Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καμία ανάκριση φίλε μου. 

όπως κατάλαβα από το τηλέφωνο που μιλούσα μαζί τους, η πρώτη και δεύτερη τοποθέτηση έγινε , κατά τα λεγόμενα τους , σωστά. δηλαδή η βάση που έβαλαν προβλεπόταν για το μοντέλο και συλλέκτη. Δεν έπαυε όμως ο ηλιακός να έχει μικρή απόδοση για τν ηλιοφάνεια της εποχής. 

Φαντάσου μερικές μέρες , όπως αυτές που περνάμε τώρα με αρκετή και καλή ηλιοφάνεια, το νερό ήταν απλώς ζεστό , σαν να έχεις ανάψει αργό θερμοσίφωνα για κανένα 10λεπτο. Μέχρι εκεί. Σε άλλο σπίτι γνωστών , που και εκεί έχουν έναν ηλιακό μάρκας standard, αλλά και ο άλλος ο nobel  ο δικός μου , το νερό σχεδόν έβραζε. Και οι δύο ηλιακοί διπλής ενέργειας.

Επομένως ο phaethon , επιλεκτικός με μόνωση πολυουρεθάνης και όχι πετροβάμβακα , κάπου σκαλώνει. Έτσι λοιπόν μετά τον εντοπισμό της υγρασίας , του χιλιομονωμένου phaethon, είδα πως και ο nobel που έχω είχε και άλλη κλίση και περισσότερο ύψος. Ζήτησα λοιπόν επιπρόσθετα όλα αυτά. Μου είπαν θα φέρουν άλλη βάση , όπως και το έκαναν, άρα πιστέυω πως κάθε ηλιακός δεν έχει πάγια βάση και με μόνο αυτή εγκαθίσταται , αλλά μπορεί να συνδυαστεί με αρκετές.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎30‎/‎1‎/‎2018 στις 8:39 ΜΜ, naive είπε

Το ότι πρέπει να υπάρχει το λέει ο Κανονισμός της ΕΕ. (Σημειωτέον κανονισμός σημαίνει υποχρεωτική εφαρμογή από τα Κράτη-Μέλη, δε χρειάζεται να ενσωματωθεί στην εθνική νομοθεσία όπως η οδηγία)
Το solar keymark αναφέρεται μόνο στο συλλέκτη και όχι σε όλο το σύστημα (δηλαδή μένει έξω η μόνωση του δοχείου). Επίσης είναι κάτι που θα πρέπει να το βρεις και να το ψάξεις και να συγκρίνεις νούμερα, γιατί όποιος περνάει ένα συγκεκριμένο επίπεδο το παίρνει, ενώ με τα σύμβολα της ενεργειακής κλάσης είναι εξοικειωμένος ο ευρύτερος πληθυσμός και έχουν διαβάθμιση.

Αυτό είναι υποχρεωτικό από τον Σεπτέμβρη του 2015.

Στο solarkeymark δεν περιλαμβάνετε αυτή η πιστοποίηση.

Η NOBEL το έχει διότι στην Βουλγαρία δεν παίζουν.

Το έχει και κανένας άλλος? Εκτός της NOBEL, και ένας ακόμα.

Αυτό λοιπών δείχνει την ενεργειακή κλάση, την πραγματική χωρητικότητα του καζανιού,

Της απώλειες σε watt σε 48 ώρες, και eco design.

20180201_094619.jpg

Επεξ/σία από D.PAT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gdriver είπε

καμία ανάκριση φίλε μου. 

όπως κατάλαβα από το τηλέφωνο που μιλούσα μαζί τους, η πρώτη και δεύτερη τοποθέτηση έγινε , κατά τα λεγόμενα τους , σωστά. δηλαδή η βάση που έβαλαν προβλεπόταν για το μοντέλο και συλλέκτη. Δεν έπαυε όμως ο ηλιακός να έχει μικρή απόδοση για τν ηλιοφάνεια της εποχής. 

Φαντάσου μερικές μέρες , όπως αυτές που περνάμε τώρα με αρκετή και καλή ηλιοφάνεια, το νερό ήταν απλώς ζεστό , σαν να έχεις ανάψει αργό θερμοσίφωνα για κανένα 10λεπτο. Μέχρι εκεί. Σε άλλο σπίτι γνωστών , που και εκεί έχουν έναν ηλιακό μάρκας standard, αλλά και ο άλλος ο nobel  ο δικός μου , το νερό σχεδόν έβραζε. Και οι δύο ηλιακοί διπλής ενέργειας.

