Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά και από εμένα.

Πρόσφατα μιας και ήθελα να αγοράσω έναν ηλιακό διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες του θέματος στο forum. Βέβαια η βοήθεια της επιλογής όπως σωστά επισημαίνουν οι γνωστές δεν έχει να κάνει με τη μάρκα αλά με κάποια χαρακτηριστικά .

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή.Από τη μέρα που έχει εγκατασταθεί έχει συννεφιά και βρέχει .Μόνο μια μέρα είχα πραγματικό  ζεστό νερό για μπάνιο που φυσικά είχε ήλιο .Από συγκρίσεις που έκανα με άλλους αντιστοίχους εγώ ο ίδιος ( γιατί είναι σημαντικό να το δεις μόνος σου και όχι να ρωτήσεις) διαπίστωσα ότι όλοι τους συμπεριφέρονται στα ίδια πάνω κάτω με απειροελάχιστες διαφορές που δεν είναι άξιες σχολιασμού.Δεν θέλω να αναφέρω μάρκες αλλά και οι 4 είναι επώνυμες . Αυτό που θα δήξει τη διαφορά πιστεύω είναι το  πόσο θα αντέξει ο καθένας τους στον χρόνο. Από τη δίκη μου έρευνα  αγοράς διαπίστωσα ότι οι γνωστές μάρκες είναι πάνω κάτω τα ίδια .Το βασικό κριτήριο της επιλογής είναι το κόστος να μην γελιόμαστε. Θεωρό ότι δεν υπάρχουν στις γνωστές μάρκες εξωφρενικές διαφορές στην τιμή.Μια μικρή συμβουλή προς τους νέους αγοραστές από εμένα .Αγοράστε όσο το δυνατόν μεγαλύτερους συλλέκτες σε τετραγωνικά με σχέση πάντα με τα λίτρα του   boiler .Πάντα επιλεκτικούς και να αποφεύγετε τους κενού είναι νέα ακόμα η τεχνολογία πόσο δε ότι μπορεί να κλίσει και η εταιρεία που τους παράγει μετά από 5 χρόνια.Το aftersales είναι ένας παράγοντας επιλογής και δεν εννοώ τα καταστήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Αυτό που θα δήξει τη διαφορά πιστεύω είναι το  πόσο θα αντέξει ο καθένας τους στον χρόνο. 

 εν μερει ειναι σωστο αυτο που λες ομως υπολογισε και τα νερα της καθε περιοχης. άλλα μπορουν να φθηρουν περισσοτερο τον ηλιακο με αποτελεσμα να τρυπησει γρηγοροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΡ ΠΑΙΔΙΑ ΑΚΟΥΟ ΝΑ ΛΕΤΕ ΠΑΡΤΕ CALPAC MALTEZO ILIOAKMI ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝΕ ΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΑΣ ΗΛΙΑΚΟΣ  ΤΙΣ CALPAC ΚΣΕΠΕΡΝΑΙ ΤΑ 1000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΝΕ 2,5 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΓΙΑΛΙΝΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΗΛΙΑΚΑ 3 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΓΙΑΛΙΝΟ Ι 2,5 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΓΙΑΛΙΝΟ ΜΕ ΠΟΛΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΙΜΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 500-700 ΤΟ ΠΟΛΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΝ ΚΙΤΑΤΕ ΜΑΡΚΕΣ ΝΑ ΚΙΤΑΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεχτώ τη συμβουλή σου, που δεν ακούγεται λάθος, αν πρώτα την έχεις εφαρμόσει ο ίδιος γενικότερα.

Αν δηλαδή έχεις επιλέξει μη επώνυμο κινητό, τηλεόραση, αυτοκίνητο, κλπ τότε οκ, μιλάμε.

Γιατί αν μέσα στο toyota σου πας βόλτα με το samsung smartphone και βλέπεις το πρωτοχρονιάτικο πρόγραμμα του ant1 σε sony τηλεόραση, τι να μιλήσουμε μετά;

Εκτός αν τα περί τιμής και χαρακτηριστικών αφορούν μόνο τους ηλιακούς.

