Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Koukounaras είπε

15 χρόνια έχει βγάλει και ο ηλιακός του 500αρικου που έχω τώρα και δεν έχει χαλάσει ακόμα, χωρίς συντήρηση, κάλυψη κτλ

Άρα δε χάλασε μόλις τελείωσε η εγγύησή του...

Πάντως από το 50 στο 15 είναι όντως αξιοπρόσεκτη μείωση.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Και γνωστή εταιρία φίλτρων νερού στην τηλεόραση μας λέει ότι είναι "κατασκευασμένα από...χειρουργικό ατσάλι", άσχετα αν δεν υφίσταται τέτοιος όρος :D

Και έχουν βάλει και τον γκριζομαλλη ηθοποιό να λέει και να λέει και να λέει:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν χάλασε ακόμα, αντέχει. Το σπιράλ πέταξε μια φορά από την πολύ ζέστη. Τον αφήναμε βδομάδες στον ήλιο. Ευτυχώς διάβασα εδώ και ενημερώθηκα για τα τόσα λάθη. Φοβάμαι να τον ανοίξω μην μου μείνει στα χέρια αυτή τη στιγμή. Να ναι καλά το εξοικονομω, μιας και θα πάρω άλλον, τον οποίο θα προσέχω σαν τα μάτια μου, με όλες τις ωραίες συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasivouzoukos είπε

Τελικά έχουμε καταλήξει στο ποια μάρκα είναι η καλύτερη για ηλιακούς;

Φαντάζομαι ότι μόλις αποφασίσουμε στο ποια μάρκα είναι καλύτερη στα αυτοκίνητα, στις οικιακές συσκευές ή ακόμα και στα γάλατα, το αμέσως επόμενο που θα λύσουμε είναι ο ηλιακός :P

Πέρα από την πλάκα, καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει αυτό που λες, σωστά;

Μπορεί αντικειμενικά ο Χ ή ο Ψ να είναι ο καλύτερος αλλά δεν υπάρχει αντικειμενικότητα σε κανένα άνθρωπο για να μπορέσει να καταλήξει σε απόλυτο συμπέρασμα. Και όχι γιατί μπορεί λόγω επαγγέλματος να υπάρχει άλλη "agenta" (υπάρχουν και αυτά) αλλά γιατί όλοι επηρεαζόμαστε από αυτά που ξέρουμε, που ακούσαμε, που νομίζουμε, που μας είχε πει ο πατέρας ή ο γείτονάς μας και γενικότερα από 1002 πράγματα. Άλλα τεκμηριωμένα και άλλα "προϊόντα" παραπληροφόρησης ή άγνοιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Φαντάζομαι ότι μόλις αποφασίσουμε στο ποια μάρκα είναι καλύτερη στα αυτοκίνητα, στις οικιακές συσκευές ή ακόμα και στα γάλατα, το αμέσως επόμενο που θα λύσουμε είναι ο ηλιακός :P

Πέρα από την πλάκα, καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει αυτό που λες, σωστά;

Μπορεί αντικειμενικά ο Χ ή ο Ψ να είναι ο καλύτερος αλλά δεν υπάρχει αντικειμενικότητα σε κανένα άνθρωπο για να μπορέσει να καταλήξει σε απόλυτο συμπέρασμα. Και όχι γιατί μπορεί λόγω επαγγέλματος να υπάρχει άλλη "agenta" (υπάρχουν και αυτά) αλλά γιατί όλοι επηρεαζόμαστε από αυτά που ξέρουμε, που ακούσαμε, που νομίζουμε, που μας είχε πει ο πατέρας ή ο γείτονάς μας και γενικότερα από 1002 πράγματα. Άλλα τεκμηριωμένα και άλλα "προϊόντα" παραπληροφόρησης ή άγνοιας.

https://www.skroutz.gr/s/6248429/MasterSOL-Eco-160lt-2m-Glass-Επιλεκτικός-Διπλής-Ενέργειας.html

 

εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτόν. Οικονομικός είναι, εγγύηση 15 χρόνια έχει, καλές κριτικές έχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Vasivouzoukos είπε

https://www.skroutz.gr/s/6248429/MasterSOL-Eco-160lt-2m-Glass-Επιλεκτικός-Διπλής-Ενέργειας.html

εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτόν. Οικονομικός είναι, εγγύηση 15 χρόνια έχει, καλές κριτικές έχει.

