Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/4/2018 στις 12:12 ΠΜ, Zerg13 είπε

Παιδια τα φωτα σας. Εμας εδω στην πολυκατοικια μας θελει να βαλει ηλιακο μαζι με μποιλερ καπως ετσι μου το πε στο μπαλκονι του. Υπαρχει τετοια περιπτωση να γινει κατι τετοιο;

Του λες οχι. Αλλοίως τηλέφωνο στην αστυνομια και ολα πέρνουν τον δρόμο τους.

Περι αδειών για ηλιακά

Άδεια για εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα.

Για να μπορέσει να γίνει νόμιμα και σωστά η εγκατάσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα χρειάζεται 48ωρη άδεια (όχι άδεια μικρής κλίμακας) με κοινοποίηση στην πολεοδομία και την αστυνομία. Μόνο και μόνο τότε μπορεί να γίνει η νόμιμα η εγκατάσταση του ηλιακού – σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η εγκατάσταση αλλά και ο ιδιοκτήτης υπόκεινται στις διατάξεις του νόμου. Άρα με την σαραναταοκτάωρη άδεια μπορούν να ξεκινήσουν οι εργασίες εγκατάστασης του ηλιακού θερμοσίφωνα. Για να εκδώσει την άδεια η πολεοδομία θέλει μια τεχνική έκθεση από μηχανικό, σχέδιο κάτοψη της πολυκατοικίας και το σύμφωνο της γενικής συνέλευσης της πολυκατοικίας ότι επιτρέπει την εγκατάσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μόνο στο μπροστινό μπαλκόνι υπάρχει έλεγχος από πολεοδομία για αλλαγή όψης πολυκατοικίας. Στο πίσω δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Απλά είναι θέμα στατικότητας. Αυτό που είδαμε περνει βραβείο σιγουρα στην προχειρότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, trabakoulas είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο. Το δοχείο διαστολής είναι απαραίτητο;
Στο τεχνικό εγχειρίδιο του κατασκευαστή βλέπω αναφέρεται κανονικά στην εγκατάσταση, αλλά "φυσικά" σε εμένα δε βάλανε, όπως και σε πολλά ηλιακά βλέπω δε βάζουν.
Είναι σημαντική παράλειψη;

Για μένα το δοχείο διαστολής είναι απαράδεκτο. Δεν επιτρέπει στο κύκλωμα να σηκώσει πιέσεις, και εμείς την πίεση την χρειαζόμαστε, για να αυξήσουμε το σημείο βρασμού, έτσι δύσκολα δημιουργείτε ατμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2018 στις 2:12 ΜΜ, villasg είπε

+10000

image.jpgimage.jpg

 

 

Το κακο ειναι οτι το διαφημίζουν ως σωστο και το εχουν και στην σελιδα τους στο Facebook , Ελλαδαρα μου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, lary7 είπε

Του λες οχι. Αλλοίως τηλέφωνο στην αστυνομια και ολα πέρνουν τον δρόμο τους.

Περι αδειών για ηλιακά

Άδεια για εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα.

Για να μπορέσει να γίνει νόμιμα και σωστά η εγκατάσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα χρειάζεται 48ωρη άδεια (όχι άδεια μικρής κλίμακας) με κοινοποίηση στην πολεοδομία και την αστυνομία. Μόνο και μόνο τότε μπορεί να γίνει η νόμιμα η εγκατάσταση του ηλιακού – σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η εγκατάσταση αλλά και ο ιδιοκτήτης υπόκεινται στις διατάξεις του νόμου. Άρα με την σαραναταοκτάωρη άδεια μπορούν να ξεκινήσουν οι εργασίες εγκατάστασης του ηλιακού θερμοσίφωνα. Για να εκδώσει την άδεια η πολεοδομία θέλει μια τεχνική έκθεση από μηχανικό, σχέδιο κάτοψη της πολυκατοικίας και το σύμφωνο της γενικής συνέλευσης της πολυκατοικίας ότι επιτρέπει την εγκατάσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα.