Προσωπικά έχω πάρει ένα σχετικά (όχι τελείως) άγνωστο ηλιακό και έχει τα θεματάκια του, αν και τότε είχα αναπτύξει κι εγώ την θεωρία "όλα ίδια είναι".

Όπως έλεγαν και οι παλιότεροι "το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά".

Και αν και είναι σίγουρο ότι το ακριβό δεν είναι πάντα καλό, είναι επίσης (σχεδόν) σίγουρο ότι το καλό είναι συνήθως ακριβό.

Πέρα από αυτά που νομίζουμε ότι είναι όλα "φρου φρου κι αρώματα", η ποιότητα (υλικών, εργασίας, κλπ) συνήθως έχει ένα κόστος.

Σίγουρα μπορούμε να επιλέξουμε κάτι οικονομικό είτε ως άποψη είτε για λόγους ανέχειας αλλά ας μην βαυκαλιζόμαστε ότι "πήρα το καλύτερο γιατί οι άλλοι απλά πουλάνε μούρη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν δηλαδή έχεις επιλέξει μη επώνυμο κινητό, τηλεόραση, αυτοκίνητο, κλπ τότε οκ, μιλάμε.

Γιατί αν μέσα στο toyota σου πας βόλτα με το samsung smartphone και βλέπεις το πρωτοχρονιάτικο πρόγραμμα του ant1 σε sony τηλεόραση, τι να μιλήσουμε μετά;

 

 

Εκτός αν τα περί τιμής και χαρακτηριστικών αφορούν μόνο τους ηλιακούς.

Προσωπικά έχω πάρει ένα σχετικά (όχι τελείως) άγνωστο ηλιακό και έχει τα θεματάκια του, αν και τότε είχα αναπτύξει κι εγώ την θεωρία "όλα ίδια είναι".

Όπως έλεγαν και οι παλιότεροι "το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά".

 

εγώ πήρα "κινέζικο" κινητό ( ThL W5 διπύρηνο με 4.7" IPS) που συνάδελφος με γνήσιο S3 αισθάνθηκε μ###κας όταν το πήρε στα χέρια του και εμαθε ότι είχε το 1/3 της τιμής. Δεν πήρα ΤΟΥΟΤΑ γιατι θέλω να αλλάζω λωρίδα με 150 και να το κάνω με ακρίβεια διαβήτη, να φρενάρω σχεδόν σαν μοτοσυκλέτα και γενικά να πατάω στον δρόμο. Αν ηθελα απλά ενα ΤΙΜΙΟ κουτάκι με ρόδες που θα με πηγαίνει αξιόπιστα από το σημείο Α στο Β θα έπαιρνα hyundai με πολύ λιγότερα χρήματα (τα γραφω αυτα για να προβοκάρω την κουβέντα :P ). Τηλεόραση πήρα LG λόγω του service της, κι ας μην ειναι η καλύτερη επιλογή. Καπου στην μέση είναι η αλήθεια πιστεύω, προσωπικα προτιμώ να κινούμαι  συνήθως σε μεσαίες κατηγορίες προιόντων.

 

