Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Ναι, κάτι τέτοιο θα απλοποιούσε κάπως τα πράγματα.

 

Κάτι άλλο που σκέφτηκα σε περίπτωση που πάω σε μεταλλικό καπάκι, είναι να κάνω τρύπες σε αυτό και στο συλλέκτη (με την προϋπόθεση ότι γίνεται στον τελευταίο), και ουσιαστικά να το βιδώσω.

Το βίδωμα-ξεβίδωμα μου φαίνεται πιο απλό από το πέρνα σκοινί στο πανί, γύρω απ' το συλλέκτη κ.λπ..

 

Αν δε γίνεται, μάλλον θα καταλήξω στο dow που είπε ο johnyboy, που απ' ό,τι κατάλαβα είναι και ιδιαίτερα οικονομική λύση, ή σε αυτό που λες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας

είμαι καινούρια εδώ και άσχετη όσον αφορά τους ηλιακούς! Τρύπησε όμως το μπόιλερ και είπα να το ψάξω λίγο για να μην πάνε χαμένα τα ευρουδάκια.... Διάβασα πολλές σελίδες - δεν άντεξα όλες - κι έκανα ένα κεφάλι καζάνι. Μένω Πάτρα και προβληματίζομαι μεταξύ κάποιου ντόπιου (πχ. Sol  ή Typor) και Μαλτέζου (μάλλον για εδώ με βλέπω). Ο Nobel Aelius βγαίνει μέχρι 700 (δε θυμάμαι ακριβώς) αλλά αποθαρρύνθηκα με αυτά που διάβασα εδώ. Στα 160 λίτρα ο Sol κάνει 700 (2πλός συλλέκτης 3μ) κομπλέ και ο Μαλτέζος Glass 796 (συν 90 τοποθέτηση) με συλλέκτη 130x150. Σκέφτομαι  και το Inox αλλά κάνει 400 παραπάνω. Η διαφορά inox  και glass είναι στην αντοχή; Αυτή η διαφορά δικαιολογεί και τόση διαφορά στην τιμή; Βέβαια βλέπω και τον Inox Fl που κάνει 999 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια η διαφορά μεταξύ των 2 inox : στο μπόιλερ, στους συλλέκτες ή και στα δύο; Μήπως και στην πιστοποίηση; Θα μιλήσω και με τους ίδιους αλλά και μια ανεξάρτητη γνώμη δε βλάπτει...  Πόσο κοστίζει το σέρβις με το δικό τους συνεργείο; Για εμαγιέ ζητούν κάθε 2 χρόνια σέρβις και για inox κάθε 3. Αντίστοιχα η εγγύηση είναι 5 και 10 χρόνια. Φαντάζομαι ότι δε ρωτάω κάτι που δεν έχει συζητηθεί ήδη αλλά αν θέλει κάποιος ας βοηθήσει, γιατί δεν αντέχω άλλες 100 σελίδες...! Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o nobel aelius είναι η φθηνή σειρά της νομπελ.αυτοί που δίνουν μεγάλη εγγύηση ζητάνε και πιο πολλά στα σερβις οπότε έρχεται μια η άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

είμαι καινούρια εδώ και άσχετη όσον αφορά τους ηλιακούς! Τρύπησε όμως το μπόιλερ και είπα να το ψάξω λίγο για να μην πάνε χαμένα τα ευρουδάκια.... Διάβασα πολλές σελίδες - δεν άντεξα όλες - κι έκανα ένα κεφάλι καζάνι. Μένω Πάτρα και προβληματίζομαι μεταξύ κάποιου ντόπιου (πχ. Sol  ή Typor) και Μαλτέζου (μάλλον για εδώ με βλέπω). Ο Nobel Aelius βγαίνει μέχρι 700 (δε θυμάμαι ακριβώς) αλλά αποθαρρύνθηκα με αυτά που διάβασα εδώ. Στα 160 λίτρα ο Sol κάνει 700 (2πλός συλλέκτης 3μ) κομπλέ και ο Μαλτέζος Glass 796 (συν 90 τοποθέτηση) με συλλέκτη 130x150. Σκέφτομαι  και το Inox αλλά κάνει 400 παραπάνω. Η διαφορά inox  και glass είναι στην αντοχή; Αυτή η διαφορά δικαιολογεί και τόση διαφορά στην τιμή; Βέβαια βλέπω και τον Inox Fl που κάνει 999 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια η διαφορά μεταξύ των 2 inox : στο μπόιλερ, στους συλλέκτες ή και στα δύο; Μήπως και στην πιστοποίηση; Θα μιλήσω και με τους ίδιους αλλά και μια ανεξάρτητη γνώμη δε βλάπτει...  Πόσο κοστίζει το σέρβις με το δικό τους συνεργείο; Για εμαγιέ ζητούν κάθε 2 χρόνια σέρβις και για inox κάθε 3. Αντίστοιχα η εγγύηση είναι 5 και 10 χρόνια. Φαντάζομαι ότι δε ρωτάω κάτι που δεν έχει συζητηθεί ήδη αλλά αν θέλει κάποιος ας βοηθήσει, γιατί δεν αντέχω άλλες 100 σελίδες...! Ευχαριστώ...

