Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηλιακή θέρμανση αξίζει ???

Και από μένα χρόνια πολλά με υγεία πάνω από όλα.

Για την ηλιακή θέρμανση εξαρτάτε της αξιώσεις που έχει ο κάθε ένας.

Κάθε απολαβή έχει και το ανάλογο αντίτιμο.

Με απόλυτος αριθμούς δεν μπορεί να μιλήσει κανένας.

Η οικονομία που μπορούμε να έχουμε είναι από 45 μέχρι και 80%, ανάλογα με το είδος της θέρμανσης την εγκατάσταση και πάντα με σωλήνες κενού για μεγαλύτερη απολαβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, χρόνια πολλά. Δύσκολο είναι αλλά όχι ακατόρθωτο, θα σου πώ ότι μέσα σε μια εβδομάδα διάβασα 170 σελίδες ενώ την αγορά του ηλιακού μου δεν άντεξα και την έκανα όταν ήμουν περίπου στην 100στή. Συνέχισα να διαβάζω διαπιστώνοντας ότι ο ηλιακός που διάλεξα είχε σχολιαστεί στις επόμενες σελίδες (solar-therm). To διάβασα όλο όμως έτσι για την τιμή των όπλων κι ας ημουν μισοκοιμησμένος αγρια μεσάνυχτα. Δεν εχω την εμπειρία για να σου προτείνω κάποιον, αλλά αν εισαι ευχαριστημένος από κάποια μάρκα, μπορείς να επιλέξεις ξανά αυτήν. Αφου διαπίστωσες ότι ο cosmosolar ειναι πιο αποδοτικός στην συννεφιά (βασικό στοιχείο), κράτα τον στα φαβορί σου. Δεν θα σου πει κάποιος με την μία πάρε τον Α ή τον Β, περισσότερο πιθανό είναι να σου πει ποιον να αποφύγεις αν κάποιος απο τις επιλογές σου εχει προβλήματα. Προσπάθησε να διαβάσεις το thread, θα πάρεις πολλη χρήσιμη πληροφορία όχι μόνο για το τι να διαλέξεις αλλά κυρίως τι να αποφύγεις και για το τι πρεπει να προσέξεις κατά την διάρκεια της εγκατάστασης, λεπτομέρειες που αφορούν τις εγγυήσεις κτλ.

 

ευχαριστώ για την απάντηση. ελπίζω να μην έχω κάνει κακή επιλογή. θυμισέ μου ποιόν πήρες?

 

τότε μάλλον δεν τα διάβασες καλά (αφού ήσουν μισοκοιμισμένος!!!)

εντάξει, αστειεύομαι.

απλά αυτή η ατάκα για "απόδοση στη συννεφιά" πάντα με εκνεύριζε αφού πρόκειται (κατά τη γνώμη μου πάντα) για μεγάάάλη παραμύθα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω, σήμερα που έχει συννεφιά από ότι μου είπε η σύζυγος το νερό είναι απλά χλιαρό (δηλ μπανιο δεν κάνεις) αλλά επειδή μόνο χθες είδε ήλιος τον ηλιακό (πρώτη μέρα βροχή, δευτερη ήλιος, τρίτη-σημερα) θέλω να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος. Τουλάχιστον δεν έδωσα μια περιουσία (και να ήθελα δεν είχα).

 

 

ps: πιο αποδοτικός στην συννεφιά = η λέξη κλειδί είναι η "πιο", όχι η "αποδοτικός" όπως το καταλαβαίνω. Πχ ο maltezos την ιδα μέρα μπορει να ειχε σχεδόν κρύο και ο cosmosolar χιλαρό προς θερμό, που ούτε στην μια ούτε στην άλλη περίπτωση κάνεις μπάνιο αλλά ίσως ειναι μια ενδεικτική διαφορά στον βαθμό απόδοσης εφόσον μιλάμε για αντιστοιχες υλοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βγει καθαρός ήλιος, δεν υπάρχει απόδοση. Τα υπόλοιπα είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες των πωλητών.