Επομένως ο phaethon , επιλεκτικός με μόνωση πολυουρεθάνης και όχι πετροβάμβακα , κάπου σκαλώνει. Έτσι λοιπόν μετά τον εντοπισμό της υγρασίας , του χιλιομονωμένου phaethon, είδα πως και ο nobel που έχω είχε και άλλη κλίση και περισσότερο ύψος. Ζήτησα λοιπόν επιπρόσθετα όλα αυτά. Μου είπαν θα φέρουν άλλη βάση , όπως και το έκαναν, άρα πιστέυω πως κάθε ηλιακός δεν έχει πάγια βάση και με μόνο αυτή εγκαθίσταται , αλλά μπορεί να συνδυαστεί με αρκετές.

Μόνωση πολυουρεθάνης σε συλλέκτη δε νομίζω. Η πολυουρεθάνη δεν είναι κατάλληλη για τις θερμοκρασίες του συλλέκτη.
Επειδή και εγώ φαέθων έχω, νομίζω ότι κάποιο πρόβλημα υπήρχε με το δικό σου, είτε ήταν τρύπιος είτε βουλωμένος.
Σήμερα που έχει ήλιο και χθες τον είχα αδειάσει, αυτή την ώρα 10:40 μέτρησα και βγαίνει με 38 βαθμούς, που είναι περίπου όπως η κατάσταση που περιέγραψες για το μεσημέρι.

1 ώρα πριν, D.PAT είπε

Αυτό είναι υποχρεωτικό από τον Σεπτέμβρη του 2015.

Στο solarkeymark δεν περιλαμβάνετε αυτή η πιστοποίηση.

Η NOBEL το έχει διότι στην Βουλγαρία δεν παίζουν.

Το έχει και κανένας άλλος? Εκτός της NOBEL, και ένας ακόμα.

Αυτό λοιπών δείχνει την ενεργειακή κλάση, την πραγματική χωρητικότητα του καζανιού,

Της απώλειες σε watt σε 48 ώρες, και eco design.

20180201_094619.jpg

Συγχαρητήρια καταρχήν για το σεβασμό του νόμου!
Στοιχίζει για την απόκτηση αυτό; 
Γενικά ποιος είναι υπεύθυνος στην Ελλάδα για την επίβλεψη της εφαρμογής του; 

19 ώρες πριν, orck είπε

Ενα εχω να πω με τα νουμερα που ψαχνετε, μου θυμιζουν τους υπολογιστες και τα στερεοφωνικα, μικρος ηθελα να παρω ενα micro HiFi, μη εχοντας κατι αλλο στα χερια μου επελεξα αυτο με τα περισσοτερα ακρωνυμια και καλυτερα χαρακτηριστικα, μεγαλυτερο ευρος συχνοτητων, περισσοτερα dB, μεγαλυτερα WattRMS, και τεχνολογιες HDS, FDMM, HighBass, VDMF και διαφορες αλλες... ανοησιες. Επι της ουσιας ομως δεν ειχα καμια ιδεα για την ποιοτητα κατασκευης και την ποιοτητα του ηχου του.
Μπορει ο ηλιακος που βγαζει τα καλυτερα νουμερα να εχει κακες κολλησεις και να δακρυζουν, να εχει κακα ελαστικα που σκανε με τον ηλιο, να σκουριαζουν μερη του σκελετου, αυτα ποτε δεν μπορεις να τα ξερεις εκ των προτερων.

