Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα..θελω να ρωτησω κι εγω για δυο μαρκες που μου εχουν κατσει στο ματι (και στην τσεπη) μεχρι στιγμης..

για την HELIOAKMI και ΗΛΙΟΘΕΡΜΟ και ASSOSSOLARNET που κατασκευαζεται απο την ηλιοακμη λεει..για δυο ατομα που ειμαστε 120λιτρα καλα δεν ειναι?

οποτε αυτοι που εχω βρει ειναι 120L/2τμ glass επιλεκτικοι διπλης ενεργειας γυρω στα 500€..

1.http://www.coolservice4u.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/sole-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CF%8C%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF-eco-125lt-1-s200

2.http://www.alphaclimagr.gr/p.Assos-Solarnet-SOL-120-2m-Glass-Hliakos-THermosifonas-Epilektikos-Diplis-Energeias-12-ATOKES-DOSEIS.923153.html

3.http://www.alphaclimagr.gr/p.HELIOAKMI-Ilioakmi-Compact-125-125L-litra-Glass-boiler-iliakos-thermosifonas-diplis-epilektikos-18-ATOKES-DOSEIS.724431.html

καμμια γνωμη?

επισης για 2 ατομα συμφερει να βαλουμε ηλιακο ή τσαμπα κοπος?(αν ειναι να κανουμε αποσβεση σε 10 χρονια καλυτερα να το αφησω!)

Επεξ/σία από toshd3000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα..θελω να ρωτησω κι εγω για δυο μαρκες που μου εχουν κατσει στο ματι

κοιτα και αυτον και ζητα καλυτερη τιμη.. http://thermit.skroutzstore.gr/p.ILIAKOS-THERMOSIFONAS-THERMIT-160LT-GLASS-ME-CHALKINO-EPILLEKTIKO-SYLLEKTI-2-40m2-DIPLIS-ENERGEIAS.1001432.html

εχει και αυτον με χαλκο http://thermit.skroutzstore.gr/p.ILIAKOS-THERMOSIFONAS-THERMIT-120LT-ECOLOGY-ME-CHALKINO-EPILLEKTIKO-SYLLEKTI-2-00m2-DIPLIS-ENERGEIAS.1000920.html

sorry λαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα..Επειδή είμαι κι εγώ σε μια διαδικασία αλλαγής ας σας γράψω το πρόβλημα μου και βλέπουμε..Έχω ένα καταπληκτικό stiebel eltron που δυστυχώς τρύπησε το boiler και έχω το εξής πρόβλημα.είτε να αλλάξω μόνο το boiler,που υπάρχει μόνο σε ένα μαγαζί στο κέντρο,με 400 ευρώ,είτε να πάω κατευθείαν για ηλιακό καινούριο.Εκεί λοιπόν μπλέκει το πράγμα.τα ενημερωτικά είναι σαν να αντιγράφουν το ένα το άλλο.celcius,prismatherm solar-hellas,sole,deluxe,wilco,mastersol,stiebeltherm,sieline κι ένα σωρό άλλοι..Από 500 μέχρι 800 ευρώ.Θέλω λοιπόν αν ξέρει κάποιος έναν αξιόπιστο ηλιακό θερμοσίφωνα τριπλής ενέργειας που να έχει Καλή απόδοση και value for money.εκτός αν πιστεύετε ότι πρέπει απλά να αλλάξω boiler.χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.abenergy.gr/index.php?route=product/product&path=97_98&product_id=196

η αυτό τι λένε???

http://www.a1shop.gr/?c=289&p=2978

Glass η inox ποιες η διάφορες? Βασικά θέλω ένα γιατί μπαίνω σε διαμέρισμα σαν ενοικιαστης όχι ιδιοκτήτης, άρα ένα οικονομικό ψάχνω, δεν θα το πάρω μαζί μου για μια ζωή, και για 4 μέλη οικογένεια. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα στους insomniacs, εγώ δε θα ήθελα να ρωτήσω για αγορά ηλιακού, αλλά μήπως ξέρει κανείς καμιά καλή πατέντα για να τον καλύψω τώρα που έρχονται οι ζέστες, γιατί με κουβέρτες κ.λπ. δε γίνεται δουλειά.

 

Ψάχνω ένα καλό τρόπο, ώστε να τηρούνται οι εξής προϋποθέσεις:

 

1. Το κόστος να μην είναι υπερβολικά υψηλό (π.χ. 50€+).

2. Να μπορώ να τον (απο)καλύψω εύκολα και γρήγορα, χωρίς να χρειάζονται δεσίματα.

3. Να μην παίρνει ο αέρας το κάλυπτρο.

