Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο ψαξιμο και συγριση τιμών και χαρακτηριστικών είμαι μεταξυ των 

 

1) ASSOS 200 Λίτρα Διπλής Ενέργειας Glass με 4,20 τμ. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΥΣ

 

2) HELIOAKMI 200E glass boiler ηλιακός Επιλεκτικός Διπλής 4,20τμ

 

Και τα δυο είναι κορυφαία.Αν έχεις τη δυνατότητα πάρε τον inox  να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

μετα απο ψαξιμο και συγριση τιμών και χαρακτηριστικών είμαι μεταξυ των 

 

1) ASSOS 200 Λίτρα Διπλής Ενέργειας Glass με 4,20 τμ. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΥΣ

 

2) HELIOAKMI 200E glass boiler ηλιακός Επιλεκτικός Διπλής 4,20τμ

 

Και τα δυο είναι κορυφαία.Αν έχεις τη δυνατότητα πάρε τον inox  να είσαι σίγουρος.

 

Αν κατάλαβα καλά ASSOS και ηλιοακμή ειναι η ίδια εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά ASSOS και ηλιοακμή ειναι η ίδια εταιρία;

νομιζω πως η ηλιοακμη πηρε την ασσος

Ο απορρoφητής τι κάνει ακριβώς;

ο απορροφητης ειναι το εσωτερικο του συλλεκτη. απο εκει που περνα το νερο και ζεσταινετε απο τον ηλιο, αυτο που βλεπεις δηλαδη οταν κοιτας τον συλλεκτη. λεγεται και στοιχειο ισως σε μπερδεψε η λεξη.

αν κοιτάξει κανείς τα στοιχεία από το International Trade Center που δημοσιεύονται τα στοιχεία των ελληνικών και όχι μόνο εξαγωγών προς τον υπόλοιπο κόσμο, έχουμε χάσει τις δύσκολες αγορές της Δυτικής Ευρώπης. Κάτι που ερμηνεύεται ότι η ποιότητα μας φθίνει.

Από την άλλη πάμε να ανταγωνιστούμε κινέζους και τούρκους που έχουν το πλεονέκτημα του φθηνού εργατικού.

πως να ανταγωνιστουμε τους κινεζους απο την στιγμη που εισαγουμε ηλιακα με το τσουβαλι απο την χωρα αυτη? οσο για την τουρκια πλεον φτιαχνει τα παντα και ξερω εταιρειες που εχουν χασει δουλειες του εξωτερικου λογω μη χρηματοδοτησεις των τραπεζων μας και εχουν παει στους τουρκους. πιστευω πως αυτος ειναι ενας κυριος λογος που χανουμε και την εξαγωγικη δυναμη αρα αναγκαζονται και οι εταιρειες να ριξουν και την ποιοτητα για να μην χασουν καποιες δουλειες αλλα και για να επιβιωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αποφασίσει να τοποθετήσω τον ηλιακό της ΗΛΙΟΑΚΜΗΣ 200 λίτρων. Γιατί υπάρχει με ένα  ή με δύο συλλέκτες; Δεν μπορώ να αποφασίσω με πόσους συλλέκτες (επιλεκτικούς) να παραγγείλω. Τοποθεσία Στυλίδα Φθιώτιδας. Ποια η διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε μια έρευνα αγοράς απο συνάδελφο σε άλλο φόρουμ (μηχανικός.τζιάρ)

 

post-194470-0-34837900-1389113430_thumb.jpg

 

Δεν έχει μέσα τους "ηλιοακμή" αλλά απ'οσο ακούω, είναι πάρα πολύ τίμιοι επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθή κίνηση η προσπάθεια για συνολική προσέγγιση, αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά ελλιπής και χωρίς ιδιαίτερη πρακτική αξία ως προς τη σύγκριση που επιχειρεί η συγκεκριμένη, γιατί:

 

1. Συγκρίνει πρακτικά μόνο τους συλλέκτες με το λόγο απόδοσης/κόστος αγοράς 

2. Όταν έχει ηλιοφάνεια όλη μέρα  η περισσότερη απορροφούμενη ενέργεια είναι σε περίσσεια και δε μπορεί να αξιοποιηθεί (προϋποθέτει συνεχή κατανάλωση ώστε το νερό να παραμένει μόνιμα στους 40 βαθμούς.)

3. Κύριο ζητούμενο (και κατά τη γνώμη μου σημαντικότερο από την απόδοση) είναι  η διάρκεια ζωής. Αν πχ ο glass χαλάσει στα 10 χρόνια, ο ανοξείδωτος στα 20 και ο χάλκινος στα 30, αμέσως διπλασιάζεται/τριπλασιάζεται αντίστοιχα ο λόγος απόδοσης προς τιμή για τη συνολική απόδοση στη διάρκεια ζωής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε μια έρευνα αγοράς απο συνάδελφο σε άλλο φόρουμ (μηχανικός.τζιάρ)

 

attachicon.gifηλιακοι.jpg

 

Δεν έχει μέσα τους "ηλιοακμή" αλλά απ'οσο ακούω, είναι πάρα πολύ τίμιοι επίσης.