Μια ένδειξη για την ποιότητα είναι το keycert γιατί εξασφαλίζει ότι το μοντέλο έχει περάσει κάποιους ελέγχους που πιθανώς να έπιαναν ελαττώματα (βέβαια το μεοντέλο, δηλαδή δείγματα της παραγωγής, όχι όλοι. Όμως δημιουργείται κάποια εμπιστοσύνη για την ικανότητα της γραμμής παραγωγής). Αν θες να δεις τι ελέγχεται, εδώ http://www.estif.org/solarkeymarknew/images/downloads/QAiST/qaist d3.2_guide_12976.pdf

Η ενεργειακή σήμανση ακριβώς δείχνει κάτι που εύκολα και χοντρικά μπορει να κατανοήσει και να συγκρίνει ο καθένας, δεν είναι ψιλές λεπτομέρειες. Και φυσικά είναι κίνητρο για βελτίωση για τους κατασκευαστές. Όπως είδες πιο  πάνω, είναι έτσι που δεν πας κατευθείαν στο Α+, αφήνει προφανώς μεγάλα περιθώρια βελτίωσης, οπότε σαν καταναλωτές πιστεύω έχουμε να δούμε αρκετή βελτίωση, κυρίως στις μονώσεις.
 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους θα ηθελα την βοηθεια σα,ς διαβασα πολλες σελιδες του θεματος , ψαχνω για αγορα ηλιακου ειμαστε τριμελης οικογενεια στην αθηνα σε ισογιο διαμερισμα τριωροφης οικοδομης δεν θα ηθελα κατι πολυ ακριβο αλλα ουτε και κατι κακης αποδοσης-ποιοτητας απ οσο εχω διαβασει ξεχωρισα σαν επιλογη τον sonne glass 160 lt. phaethon με συλλεκτη 2,4 ,επισης μια αλλη εταιρια για την οποια γραφτηκαν καλα λογια ηταν η bauer, και οι ηλιακοι της bavaria, τελος καπου ειχαν ανεβασει και αυτη την προσφορα η οποια μου φανηκε εξαιρετικα καλη απο θεμα χρηματων https://www.abenergy.gr/hliakos-thermosifonas-160lt-2.6-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias   αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει η συγκεκριμενη αγορα σαν value for money,θα ηθελα την αποψη σας στο τι να επιλεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Μόνωση πολυουρεθάνης σε συλλέκτη δε νομίζω. Η πολυουρεθάνη δεν είναι κατάλληλη για τις θερμοκρασίες του συλλέκτη.
Επειδή και εγώ φαέθων έχω, νομίζω ότι κάποιο πρόβλημα υπήρχε με το δικό σου, είτε ήταν τρύπιος είτε βουλωμένος.
Σήμερα που έχει ήλιο και χθες τον είχα αδειάσει, αυτή την ώρα 10:40 μέτρησα και βγαίνει με 38 βαθμούς, που είναι περίπου όπως η κατάσταση που περιέγραψες για το μεσημέρι.

Συγχαρητήρια καταρχήν για το σεβασμό του νόμου!
Στοιχίζει για την απόκτηση αυτό; 
Γενικά ποιος είναι υπεύθυνος στην Ελλάδα για την επίβλεψη της εφαρμογής του; 

Μια ένδειξη για την ποιότητα είναι το keycert γιατί εξασφαλίζει ότι το μοντέλο έχει περάσει κάποιους ελέγχους που πιθανώς να έπιαναν ελαττώματα (βέβαια το μεοντέλο, δηλαδή δείγματα της παραγωγής, όχι όλοι. Όμως δημιουργείται κάποια εμπιστοσύνη για την ικανότητα της γραμμής παραγωγής). Αν θες να δεις τι ελέγχεται, εδώ http://www.estif.org/solarkeymarknew/images/downloads/QAiST/qaist d3.2_guide_12976.pdf

Η ενεργειακή σήμανση ακριβώς δείχνει κάτι που εύκολα και χοντρικά μπορει να κατανοήσει και να συγκρίνει ο καθένας, δεν είναι ψιλές λεπτομέρειες. Και φυσικά είναι κίνητρο για βελτίωση για τους κατασκευαστές. Όπως είδες πιο  πάνω, είναι έτσι που δεν πας κατευθείαν στο Α+, αφήνει προφανώς μεγάλα περιθώρια βελτίωσης, οπότε σαν καταναλωτές πιστεύω έχουμε να δούμε αρκετή βελτίωση, κυρίως στις μονώσεις.
 

Στοιχίζει αρκετά χιλιάρικα όταν έχεις να πέρασης όλα τα νούμερα τον ηλιακών. 1153Euro το κάθε νούμερο.

Υπευθύνως φορέας για αυτές της πιστοποιήσεις είναι μόνο ο Δημόκριτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.PAT είπε

Στοιχίζει αρκετά χιλιάρικα όταν έχεις να πέρασης όλα τα νούμερα τον ηλιακών. 1153Euro το κάθε νούμερο.