Σχετικά με τους ηλιακούς φιρμες, χθες συζήταγα με έναν συνάδελφο που έχει παρει 200αρη χαλκινο Sonne ο οποίος εδώ και 1.5 χρόνο που τον έβαλε εχει απογοητευτεί από τα προβλήματα. Τους πρώτους μήνες είχε συνεχως διαρροή ψυκτικού, διεγνώσθη ότι η διαρροή ήταν από το καζάνι το οποίο προς τιμήν της η εταιρία το αντικατέστησε. Η διαρροή ..συνεχίστηκε γιατι διαπιστώθηκε ότι ο προηγούμενος τεχνικός που αλλαξε το καζάνι δεν ειχε σφιξει καλά κάποιον σωλήνα. Η διαρροή σταμάτησε, όμως το πρόβλημα που έχει τώρα είναι ότι ακόμα και ντάλα καλοκαίρι, μόλις κάνουν μπάνιο δύο άτομα (με πολλή οικονομία αναγκαστικά λόγω του προβλήματος), ο τρίτος έχει παγωμένο νερο. Δηλαδή ή δεν ειναι με την καμία 200 λιτρα, ή υπάρχει άλλο τεχνικό πρόβλημα το οποιο ακόμα δεν εχει βρεθεί. Το καλό της υπόθεσης είναι οτι έχει αισθανθεί οτι έχει support (βασικό), όμως εδωσε πολλά λεφτά και προβλήματα αντιμετώπισε ουκ ένα. Συνεπώς το ακριβό = αξιόπιστο δεν ειναι και σίγουρο. Αν σου κάτσει η στραβή, σου έκατσε και όταν εχεις δώσει πολλά λεφτά τοτε πονάει ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδιανόητο το καλοκαίρι να τελειώνει το ζεστό νερό και μάλιστα με ηλιακό 200 λίτρα. Εδώ εμένα ο ηλιοακμή μου 160 δεν έχει τελειώσει ποτέ από Μάιο έως τέλη Σεπτέμβρη και βάζουμε τον επιλογέα νερού στο μπάνιο πάντα προς το κρύο για να μην τσουρουφλιστούμε. Και 2 και 3 μέρες συννεφιά να έχει το νερό βράζει από τις προηγούμενες μέρες και το βράδυ δεν κρυώνει. Ο χειώνας είναι άλλη ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξύ διάλεξε όπως μου είπε την συγκεκριμένη μάρκα γιατι άλλοι φίλοι και γνωστοί που είχαν την ίδια, ήταν πολύ ευχαριστημένοι. Αμα είσαι γκαντέμης...

 

αλλά σε τι μπορει να οφείλεται το γεγονός ότι το ζεστό νερό τελειώνει πολύ γρήγορα?

 

Η μόνωση αν κάπου υπάρχει διαρροή (ή εισροή από την βροχή) με τα νερά χαλάει? Η πολυουρεθανη δηλαδή (ιδιως αν εχουν περάσει και χρόνια) πινει το νερό και γίνεται σαν σφουγγάρι? Ρωτάω γιατι είδα στον ηλιακό του πατέρα μου (ΑΡΙΣΤΟΝ* δεκαετίας) ότι υπάρχει τρύπα στο σημείο εισαγωής από τα πάνελ στο καζάνι, δηλαδή ενα δαχτυλίδι που είχε γύρω απο τον σωλήνα που υποτιθεται θα σβραγιζε το κενό, εχει καταστραφεί και ουσιαστικά υπάρχει δυνατότητα εισροης βροχινου νερου στην μόνωση.

 

 

* Αριστον με ελληνικά και χωρίς το logo της ιταλικης Ariston)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................ Συνεπώς το ακριβό = αξιόπιστο δεν ειναι και σίγουρο......

 

Μα αν είδες το ποστ μου ακριβώς αυτό είπα κι εγώ. ότι δηλαδή "το ακριβό δεν είναι απαραίτητα καλό".

Από την άλλη όμως αν θέλεις καλό, σίγουρα θα σου στοιχίσει.

Εκτός πια αν είσαι τόσο τυχερός που σε μια "πατάτα" εταιρία θα πέσεις σε αυτό το ένα που (ακόμα και στα πλαίσια της στατιστικής είναι αποδεκτό) θα βγει καλό.

Όταν πάω πχ να πάρω ένα κόφτη μπορεί δοκιμάζοντας διάφορους του ευρώ ή του 5ευρου κάποια στιγμή να πετύχω τον ΟΥΑΟΥ.

Ή μπορώ να πάρω κατευθείαν ένα facom που θα μου στοιχίσει 20ευρω αλλά θα ξέρω από την αρχή ότι θα μου κρατήσει (κυριολεκτικά) μια ζωή. Και ο οποίος μπορεί αρχικά να ακούγεται ακριβός αλλά αν τελικά δεν τον είχα πάρει και είχα καταλήξει να περάσουν από τα χέρια μου 4 του 5ευρου τότε βγαίνει μία η άλλη.