Όσο για τον cosmosolar, πρόκειται για Skyland (και μάλιστα made in China αποτι φάνηκε παλιότερα σε αυτό το θρεντ) , με καλύτερο περιτύλιγμα, για όποιον νομίζει ότι για να αγοράσει καλό θερμοσίφωνα αυτό που έχει να κάνει είναι να πληρώσει πολλά λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την τιμη. Εξαρτάται τι ψάχνεις.

 

θέλω να είναι 200λτ και να μην χρειαστεί να τον αλλάζω σε λίγα χρόνια πάλι. Αν τα παραπάνω χρήματα αξίζουν τότε είμαι διατεθειμένος να τα δώσω. το κυριότερο στις μέρες μας είναι η οικονομία η οποία στον ηλιακό έχει να κάνει με την τιμή αγοράς αλλά και με το να μην χρησημοποιείς την αντίσταση συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θέλω να είναι 200λτ και να μην χρειαστεί να τον αλλάζω σε λίγα χρόνια πάλι. Αν τα παραπάνω χρήματα αξίζουν τότε είμαι διατεθειμένος να τα δώσω. το κυριότερο στις μέρες μας είναι η οικονομία η οποία στον ηλιακό έχει να κάνει με την τιμή αγοράς αλλά και με το να μην χρησημοποιείς την αντίσταση συνέχεια. 

Αγαπητέ χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, τόσο από τα λεγόμενά σου ότι βαριέσαι να διαβάζεις και θες μια λύση στο πιάτο, όσο και από τις προηγούμενες επιλογές που έχεις κάνει, δείχνεις ότι ο σημαντικότερος παράγοντας επιλογής για εσένα είναι το μάρκετινγκ. Οπότε δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνουμε τα ίδια τεχνικά που έχουν γραφεί 10 φορές εδώ για άλλο ένα γύρο. Αφού μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, μπες σε ένα μαγαζί, ζήτα τον καλύτερο ηλιακό, πάρε τον ακριβότερο και ζήσε ευτυχισμένος ότι έκανες την καλύτερη επιλογή. Εδώ αν αρχίσουμε να σου λέμε θα μπερδευτείς περισσότερο. Για τον ίδιο λόγο νομίζω θα είναι και άδικος κόπος να καθίσεις να διαβάσεις και το θρεντ, καλά κάνεις και το αποφεύγεις.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυπάμαι που ίσως να ταράξω τα όνειρα ή τις ελπίδες κάποιων, αλλά οι λέξεις "ηλιακός" και "συννεφιά" είναι εξ ορισμού αντίπαλοι.

η μόνη περίπτωση που θα δεχτώ, με το φτωχό μου το μυαλό, την όποια (μικρή η μεγάλη) απόδοση με συννεφιά θα είναι όταν βγει ο θερμοσίφωνας (που προφανώς δεν θα λέγεται ηλιακός) ο οποίος θα εκμεταλλεύεται κάποιο μέρος του ηλιακού φωτός από το μη ορατό φάσμα (αφού το ορατό φάσμα μπλοκάρεται από τα σύννεφα).

τώρα τα "ο Χ ηλιακός είναι λίγο καλύτερος από τον Ψ" τα ακούω βερεσέ (χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα) καθώς το θέμα ζεστού/κρύου είναι αρκετά υποκειμενικό (όσοι δουλευέτε σε γραφείο σκεφετείτε πόσες φορές διαφωνήσατε, αν όχι τσακωθήκατε, με τους συναδέλφους για την θερμοκρασία στην οποία θα μπει το κλιματιστικό το χειμώνα ή το καλοκαίρι).

τώρα αν κάποιος συγκρίνει ηλιακούς που θα ξεκινήσουν ταυτόχρονα από κρύο νερό και τσεκάρει θερμοκρασίες κάτω από τις ίδιες συνθήκες (με θερμόμετρο) τότε μιλάμε.

