Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις ‎26‎/‎4‎/‎2018 στις 6:41 ΜΜ, vasilk είπε

Μπορεί να έχεις δίκαιο (για το σημείο βρασμού σίγουρα) αλλά ας εξετάσουμε σφαιρικά το ζήτημα.

Το δοχείο διαστολής δεν ακυρώνει την ασφάλεια. Μέχρι να φτάσει όμως η πίεση στο σημείο να ανοίξει η ασφάλεια κάνει το σύστημα να δουλεύει σε χαμηλότερες πιέσεις και να πηγαίνει πιο ομαλά μέχρι σε αυτό το σημείο. Μπορεί να έχει λίγο χειρότερη απόδοση αλλά η λειτουργία σε χαμηλότερες πιέσεις καταπονεί λιγότερα το κλειστό σύστημα και συμβάλει στην μακροζωία του. Όλα αυτά που συζητάμε για πιέσεις, δοχεία διαστολής, ασφάλειες κτλ. τα συζητάμε κυρίως για την καλοκαιρινή περίοδο με full απόδοση (το χειμώνα δεν ανεβάζει τόσο μεγάλες θερμοκρασίες και πιέσεις) άρα ελάχιστα μας ενδιαφέρει η ελάχιστα χειρότερη απόδοση.

Για το αν δημιουργείτε πιο εύκολα ατμός με δοχείο διαστολής δεν ξέρω και δεν έχω προσωπική άποψη. Άνθρωποι του χώρου υποστηρίζουν πως με δοχείο διαστολής το σύστημα φτάνει λιγότερες φορές στα όρια και χάνει λιγότερα υγρά. Αν αληθεύει (και δεν έχω προς το παρόν λόγο να το αμφισβητήσω) τότε εμένα μου λέει πως καλό κάνει στο σύστημα το δοχείο διαστολής. Και ακόμα καλύτερα στα ηλιακά που είναι και σε δυσπρόσιτο σημείο ή για αυτά που ενδιαφέρετε ελάχιστα ο ιδιοκτήτης.

Αν εσύ από την εμπειρία σου έχεις δει πως τα ηλιακά με δοχείο διαστολής χάνουν περισσότερα υγρά, πάω πάσο και όλα πάνε στο ανάποδο αλλά μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει κάποιον να το υποστηρίξει αυτό.

Δεν είπα ότι με το δοχείο χάνι υγρά, ασφαλώς και δεν χάνει, είπα ότι δεν σηκώνει πιέσεις, της οποίες χρειαζόμαστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις Sat Apr 28 2018 στις 7:15 ΜΜ, D.PAT είπε

...... δεν σηκώνει πιέσεις, της οποίες χρειαζόμαστε.

Για καλύτερη απόδοση, σωστά;

Επειδή όμως μιλάμε για τις καλοκαιρινές μέρες, πιστεύεις πως δεν αξίζει να "θυσιάσουμε" ελάχιστη απόδοση ώστε να κερδίσουμε πιο ομαλή λειτουργία, λιγότερη συντήρηση και μακροζωία του συλλέκτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο Σεπτεμβρη θα βαλω ηλιακο,

αλλα εχω μεγαλη αποσταση σπιτι - ταρατσα, (τουλαχιστον 5 οροφους) και θελω να ρωτησω αν υπαρχει

οποιαδηποτε πατεντα για να ερχεται το νερο σε νορμαλ χρονο. πχ αντλια η κατι αλλο.

Υπαρχει καποιος με ιδιο προβλήμα και να το ελυσε καπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tornado είπε

απο Σεπτεμβρη θα βαλω ηλιακο,

αλλα εχω μεγαλη αποσταση σπιτι - ταρατσα, (τουλαχιστον 5 οροφους) και θελω να ρωτησω αν υπαρχει

οποιαδηποτε πατεντα για να ερχεται το νερο σε νορμαλ χρονο. πχ αντλια η κατι αλλο.

Υπαρχει καποιος με ιδιο προβλήμα και να το ελυσε καπως?

Υπαρχει. Ανατροφοδοτης νερου λεγεται. Κατι ξενοδοχεια το βαζουν. Απλα, εχει ενα 200€ σιγουρα. Θα σε βοηθησουν οι ειδικοι του thread. Νομιζω καλυτερα να το βαλεις εσυ.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Γινεται να μπει ηλιακος στο εξοικονομω; Μονο αυτο, τι αλλο βαζεις μαζι;

ο ηλιακος ειναι ενα κομματι απο αλλες 3-4 αναβαθμισεις που θα γινουν,

αναφερα μονο τον ηλιακο για να ειμαι εντος θεματος.

Το σπιτι θα ανεβει 4 κατηγοριες οποτε νομιζω ειμαι οκ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/04/2018 στις 1:33 ΜΜ, lalalaxi είπε

Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος αυτού του τύπου ηλιακούς?

Πως μπορώ να βρώ για την απόδοσή του και αν αξίζει να τον αγοράσω.

Δεν είμαι σίγουρος αλλα μάλλον δεν έχει ηλιακούς συλλέκτες

Ο λόγος που μου άρεσε είναι επειδή δεν έχει δοχείο γιατί θέλω να τον τοποθετήσω σε νησί, καθαρά για λόγους καλαισθησίας.

http://www.pleion.it/en/product/ego

Να πάρεις τον compact. Είναι πολύ αποδοτικός.