Υπευθύνως φορέας για αυτές της πιστοποιήσεις είναι μόνο ο Δημόκριτος.

Κατάλαβα. Για αρχή είναι όντως αρκετά, αλλά από ένα σημείο και μετά που θα πρέπει να περάσεις το κάθε νέο μοντέλο δεν είναι πολλά.
Δεν εννοώ ποιος δίνει τις πιστοποιήσεις, αλλά ποιος φορέας είναι υπέυθυνος να παρακολουθεί εάν εφαρμόζεται η σχετική νομοθεσία, δηλαδή αν έχουν ή όχι το αυτοκόλλητο επάνω οι ηλιακοί όταν πωλούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, naive είπε

Κατάλαβα. Για αρχή είναι όντως αρκετά, αλλά από ένα σημείο και μετά που θα πρέπει να περάσεις το κάθε νέο μοντέλο δεν είναι πολλά.
Δεν εννοώ ποιος δίνει τις πιστοποιήσεις, αλλά ποιος φορέας είναι υπέυθυνος να παρακολουθεί εάν εφαρμόζεται η σχετική νομοθεσία, δηλαδή αν έχουν ή όχι το αυτοκόλλητο επάνω οι ηλιακοί όταν πωλούνται.

Ίσος δεν το διατύπωσα σωστά.

Το πόσο αυτό είναι για κάθε μέγεθος καζανιού, δηλαδή 120λ. 160λ. 200λ. 250λ. 300λ. κλπ.

Υπεύθυνο για την τήρηση και εφαρμογής της οδηγίας είναι το υπουργείο εμπορίου-ανάπτυξης και φυσικών πόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, D.PAT είπε

Ίσος δεν το διατύπωσα σωστά.

Το πόσο αυτό είναι για κάθε μέγεθος καζανιού, δηλαδή 120λ. 160λ. 200λ. 250λ. 300λ. κλπ.

Υπεύθυνο για την τήρηση και εφαρμογής της οδηγίας είναι το υπουργείο εμπορίου-ανάπτυξης και φυσικών πόρων.

Αυτό κατάλαβα. Για αυτό λέω είναι σημαντικό κόστος στην αρχή που πρέπει να τα περάσει ο κατασκευαστής όλα, αλλά μετά στοιχίζει όποτε βγάζει ένα νέο σύστημα στην κυκλοφορία.

3 λεπτά πριν, D.PAT είπε

Μου αρέσεις.

Επιθετικό μάρκετινγκ :D

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΣ

Spoiler

Επιλογή ηλιακού θερμοσίφωνα - Solar Keymark

Πολλοί άνθρωποι όταν έρχεται η επιλογή να αγοράσουν ηλιακό θερμοσίφωνα, νομίζω πως νιώθουν μπερδεμένοι με τις τόσες μάρκες, με τις τόσο διαφορετικές τιμές και στην ουσία καταντάει ένα δύσκολο θέμα η επιλογή ενός καλού ηλιακού θερμοσίφωνα, προσαρμοσμένο στις ανάγκες τους.

Παρακάτω θα προσπαθήσω να αναλύσω πως με βάση τα διεθνή πιστοποιητικά Solar Keymark κάποιος μπορεί να επιλέξει έναν ηλιακό θερμοσίφωνα και να μπορέσει να επιλέξει με βάση την απόδοση και το κόστος του ηλιακού.

Παρακάτω θα το αναλύσω με βήματα, όσο πιο απλά γίνεται, ώστε να καθαρίσει το πέπλο της επιλογής και να γίνει ένα απλό θέμα, ακόμα και για κάποιον ο οποίος δεν έχει εντριφήσει εις βάθος στο θέμα αυτό.

 

Το πρώτο βήμα είναι η επίσκεψη σε δύο websites.
Αυτό που ψάχνουμε είναι να δούμε τα πιστοποιητικά για τις αποδόσεις.

http://solarkey.dk/solarkeymarkdata/qSystemCertificates/ShowQSystemCertificatesTable.aspx

Δεν παιζει πλεον οποτε παμε στο : http://www.solarkeymark.dk/

&
http://www.dincertco.tuv.com/search/companies_with_product?locale=en&title_id=323

Ξεκινώντας πχ. από το πρώτο site, επιλέγουμε Country Code GR για να δούμε τους Ελληνικούς πιστοποιημένους ηλιακούς θερμοσίφωνες.

yDo7k2q.png

Παρένθεση: Συνιστώ την αγορά Ελληνικών προϊόντων, μιας και είναι καλύτεροι στην σχέση value/money και εκτός αυτού η τεχνογνωσία των Ελληνικών εταιρειών δεν έχει να ζηλέψει τίποτα των μη Ελληνικών.