αλλιώς να σας πω κι εγώ ότι το 1000άρι αυτοκίνητο μου είναι πιο γρήγορο από το δικό σας,

 

Χρόνια πολλά και μια καλή χρονιά σε όλους με υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ηλιακοί κενού είναι οι μόνοι που μπορεί να ζεσταίνουν νερό στη συννεφιά.

Υπάρχει κάποια τεχνική τεκμηρίωση για αυτό, γιατί ως τώρα το έχω ακούσει από πωλητές, χωρίς να το ψάξω ο ίδιος.

Δε μπορώ να κατανοήσω δηλαδή πως μπορεί κάτι να ζεστάνει χωρίς απευθείας ακτινοβολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

θέλω να είναι 200λτ και να μην χρειαστεί να τον αλλάζω σε λίγα χρόνια πάλι. Αν τα παραπάνω χρήματα αξίζουν τότε είμαι διατεθειμένος να τα δώσω. το κυριότερο στις μέρες μας είναι η οικονομία η οποία στον ηλιακό έχει να κάνει με την τιμή αγοράς αλλά και με το να μην χρησημοποιείς την αντίσταση συνέχεια. 

Αγαπητέ χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, τόσο από τα λεγόμενά σου ότι βαριέσαι να διαβάζεις και θες μια λύση στο πιάτο, όσο και από τις προηγούμενες επιλογές που έχεις κάνει, δείχνεις ότι ο σημαντικότερος παράγοντας επιλογής για εσένα είναι το μάρκετινγκ. Οπότε δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνουμε τα ίδια τεχνικά που έχουν γραφεί 10 φορές εδώ για άλλο ένα γύρο. Αφού μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, μπες σε ένα μαγαζί, ζήτα τον καλύτερο ηλιακό, πάρε τον ακριβότερο και ζήσε ευτυχισμένος ότι έκανες την καλύτερη επιλογή. Εδώ αν αρχίσουμε να σου λέμε θα μπερδευτείς περισσότερο. Για τον ίδιο λόγο νομίζω θα είναι και άδικος κόπος να καθίσεις να διαβάσεις και το θρεντ, καλά κάνεις και το αποφεύγεις.
Καλη χρονια. Εισαι πολυ αδικος. Ο λογος που πρωτα ρωτησα σε φορουμ και δεν πηγα σε καταστημα ειναι για να κανω μα σωστη επιλογη. Το οτι μπορω να διαθεσω χρηματα δεν σημαινει οτι μπορω να τα ξοδευω χωρις ελεγχο. Απλα αν αξιζει τα παραπανω χρηματα θα το σκεφτομουν να τα διαθεσω και να στερησω απο κατι αλλο στην οικογενεια.Επισης τα 5 λεπτα που θα σας παρει στο να δωσετε μια απαντηση σε σχεση με τις ωρες που θελω να διαβασω ολο το θεμα ειναι πολυ λιγα. Και παλι χρονια πολλα και καλη χρονια!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια. Εισαι πολυ αδικος. Ο λογος που πρωτα ρωτησα σε φορουμ και δεν πηγα σε καταστημα ειναι για να κανω μα σωστη επιλογη. Το οτι μπορω να διαθεσω χρηματα δεν σημαινει οτι μπορω να τα ξοδευω χωρις ελεγχο. Απλα αν αξιζει τα παραπανω χρηματα θα το σκεφτομουν να τα διαθεσω και να στερησω απο κατι αλλο στην οικογενεια.Επισης τα 5 λεπτα που θα σας παρει στο να δωσετε μια απαντηση σε σχεση με τις ωρες που θελω να διαβασω ολο το θεμα ειναι πολυ λιγα. Και παλι χρονια πολλα και καλη χρονια!

Καλή Χρονιά και από εμένα σε όλους, με υγεία και τύχη.

 

Ζητώ συγνώμη για το ύφος μου, δε χρειάζονταν να ήταν τόσο δηκτικό, δε μου έκανες και τίποτα, απλά ζήτησες βοήθεια. Εκτιμώ που δεν ανταπέδωσες στο ίδιο ύφος.