Inox / glass είναι διαφορετικό υλικό του θερμοδοχείου (καζάνι). Διάβασε αυτό το ποστ και αν έχεις απορίες ρώτα.

Η διαφορά της σειράς FL του Μαλτέζου μας απασχόλησε εδώ

Το βασικότερο πράγμα στο service είναι η αλλαγή ανοδίου μαγνησίου. Η συχνότητα που αυτό απαιτείται εξαρτάται από τη σκληρότητα του νερού του δικτύου (που επηρεάζει το χρόνο που θα φαγωθεί το ανόδιο) και όχι από το είδος του θερμοδοχείου. Οπότε δε βλέπω κάποιο νόημα στο να είναι διαφορετικό το διάστημα ανάλογα αν πρόκειται για glass ή inox. 

Το κόστος των υλικών για ένα service (ανόδιο- αντιψυκτικό- φλάντζα) είναι 10-20 ευρώ, οπότε βγάλε μόνος σου μια λογική τιμή. Το πόσο χρεώνει ο καθένας είναι άλλο θέμα. Μερικοί σε βάζουν αν ξαναπληρώσεις το θερμοσίφωνα με το πρόσχημα της εγγύησης. Ωστόσο η αντικατάσταση ανοδίου περιοδικά είναι βασική παράμετρος για τη ζωή των inox-glass. 

 

Αν θες μια γενική συμβουλή, αν σκοπεύεις να δώσεις λίγα χρήματα, πάρε έναν glass από κάποιον που είναι κατασκευαστής με κάποιες ενδείξεις περί ποιότητας (πχ πιστοποίητικό iso9001) για να έχεις μια καλύτερη υποστήριξη.

Αν πας σε πιο πολλά χρήματα, πάρε ανοξείδωτο όπου ο μαλτέζος είναι σχεδόν μονόδρομος, ή ρίξε μια ματιά και στους χάλκινους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Πριν λίγο κοίταζα και την Ηλιοακμή. Ο inox με μεγαλύτερο συλλέκτη (2,62) κοστίζει 200 ευρώ περίπου λιγότερα από του Μαλτέζου. Ο glass κοστίζει το ίδιο πάνω κάτω αλλά δίνει συλλέκτη 2,62 και όχι 2 όπως ο Μαλτέζος. Θα περάσω κι από τον αντιπρόσωπο για λεπτομέρειες.  Βέβαια σε κάποια σελίδα εδώ είχα διαβάσει αρνητικά για την Ηλιοακμή αλλά δε θυμάμαι τι ακριβώς και πού. Μπορείτε να με (ξανα)βοηθήσετε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, βρήκα τις σελίδες που αναφέρονταν στην Ηλιοακμή και καλώς ή κακώς επηρεάστηκα... Τελικό ερώτημα : 2τμ συλλέκτης (όχι χαλκού) είναι οκ για 160 λτ (Μαλτέζος); Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, βρήκα τις σελίδες που αναφέρονταν στην Ηλιοακμή και καλώς ή κακώς επηρεάστηκα... Τελικό ερώτημα : 2τμ συλλέκτης (όχι χαλκού) είναι οκ για 160 λτ (Μαλτέζος); Ευχαριστώ....

Οι κατασκευάστριες εταιρείες τα έχουν μελετήσει τα συστήματά τους, αφού τον βγάζει με αυτό το συλλέκτη σημαίνει πως επαρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3ωροφη οικοδομή που έχει κεραμοσκεπή πάνω..χωρίς αναμονές για ηλιακό...μπορεί να μπει ηλιακός ή όχι? Και αν γίνεται ξεφεύγει πολύ το κόστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατασκευάστριες εταιρείες τα έχουν μελετήσει τα συστήματά τους, αφού τον βγάζει με αυτό το συλλέκτη σημαίνει πως επαρκεί.