Κλείνει η παρένθεση.

Επιλέγοντας GR το site κάνει ανανέωση αυτόματα και εμφανίζει τις Ελληνικές εταιρείες.

Δεν ξέρω για ποιόν λόγο, αλλά κάποιες εταιρείες ενώ εμφανίζονται στο site του Solar Keymark, δεν εμφανίζονται τα πιστοποιητικά τους.

aguLo9I.png

Οπότε εκεί θα χρειαστεί να τις αναζητήσετε στο δεύτερο site της DIN CERTCO.

Έστω θέλουμε να συγκρίνουμε την πρώτη εταιρεία από την λίστα "Μαλτέζος" με κάποια άλλη..Ανοίγοντας το πιστοποιητικό του Μαλτέζου δεν βλέπουμε τίποτα χρήσιμο δυστυχώς, διότι δεν αναφέρει τίποτα περι ενεργειακών μέσα.

Κοίταξα το site της ICIM και δεν βρήκα κάτι.

Το δεύτερο όνομα από την λίστα είναι η Sole.

Στην βιβλιοθήκη της Solar Keymark δεν βλέπουμε κάτι, αλλά βλέπουμε πως είναι πιστοποιημένη από την DIN CERTCO.
Κάνοντας αναζήτηση στην ιστοσελίδα της DIN CERTCO χρησιμοποιώντας το link που παρέθεσα προγενέστερα, βρίσκουμε http://www.dincertco.tuv.com/companies/8202?locale=en

Κοιτάζοντας για Solar Thermal Systems

EUROSTAR 150-1-T200
EUROSTAR 150-1-T200
EUROSTAR 150-1-T200

Τελοσπάντων βλέπω πως τα link δεν ανοίγουν, ούτε στην ιστοσελίδα της DIN CERTCO.

Βλέπω πως τα πιστοποιητικά λήγουν αυτόν τον μήνα και μήπως πρέπει να τα ξανακάνουν..

Πάμε στην επόμενη εταιρεία..HELIONAL..

4Bendix.png

Βλέπουμε 4 μοντέλα στο πρώτο πιστοποιητικό.

HFPS 120/2
HFPS 150/2
HFPS 200/4
HFPS 250/4



Ηλιακός συλλέκτης
Βλέπουμε πως στα 4 αυτά μοντέλα χρησιμοποιείται ένας τύπος ηλιακού συλλέκτη με διαστάσεις:
Aperture Area (Επιφάνεια του τζαμιού του συλλέκτη): 1.78τ.μ.
Gross Area (Συνολική επιφάνεια που καταλαμβάνει ο συλλέκτης): 1.992 x 0.992 = 1.976 τ.μ.

Boiler ηλιακού χωρητικότητες
Βλέπουμε πως στα 4 αυτά μοντέλα χρησιμοποιούνται δεξαμενές με χωρητικότητες:
120L
150L
200L
250L
Οι παραπάνω χωρητικότητες είναι οι πραγματικές χωρητικότητες των boiler.

Θα δείτε αργότερα γιατί υπογραμμίζω ότι υπογραμμίζω.

Πηγαίνοντας στην επόμενη σελίδα βλέπουμε τα αποτελέσματα για το HFPS120/2

Βλέπουμε πως χρησιμοποιείται ένας συλλέκτης FPS 2.0 στα 120L και τα 150L, και δύο συλλέκτες FPS 2.0 στα 200L και τα 250L.

6kRO3XN.png

Βλέπουμε τέσσερις πόλεις στην αριστερή στήλη, όπου αυτή που μας ενδιαφέρει είναι η Αθήνα.
Ενώ από πάνω βλέπουμε L/d (Κατανάλωση σε Λίτρα Ζεστού Νερού Χρήσης 45 βαθμών κελσίου / Ημέρα έτους) 50L/d, 80L/d και 110L/d.
Το σημαντικό επίσης είναι ο συντελεστής fsol% (Solar Fraction) που σημαίνει Ποσοστό Ηλιακής Κάλυψης.