Θα σε στεναχωρήσω αλλά μάλλον "δεν θα πάρουν το δρόμο τους" αφού σε (σχεδόν) κάθε πολυκατοικία, (σχεδόν) κάθε διαμέρισμα έχει τα "θέματά" του. Μπαλκόνι που έκλεισε με τζαμαρία, parking σε σημείο της πυλωτής που δεν πρέπει, θέματα με θορύβους και ώρες κοινής ησυχίας, κλπ.

Άρα ανοίγουν οι "ασκοί του αιόλου" για μηνύσεις εκατέρωθεν ;)

Ο νόμος που αναφέρεις μπορεί να υπάρχει (όπως τόσοι άλλοι) αλλά να ξέρεις δεν τον ξέρει και πολύ περισσότερο δεν τον χρησιμοποιεί, κανένας. Εδώ στην απόληξη του κλιμακοστασίου είναι πολεοδομική παράβαση το να μπει ηλιακός κι όμως όλα τα δώματα είναι γεμάτα.

Αν μάλιστα προσπαθήσεις να βγάλεις άδεια και μετά την πας στην αστυνομία το πιο πιθανός είναι να τους δεις να ρωτάνε μεταξύ τους που να την καταχωρήσουν :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια πολυκατοικια που πολεοδομικα ειναι ολοι νομιμοι, ειναι αυτο που λεει ο Lary. Σε μια που ολοι, ή αρκετοι εχουν λερωμενη την φωλια τους, αυτο που λεει ο haris, που ειναι το συνηθεστερο. Π.χ. Για ανακαινηση χρειαζεται αδεια μικρων εργασιων, που δεν βγαζει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2018 στις 11:12 ΠΜ, D.PAT είπε

Για μένα το δοχείο διαστολής είναι απαράδεκτο. Δεν επιτρέπει στο κύκλωμα να σηκώσει πιέσεις, και εμείς την πίεση την χρειαζόμαστε, για να αυξήσουμε το σημείο βρασμού, έτσι δύσκολα δημιουργείτε ατμός.

Μπορεί να έχεις δίκαιο (για το σημείο βρασμού σίγουρα) αλλά ας εξετάσουμε σφαιρικά το ζήτημα.

Το δοχείο διαστολής δεν ακυρώνει την ασφάλεια. Μέχρι να φτάσει όμως η πίεση στο σημείο να ανοίξει η ασφάλεια κάνει το σύστημα να δουλεύει σε χαμηλότερες πιέσεις και να πηγαίνει πιο ομαλά μέχρι σε αυτό το σημείο. Μπορεί να έχει λίγο χειρότερη απόδοση αλλά η λειτουργία σε χαμηλότερες πιέσεις καταπονεί λιγότερα το κλειστό σύστημα και συμβάλει στην μακροζωία του. Όλα αυτά που συζητάμε για πιέσεις, δοχεία διαστολής, ασφάλειες κτλ. τα συζητάμε κυρίως για την καλοκαιρινή περίοδο με full απόδοση (το χειμώνα δεν ανεβάζει τόσο μεγάλες θερμοκρασίες και πιέσεις) άρα ελάχιστα μας ενδιαφέρει η ελάχιστα χειρότερη απόδοση.

Για το αν δημιουργείτε πιο εύκολα ατμός με δοχείο διαστολής δεν ξέρω και δεν έχω προσωπική άποψη. Άνθρωποι του χώρου υποστηρίζουν πως με δοχείο διαστολής το σύστημα φτάνει λιγότερες φορές στα όρια και χάνει λιγότερα υγρά. Αν αληθεύει (και δεν έχω προς το παρόν λόγο να το αμφισβητήσω) τότε εμένα μου λέει πως καλό κάνει στο σύστημα το δοχείο διαστολής. Και ακόμα καλύτερα στα ηλιακά που είναι και σε δυσπρόσιτο σημείο ή για αυτά που ενδιαφέρετε ελάχιστα ο ιδιοκτήτης.

Αν εσύ από την εμπειρία σου έχεις δει πως τα ηλιακά με δοχείο διαστολής χάνουν περισσότερα υγρά, πάω πάσο και όλα πάνε στο ανάποδο αλλά μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει κάποιον να το υποστηρίξει αυτό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/24/2018 στις 10:53 ΠΜ, orck είπε

Νομίζω ότι μόνο στο μπροστινό μπαλκόνι υπάρχει έλεγχος από πολεοδομία για αλλαγή όψης πολυκατοικίας. Στο πίσω δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Απλά είναι θέμα στατικότητας.

