερ παγωμενο νερο, ελα μετα να μου πεις εσυ τι θα κρατησει..!!! εγω τους θεωρω εφαμιλλους και τα παραπανω κλικ της ηλιοακμης ειναι στην διαφημιση και στην τιμη...

Αυτό πάντα το είχα απορία. Όταν μπάινει το χειμωνιάτικο παγωμένο νερό μέσα στο μπόιλερ πώς καταφέρνουν να κρατάνε ζεστό το νέρο και να μην παγώνει αμεσως; Παίζει κάποιο κόλπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που ρώτησα μου είπανε ότι η μόνωση του Nombel είναι 17 πόντοι, ενώ του Helioakmi είναι 10 πόντοι.

Σε κάτι άλλο αναφέρονται αυτά τα νούμερα, δε μπορεί να είναι η μόνωση του βαρελιού.

 

%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%

Αυτό πάντα το είχα απορία. Όταν μπάινει το χειμωνιάτικο παγωμένο νερό μέσα στο μπόιλερ πώς καταφέρνουν να κρατάνε ζεστό το νέρο και να μην παγώνει αμεσως; Παίζει κάποιο κόλπο;

Απλά το ζεστό νερό τραβιέται από ψηλά, και το κρύο μπαίνει χαμηλά (δες το 10 και το 11 στην εικόνα). Το ζεστό νερό ανεβαίνει μόνο του προς τα επάνω, λόγω μικρότερης πυκνότητας. Όχι πως δεν ανακατεύεται βέβαια, απλά το αραιώνεις λιγότερο στη βρύση χωρίς να το καταλαβαίνεις.

 

glass1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι αυτο στο παγωμενο νερο πρεπει να κανει μπανιο ο ενας μετα τον αλλον.. γιατι με τον βαρυ χειμωνα μπορει να κανεις μπανιο και να πεις στον αλλον εχει ζεστο νερο και χωρις ξανακανεις χρηση του ζεστου μετα απο καποιες ωρες θα εχει αλλαξει η θερμοκρασια του νερου και ετσι καποιοι ανιδεοι ξεκινανε τα παραπονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναμίλησα με την Ηλιοακμή. Μου λένε να μην επισκευάσω το μπόυλερ, γιατί στις 4 μέρες που θα διαρκέσει η επισκευή θα οξειδωθεί το εσωτερικό του μπόυλερ κι αυτό θα δημιουργήσει άλλα προβλήματα (?).

Μου λένε επίσης ότι το πάχος της τριετούς μόνωσής μου είναι 7,5εκ, άρα δεν έχω πρόβλημα ακόμα κι αν έχει συρρικνωθεί και ότι τώρα πλέον οι περισσότεροι παράγουν πάχος 3 εκατοστών, ακόμα κι εκείνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναμίλησα με την Ηλιοακμή. Μου λένε να μην επισκευάσω το μπόυλερ, γιατί στις 4 μέρες που θα διαρκέσει η επισκευή θα οξειδωθεί το εσωτερικό του μπόυλερ κι αυτό θα δημιουργήσει άλλα προβλήματα (?).

Μου λένε επίσης ότι το πάχος της τριετούς μόνωσής μου είναι 7,5εκ, άρα δεν έχω πρόβλημα ακόμα κι αν έχει συρρικνωθεί και ότι τώρα πλέον οι περισσότεροι παράγουν πάχος 3 εκατοστών, ακόμα κι εκείνοι.

 

ξέρω ότι σε ένα χρησιμοποιημένο θερμοσίφωνα (ηλιακό ή ηλεκτρικό, δεν έχει σημασία) αν αδειάσει, τότε όντως σκουριάζει πολύ γρήγορα.

απλά δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό το "γρήγορα". 2-3 μέρες ή 2-3 βδομάδες.