Συνδυάζοντας τώρα το ζουμί, ΑΝ πάρω τον HFPS 120/2 κ τον βάλω στην ταράτσα μου στην Αθήνα να κοιτάει Νότια με κλίση 45 μοίρες:
ΑΝ σκοπεύω να καταναλώνω ΚΑΘΕ μέρα του έτους:
-50 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 92% της ενέργειας. = 46L δωρεάν από τον ήλιο..
-80 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 84% της ενέργειας. = 67L δωρεάν από τον ήλιο..
-110 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 78% της ενέργειας. = 86L δωρεάν από τον ήλιο..

Και εδώ καταλαβαίνεται πως καταναλωτής ο οποίος έχει αυξημένες ετήσιες ανάγκες ΖΝΧ, χρησιμοποιώντας τον ίδιο ηλιακό, εξοικονομεί περισσότερα λίτρα από τον ήλιο, από κάποιον που έχει μειωμένες ανάγκες.

Πάμε και στο 200/4 ώστε να το χρησιμοποιήσουμε ως κάποιο κοινό μοντέλο που αγοράζουν οι περισσότεροι.

Κάνοντας την ίδια ανάλυση, βλέπουμε πως
ΑΝ σκοπεύω να καταναλώνω ΚΑΘΕ μέρα του έτους:
-110 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 91% της ενέργειας. = 100L δωρεάν από τον ήλιο..
-140 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 88% της ενέργειας. = 123L δωρεάν από τον ήλιο..
-170 Λίτρα ΖΝΧ, ο ήλιος θα μου δώσει το 84% της ενέργειας. = 143L δωρεάν από τον ήλιο..

Επεξήγηση: Επειδή γράφει πχ. 170L κατανάλωση, δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να καταναλώνεις πχ. 300 λίτρα ανα ημέρα. Αυτές οι καταναλώσεις δίνονται μόνο και μόνο ενδεικτικά από την πιστοποιητικό φορέα ώστε να μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ άλλου ηλιακού θερμοσίφωνα. Άλλοι οργανισμοί δίνουν περισσότερες καταναλώσεις.

GVCozZG.png

© @mechatron  @e-heat.gr

http://e-heat.gr/index.php?threads/Επιλογή-ηλιακού-θερμοσίφωνα-solar-keymark.148/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dhmak είπε

Μπορείς να επαναφέρεις και  το άλλο το postάρισμα σου, που κάνεις συντήρηση του ηλιακού ;;

 

συντήρηση του ηλιακού

Spoiler

Μετα απο 3 χρονια χρησης , σε περιοχη με πολλα αλατα , ηρθε ο καιρος για τον 1ο καθαρισμο / service .

Κλεισαμε τα νερα που πανε στον ηλιακο .

Κλεισαμε τις βανες που ανεβαζουν απο το καλοριφερ ( τριπλης ενεργειας) .

Βγηκαν οι ταπες πληρωσης/ασφαλιστικο του θερμικου υγρου που ειανι πανω πανω .

Βγηκαν ολοι οι σωληνες απο πανω [ θερμικου υγρου , εισοδος /εξοδος  νερου , εισοδος /εξοδος καλοριφερ  ].

Αδειασε ολο το νερο απο μεσα καθως και το θερμικο υγρο ( μαυρο βγηκε ! ! ! ! )

DmP9YXs.jpg

Βγηκαν καλωδια ρευματος και μολις αδειασε το βαρελι βγηκε και η πλαινη "ταπα" που εχει πανω την αντισταση .

8WtPdr4.jpg

Καθαριστηκε η αντισταση απο το πολυ αλατι που ειχε πανω της .

0EG9tSd.jpg

Επειτα κατεβηκε το αδειο βαρελι και καθαρίστηκε επιμελως με πλυσιμο τριψημο κλπ κλπ κλπ

xtI34gR.jpg

Μετα ξαπλωσε κατω και μαζεύτηκε απο μεσα ολο το αλατι , ξανα-πλύθηκε , ξαναμαζευτικε κοκ μεχρι που καθαρισε

Γεμισαμε μια σακουλα αλατι ! ! ! ! .

aWsUX2M.jpg

Inside view

pBY2Di5.jpg

Επειτα μπηκε το βαρελι στην θεση του , πλυθηκε το κυκλωμα του συλεκτη πρεσαροντας νερο απο την εισοδο με το λαστιχο .