 

τα πρότυπα δοκιμάζουν τους ηλιακούς στους 45 βαθμούς κελσίου.

Άρα αυτό που γράφεις πρέπει να μας αναφέρεις την πηγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς απ'τα τχενικά χαρακτηριστικά της εκάστοτε εταιρείας που κατασκευάζει τον Χ ηλιακό.

 

Εάν ξαναδιαβάσεις τα γραφόμενα μου..."Ορίστε μια έρευνα αγοράς απο συνάδελφο". Την παρέθεσα αυτούσια.

 

Για περισσότερες ινφο, στο φόρουμ-πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από μένα.

 

θέλω να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα 160λ και σκοπέυω ΜΑΛΛΟΝ να πάω σε inox.

 

έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην αντοχή από έναν απλό;

 

τι θα μου προτείνατε; σκεφτόμουν να δώσω κοντά στο 1000άρικο.

 

τα 400€ σε αυτούς τους δύο είναι δικαιολογημένη διαφορά;

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/1399?compare=3188140%2C3177330

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα και από μένα.

 

θέλω να αγοράσω ηλιακό θερμοσίφωνα 160λ και σκοπέυω ΜΑΛΛΟΝ να πάω σε inox.

 

έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην αντοχή από έναν απλό;

 

τι θα μου προτείνατε; σκεφτόμουν να δώσω κοντά στο 1000άρικο.

 

τα 400€ σε αυτούς τους δύο είναι δικαιολογημένη διαφορά;

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/1399?compare=3188140%2C3177330

 

ευχαριστώ

 

 

Λόγω ηλικίας (δικής μου) είμαι πιο εξοικειωμένος, λόγω εμπειρίας από προσωπική χρήση ή φίλων, με τις εταιρίες οι οποίες έχουν μακρά ιστορία στην λιανική. Αυτές δηλαδή που προϋπήρχαν του 1985.

Έτσι οικεία ονόματα μου είναι ο Φυρογένης, ο Μαλτέζος, η Calpak BP, η Stiebel.

Από τις παραπάνω, σε σχέση με την παλιά τους φήμη, έχουμε και λέμε:

Ο Φυρογένης έχει πρόσφατα εξαγοραστεί, η εμπορική ονομασία και μόνο, κι έτσι θεωρώ (το θέμα έχει αναλυθεί πριν από κάποιο διάστημα σε αρκετά έντονους τόνους) ότι δεν έχει καμία σχέση με τον παλιό (καλό) Φυρογένη.

Ο Μαλτέζος, έχει ακόμα την παλιά του φήμη για θέματα αντοχής και απόδοσης (δεν έχω ακούσει κάτι αντίθετο) με μόνη συνεχές "παράπονο" του κόσμου το θέμα της τιμής.

Η Calpak κατά τη γνώμη μου (αλλά και άλλων παλαιών χρηστών) δεν έχει καμιά σχέση με την παλιά καλή Calpak BP. Δεν γνωρίζω τι ακριβώς έχει αλλάξει αλλά σίγουρα κάτι έχει αλλάξει.

Για την Stiebel, αν και γνωστή εταιρία, δεν έχω κάποια γνώση.

Τώρα για την Helioakmi που ρωτάς, αν και ακουστή στις μέρες μας και αν και είναι χρόνια στο χώρο όπως γράφει στο site της, δεν βλέπω να έχει την εξάπλωση άλλων από τους παλιούς. Κοιτώντας ταράτσες θα δεις πολλούς ηλιακούς παλιούς (δείγμα διάρκειας κατά τη γνώμη μου) από τις άλλες μάρκες που προανέφερα, αλλά όχι τόσους της Helioakmi. Νεότερους ναι, αλλά πιο παλιούς όχι.

Τι σημαίνει αυτό; Πολλά θα μπορούσε. Ένα είναι σίγουρο για μένα. Ότι σε επίεπεδο διάρκειας ζωής δεν μπορεί να επιχειρηματολογίσει αρκετά. Όχι σε επίπεδο ενός πωλητή αλλά σε επίπεδο ταράτσας. Δηλαδή αυτά που μπορεί να δει ο καθένας μας.