Τον έχω στο σπίτι και σε σπίτι δικού μου.

http://a-s-t.gr/compact-system/

 

Επεξ/σία από naftis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/27/2018 στις 4:57 ΜΜ, t_p είπε

Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά των ηλιακών βλέπω σαν εξωτερικό περίβλημα να χρησιμοποιούνται είτε γαλβανισμένο χάλυβα είτε αλουμίνιο είτε inox. Από ότι καταλαβαίνω το καθένα έχει διαφορά στην τιμή.

1.Αντέχει ο βαμμένος γαλβανισμένος χάλυβας ( το πιο φτηνό)  το χρόνος ζωής του boiler ή είναι αδύνατο σημείο για το boiler;

2. Αυτοί που διαφημίζουν  εξωτερικό κάλυμμα από Αλουμίνιο ή inox λένε αλήθεια ή  στην πραγματικότητα δεν χρησιμοποιούνται;  Υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσουμε το υλικό κατασκευής;  

3. Αξίζει να πληρώσεις παραπάνω χρήματα για αλουμίνιο ή inox;

4. Σε μερικά βλέπω Aluzinc . Τι είναι αυτό το υλικό;

Εάν κάποιος γνωρίζει, ας μας δώσει τα φώτα του.  

Ο απλός χάλυβας αντέχει αν είναι με ηλεκτροστατική βαφή. Αν κάποιος απλά πήρε το πιστόλι βαφής και ψέκασε (καθόλου απίθανο αφού απ' ότι καταλαβαίνω κάποια ηλιακά φτιάχνονται σε μεγάλα...υπόγεια) σίγουρα δεν θα αντέξει τόσο. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα αφού τέτοιες κατασκευαστικές προσεγγίσεις συνήθως έχουν και αντίστοιχη προσέγγιση σε όλα τα υλικά και κατά συνέπεια ίσως ο ηλιακός να "προλάβει" να τρυπήσει πριν να βγάλει εξωτερικά θέματα.

Το ανοξείδωτο εξωτερικό είναι μία λύση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα σε ένα οικονομικό μοντέλο, αφού του ανεβάζει το κόστος χωρίς ουσιαστικό όφελος για το χρήστη.

Τώρα για αλουμίνιο σε boiler ηλιακού δεν έχω ακούσει. Αν μιλάς για το πλαίσιο των συλλεκτών εκεί σίγουρα είναι κάτι που χρησιμοποείται και αντέχει. Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το αλουμίνιο νομίζω ένα τσεκάρισμα με ένα μαγνητάκι θα δείξει αν έβαλαν αλουμίνιο ή  απλά κάποιο σιδερένιο στραντζαριστό.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2018 στις 11:43 ΠΜ, haris_216 είπε

Ο απλός χάλυβας αντέχει αν είναι με ηλεκτροστατική βαφή. Αν κάποιος απλά πήρε το πιστόλι βαφής και ψέκασε (καθόλου απίθανο αφού απ' ότι καταλαβαίνω κάποια ηλιακά φτιάχνονται σε μεγάλα...υπόγεια) σίγουρα δεν θα αντέξει τόσο. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα αφού τέτοιες κατασκευαστικές προσεγγίσεις συνήθως έχουν και αντίστοιχη προσέγγιση σε όλα τα υλικά και κατά συνέπεια ίσως ο ηλιακός να "προλάβει" να τρυπήσει πριν να βγάλει εξωτερικά θέματα.

Το ανοξείδωτο εξωτερικό είναι μία λύση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα σε ένα οικονομικό μοντέλο, αφού του ανεβάζει το κόστος χωρίς ουσιαστικό όφελος για το χρήστη.

Τώρα για αλουμίνιο σε boiler ηλιακού δεν έχω ακούσει. Αν μιλάς για το πλαίσιο των συλλεκτών εκεί σίγουρα είναι κάτι που χρησιμοποείται και αντέχει. Αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το αλουμίνιο νομίζω ένα τσεκάρισμα με ένα μαγνητάκι θα δείξει αν έβαλαν αλουμίνιο ή  απλά κάποιο σιδερένιο στραντζαριστό.

Γνωστός ηλιακός διαφημίζει ότι το εξωτερικό περίβλημα είναι από κράμα ναυπηγικό αλουμίνιο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, t_p είπε

Γνωστός ηλιακός διαφημίζει ότι το εξωτερικό περίβλημα είναι από κράμα ναυπηγικό αλουμίνιο.  

Και γνωστή εταιρία φίλτρων νερού στην τηλεόραση μας λέει ότι είναι "κατασκευασμένα από...χειρουργικό ατσάλι", άσχετα αν δεν υφίσταται τέτοιος όρος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά είχα στο μυαλό μου να πάρω sonne χάλκινο με 50 χρόνια εγγύηση, διαβάζοντας εδώ μέσα, όμως ψάχνοντας το είδα πως η εγγύηση έπεσε στα 15!!! Άρα τελικά χαλάνε και οι χαλκινοι, από όσο κατάλαβα.15 χρόνια έχει βγάλει και ο ηλιακός του 500αρικου που έχω τώρα και δεν έχει χαλάσει ακόμα, χωρίς συντήρηση, κάλυψη κτλ

Οπότε τι προτείνετε για 200lt πάνω από 3τετραγωνικα συλλέκτες; inox ή glass? Συλλέκτες με πλάτη χαλκού ή αλουμίνιο; Διαθέτω γύρω στα 1100 ευρώ

Επεξ/σία από Koukounaras
Διορθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...