4. Να γίνεται να τον καλύψω ολόκληρο όταν θα λείπω για αρκετές μέρες, αλλά να μπορώ να καλύψω κι ένα μέρος του για όταν θα είμαι μεν σπίτι, αλλά θα έχει τόση ζέστη και τόσο ήλιο, που θα χρειάζεται οπωσδήποτε κάλυψη, κι ας κάνουμε μπάνιο αρκετές φορές τη μέρα.

 

Σκεφτόμουν κάτι σα λαμαρίνα που θα τον σκεπάζει. Στην αρχή έλεγα για δύο μισά (το ένα κομμάτι θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο από το άλλο), ένα πάνω κι ένα κάτω, αλλά μετά σκέφτηκα τη λύση του αριστερού και του δεξιού, επειδή αν το κάνω πάνω-κάτω, το κάτω θα θέλει δέσιμο λόγω κλίσης του ηλιακού.

Αλλά αν το κάνω αριστερά-δεξιά, λογικά θα πρέπει κάθε τόσο να τα αλλάζω, για να μην ταλαιπωρείται μόνο η μία (μισή) πλευρά (βέβαια το ίδιο θα ίσχυε κι αν το έκανα πάνω-κάτω).

 

Έχει κάνει κανείς καμιά καλή πατέντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το dow;

 

Επίσης, όταν λες απλά δέστο τι εννοείς;

 

Γιατί έκανα σαφές ότι θέλω να αποφύγω δεσίματα με σπάγγους, σκοινιά, ταινίες, σύρματα ή οτιδήποτε άλλο.

 

Έτοιμα καλύμματα πού βρίσκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dow η fibran ή ότι άλλο τεσπα είναι πολυστερίνη (φελιζολ μπλε που βάζουν για μόνωση).ότι και να βάλεις από την στιγμή που θες να καλύψεις τον μισό, δεν παίζει να σταματήσει αν δεν το δέσεις, θα το πάρει ο αέρας.και κάλυμμα να βάλεις δεν σταματάει στο μισό συλλέκτη χωρίς πατέντα διότι είναι κατασκευασμένο να τον καλύπτει όλο.με λίγα λόγια δεν υπάρχει αυτό που ζητάς.

 

περίμενε να σου απαντήσει και κανείς ακόμα μήπως υπάρχει και τίποτα άλλο, αλλά όσο το είχα ψάξει δεν βρήκα τίποτα.καλύμματα σε μαγαζιά με υδραυλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις.

 

Βασικά είχα στο μυαλό μου κάτι σαν καπάκι από αλουμίνιο ή κάτι τέτοιο, το οποίο φαντάζομαι πως αν κατασκευαστεί όσο πιο κοντά στις διαστάσεις του ηλιακού, τόσο πιο δύσκολα θα το πάρει ο αέρας.

Έπειτα, είναι και το βάρος. Όχι ότι θα είναι πολύ βαρύ, αλλά τι διάολο, πόσο δυνατός αέρας πρέπει να φυσήξει για να το σηκώσει, ειδικά αν οι διαστάσεις του είναι οριακές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν θα ρίσκαρα να βάλω τίποτα χωρίς να το δέσω, να πάρει ο αέρας το αλουμίνιο να σκάσει σε κανένα κεφάλι.ένα κομμάτι dow ή fibran, δέσιμο με ένα σχοινάκι και τέλος.ούτε 10 ευρώ κόστος.

 

το αλουμίνιο θα στο πάρει ο αέρας πολύ χαλαρά όσο σφηνωμένο και να είναι.εδώ ξηλώνει άλλα και άλλα στο σφηνωμένο αλουμίνιο θα κολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις.

 

Βασικά είχα στο μυαλό μου κάτι σαν καπάκι από αλουμίνιο ή κάτι τέτοιο, το οποίο φαντάζομαι πως αν κατασκευαστεί όσο πιο κοντά στις διαστάσεις του ηλιακού, τόσο πιο δύσκολα θα το πάρει ο αέρας.

Έπειτα, είναι και το βάρος. Όχι ότι θα είναι πολύ βαρύ, αλλά τι διάολο, πόσο δυνατός αέρας πρέπει να φυσήξει για να το σηκώσει, ειδικά αν οι διαστάσεις του είναι οριακές;

 

Δεν θα κινδυνολογήσω για αλλαγή κλίματος και λοιπά παρεμφερή (το οποία βέβαια είναι πραγματικότητα) αλλά τοποθετώντας (ακουμπώντας ουσιαστικά) μη ασφαλισμένη μεταλλική επιφάνεια (λαμαρίνα) πάνω σε ταράτσα, ουσιαστικά είναι σα να ψάχνεσαι, βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα, για μπελάδες.