Το θρεντ έχει γίνει όντως υπερβολικά μεγάλο και είναι πλέον πολύ χρονοβόρο να διαβαστεί, ωστόσο αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στο ότι επαναλαμβάνονται  συνέχεια τα ίδια.

 

Λοιπόν, δεν ξέρω πως ακριβώς περιμένεις να σε βοηθήσω, μπορώ να σου πω τη δική μου επιλογή, την οποία  έκανα και εγώ με βάση την προσμονή για μεγάλη διάρκεια ζωής και απόδοση, και όχι με βάση την τιμή.

Εγώ λοιπόν κατέληξα σε ηλιακό με χάλκινο δοχείο και επιλεκτικό συλλέκτη.

Οι λόγοι είναι αυτοί που λέγονται σε όλο το θρεντ για τα χαρακτηριστικά. Εν συντομία, χάλκινος γιατί δεν παθαίνει ηλεκτρολυτική διάβρωση και συνεπώς δε χρειάζεται αντικατάσταση ανοδίου κάθε 2-3 χρόνια όπως οι άλλοι και επιλεκτικός συλλέκτης (επίσης χάλκινος βέβαια) γιατί έχει καλύτερη απόδοση σε σχέση με τον απλό. Από τους συλλέκτες κενού μάλλον δεν έχει, αλλά αυτούς δεν τους προτίμησα γιατί δεν κατασκευάζονται εγχώρια, περιορίζουν στην επιλογή του δοχείου και η παραπάνω απόδοση σε σχέση με τον επιλεκτικό θεωρώ ότι περισσεύει στο κλίμα της Αθήνας.

Δευτερευόντως, κοίταξα να έχει καλή μόνωση το δοχείο  και το ίδιο και οι συλλέκτες και ο κατασκευαστής να φαίνεται αξιόπιστος.

Μου είχε στοιχίσει η αγορά του 1130€ το 2010, για 160λίτρα.

Για την επιλογή μου δεν έχω μετανοιώσει μέχρι στιγμής, έχει καλή απόδοση και φυσικά δεν είχα βλάβες.

Αν θες να σου αναπτύξω κάτι περισσότερο πες μου, αν και σίγουρα μπορείς να το βρεις με αναζήτηση στο θρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά και από εμένα σε όλους, με υγεία και τύχη.

 

Ζητώ συγνώμη για το ύφος μου, δε χρειάζονταν να ήταν τόσο δηκτικό, δε μου έκανες και τίποτα, απλά ζήτησες βοήθεια. Εκτιμώ που δεν ανταπέδωσες στο ίδιο ύφος.

Το θρεντ έχει γίνει όντως υπερβολικά μεγάλο και είναι πλέον πολύ χρονοβόρο να διαβαστεί, ωστόσο αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στο ότι επαναλαμβάνονται  συνέχεια τα ίδια.

 

Λοιπόν, δεν ξέρω πως ακριβώς περιμένεις να σε βοηθήσω, μπορώ να σου πω τη δική μου επιλογή, την οποία  έκανα και εγώ με βάση την προσμονή για μεγάλη διάρκεια ζωής και απόδοση, και όχι με βάση την τιμή.

Εγώ λοιπόν κατέληξα σε ηλιακό με χάλκινο δοχείο και επιλεκτικό συλλέκτη.

Οι λόγοι είναι αυτοί που λέγονται σε όλο το θρεντ για τα χαρακτηριστικά. Εν συντομία, χάλκινος γιατί δεν παθαίνει ηλεκτρολυτική διάβρωση και συνεπώς δε χρειάζεται αντικατάσταση ανοδίου κάθε 2-3 χρόνια όπως οι άλλοι και επιλεκτικός συλλέκτης (επίσης χάλκινος βέβαια) γιατί έχει καλύτερη απόδοση σε σχέση με τον απλό. Από τους συλλέκτες κενού μάλλον δεν έχει, αλλά αυτούς δεν τους προτίμησα γιατί δεν κατασκευάζονται εγχώρια, περιορίζουν στην επιλογή του δοχείου και η παραπάνω απόδοση σε σχέση με τον επιλεκτικό θεωρώ ότι περισσεύει στο κλίμα της Αθήνας.

