Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την επιφύλαξη εάν πρόκειται για τον ίδιο , όπως χάζευα τη λίστα των Ελλήνων στα panama papers πέτυχα και ένα  Ξυλινάκη

Λογικά θα φορολογείται κανονικά εδώ, αλλά είχε ζήτηση και στους Παρθένους Νήσους λόγω κρίσης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα το καταλαβεις μονο αν εχει καποιος εκει στην γειτονια σου με 3τμ,κρυωσετε το μποιλερ και την

επομενη μερα συγκεκριμενη ωρα ανοιξετε να δειτε την αποδοση του καθενος..

Εχω ακουσει και γω για τον Μαλτεζο με τα 2τμ να μην αποδιδει σωστα..

Σε ποια περιοχή είναι αυτός που δεν είναι ευχαριστημένος με το Μαλτέζο; Εγώ είμαι Πάτρα και μου είπαν ότι είναι μια χαρά και με 2 συλλέκτες θα πρέπει να καλύπτω τον 1 το καλοκαίρι. Όταν ανέφερα ότι τοπικός ανταγωνιστής (sol glass) τον δίνει με 3τμ, μου απάντησε ότι δεν είναι το ίδιο όλοι οι επιλεκτικοί και άρχισε να μου εξηγεί για τη δική τους μόνωση και τη σχετική πιστοποίηση απόδοσης. Ένας φίλος στην Αθήνα που τον έχει και είναι 4μελής οικογένεια είναι ικανοποιημένος. Τι να πω;;;; Για Bavaria ξέρετε κάτι; Αυτοί έχουν κυψελοειδείς συλλέκτες (;). Καλά ξεμπερδέματα....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά γνώμη για Ariston? Ψάχνουμε τον τελευταίο μήνα για ηλιακό 160lt, έχουμε δει Calpak και Μαλτέζο αλλά μπήκε στο τραπέζι και ο Ariston καθώς μπορούμε να τον βρούμε με 600€ από γνωστό μας υδραυλικό.

 

 

Επίσης, και η Calpak και ο Μαλτέζος ζητάνε 11€/μέτρο για σωληνώσεις/καλώδια, ενώ ο γνωστός μας θα πάρει 4€/μέτρο! Πολύ κοροιδία πέφτει μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, και η Calpak και ο Μαλτέζος ζητάνε 11€/μέτρο για σωληνώσεις/καλώδια, ενώ ο γνωστός μας θα πάρει 4€/μέτρο! Πολύ κοροιδία πέφτει μου φαίνεται...

 

Το καλώδιο άντε να πάει γύρω στα 4-5€ μαζί με το σπιράλ και τα λοιπά αναλώσιμα που θα χρειαστούν.

Τα 11€ των σωλήνων πες είναι τσιμπημένα, αλλά 4 δε γίνονται αν μιλάμε για χαλκό και λευκή μόνωση.

Επίσης το 11 ίσως να έχει και φόρους μέσα, για το 4 δε ρωτάω καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά γνώμη για Ariston? Ψάχνουμε τον τελευταίο μήνα για ηλιακό 160lt, έχουμε δει Calpak και Μαλτέζο αλλά μπήκε στο τραπέζι και ο Ariston καθώς μπορούμε να τον βρούμε με 600€ από γνωστό μας υδραυλικό.

 

 

Επίσης, και η Calpak και ο Μαλτέζος ζητάνε 11€/μέτρο για σωληνώσεις/καλώδια, ενώ ο γνωστός μας θα πάρει 4€/μέτρο! Πολύ κοροιδία πέφτει μου φαίνεται...

 

Σίγουρα πέφτει κοροϊδία. Αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι προς την πλευρά που "κοιτάς";

 

Για να μπορέσεις να συγκρίνεις δύο τιμές και να πεις ποιος είναι ο φτηνός και ποιος ο "κλέφτης" πρέπει να μιλάς για εντελώς ίδια πράγματα. Το "σωληνώσεις/καλώδια" είναι κάτι πολύ γενικό. Σα να λες ότι ο ένας πούλαγε το κινητό 50 και ο άλλος 120 ευρώ και άρα ο δεύτερος είναι ο κλέφτης. Αλλά, όλοι ξέρουμε ότι η λέξη "κινητό" δεν αρκεί.

 

Αν googlάρεις κάτι πολύ απλό όπως "λαστιχο ποτίσματος" θα δεις ότι ακόμα και στο ίδιο κατάστημα (πχ Praktiker) υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις. Και αυτό γιατί πέρα από τα "διατομή" ή "πάχος" υπάρχουν και άλλοι παράμετροι. Άλλη η τιμή του κινέζικου λάστιχου και άλλο η Gardena.