Με βάση το παραπάνω σκεπτικό μου (τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι δεν είναι σωστό, είναι άλλο θέμα) προσωπικά θα έλεγα ότι για τους δύο που συγκρίνεις η διαφορά θα ήταν δικαιολογημένη. Οχι απαραίτητα η συγκεκριμένη τιμή (1000 και 1500) αλλά η διαφορά. Δηλαδή την δέχομαι, τουλάχιστον με αυτά που βλέπω σε ταράτσες αλλά θα προτιμούσα οι τιμές να ήταν άλλες. πχ 700 και 1100.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις απόλυτο δίκιο..οι τιμές εάν ήταν στο 1000άρικο αντί για 1500 θα ήταν πολύ καλύτερα.

 

Ο μαλτέζος έχει μία πολύ καλή φήμη (απ'ότι ακούω) αλλά είναι πανάκριβος.

 

από την άλλη η ηλιοακμή ακούγεται πολύ έντονα. και στο σαιτ της αναφέρεται ότι είναι αρκετά παλιά εταιρεία. Τώρα γτ δεν έχει τόσους ηλιακούς στις ταράτσες δεν ξέρω.

 

ίσως τελευταία να έκανε το μπαμ και να εξελίχθηκε. όποιος ακόμα μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις απόλυτο δίκιο..οι τιμές εάν ήταν στο 1000άρικο αντί για 1500 θα ήταν πολύ καλύτερα.

 

Ο μαλτέζος έχει μία πολύ καλή φήμη (απ'ότι ακούω) αλλά είναι πανάκριβος.

 

από την άλλη η ηλιοακμή ακούγεται πολύ έντονα. και στο σαιτ της αναφέρεται ότι είναι αρκετά παλιά εταιρεία. Τώρα γτ δεν έχει τόσους ηλιακούς στις ταράτσες δεν ξέρω.

 

ίσως τελευταία να έκανε το μπαμ και να εξελίχθηκε. όποιος ακόμα μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

ίσως

αλλά και πάλι αν θέλεις να το παίξεις στην τύχη δεν είναι καλύτερο το...τζόκερ;

αν κερδίσεις, κερδίζεις πολλά.

και αν χάσεις, no problem (αν βέβαια δεν έχεις παίξει 1000άρικο :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι μπορούμε τόσο εύκολα να βγάλουμε συμπεράσματα για εταιρίες. Και τα siebel eltron είναι παντού, ηλιακά 20 ετών ή και παραπάνω αλλά η εταιρία σήμερα δεν υπάρχει, σαν όνομα, έγινε ότι και με το Φυρογένη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ακριβώς γι' αυτό είδες ότι προσωπικά μιλούσα για το παρελθόν και την ιστορία των γνωστών εταιριών.

μπορεί και ανάμεσα στις καινούργιες να υπάρχουν αξιόλογες και να αποδειχθεί σε βάθος χρόνου.

το θέμα είναι αν ο καθένας επιλέγει να ρισκάρει ή όχι.

τώρα, για μια εταιρία που λέει ότι είναι 30+ χρόνια στο χώρο και δεν έχουν "βρωμίσει" οι ταράτσες από τα προϊόντα της, κάτι θα σημαίνει,

αυτό το κάτι τί είναι;

είχε άλλο προσανατολισμό; πχ έκανε μόνο ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες;

είχε άλλη εμπορική πολιτική; πχ ήταν πολύ ακριβοί;

είχε κακό προϊόν το οποίο όμως τώρα το βελτίωσε;

προσωπικά δεν γνωρίζω την απάντηση αλλά σίγουρα με βάζει σε σκέψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως η ηλιοακμη πηρε την ασσος

ο απορροφητης ειναι το εσωτερικο του συλλεκτη. απο εκει που περνα το νερο και ζεσταινετε απο τον ηλιο, αυτο που βλεπεις δηλαδη οταν κοιτας τον συλλεκτη. λεγεται και στοιχειο ισως σε μπερδεψε η λεξη.

πως να ανταγωνιστουμε τους κινεζους απο την στιγμη που εισαγουμε ηλιακα με το τσουβαλι απο την χωρα αυτη? οσο για την τουρκια πλεον φτιαχνει τα παντα και ξερω εταιρειες που εχουν χασει δουλειες του εξωτερικου λογω μη χρηματοδοτησεις των τραπεζων μας και εχουν παει στους τουρκους. πιστευω πως αυτος ειναι ενας κυριος λογος που χανουμε και την εξαγωγικη δυναμη αρα αναγκαζονται και οι εταιρειες να ριξουν και την ποιοτητα για να μην χασουν καποιες δουλειες αλλα και για να επιβιωσουν.

 

Ο κύριος λόγος που χάνουμε δουλειές είναι η πτώση της παραγωγικότητα μας. 

αυτο που αναφέρεις ότι χάνουμε δουλειες γιατί δεν μας χρηματοδοτουν οι τράπεζες δεν είναι αλήθεια. όλες οι τράπεζες χρηματοδοτούν εξαγωγικές επιχειρήσεις, εκτός και αν έχεις πιάσει τα όρια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...