Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλους..

Μία ερώτηση..

 

Επιχείρησα να ξεβιδώσω τη βαλβίδα ασφαλείας (αρσενική) στην κορυφή του boiler για να συμπληρώσω αντιψυκτικό, ήταν όμως αδύνατο να ξεβιδωθεί καθώς οι γωνίες του παξιμαδιού είχαν φαγωθεί από προηγούμενες επεμβάσεις. Χρησιμοποίησα γερμανοπολύγωνο 20άρι. Καμία άλλη ιδέα? 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χρόνια πολλά σε όλους..

Μία ερώτηση..

 

Επιχείρησα να ξεβιδώσω τη βαλβίδα ασφαλείας (αρσενική) στην κορυφή του boiler για να συμπληρώσω αντιψυκτικό, ήταν όμως αδύνατο να ξεβιδωθεί καθώς οι γωνίες του παξιμαδιού είχαν φαγωθεί από προηγούμενες επεμβάσεις. Χρησιμοποίησα γερμανοπολύγωνο 20άρι. Καμία άλλη ιδέα? 

Ευχαριστώ!

images?q=tbn:ANd9GcT0NXR1efnUcrHx1ufXPc-

 

και 

120079719.jpg

 

Προσοχή: Να κρατάς κόντρα το σωλήνα με δεύτερο κάβουρα γιατί από τη δύναμη μπορεί να τον σπάσεις ή να τον ξεκολλήσεις από το βαρέλι και να τον καταστρέψεις το θερμοσίφωνα.

 

Και μετά στην επανατοποθέτηση μην του πετάξεις τα μάτια έξω στο σφίξιμο, δεν υπάρχει λόγος.

 

Χρόνια Πολλά και καλές γιορτές και από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα το δοκιμάσω..

 

Ωστόσο δεν υπάρχει σωλήνας που εξέχει για να το συγκρατήσω με δεύτερο κάβουρα..

 

Η βαλβίδα ασφαλείας είναι σαν αυτή:

post-118401-0-26338600-1388059506_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ούτε άλλη είσοδος για πλήρωση;

Τότε άσε τη να μουλιάσει καμια μέρα με το WD-40 και μετά ξαναπροσπάθησε με τον κάβουρα προσεκτικά. 

Πάντως παράξενο αν δεν υπάρχει άλλη είσοδος, θα δυσκολευτείς κιόλας να προσθέσεις το αντιψυκτικό, γιατί από κάπου πρέπει να βγει η αντίστοιχη ποσότητα με αυτή που του προσθέτεις. 

Τι ηλιακός είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ούτε άλλη είσοδος για πλήρωση;

Τότε άσε τη να μουλιάσει καμια μέρα με το WD-40 και μετά ξαναπροσπάθησε με τον κάβουρα προσεκτικά. 

Πάντως παράξενο αν δεν υπάρχει άλλη είσοδος, θα δυσκολευτείς κιόλας να προσθέσεις το αντιψυκτικό, γιατί από κάπου πρέπει να βγει η αντίστοιχη ποσότητα με αυτή που του προσθέτεις. 

Τι ηλιακός είναι; 

 

δε νομίζω να δυσκολευτεί αφού θέλει απλά να κάνει συμπλήρωση υγρών όπως είπε και όχι αντικατάσταση.

απλά αφού το ξεχειλίσει, θα πρέπει να περιμένει λίγο έτσι ώστε αν έχει παγιδευτεί αέρας μέσα, να του δώσει το χρόνο να ανέβει προς τη μοναδική έξοδο (απλή φυσική). και βέβαια αν ο θύλακας του αέρα είναι μεγάλος ίσως χρειαστεί να συμπληρώσει λίγο ακόμα.

και τέλος δύο "αυτονόητα" (αλλά ας τα πω για παν ενδεχόμενο).

α) η βαλβίδα ασφαλείας που θα βγει καλό είναι να αντικατασταθεί με καινούργια.

και

β) στεγανοποίηση με τοποθέτηση κάναβης (όχι ινδικής :-) ) ή τεφλόν στο σπείρωμα της νέας βαλβίδας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xari πρόσεξε όπως το ξεβιδώσεις μην σου μείνη το σωληνάκι της βαλβηδας


Κι εγώ περίμενα περισσότερα..

 

Κύριο παράπονο και βασικότερο. Το καλοκαίρι που ανεβάζει 90 βαθμούς + το νερό μυρίζει απίστευτα έντονα μια πολύ χαρακτηριστική μυρωδιά... Τι σόι glass είναι αυτό δεν ξέρω.

φίλε μου αυτό δεν είναι γλασσ ιν η λεγόμενη επικάλυψη τεφλόν που οι περισότερες ετεριες ηλιακών θερμοσιφώνων την χρησιμοποιούνε για να βγάλουνε περισότερα λεφτά  το καζάνι είναι ανιχτου κυκλώματος η κλιστου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έκαναν μια προσφορά για θερμοσιφωνα Calpak 160L, επισμαλτωμένο για να μπορεί να γίνει χρήση ζεστού νερού και στην κουζίνα, στα 950€ με 12 χρόνια εγγύηση. Υπάρχει κάτι να προσέξω ή να ζητήσω? Προτιμάτε πάνελ κενού?