τα 15 χρόνια είναι στο συλλέκτη, το boiler έχει 5 

Παρεμπιπτόντως, είδα στο site τους ότι παρουσιάζουν ενεργειακά πιστοποιητικά με κλάση Α+, κάτι που μου φαίνεται αρκετά παράξενο με βάση αυτά που είχα διαπιστώσει πριν λίγο καιρό...

Και επίσης γράφει ότι για το εξοικονομώ είναι απαραίτητη η ενεργειακή σήμανση, κάτι το οποίο επίσης έχει ενδιαφέρον (και πλάκα).
 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καποιος φωτογραφια πως ειναι το καπακι που ξεβιδωνεις για αλλαγη ανοδιου;
Ειμαι ατυχος που ο ηλιακος που ειχα πανω εχει το ηλιθιο συστημα με την μια βιδα και την οβαλ τσιμουχα. Ο επομενος που θα παρω θελω να εχει την στρογγυλη τσιμουχα και τις περιμετρικες βιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, naive είπε

τα 15 χρόνια είναι στο συλλέκτη, το boiler έχει 5 

Παρεμπιπτόντως, είδα στο site τους ότι παρουσιάζουν ενεργειακά πιστοποιητικά με κλάση Α+, κάτι που μου φαίνεται αρκετά παράξενο με βάση αυτά που είχα διαπιστώσει πριν λίγο καιρό...

Και επίσης γράφει ότι για το εξοικονομώ είναι απαραίτητη η ενεργειακή σήμανση, κάτι το οποίο επίσης έχει ενδιαφέρον (και πλάκα).
 

Σε σχετικό ψάξιμο μετά από εκείνη τη συζήτηση που είχε γίνει κάνα 2μηνο πριν (αν και δεν με αφορά αφού δεν είχα στο μυαλό μου να μπω στο "εξοικονομώ") βρήκα ότι εκεί που αναφέρει τις απαιτήσεις και τις προδιαγραφές για την ένταξη στο πρόγραμμα, εξαιρούσε από την ενεργειακή πιστοποίηση τους ηλιακούς και τις αντλίες θερμότητας. Αυτό προφανώς δεν σημαίνει κάτι αναφορικά με τη γενικότερη σήμανση αλλά καθαρά ως προς το πρόγραμμα.

9 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Σε σχετικό ψάξιμο μετά από εκείνη τη συζήτηση που είχε γίνει κάνα 2μηνο πριν (αν και δεν με αφορά αφού δεν είχα στο μυαλό μου να μπω στο "εξοικονομώ") βρήκα ότι εκεί που αναφέρει τις απαιτήσεις και τις προδιαγραφές για την ένταξη στο πρόγραμμα, εξαιρούσε από την ενεργειακή πιστοποίηση τους ηλιακούς και τις αντλίες θερμότητας. Αυτό προφανώς δεν σημαίνει κάτι αναφορικά με τη γενικότερη σήμανση αλλά καθαρά ως προς το πρόγραμμα.

Γράψτε λάθος. Το σωστό ήταν: για ηλιακούς, για λέβητα βιομάζας και ¨διατάξεις αυτόματου ελέγχου λειτουργίας θέρμανσης" (ότι κι αν σημαίνει αυτό)

 

Συγνώμη για την λάθος αναφορά μου στις αντλίες :(

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι μια φυσιολογική τιμή υδραυλικού για αποσύνδεση του μποιλερ 2πλης και τοποθέτηση νέου μποιλερ 2πλης. Με αλλαγή υγρά κλειστού κυκλωματος.