Δεν είμαι ματσό (απλός μισθωτός με μισθό τριψήφιο). Αλλά τουλάχιστον στην  μέχρι τώρα ζωή μου έχω δει ότι οι ποιοτικές επιλογές βγαίνουν σε καλό.

Μια όχι και τόσο ποιοτική επιλογή που έκανα λόγω σφιξίματος εκείνης της περιόδου, ήταν ο ηλιακός μου και όπως είπα έχω θεματάκια.

Σε τελευταία ανάλυση ο "σοφός λαός" του οποίου τα αποφθεγματα επικαλούμαστε πολλές φορές, γιατί δεν έχει βγάλει ένα ρητό το οποίο να συνηγορεί υπέρ της ποιοτικής ξεπέτας. Και μάλιστα όταν τα αποφθέγματα αυτά βγαίναν σε περιόδους γενικότερης ανέχειας των πατεράδων μας;

"είμαι πολύ φτωχός για να ψωνίζω φτηνά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξύ διάλεξε όπως μου είπε την συγκεκριμένη μάρκα γιατι άλλοι φίλοι και γνωστοί που είχαν την ίδια, ήταν πολύ ευχαριστημένοι. Αμα είσαι γκαντέμης...

 

αλλά σε τι μπορει να οφείλεται το γεγονός ότι το ζεστό νερό τελειώνει πολύ γρήγορα?

 

Η μόνωση αν κάπου υπάρχει διαρροή (ή εισροή από την βροχή) με τα νερά χαλάει? Η πολυουρεθανη δηλαδή (ιδιως αν εχουν περάσει και χρόνια) πινει το νερό και γίνεται σαν σφουγγάρι? Ρωτάω γιατι είδα στον ηλιακό του πατέρα μου (ΑΡΙΣΤΟΝ* δεκαετίας) ότι υπάρχει τρύπα στο σημείο εισαγωής από τα πάνελ στο καζάνι, δηλαδή ενα δαχτυλίδι που είχε γύρω απο τον σωλήνα που υποτιθεται θα σβραγιζε το κενό, εχει καταστραφεί και ουσιαστικά υπάρχει δυνατότητα εισροης βροχινου νερου στην μόνωση.

 

 

* Αριστον με ελληνικά και χωρίς το logo της ιταλικης Ariston)

 

Ρε παιδιά ο ηλιακός δεν είναι διαστημόπλοιο να μη μπορείς να βρεις τη βλάβη, ένα απλό σύστημα είναι. Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι λες και δεν υπάρχει ηλιακός αλλά ένα δοχείο με νερό στην ταράτσα, αν ασχοληθεί ένας σοβαρός υδραυλικός να κάνει ένα στοιχειώδες troubleshooting θα το εντοπίσει κατευθείαν.

 

Για τη βρεγμένη πολυουρεθάνη, ναι, χάνει τη θερμομονωτική της ικανότητα αν μουσκέψει. Δε ρουφάει το νερό, αλλά αν βρέχεται η υγρασία θα εισχωρήσει και θα τη χαλάσει. Αν υποψιάζεσαι ότι έχει μπει μέσα νερό, μετά από καμιά εβδομάδα ή περισσότερο με ηλιοφάνεια, κάλυψε με σιλικόνη το κενό. Αλλιώς κάλυψέ την άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην συμφωνω στα περισσοτερα με τον φιλο haris_216. για να πουλά κάποιος όμως ακριβό το ηλιακό του σημαίνει πως κατι θα εχει παραπάνω απο κατι αλλα. βέβαια καποιες μαρκες το εχουν παρακάνει και φουσκώνουν την τιμη και λογω του ονοματος που εχει η εταιρεια τους. σημερα ομως που μιλαμε οι περισσοτερες εταιρειες για να μην πω ολες εχουν ριξει την ποιοτητα τους αλλα η τιμη του ηλιακου μενει στα υψη. (εκει πρεπει να επικεντρωθουμε και να κοιταξουμε και τις μαρκες που δεν ειναι τοσο επωνυμες). δεν ειναι μονο τα χιλιοστα παχους του καζανιου και το εμαγιε ειναι και ο απορροφητης που εχει γινει αλουμινενιος ειναι η μονοση που εχει πεσει κατα πολυ σε καζανι και σε συλλεκτη ακομα και τα λιτρα που καποιοι πουλανε 150 με 120 λιτρα καζανι εσωτερικα. αυτο εγινε και θεμα συζητησης στην εβηε (καπου το ακουσα) "οι των εταιρειων" που βρισκονται εδω μπορουν να απαντησουν στο τελυταιο (προσωπικά θα ήθελα να μάθω την ή τις εταιρειες που το κανουν αυτο. δίνω τροφή για συζήτηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη βρεγμένη πολυουρεθάνη, ναι, χάνει τη θερμομονωτική της ικανότητα αν μουσκέψει. Δε ρουφάει το νερό, αλλά αν βρέχεται η υγρασία θα εισχωρήσει και θα τη χαλάσει. Αν υποψιάζεσαι ότι έχει μπει μέσα νερό, μετά από καμιά εβδομάδα ή περισσότερο με ηλιοφάνεια, κάλυψε με σιλικόνη το κενό. Αλλιώς κάλυψέ την άμεσα.