για σου φίλε μου πιστεύω  πως σου υπανε πολύ ακριβά εδώ στο νηση που ειμε επειδιη δεν είχαμε κανέναν που να κατασκευάζει η να προμηθεύετε ηλιακούς θερμοσίφωνες πήραμε μαζί με τον αδερφό μου από το δίπλα νηση ο αδερφός μου πήρε έναν γνωστής εταιρίας της καλπακ  και εγώ έναν που είναι τοπικό εργωστάσιο  στο απέναντι νιση που κατασκευάζει ηλιακούς θερμοσίφωνες το όπιο το καλπακ τρύπησε στα 4 χρωνια και το δικό μου τώρα είναι στα 20 χρωνια και δεν μου έχη βγάλη ούτε ένα πρόβλημα και σε αυτά τα χρωνια δεν του έξω κάνη καμία φορά σέρβις.πρωσφατα πήρε και ένας φίλος μου το ίδιο και είναι 3 χιλιοστά λαμαρίνα συν την διπλή επίστρωση γυαλιού και το έχη 780 ευρώ  μαζί με τον φπα  και είναι 200 λίτρα είναι 6 άτομα και  νερώ έχη φουλ θες να σου δώσω ένα τηλέφωνο να μιλήσης με αυτών που έχη το εργοστάσιο ?

κλειστου

 

 

κλειστου και μυρίζει τόσο πολύ μιλάμε για χάλια ποιοτητα εγώ έχω έναν 20 χρωνια και ούτε μιριζι ούτε πρόβλημα έβγαλε και εχώ φουλ νερώ

Τον πήραμε το 2007!!!!! Άρα ειναι καινούργιος! Δεν θυμάμαι ρε γμτ που εχω βάλει την εγγύηση καπου μέσα στα χαρτιά θα είναι! Και εγω αυτο φοβάμαι οτι θα μου πουν αλλά θα τους κραξω!!! 1700 ειχαμε δωσει και τοτε! Λέτε να τους πω αυτό οτι ας ερθουν να τον δουν και αν χρειάζεται συντήρηση ή ειναι κατι αλλο το βλέπουμε;

Και τι κανουν πια στην συντήρηση που θελουν 80€

80 ευρω για μια συντήρηση δεν πάμε καθόλου καλά εδώ πέρα στο μέρος μου πέρνης μπόιλερ με 300-450 ευρώ μαζί με φπα για 200 λίτρα μιλάω και κομπλέ ηλιακό στα 780 ευρώ τον 200 λίτρων μαζί με το φπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω ένα ηλιακό όσο το δυνατόν πιό χαμηλό γίνεται, και έχω δεί αυτές τις παρακάτω λύσεις


 


Link.png Site: http://www.a-s-t.gr/">AST


της Link.png Site: Thermostahl


και της Link.png Site: http://www.sanet.gr/submenu4.php">SANET


και θα με ενδιέφερε η γνώμη σας, όπως επίσης να μου πείτε και εάν έχετε δεί και κάτι άλλο υπόψιν με βασικό γνώμωνα το χαμηλό ύψος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω να βάλω ένα ηλιακό όσο το δυνατόν πιό χαμηλό γίνεται, και έχω δεί αυτές τις παρακάτω λύσεις

 

Link.png Site: http://www.a-s-t.gr/">AST

της Link.png Site: Thermostahl

και της Link.png Site: http://www.sanet.gr/submenu4.php">SANET

και θα με ενδιέφερε η γνώμη σας, όπως επίσης να μου πείτε και εάν έχετε δεί και κάτι άλλο υπόψιν με βασικό γνώμωνα το χαμηλό ύψος!

 

φίλε μου αυτό που έχω βάλη εγώ που το στα 20 ετοι ειναι τελιωμένο στο 1,30 και ειναι  πολυ  οικονομικά ιλιακα και καλα οποσ αποδιχτηκε με επιλεκτικό συλλέκτη τον λεγόμενο τιτανίου εχο και τηλεφωνω του θες να στο δωσω?

κυριοι , τελικα με λυχνιες κενου ο ηλιακος ειναι πιο καλός σε αποδοση απο τους κλασικους ?? θελει πιο συχνα service πιο αραιά η το

 

ιδιο  με εναν κλασικό ?? βγαζουν προβληματα ?? παρακαλω τις απαντησεις σας ειδικα οσοι απο εσας εχετε ηδη τοποθετησει

 

 ,  το εχετε μετανιωσει η ειστε ευχαριστημενοι απο την επιλογη αυτη .ευχαριστω θερμά

ειναι πιο ακριβοι και απο τι εχω ακουση βγαζουνε προβλιματα στισ φλαντζεσ απο την θερμοκρασια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θέλω να βάλω ένα ηλιακό όσο το δυνατόν πιό χαμηλό γίνεται, και έχω δεί αυτές τις παρακάτω λύσεις

 

Link.png Site: http://www.a-s-t.gr/">AST

της Link.png Site: Thermostahl

και της Link.png Site: http://www.sanet.gr/submenu4.php">SANET

και θα με ενδιέφερε η γνώμη σας, όπως επίσης να μου πείτε και εάν έχετε δεί και κάτι άλλο υπόψιν με βασικό γνώμωνα το χαμηλό ύψος!

 

Δες και τον χαμηλο απο την sammler πολυ καλος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...