 

τα ίδια μου έλεγε και μενα ο πωλητής που πούλαγε μαλτέζο αλλά όταν ρώτησα άτομο που έχει μου είπε τελείως τα αντίθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3ωροφη οικοδομή που έχει κεραμοσκεπή πάνω..χωρίς αναμονές για ηλιακό.. 1 .μπορεί να μπει ηλιακός ή όχι? Και αν γίνεται 2 ξεφεύγει πολύ το κόστος?

 

1) Ναι

 

2) Σίγουρα ξεφεύγει από την αντίστοιχη τοποθέτηση σε μια ταράτσα. Τώρα το "πολύ" ή "λίγο" εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως κλίση κεραμοσκεπής, προσανατολισμός, προσβασιμότητα (ανεβαίνεις εύκολα ή χρειάζεται αναβατόριο, γερανό, κλπ), αντοχή (αντέχει η στέγη ή θα χρειαστούν ειδικές κατασκευές/βάσεις), κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι

 

2) Σίγουρα ξεφεύγει από την αντίστοιχη τοποθέτηση σε μια ταράτσα. Τώρα το "πολύ" ή "λίγο" εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως κλίση κεραμοσκεπής, προσανατολισμός, προσβασιμότητα (ανεβαίνεις εύκολα ή χρειάζεται αναβατόριο, γερανό, κλπ), αντοχή (αντέχει η στέγη ή θα χρειαστούν ειδικές κατασκευές/βάσεις), κλπ

 

Πρόσβαση υπάρχει από την ταράτσα του γείτονα από δίπλα που είναι σχεδόν ισοϋψής αρα γερανός δεν χρειάζεται. Ο προσανατολισμός είναι τελείως κάθετος στα κεραμίδια όπως βλέπω στα γύρω κτίρια τους άλλους ηλιακούς. Δλδ δεν μπορεί να "ξαπλώσει" ο ηλιακός πάνω στα κεραμίδια. 

Θα πάω να ρωτήσω κιολας αλλά μάλλον βγαίνει φαρμακείο η δουλειά μυρίζομαι (με σωληνώσεις) και θα καθίσταται το εγχείρημα ασύμφορο.

Με βλέπω για ηλεκτρονικο θερμοσίφωνα στο σπίτι. Για τον χειμώνα έχει μπόιλερ το σπίτι στο υπόγειο ούτως ή αλλως και έχω νερό με την θέρμανση μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ίδια μου έλεγε και μενα ο πωλητής που πούλαγε μαλτέζο αλλά όταν ρώτησα άτομο που έχει μου είπε τελείως τα αντίθετα.

Ααααα! Δεν το πιστεύω! Δε θα βγάλω ποτέ άκρη! Δεν ξέρω αν πουλάει τον glass 160 και με άλλο συλλέκτη. Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααα! Δεν το πιστεύω! Δε θα βγάλω ποτέ άκρη! Δεν ξέρω αν πουλάει τον glass 160 και με άλλο συλλέκτη. Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

εγώ πάντως έχω 160λτ με 2τμ Επιλεκτικό συλλεκτική και είμαι μια χαρά, ήλιο να έχει πάνω από όλα, δεν πάει να έχεις και 3 συλλεκτικες χωρίς ήλιο δεν κάνεις τπτ. (160λτ είναι για 3 ατομα καθαρά όμως)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!!!

Ειμαι κ εγω στην αναζήτηση ηλιακου...

Ειμαι προς helioakmi megasun 160lt με συλλεκτικη επιφανεια 2.6m2 κ δοχειο glass...H τιμη που τον βρισκω ειναι στα 750 ευρω...

Εχει καποιος φιλος το ιδιο μοντελο;Υπαρχει κατι σε αυτη την τιμη καλο που θα μπορουσα να δω...;

Μενω Δραμα...

Επισης οι αποψεις σας για τους "φασον" ποια ειναι;Αξιζουν;

Σας ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως έχω 160λτ με 2τμ Επιλεκτικό συλλεκτική και είμαι μια χαρά, ήλιο να έχει πάνω από όλα, δεν πάει να έχεις και 3 συλλεκτικες χωρίς ήλιο δεν κάνεις τπτ. (160λτ είναι για 3 ατομα καθαρά όμως)

θα το καταλαβεις μονο αν εχει καποιος εκει στην γειτονια σου με 3τμ,κρυωσετε το μποιλερ και την

επομενη μερα συγκεκριμενη ωρα ανοιξετε να δειτε την αποδοση του καθενος..

Εχω ακουσει και γω για τον Μαλτεζο με τα 2τμ να μην αποδιδει σωστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...