Δευτερευόντως, κοίταξα να έχει καλή μόνωση το δοχείο  και το ίδιο και οι συλλέκτες και ο κατασκευαστής να φαίνεται αξιόπιστος.

Μου είχε στοιχίσει η αγορά του 1130€ το 2010, για 160λίτρα.

Για την επιλογή μου δεν έχω μετανοιώσει μέχρι στιγμής, έχει καλή απόδοση και φυσικά δεν είχα βλάβες.

Αν θες να σου αναπτύξω κάτι περισσότερο πες μου, αν και σίγουρα μπορείς να το βρεις με αναζήτηση στο θρ

 

 

Καλήμερα και καλή χρονιά σε όλους. Μην ζητάς συγνώμη συζήτηση κάναμε. Για χάλκινο δεν το σκεφτόμουν τοσο πολύ. εχει πολλά θετικά αλλα η τιμή είναι αρκετά υψηλή. Εγώ θα ήθελα για 200λτ να παίξω κοντά στα 1000 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα και καλή χρονιά σε όλους. Μην ζητάς συγνώμη συζήτηση κάναμε. Για χάλκινο δεν το σκεφτόμουν τοσο πολύ. εχει πολλά θετικά αλλα η τιμή είναι αρκετά υψηλή. Εγώ θα ήθελα για 200λτ να παίξω κοντά στα 1000 ευρώ. 

Ο χάλκινος δεν απέχει πολύ στην τιμή από έναν αντίστοιχο επώνυμο ανοξείδωτο. Μάλιστα, πριν τρία χρόνια όταν έψαχνα εγώ που ήταν φουσκωμένες οι τιμές, ήταν και φθηνότερος.

 

Στα 1000€ πάντως, δύσκολα θα βρεις και επώνυμο inox στα 200λίτρα, τριπλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλιακή θέρμανση αξίζει ?

 

φυσικα και αξιζει. κι αν οχι 100% καλυψη απο τον ηλιο (γιατι το κοστος ειναι μεγαλο) σιγουρα για ενα μεγαλο ποσοστο και απο εκει και περα υποβοηθηση απο αλλο μεσο θερμανσης πχ ηλεκτρολεβητας. 

Οι ηλιακοί κενού είναι οι μόνοι που μπορεί να ζεσταίνουν νερό στη συννεφιά.

κανενας ηλιακος δεν ζεσταινει με συννεφια, ακομα και αυτοι οι " υπερεπιλεκτικοι " που λενε καποιοι ασχετοι για να τραβηξουν πελατες. χωνεψτε το

καλημέρα και χρόνια πολλά!

Φτιάχνω σπίτι και πρέπει να επιλέξω καινούργιο ηλιακό 200λτ. Το σπίτι είναι καινούργιο επομένως δεν είχε προηγούμενος κάποιον άλλον ηλιακό. 

Η εμπειρια που έχω απο προσωπική χρήση ειναι απο μαλτέζο 200 ινοξ και cosmosolar 200 ινοξ. Στα χρήματα ήταν και οι δύο κάπου στα 1500 αν θυμάμαι καλά. Ο cosmosolar νομίζω ότι έχει καλύτερη απόδοση ειδικά μερες που έχει συννεφεια.  Επειδη ειναι δύσκολο να διαβάσω όλες τισ προιγούμενες σελίδες θα ήθελα πολύ συντομα να μου πείτε αν αξίζει να αγοράσω ινοξ και επίσης πια μάρκα πιστεύεται οτι ειναι η καλύτερη;

ας ξεκινησω με τα χρηματα και να σου πω οτι ειναι παρα πολλα για ηλιακο 200 λιτρων. δεν χρειαζεται να παρεις ινοξ για να φτασει η τιμη τοσο ψηλα. οι glass ειναι το καλυτερο κατα την γνωμη μου. κανε την ερευνα σου για 200 λιτρα glass, υπαρχουν στην αγορα αξιοπιστες εταιρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...