ίσως μπορεί να βοηθήσει κάποιος από τους γνώστες του θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ξαναμίλησα με την Ηλιοακμή. Μου λένε να μην επισκευάσω το μπόυλερ, γιατί στις 4 μέρες που θα διαρκέσει η επισκευή θα οξειδωθεί το εσωτερικό του μπόυλερ κι αυτό θα δημιουργήσει άλλα προβλήματα (?).</p>

<p>Μου λένε επίσης ότι το πάχος της τριετούς μόνωσής μου είναι 7,5εκ, άρα δεν έχω πρόβλημα ακόμα κι αν έχει συρρικνωθεί και ότι τώρα πλέον οι περισσότεροι παράγουν πάχος 3 εκατοστών, ακόμα κι εκείνοι.</p>

 

Το παπατζιλικι πάει σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να συρρικνωθεί λίγο το μπόιλερ όπως μια φωτογραφία με το ηλιακό της ηλιοακμης που είδα πριν μερικά σχόλια δεν σημαίνει και κάτι. οκ πληρώνεις κάτι και το θες καλο αλλά δεν σημαίνει οτι δεν θα σου αποδιδει, απλα θα εχει καποιες ελάχιστες απώλειες. εχω δει μποιλερ εντελως τσαλακομενο οπως τυλιγεις ενα χαρτι. εκει σιγουρα θα εχεις προβλημα και εκει να θες να στο αλλαξει η εταιρια χωρις καμια επιβαρυνση


οσο για τα ηλιακα του ξυλινακη τα nobel τα εχει χαλασει πολυ και αυτο οφειλεται στο χαμηλο κοστος που τα πουλα. ηθελε να μπει στην αγορα αλλα αυτο εχει και θυσιες και την εχει πατησει. ειδικα τα ηλεκτρομποιλερ και τους θερμοσιφωνες τα εχει κανει ψευτικα και τρυπανε στα 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να συρρικνωθεί λίγο το μπόιλερ όπως μια φωτογραφία με το ηλιακό της ηλιοακμης που είδα πριν μερικά σχόλια δεν σημαίνει και κάτι. οκ πληρώνεις κάτι και το θες καλο αλλά δεν σημαίνει οτι δεν θα σου αποδιδει, απλα θα εχει καποιες ελάχιστες απώλειες. εχω δει μποιλερ εντελως τσαλακομενο οπως τυλιγεις ενα χαρτι. εκει σιγουρα θα εχεις προβλημα και εκει να θες να στο αλλαξει η εταιρια χωρις καμια επιβαρυνση

οσο για τα ηλιακα του ξυλινακη τα nobel τα εχει χαλασει πολυ και αυτο οφειλεται στο χαμηλο κοστος που τα πουλα. ηθελε να μπει στην αγορα αλλα αυτο εχει και θυσιες και την εχει πατησει. ειδικα τα ηλεκτρομποιλερ και τους θερμοσιφωνες τα εχει κανει ψευτικα και τρυπανε στα 2 χρονια.

 

Θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου.

Όταν αγοράζω το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και το πληρώνω κανονικά, θέλω να είναι Α Ψ Ο Γ Ο.

Ακόμα και μόνο για αισθητικούς λόγους. Ακόμα και μια γρατζουνιά που δεν σημαίνει τίποτα λειτουργικά, με ενοχλεί.

Η μόνη περίπτωση που θα δεχόμουν κάποιο ελάτωμα (ή "ελάτωμα") θα είναι αν είχαμε συμφωνήσει εξ αρχής με τον πωλητή ότι "έχω αυτό το χτυπημένο, είναι οκ, θα το πάρεις με έκπτωση".

Διαφορετικά το θέλω στρογγυλό, γυαλιστερό, αγρατζούνιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με την πολυουρεθανη είναι ότι θα πρέπει να την ρίχνεις σε σωστες συνθηκες, για νε έχεις σωστό αποτέλεσμα.

Πολλές εταιρείες (ΗΛΙΟΑΚΜΗ) για να ρίξουν το κόστος, χρησιμοποιούν ανορθόδοξες μεθόδους ριξίματος πολυουρθάνης.

Όπως έχω ήδη αναφέρει το να μαζέψεις κανένα πεντοχίλιαρο καζάνια από την Ισπανία, δεν δείχνει ατυχία, αλλά κάτι άλλο.

Επίσης κάτι πηγές μου, μου αναφέρουν ότι η μπογια που χρησιμοποιεί για το δήθεν σμάλτο έχει κάποια προβλήματακια για την υγεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...