Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε σχέση με τη λύση της AST ποιά λες πως είναι καλύτερη κ γιατί;

 

Της Αst λογω τησ μικρης μονωσης με πολυουρεθανη το νερο θα παγωνει το βραδυ πιο γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλιακή θέρμανση αξίζει ???

Σε ποια περιοζη της Ελλαδας βρισκεσαι;Γιατι στα περισσοτερα μερη ο ηλιακος χρησιμοποιειται ως συμπληρωματικη θερμανση με κυρια ειτε λεβητα αεριου,υγραεριου,πετρελαιου ειτε αντλια θερμοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες καποιον μηχανικο να σου κανει μελετη.Αυτος θα σου πει αν ειναι εφικτη η θερμανση με ηλιακα πανελ.Απλα με μια μελετη σοβαρη απο επαγγελματια θα βγαλεις συμπερασμα τι πραγματικα χρειαζρται το σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σαφές μειονέκτημα, αν σκεφτείς ότι τον χειμώνα το νερό θα σταματήσει να ζεσταίνεται από τις 5 το απόγευμα (και πολύ έβαλα ίσως), και από εκεί και πέρα θα αρχίσει να ψύχεται. Και οι περισσότεροι το μπανάκι μας βραδάκι θέλουμε να το πάρουμε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο ξέρω ή μάλλον όσο έχω καταλάβει (από τα λίγα που καταλαβαίνω δηλαδή), λόγω της αιθυλικής αλκοόλης, οι συγκεκριμένοι ηλιακοί αναπτύσουν πολύ πιό εύκολα την απαιτούμενη θερμοκρασία, οπότε μήπως δεν έχουν θέμα με το πάχος της πολυουρεθάνης! Τί λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, έχω διαβάσει καμιά 100στή σελίδες από το thread και τά χω παίξει.. το βράδυ στον ύπνο μου βλέπω θερμοσίφωνες..

 

Μια ερώτηση, βοηθήστε με please γιατι έχω ψιλοααγχωθεί. Εβαλα χθες το πρωί καινούργιο ηλιακό 200άρη με 4τμ επιλεκτικούς συλλέκτες. Ολη την ημέρα χθες είχε συννεφιά και το νερό απλά έγινε ελαφρώς χλιαρό. Σήμερα το απόγευμα με κάποιες ώρες λιακάδας έκανα μπάνιο οριακά χωρίς να κρυώνω. Θα έπρεπε το νερό να καίει ή είναι φυσιολογική αυτή η απόδοση? Μένω στην Αθήνα.

 

Κατά την εγκατάσταση νομίζω ότι ο υδραυλικός έριξε δυο τρία μπουκάλια αντιψυκτικού κατευθείαν στο κύκλωμα χωρίς να τα τα αραιώσει με νερό. Εριξε και νερό στο κυκλωμα, απλά εννοώ ότι δεν το αραίωσε με νερό πριν το ρίξει μέσα. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάτσει κάτω το πηχτό αντιψυκτικό και να μην κυκλοφορεί σωστά? Πώς μπορω να τσεκάρω ότι ο ηλιακός μου δουλεύει όπως πρέπει? Ο σωλήνας που πάει από το πάνω μέρος του συλλέκτη στο καζάνι, πρέπει να καίει ή να είναι απλά κάπως ζεστός τέτοια εποχή (πχ αύριο Δευτέρα που θα έχει 13°C και λιακάδα)

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jomor φυσιολογική είναι η απόδοση, κάνε λίγο υπομονή κάνα δυο μέρες και καλύτερα να μην τραβάς καθόλου ζεστό.

 

Το αντιψυκτικο που έβαλε πιθανότατα ήταν έτοιμο για χρήση, και καθόλου νερό να μην έβαζε θα δούλευε ο ηλιακός. Το νερό το βάζουν γιατί δε χρειάζεται προστασία για - 40 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο ξέρω ή μάλλον όσο έχω καταλάβει (από τα λίγα που καταλαβαίνω δηλαδή), λόγω της αιθυλικής αλκοόλης, οι συγκεκριμένοι ηλιακοί αναπτύσουν πολύ πιό εύκολα την απαιτούμενη θερμοκρασία, οπότε μήπως δεν έχουν θέμα με το πάχος της πολυουρεθάνης! Τί λέτε;

 η μόνωση δεν αφορά την γρήγορη ή αργή επίτευξη της χ θερμοκρασίας αλλά το χρόνο για τον οποίο θα την αποθηκεύσει.

λίγη μόνωση σημαίνει ότι και μεγάλη θερμοκρασία να έχεις μέσα στο καζάνι όσο υπάρχει ήλιος, αυτή θα χάνεται γρήγορα μόλις αυτός (ο ήλιος) χαθεί.

και αν σκεφτείς ότι τώρα το χειμώνα ο ήλιος χάνεται ήδη από τις 4μμ και οι περισσότεροι το θέλουμε για μετά, αφού πηγαίνουμε στο σπίτι αργότερα, τότε καταλαβαίνεις ότι είναι μάλλον χρήσιμο να μπορεί να κρατάει την θερμοκρασία, αν όχι για την άλλη μέρα (πρωινό ντουζάκι/ξύρισμα) τουλάχιστον για την ίδια αλλά μέχρι το βραδάκι.

εκτός πια αν είσαι νυχτοφύλακας και άρα κάνεις μπάνιο το μεσημέρι που είσαι έτσι κι αλλιώς σπίτι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...