Μου είπαν φιλικη τιμή τα 80 (σίγουρα η τιμή αυτή είναι χωρίς απόδειξη) και μου φαίνονται πολλά. Είμαι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, orck είπε

Ποια είναι μια φυσιολογική τιμή υδραυλικού για αποσύνδεση του μποιλερ 2πλης και τοποθέτηση νέου μποιλερ 2πλης. Με αλλαγή υγρά κλειστού κυκλωματος.

Μου είπαν φιλικη τιμή τα 80 (σίγουρα η τιμή αυτή είναι χωρίς απόδειξη) και μου φαίνονται πολλά. Είμαι λάθος;

Είναι φιλική με κάποια ερωτικά στοιχεία μέσα

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα!!Μετά από εξονυχιστική έρευνα αγοράς,τοποθετήθηκε σήμερα το πρωί ένας ESOLAR Glass 200άρης,με inox 304L αντιμαγνητικό περίβλημα,με δύο full plate συλλέκτες 3,3 τμ.. και δοχείο διαστολής ενός λίτρου!!esolar_premium_diplos_inox2_300x400.png

Ερώτηση:το μαύρο καλώδιο του ρεύματος,δεν έχει κάποια επιπλέον μόνωση-κάλυψη.Ο placeman,μου είπε πως δεν θα έχει κανένα πρόβλημα...θέλω την άποψή σας!Θα ήταν καλό,για παράδειγμα,να του περάσω σπιράλ;Ή κάτι άλλο;

Ενημερωτικώς,στοίχισε 800 ευρώ κομπλέ!!Επίσης,τα καλύμματα μου τα έκανε δώρο...

Επεξ/σία από Devotee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Devotee είπε

Καλησπέρα και από μένα!!Μετά από εξονυχιστική έρευνα αγοράς,τοποθετήθηκε σήμερα το πρωί ένας ESOLAR Glass 200άρης,με inox 304L αντιμαγνητικό περίβλημα,με δύο full plate συλλέκτες 3,3 τμ.. και δοχείο διαστολής ενός λίτρου!!esolar_premium_diplos_inox2_300x400.png

Ερώτηση:το μαύρο καλώδιο του ρεύματος,δεν έχει κάποια επιπλέον μόνωση-κάλυψη.Ο placeman,μου είπε πως δεν θα έχει κανένα πρόβλημα...θέλω την άποψή σας!Θα ήταν καλό,για παράδειγμα,να του περάσω σπιράλ;Ή κάτι άλλο;

Ενημερωτικώς,στοίχισε 800 ευρώ κομπλέ!!Επίσης,τα καλύμματα μου τα έκανε δώρο...

Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Γιατί να μην μπει ένα σπιράλ αξίας 2ευρω για να προστατέψει το καλώδιο που είναι άι πολύ πιο ακριβό και την συνολικη λειτουργία του ηλιακού σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Devotee είπε

Καλησπέρα και από μένα!!Μετά από εξονυχιστική έρευνα αγοράς,τοποθετήθηκε σήμερα το πρωί ένας ESOLAR Glass 200άρης,με inox 304L αντιμαγνητικό περίβλημα,με δύο full plate συλλέκτες 3,3 τμ.. και δοχείο διαστολής ενός λίτρου!!esolar_premium_diplos_inox2_300x400.png

Ερώτηση:το μαύρο καλώδιο του ρεύματος,δεν έχει κάποια επιπλέον μόνωση-κάλυψη.Ο placeman,μου είπε πως δεν θα έχει κανένα πρόβλημα...θέλω την άποψή σας!Θα ήταν καλό,για παράδειγμα,να του περάσω σπιράλ;Ή κάτι άλλο;

Ενημερωτικώς,στοίχισε 800 ευρώ κομπλέ!!Επίσης,τα καλύμματα μου τα έκανε δώρο...

σπυραλ του κουβιδη

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/plastika-spiral-koutia-chalyvdina/vareos-typou/

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...