Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, marioslefk είπε

βγαινουμε εκτος budget.....

Μπορεί με τον 3,4 να βγεις εκτός budget κατά την αγορά, με τον 2,4 όμως θα βγαίνεις εκτός budget συνεχώς μετά την αγορά, επειδή δεν θα σου ζεσταίνει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Μπορεί με τον 3,4 να βγεις εκτός budget κατά την αγορά, με τον 2,4 όμως θα βγαίνεις εκτός budget συνεχώς μετά την αγορά, επειδή δεν θα σου ζεσταίνει το ίδιο.

αν παω σε 3,4 με μια πιο οικονομικη εταιρια πχ Mastersol?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε μένει σε περιοχή με χαμηλή ηλιοφάνεια, γιατί να πάρει με διπλό συλλέκτη; Αφού το βγάζουν με 2,4 το σύστημα, κάτι θα ξέρουν.
Εγώ 160 λίτρα με 2,4μ2 έχω, δεν έχω πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω το λαθος στον συλογισμο σου;
Η εταιρια φτιαχνει συστηματα για καθε πελατη (τουλαχιστον προσπαθει να καλυψει μεγαλη γκαμα αναγκων για να διευρυνει το ευρος των υποψηφιων πελατων της).
Το γεγονος οτι το φτιαχνει με 2,4 μ2 και 3,4 μ2 δεν νομιζω οτι και τα δυο δουλευουν εξισου καλα σε καθε περιπτωση.
Το πρωτο ειναι τελειο για καποιον που θελει να εχει νερο μονο το καλοκαιρι στο εξοχικο, το καλοκαιρι και 1 μ2 να εβαζε παλι θα ζεστενε.
Αλλος θελει να εχει ζεστο νερο οσο περισσοτερο μπορει ακομη και σε μερες με μερικη συννεφια, τον χειμωνα.
Εγω εαν τελικα αλλαξω τα παντα (και τα πανελ που εχω τωρα) θα παω στο μεγαλυτερο δυνατο πανελ, ενα 100ευρω δεν ειναι τιποτα για τα επομενα 15-20χρονια (υπολογιζω τοσο με συντηρηση απο εμενα, καθως αυτος που εχω τωρα που δακρυζει ηταν 12 χρονια χωρις να ασχοληθει κανεις ποτε)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Εγώ 160 λίτρα με 2,4μ2 έχω, δεν έχω πρόβλημα.

Και εγω Sonne 160 με phaethon 2.4 στην ευβοια , απεριοριστο ζεστο νερο ...... δεν εχω αναψει ακομα αντισταση απο τοτε που τον εβαλα  χειμωνα καλοκαιρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ, από την άποψη ότι όσο πιο μεγάλη επιφάνεια τόσο καλύτερα το δέχομαι. Από τη στιγμή όμως που υπάρχει συγκεκριμένο budget ίσως να είναι περιττή πολυτέλεια, ακόμα και τα 100€ είναι 150 ώρες στο ρεύμα, θα κάνει πολλά χρόνια να τα αποσβέσει με το πλεονέκτημα της πιο γρήγορης απορρόφησης που θα του δώσει η έξτρα επιφάνεια. 
Αν υπήρχε επιπλέον χρήμα, εγώ θα τον συμβούλευα να πάρει το χάλκινο δοχείο, γιατί αυτό κατά τη γνώμη μου είναι μια επένδυση που θα αποσβεσθεί από τη λιγότερη συντήρηση και την περισσότερη διάρκεια ζωής.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

Πιο μεγαλη επιφανεια πιο μεγαλο βαρελι ....
Με το ιδιο και μεγαλη επιφανεια θα εχεις προβληματα το καλοκαιρι

Με αντίστροφη λογική σε παραπάνω επιχείρημα...για να το βγάζει η εταιρεία και με μεγαλύτερη επιφάνεια το ίδιο βαρέλι, κάτι θα ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Με αντίστροφη λογική σε παραπάνω επιχείρημα...για να το βγάζει η εταιρεία και με μεγαλύτερη επιφάνεια το ίδιο βαρέλι, κάτι θα ξέρει.

Μπορεί να ενδιαφέρεται να πουλήσει και στα Γιάννενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα. Να πω και εγώ τη γνώμη μου. Εφόσον η εταιρεία δίνει το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερο συλλέκτη, πας για αυτόν. Το καλοκαίρι απλώς τον σκεπάζεις και δεν έχεις τίποτα προβλήματα που μπορεί και αν δηλαδή , να αντιμετωπίσεις. η διαφορά είναι το πολύ 100-150 ευρώ.

Υπάρχει παράδειγμα του κουμπάρου με τον sonne 120αρη. Αυτό το μοντέλο βγαίνει και με 1,68 και με 2 τετραγωνικά συλλέκτη. ένα χρόνο μετά έκανε ανταλλαγή με τον 2 τετραγωνικά συλλέκτη γιατί ο 1,68 ήταν οριακά επαρκής. 

Γνώμη μου, προσανατολίσου σε άλλη εταιρεία. όχι sonne. Παθών και μαθών

Επεξ/σία από gdriver
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η mastersol εχει θεματα σαν εταιρια?πχ αν παρω 160 αρη με 3,4 επιφανεια σε mastersol  ειμαι εντος προυπολογισμου,εχει μικροτερη αξιοπηστια σαν ηλιακος σε σχεση με τον sonne?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα με ενα τηλεφ στην εταιρια και λεγοντας τα δεδομενα σου  περιοχη - ατομα και οτι αλλο ρωτησουν  θα σε οδηγησουν στους σωστους συλλεκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...