 

Ομοίως αν πας σε ένα κατάστημα με ποικιλία υδραυλικών θα δεις ότι υπάρχουν για τις εγκαταστάσεις ηλιακών πλαστικοί σωλήνες (δεν μιλάω καν για χαλκοσωλήνα) σε μεγάλη, ανάλογα με το κατάστημα, ποικιλία:

Απλοί

Ειδικοί για υψηλές θερμοκρασίες

Άλλοι που αντέχουν πιέσεις

Και επίσης ειδικοί για ΖΝΧ όπως το λένε οι γνώστες. Ζεστό Νερό Χρήσης δηλαδή. Σωλήνας δηλαδή που θα μεταφέρει νερό υψηλής θερμοκρασίας/πίεσης αλλά και που μέσα από αυτή τη χρήση δεν θα έχει τοξικότητες ή φθορές αφού αυτό το νερό σίγουρα θα το λουστούμε αλλά μπορεί και να το πιούμε.

 

Κι έρχομαι να ρωτήσω. Γιατί οι εταιρίες που ανέφερες, που φαντάζομαι ότι ξέρουν την αγορά και το τι χρεώνουν οι υδραυλικοί, έχουν τέτοιες τιμές; Απλά επειδή γουστάρουν να μας τα παίρνουν; Ή μήπως υπάρχει και η περίπτωση να χρησιμοποιούν υποχρεωτικά ποιοτικά υλικά (ή τουλάχιστον ποιοτικότερα) μη θέλοντας να συνδέσουν το όνομά τους με θέματα σε φόρουμ του στυλ "Η χ εταιρία χρησιμοποιεί σωλήνες που ξαφνικά μας λούζουν με κομμάτια πλαστικού";

 

υγ Και μόνο στην ταράτσα της πολυκατοικίας μου που βλέπω η οποία έχει 6 ηλιακούς από 5 διαφορετικές εταιρίες βλέπω διαφορετικούς τύπους, ακόμα και οπτικά ή σαν αίσθηση, σωλήνες. Φαντάζομαι ότι αντίστοιχα θα ήταν άλλες και οι τιμές (δυστυχώς έχουν μπει εδώ και αρκετά χρόνια και κανείς δεν θυμάται τι έπαιζε τότε με τις τιμές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, και η Calpak και ο Μαλτέζος ζητάνε 11€/μέτρο για σωληνώσεις/καλώδια, ενώ ο γνωστός μας θα πάρει 4€/μέτρο! Πολύ κοροιδία πέφτει μου φαίνεται...

Προσεχε να σου βαλει 4αρι καλωδιο και η μονωση να εχει το υλικο που κραταει για πολλα χρονια(δεν ξερω πως λεγεται)

γιατι με το απλο θα ξεκινησει τον επομενο χρονο να ανοιγει...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαστική σωλήνα μου είπαν παιδιά, και στη calpak και στον ariston. Στο Μαλτέζο δεν είχα ρωτήσει.

Τώρα, γνωστός είναι, δεν θα παίξει απόδειξη ΦΠΑ.

Στο θέμα αξιοπιστίας του ariston έχουμε κάποια γνώμη? Ξέρω ότι είναι "glass" και έχει 2τμ πάνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαστική σωλήνα μου είπαν παιδιά, και στη calpak και στον ariston. Στο Μαλτέζο δεν είχα ρωτήσει.

Τώρα, γνωστός είναι, δεν θα παίξει απόδειξη ΦΠΑ.

Στο θέμα αξιοπιστίας του ariston έχουμε κάποια γνώμη? Ξέρω ότι είναι "glass" και έχει 2τμ πάνελ.

Που μενεις;

Δες κ Ηλιοακμη...αλλα με συλλεκτικη επιφανεια πιο μεγαλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη εγκαταστάθηκε. Τελικά δεν ήταν Ariston αλλά thermosolar.

Χθες δεν είχε καλό καιρό και τον λειτουργήσαμε με ρεύμα. Σήμερα το πρωί το νερό ήταν κρύο! Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να το διατηρεί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη εγκαταστάθηκε. Τελικά δεν ήταν Ariston αλλά thermosolar.

Χθες δεν είχε καλό καιρό και τον λειτουργήσαμε με ρεύμα. Σήμερα το πρωί το νερό ήταν κρύο! Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να το διατηρεί???

Οχι γιατι το παγωνει το κρυο που εισερχεται την ωρα που ανοιγεις το ζεστο..

Ποση ωρα εκανε να σου ζεστανει το νερο? Πανω απο 1 ωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γιατι το παγωνει το κρυο που εισερχεται την ωρα που ανοιγεις το ζεστο..

Ποση ωρα εκανε να σου ζεστανει το νερο? Πανω απο 1 ωρα?

Μέχρι τις 11 δεν είχε βγάλει ήλιο και το νερό ήταν κάπου στους 30C οπότε και τον ξαναβάλαμε με ρεύμα.

Δηλαδή τον χειμώνα με συννεφιά θα το έχουμε με ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τις 11 δεν είχε βγάλει ήλιο και το νερό ήταν κάπου στους 30C οπότε και τον ξαναβάλαμε με ρεύμα.