 

 

οκ ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εν μερει ειναι σωστο αυτο που λες ομως υπολογισε και τα νερα της καθε περιοχης. άλλα μπορουν να φθηρουν περισσοτερο τον ηλιακο με αποτελεσμα να τρυπησει γρηγοροτερα.

σωστό αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο ψαξιμο και συγριση τιμών και χαρακτηριστικών είμαι μεταξυ των 

 

1) ASSOS 200 Λίτρα Διπλής Ενέργειας Glass με 4,20 τμ. ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΥΣ

 

2) HELIOAKMI 200E glass boiler ηλιακός Επιλεκτικός Διπλής 4,20τμ

 

Εσείς πως τα βλέπετε αυτά τα μοντέλα; Επίσης ο αντίστοιχος inox τις ηλιοακμής έχει 400 ευρώ παραπάνω αξίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην συμφωνω στα περισσοτερα με τον φιλο haris_216. για να πουλά κάποιος όμως ακριβό το ηλιακό του σημαίνει πως κατι θα εχει παραπάνω απο κατι αλλα. βέβαια καποιες μαρκες το εχουν παρακάνει και φουσκώνουν την τιμη και λογω του ονοματος που εχει η εταιρεια τους. σημερα ομως που μιλαμε οι περισσοτερες εταιρειες για να μην πω ολες εχουν ριξει την ποιοτητα τους αλλα η τιμη του ηλιακου μενει στα υψη. (εκει πρεπει να επικεντρωθουμε και να κοιταξουμε και τις μαρκες που δεν ειναι τοσο επωνυμες). δεν ειναι μονο τα χιλιοστα παχους του καζανιου και το εμαγιε ειναι και ο απορροφητης που εχει γινει αλουμινενιος ειναι η μονοση που εχει πεσει κατα πολυ σε καζανι και σε συλλεκτη ακομα και τα λιτρα που καποιοι πουλανε 150 με 120 λιτρα καζανι εσωτερικα. αυτο εγινε και θεμα συζητησης στην εβηε (καπου το ακουσα) "οι των εταιρειων" που βρισκονται εδω μπορουν να απαντησουν στο τελυταιο (προσωπικά θα ήθελα να μάθω την ή τις εταιρειες που το κανουν αυτο. δίνω τροφή για συζήτηση!!!

 

αν κοιτάξει κανείς τα στοιχεία από το International Trade Center που δημοσιεύονται τα στοιχεία των ελληνικών και όχι μόνο εξαγωγών προς τον υπόλοιπο κόσμο, έχουμε χάσει τις δύσκολες αγορές της Δυτικής Ευρώπης. Κάτι που ερμηνεύεται ότι η ποιότητα μας φθίνει.

Από την άλλη πάμε να ανταγωνιστούμε κινέζους και τούρκους που έχουν το πλεονέκτημα του φθηνού εργατικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...