Δεν είναι καθόλου απίθανο σε συγκεκριμένες συνθήκες να "απογειωθεί". Και τότε το καλό σενάριο θα είναι υλικές ζημιές. Για το κακό, καλύτερα άστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτόν, οπότε πού καταλήγουμε σαν πιο εύχρηστη λύση;

 

Ξαναλέω, θέλω να αποφύγω πολλά δεσίματα. Αν υπάρχει κάτι απλό και συνάμα αποτελεσματικό, θα το προτιμήσω. Π.χ., ένα κάλυμμα που να έχει ήδη σκοινί για δέσιμο, ώστε να μην πρέπει να κάνω μόνος μου πατέντες.

 

Όλα αυτά γίνονται επειδή δε μιλάμε για ένα δέσιμο το χρόνο και τέλος. Μπορεί να χρειάζεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα να επεμβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είμαι χαζός, μπορεί να μην πιάνουν τα χέρια μου, μπορεί να είμαι άσχετος, αλλά δε μου φαίνεται και τόσο απλό όσο αναφέρεις. Δε λέω ότι είναι για λίγους, απλά θέλω κάτι όσο πιο απλό γίνεται. Γι' αυτό είχα στο μυαλό μου ένα απλό καπάκι που απλά το β(γ)άζεις και γεια σας.

 

Κατ' αρχάς δε νομίζω ότι θα δέσω το φελιζόλ απλά σε ένα σημείο. Αν είναι ο αέρας να παίρνει και να σηκώνει το σαφώς πιο βαρύ μεταλλικό κάλυπτρο, φαντάζομαι πόσο καλά και σε πόσα σημεία πρέπει να δέσω το φελιζόλ για να το ξαναβρώ την επόμενη μέρα.

 

Μετά, ο ηλιακός δεν έχει τρύπες για να περάσω σκοινί ή σύρμα ώστε να το κάνει πιο εύκολο και κυρίως, πιο γρήγορο. Δηλαδή με την κουβέρτα, πάλευα πόση ώρα και πάλι καλή δουλειά δεν έκανα.

 

Τι να πω, μπορεί εμένα να μου φαίνεται κάπως πιο χρονοβόρο απ' ότι εσένα.

 

Καταλαβαίνω πως φαίνομαι σα να πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό, αλλά αν είναι να κάνω πατέντες και δεσίματα, ξέρω, απλά βαριέμαι. Δε γουστάρω ρε παιδί μου, πώς το λένε :Ρ

 

Γι' αυτό ρώτησα εδώ μήπως υπάρχει κάτι διαφορετικό, αλλά απ' ό,τι φαίνεται δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................................................Γι' αυτό ρώτησα εδώ μήπως υπάρχει κάτι διαφορετικό, αλλά απ' ό,τι φαίνεται δεν υπάρχει.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει "κάτι διαφορετικό" αλλά δεν φαντάζομαι, για τον πολύ απλό λόγο ότι το σκέπασμα του ηλιακού το κάνουν λίγοι απ' ότι φαίνεται από τις ταράτσες (αν και θα έπρεπε να το κάνουμε όλοι) και το κάνουν μια φορά τον χρόνο. Όταν πάνε διακοπές.

Άρα όχι μόνο δεν ασχολείται κανείς φαντάζομαι για εναλλακτικό δέσιμο αλλά ίσως δεν θα ήταν και πολλοί διατεθειμένοι να πληρώσουν κάποιο κάλυμα με εύκολα πιαστράκια, χρατς ή δεν ξέρω γω τι άλλο.

Έχε επίσης στο μυαλό σου ότι λίγα πράγματα θα αντέξουν τον Αυγουστιάτικο ήλιο σε συνδυασμό με κάνα μελτεμάκι.

Κατά τη γνώμη μου λύση θα ήταν (σίγουρα όχι "αυτόματη" ή ιδιαίτερα γρήγορη όπως τη θες) κάποιο κάλυμα από καραβόπανο, τεντόπανο και γενικά ανθεκτικό στον καιρό υλικό στο οποίο κάποιος (ίσως τσαγκάρης???) θα σου περάσει στις 4 γωνίες (ή και σε περισσότερα σημεία) αυτούς τους μεταλικούς κρίκους (τους βλέπουμε ακόμα και στους μουσαμάδες των φορτηγών αλλά εκεί είναι μεγαλύτεροι βέβαια) στους οποίους μπορείς να δέσεις ένα σχοινί το οποίο μετά θα περάσεις πίσω από το συλλέκτη και θα πιάνει στον άλλο κρίκο του πανιού στην άλλη πλευρά.

20113817173328339828176910906lt8iy16d8X0

eyelets2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...