Δηλαδή τον χειμώνα με συννεφιά θα το έχουμε με ρεύμα?

ΕΝΝΟΕΙΤΕ.. αλλα και ηλιο που θα εχει δεν πρεπει να τον ανοιγεις για χερια-προσωπο αλλιως μπανιο

δεν θα κανεις.. Τον χειμωνα το προβλημα ειναι ο αδυναμος ηλιος σε συνδιασμο με το παγωμενο νερο που εισερχεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΝΝΟΕΙΤΕ.. αλλα και ηλιο που θα εχει δεν πρεπει να τον ανοιγεις για χερια-προσωπο αλλιως μπανιο

δεν θα κανεις.. Τον χειμωνα το προβλημα ειναι ο αδυναμος ηλιος σε συνδιασμο με το παγωμενο νερο που εισερχεται..

 

Από το πρωί έχει ήλιο και νερό ίσα που είναι χλιαρό. Ανέβηκα στην ταράτσα και παρατήρησα ότι δεν "κοιτάει" όπου κοιτάνε και οι διπλανοί ηλιακοί. Επίσης όλοι οι άλλοι έχουν να μπαίνει το κρύο από κάτω δεξιά στον συλλέκτη και να βγαίνει πάνω αριστερά, ενώ ο δικός μας ανάποδα (κάτω αριστερά το κρύο και πάνω δεξιά το ζεστό)!

Στάζει και το ρακόρ που βγαίνει από το συλλέκτη μπλε υγρό, μάλλον το αντιψυκτικό.

Έχω αρχίσει να χάνω την υπομονή μου...

Επεξ/σία από hurin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πρωί έχει ήλιο και νερό ίσα που είναι χλιαρό. Ανέβηκα στην ταράτσα και παρατήρησα ότι δεν "κοιτάει" όπου κοιτάνε και οι διπλανοί ηλιακοί. Επίσης όλοι οι άλλοι έχουν να μπαίνει το κρύο από κάτω δεξιά στον συλλέκτη και να βγαίνει πάνω αριστερά, ενώ ο δικός μας ανάποδα (κάτω αριστερά το κρύο και πάνω δεξιά το ζεστό)!

Στάζει και το ρακόρ που βγαίνει από το συλλέκτη μπλε υγρό, μάλλον το αντιψυκτικό.

Έχω αρχίσει να χάνω την υπομονή μου...

Ο προσανατολισμός είναι ένα θέμα, πρέπει να κοιτάζει προς το νότο.

Επίσης και η διαρροή πρέπει να φτιαχθεί, προσπάθησε να το σφίξεις προσεκτικά με κόντρα, αλλιώς πρέπει να ξεβιδώσει να μπει τεφλόν ή κανάβι. Θα χάσει υγρά όμως και προσοχή μην καείς αν το προσπαθήσεις μόνος σου. Επίσης μην τον αφήσεις χωρίς υγρά στο κύκλωμα για ώρα.

Το δεξιά- αριστερά δεν πειράζει, αρκεί το ζεστό να είναι πάνω και να είναι σωστά συνδεδεμένα αντίστοιχα στο μπόιλερ. Συνήθως έχουν αυτοκόλλητα τα μπόιλερ που μπαίνει τι, διαφορετικά πρέπει να δεις τις οδηγίες εγκατάστασης. 

Πάντως τις πρώτες μέρες δεν πιάνει φουλ απόδοση ο ηλιακός, να το έχεις υπόψιν σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προσανατολισμός είναι ένα θέμα, πρέπει να κοιτάζει προς το νότο.

Επίσης και η διαρροή πρέπει να φτιαχθεί, προσπάθησε να το σφίξεις προσεκτικά με κόντρα, αλλιώς πρέπει να ξεβιδώσει να μπει τεφλόν ή κανάβι. Θα χάσει υγρά όμως και προσοχή μην καείς αν το προσπαθήσεις μόνος σου. Επίσης μην τον αφήσεις χωρίς υγρά στο κύκλωμα για ώρα.

Το δεξιά- αριστερά δεν πειράζει, αρκεί το ζεστό να είναι πάνω και να είναι σωστά συνδεδεμένα αντίστοιχα στο μπόιλερ. Συνήθως έχουν αυτοκόλλητα τα μπόιλερ που μπαίνει τι, διαφορετικά πρέπει να δεις τις οδηγίες εγκατάστασης. 

Πάντως τις πρώτες μέρες δεν πιάνει φουλ απόδοση ο ηλιακός, να το έχεις υπόψιν σου. 

 

Δεν έχει πουθενά αυτοκόλλητα παρά μόνο για το ζεστό, ούτε ταμπελάκι δεν χαρακτηριστικών δεν έχει!

Θα έρθει αύριο ο "μάστορας" καθώς μιλήσαμε με την εταιρεία και μας είπαν ότι κακώς έβαλε πρώτα το αντιψυκτικό και μετά το νερό!

Τώρα το απογευματακι έπιασε θερμοκρασία το νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...