Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παροτι εκατσα και διαβασα ενα καρο σελιδες ,μπας και βγαλω  ακρη με τι να διαλεξω, δεν το καταφερα.Μιας και δεν θελω να οδηγηθω στην λυση calpak που ειναι και  ακριβοι  εκατσα και εψαξα και εδω μηπως και καποιος πιο εμπειρος προτεινει κατι που ειναι αξιο εμπιστοσυνης.Τελικα πιο πολυ μπερδευτηκα :mad:

 

κ γω στην ίδια θεση με σένα είμουν κ τελικά κατέληξα 

 

http://postimg.org/image/bkv8kk70t/

IMG_20160302_173356.jpg

ήμουν ανάμεσα σε nobel κ calpak αλλά ο αντιπρόσωπος της nobel μου πρότεινε να πάω να τον φορτώσω μόνος από το μαγαζί του

κ να τον στήσω σύμφωνα με τις οδηγίες του  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  κ έφυγα τρέχοντας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή ενδιαφέρομαι για την συγκεκριμένη εταιρία, έχεις προσωπική άποψη ως πελάτης? ή μήπως προσωπικό συμφέρον??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας ξερω οτι ίσως να έχει απαντηθεί Ίδη αλλά είναι αδύνατον να ψάξω και στις 250 σελίδες.

Ήθελα να ρωτήσω αν Αξιζει αυτός ο θερμοσυμφωνας http://www.skroutz.gr/products/show/13288176

Στα καταστήματα που πήγα μου είπαν οτι οι συγκεκριμένοι με τις ράβδους είναι καλύτεροι και σε συντήρηση αλλά και σε απόδοση μιας και μπορούν να ζεστάνουν το νερό ακομα και ημέρες με συννεφιά.

 

Πια η γνώμη σας?

Ευχαριστω πολύ προκαταβολικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μετα απο επισκεψη μου σε καταστημα  κατελειξα στον Nobel Clasic 160 lit

 

https://www.skroutz.gr/s/2797240/Nobel-Classic-160lt-3m2-Glass.html

 

Στο φυλαδιο του που μου εδωσε τον εγραφε σαν omega και οχι Nobel , αλλα μου ειπε ειναι ο ιδιος. Μονο το ονομα αλλαζει. Ειναι ετσι?

 

Και μια τελευταία ερωτηση. Μπορώ να βαλω μεσα στο σπιτι να υπαρχει  πινακακι που να μου δείχνει ένδειξη για το αν εχει ζεστό νερο ο ηλιακος κλπ? Το υποστηρίζει αυτο ο θερμοσίφωνας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έναν ωμέγα που είδα έγραφε nobel ξυλινάκης πάνω στον συλλέκτη.Αυτό με το πινακάκι το ρωτησα και εγώ και μόνο με πατέντα γίνεται ή κατά προσέγγιση με θερμόμετρο επαφής.όσους ρώτησα μου είπαν είναι περιττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να παω στην Nobel και οχι omega για να ειμαι σιγουρος.

 

Οι τιμες για την εγκατασταση σε ταρατσα ποσο πανε κανονικα? Εμενα μου ειπαν 150 ευρω + τα υλικα (σωλινες κλπ) + οσα παρει ξεχωριστά ο ηλεκτρολόγος για την σύνδεση. Πολλα δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τον Nobel 160L 3TM ακριβως ιδιο εχει διπλα ο πεθερος μου σε Ωμεγα, ο ιδιος ειναι απλα ο Ωμεγα ειναι φασον δηλαδη τους παιρνει απο την Nobel και απλα βαζει το αυτοκολλητο.

 

Ποιος ηλεκτρολογος τα 3 καλωδια φαση ουδετερος και γειωση θα τρελαθουμε!!!

 

Εγω τον πηρα σε 12 γραμματια ουτε πιστωτικη ουτε μεσω τραπεζης τιποτα απλα γραμματια στην τιμη που ειχε μετρητης 768 ευρω 64 ευρω τον μηνα και πληρωσα αλλα 50 να μου τον φερουν απο Πειραια Περιστερι να μου τον ανεβασουν στην ταρατσα 3ος και να κανουν ολη την τοποθετηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα φαντασου για τον ΩΜΕΓΑ  clasic , μου έδωσε τιμη (φιλικη) 870 ευρω. Μάλλον ψάχνει για κορόιδα , προτιμώ να τον πάρω απο σκρουτζ πολυ φθηνότερα και με τα λεφτά που θα γλιτώσω κανω την τοποθέτηση σε εναν αλλον μάστορα που θα βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από 150 μέχρι 200 παίρνουν για τοποθέτηση από ότι μου είπαν.πάντως μην λυπηθείς τον υδραυλικό, καλύτερα κάποιος που ξέρει και ας πάρει περισσότερα, μια φορά θα το βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα φαντασου για τον ΩΜΕΓΑ  clasic , μου έδωσε τιμη (φιλικη) 870 ευρω. Μάλλον ψάχνει για κορόιδα , προτιμώ να τον πάρω απο σκρουτζ πολυ φθηνότερα και με τα λεφτά που θα γλιτώσω κανω την τοποθέτηση σε εναν αλλον μάστορα που θα βρω

 

Δεν ειχες παλιο δεν υπαρχουν γραμμες νερο και ρευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος? δηλαδη Δηλαδη δεν ισχύουν αυτα που λενε για τους θερμοσίφωνες με ραβδους?

 

θέλω να πω ότι είναι κινεζιά.

Για τους σωλήνες κενού τα έχουμε πει και πολύ πρόσφατα, λίγες σελίδες πιο πριν. Και όχι, δε ζεσταίνουν με συννεφιά.

λεω να παω στην Nobel και οχι omega για να ειμαι σιγουρος.

 

Οι τιμες για την εγκατασταση σε ταρατσα ποσο πανε κανονικα? Εμενα μου ειπαν 150 ευρω + τα υλικα (σωλινες κλπ) + οσα παρει ξεχωριστά ο ηλεκτρολόγος για την σύνδεση. Πολλα δεν ειναι?

150 ευρώ μόνο εργατικά (+ΦΠΑ ?) είναι ληστεία.

50-70 ευρώ είναι μια φυσιολογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου ειναι να μη δινετε υπερβολικα ποσα γιατι δεν προκειται να γινει αποσβεση

Εγω προτιμησα μια οικονομικη λυση και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος

πχ χτες που ειχε σχεδον ολη μερα συννεφια κρυο και βροχη ειχα αρκετα ζεστο νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έβαλα nobel 200l/4τμ συλλέκτες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.τον βάλαμε πέμπτη που είχε φουλ συννεφιά, παρασκευή έβρεχε και έβγαλε ήλιο από 3 ως 6 και με μικρά σύννεφα ενδιάμεσα.κάναμε άνετα 2 άτομα μπάνιο και ίσως να έφτανε και για άλλους.Σάββατο είχε πότε ήλιο, πότε μικρή συννεφιά πότε έντονη και κάναμε ανετότατα 4 άτομα με καυτό.κυριακή 1 ώρα ήλιο κάναμε 4 πάλι και έμεινε κιόλας.

 

δεν είχα ποτέ ηλιακό για να μπορώ να συγκρίνω αλλά η απόδοση του δεν υπάρχει.με τους υπολογισμούς που έκανα πριν τον βάλω σε 2 χρόνια το πολύ θα τον έχω κάνει απόσβεση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...