Αλαχτηκαν τα φθαρμένα μονωτικά στους σωληνηνες , μπηκε ανωδιο νεα φλαντα και βιδωθηκε η πλαινη ταπα .

Μπηκε νεα ανεπιστροφη και ασφαλιστικο πιεσης .

Φρεσκο τεφλον και τζιβα , ολοι οι σωληνες πισω στην θεση τους και ανοιγμα νερου κλπ κλπ .

Συνολο 2 ωρες και κατι .

Ανοδιο :

s2HElLG.jpg

Αλατα

2PkZJdd.jpg

 

Συμπληρωμα θερμικου υγρου

Spoiler

Λοιπον επειδη εκανα μ@λ@κια να σας πω .

Το καλοκαιρι δεν ήμουν σχεδόν ποτε στην αθηνα , αρα δεν τραβαγα ζεστο νερο .

Τον ηλιακο ( Nobel clasic 160lt & 2.6m2 συλλέκτης ) δεν τον ειχα καλυψει .

Οταν γυρισα διαπιστωσα οτι το νερο ηταν ελαχιστα χλιαρο ........

Αρα εβρασε και εφυγε απο το ασφαλιστικο (2,5bar) σχεδον ολο το μιγμα του θερμικου υγρου .

Πηγα λοιπον και πηρα ενα μπουκαλι θερμικο υγρο και ενα τεφλον .

Πηρα ενα καβουρα υδραυλικου , ενα μπιτονι , ενα χωνι , το θερμικο υγρο , το τεφλον και την σκαλα μου και πηγα ταρατσα .

PRM3M1k.jpg

Ελησα τις 2 ταπες απο πανω με τον καβουρα ( πιο κατω εικονα 4 )

B3hx9BL.jpg

το 1 ειναι απο εκει που συμπληρωνουμε υγρα [ Θέση πλήρωσης κλειστού κυκλώματος: ακροσωλήνιο ½” BSP αρσενικού σπειρώματος ]

και το 2 ειναι  το ασφαλιστικο 2,5Bar  [Θέση σύνδεσης βαλβίδας ασφαλείας : ορειχάλκινο ακροσωλήνιο ½” BSP αρσενικού σπειρώματος ]

με τα υλικα μου ετοιμα  εβαλα πρωτα ολο το θερμικο υγρο (1) με προσοχή  με ενα χωνι (3) και μετα συμπληρωσα νερο βρυσης  με το μπιτονακι (2)

lnh8OlH.jpg

Συνεχισα το γεμισμα μεχρι που εβγαλε νερο απο την ταπα 2 ( του ασφαλιστικου ) .

Εβαλα τεφλον (1)  και τοποθετησα στην θεση τους την ταπα και το ασφαλιστικο  .

e6WDyt6.jpg

Ετοιμος λοιπον για το χειμωνα

 

ΥΓ : Καποια στιγμη κολλωσα οταν εβαλα μεσα 1λτ θερμικο υγρο + 5λτ νερακι και δεν γεμισε ( τα μέτραγα  δεν γέμισα με λαστιχο ).

Εχα διαβασει στο Site της Nobel  οτι χωραει 2.12λτ ο συλλεκτης και σάστισα ( δεν ηξερα ποσο χωραει ολικα )

O5R0dFW.png

Σταμάτησα κατέβηκα και πηρα τηλέφωνο στην Nobel και ρωτησα την τεχνικη υποστήριξη , με τα πολλά ( αφου με έπρηξαν για την συντήρηση κλπ κλπ ) μου ειπαν  12.9λιτρα οτι παίρνει μέσα στο καζάνι + τα 2,12 που αυτα ειναι η χωρητικότητα του συλλέκτη μονο .

Οπότε ηρέμησα και συνέχισα το γέμισμα μεχρι που εβγαλε νερο απο την θεση που μπαίνει το ασφαλιστικο .

Υγ : Μετα ανακαλυψα οτι το ελεγε στο Technical Manual !!

Zv5wqPf.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...