Νομίσματα,..,λαθος κανεις.

Κακη εγκατασταση οσοι βαζουν στα μπαλκονια ηλιακους. Γιατι ο ηλιος δεν ειναι σαν την οροφη, ειναι αρκετα λιγοτερος. Δεν θελει πολυ σκεψη. 

Και φυσικα, χαλαει ολη την οψη της πολυκατοικιας. Εγω δεν θα αγοραζα ποτε σπιτι σε αυτη την πολυκατοικια. Σημαινει, κανω οτι γουσταρω και σας γραφω ολους.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Νομίσματα,..,λαθος κανεις.

Κακη εγκατασταση οσοι βαζουν στα μπαλκονια ηλιακους. Γιατι ο ηλιος δεν ειναι σαν την οροφη, ειναι αρκετα λιγοτερος. Δεν θελει πολυ σκεψη. 

Και φυσικα, χαλαει ολη την οψη της πολυκατοικιας. Εγω δεν θα αγοραζα ποτε σπιτι σε αυτη την πολυκατοικια. Σημαινει, κανω οτι γουσταρω και σας γραφω ολους.

Ειναι ξεκαθαρο οτι σαν αποδοση ειναι μαυρα χαλια, δεν συζηταμε αυτο. (και απο εμφανιση ακομη χειροτερα). Αυτο που παρεθεσες ελεγα οτι στο μπροστινο μπαλκονι θα εχεις θεμα με πολεοδομια ενω στο πισω μπαλκονι επειδη  συνηθως δεν εχει προσωπο σε δρομο (κατι τετοιο, δεν τα ξερω καλα, απλα ειχα διαβασει καποιους κανονισμους για κλιματιστικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά των ηλιακών βλέπω σαν εξωτερικό περίβλημα να χρησιμοποιούνται είτε γαλβανισμένο χάλυβα είτε αλουμίνιο είτε inox. Από ότι καταλαβαίνω το καθένα έχει διαφορά στην τιμή.

1.Αντέχει ο βαμμένος γαλβανισμένος χάλυβας ( το πιο φτηνό)  το χρόνος ζωής του boiler ή είναι αδύνατο σημείο για το boiler;

2. Αυτοί που διαφημίζουν  εξωτερικό κάλυμμα από Αλουμίνιο ή inox λένε αλήθεια ή  στην πραγματικότητα δεν χρησιμοποιούνται;  Υπάρχει τρόπος να επιβεβαιώσουμε το υλικό κατασκευής;  

3. Αξίζει να πληρώσεις παραπάνω χρήματα για αλουμίνιο ή inox;

4. Σε μερικά βλέπω Aluzinc . Τι είναι αυτό το υλικό;

Εάν κάποιος γνωρίζει, ας μας δώσει τα φώτα του.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος αυτού του τύπου ηλιακούς?

Πως μπορώ να βρώ για την απόδοσή του και αν αξίζει να τον αγοράσω.

Δεν είμαι σίγουρος αλλα μάλλον δεν έχει ηλιακούς συλλέκτες

Ο λόγος που μου άρεσε είναι επειδή δεν έχει δοχείο γιατί θέλω να τον τοποθετήσω σε νησί, καθαρά για λόγους καλαισθησίας.

http://www.pleion.it/en/product/ego

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lalalaxi είπε

Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος αυτού του τύπου ηλιακούς?

Πως μπορώ να βρώ για την απόδοσή του και αν αξίζει να τον αγοράσω.

Δεν είμαι σίγουρος αλλα μάλλον δεν έχει ηλιακούς συλλέκτες

Ο λόγος που μου άρεσε είναι επειδή δεν έχει δοχείο γιατί θέλω να τον τοποθετήσω σε νησί, καθαρά για λόγους καλαισθησίας.

http://www.pleion.it/en/product/ego

Κατι σαν αυτα http://a-s-t.gr/home-2/    & http://a-s-t.gr/diresol-gr/           φιλος που ειχε βαλει Compact  μου ειχε πει οτι ειναι μια χαρα σε αποδοση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...