Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, FCastor είπε

Αν είσαι Αθήνα, Νότια Ελλάδα τον 2 (Violaris)

Αν είσαι Θεσσαλονίκη, Βόρεια Ελλάδα τον 1 (Elitherm)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, FCastor είπε

Τον 4 αδερφέ...εξαιρετική ποιότητα,συν το οτι τα υλικά σύνδεσης-εγκατάστασης είναι από το "πρώτο ράφι"!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπάρχει κανένας κατασκευαστής που αναλαμβάνει το ξήλωμα και τα μεταφορικά σε περίπτωση αστοχίας εντός εγγύησης; Γιατί ξήλωμα εγκατάσταση και μεταφορικά= νέο καζάνι εδώ στην επαρχία. Μιλάω για Βόρεια Ελλάδα, πιο βόρεια από Θεσσαλονίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Koukounaras είπε

Παιδιά υπάρχει κανένας κατασκευαστής που αναλαμβάνει το ξήλωμα και τα μεταφορικά σε περίπτωση αστοχίας εντός εγγύησης; Γιατί ξήλωμα εγκατάσταση και μεταφορικά= νέο καζάνι εδώ στην επαρχία. Μιλάω για Βόρεια Ελλάδα, πιο βόρεια από Θεσσαλονίκη

Πονεμενη ιστορια η "εγγυηση" στους ηλιακους...
Δεν ξερω να απαντησω στο ερωτημα σου, θα ηθελα να ευχηθω ομως καλο κουραγιο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@FCastor θα πρότεινα να ανεβάσεις λίγο το budget σου και να επιλέξεις έναν ηλιακό οικονομικό και όχι τον φτηνότερο. Ο ηλιακός είναι συσκευή εξοικονόμησης ενέργειας που σημαίνει ότι θα πρέπει να αποδίδει και βέβαια να ζήσει κάποια αρκετά χρόνια για να κάνει απόσβεση και κυρίως να εξοικονομήσει χρήματα (και ενέργεια με την περιβαλλοντολογική έννοια) για τον χρήστη του.

@Koukounaras Η εγγύηση περιλαμβάνει το προϊόν και όχι την εργασία. Η τιμή της εργασίας αυτής για ένα καζάνι δεν μπορεί να είναι πάνω από 80-120 ευρώ αν γίνει από την εταιρεία την ίδια. Εσένα πόσο σου ζητάνε δλδ; Μπορείς ενδεχομένως να βρεις έναν υδραυλικό (έμπειρο και γνώστη) και να σου αναλάβει την εργασία αυτή με μικρότερο κόστος.
 

@orck πονεμένη γιατί πιστέψαμε (σαν αγορά) σε εγγυήσεις 50 ετών ή ακόμα και εφ όρου ζωής. Πονεμένη γιατί (σαν αγορά) δεν γνωρίζουμε τη χρησιμότητα της συντήρησης μιας συσκευής που είναι σε μόνιμη επαφή με τον Ηλιο και το νερό που ξέρουμε (?) πόσο κακό κάνουν σε οποιοδήποτε υλικό "ακουμπούν" . Πονεμένη γιατί την τελευταία δεκαετία ανακαλύψαμε τον επιλεκτικό συλλέκτη και και δε προσαρμόσαμε ( οι πιο πολλοί) το μέγεθος της νέας αυτής συλλεκτικής επιφάνειας στα καζάνια με αποτέλεσμα να σπάνε τα καζάνια πλέον από υπερθέρμανση , πρόβλημα που δεν υπήρχε παλιά. Και τέλος πονεμένη, γιατί   αντί να αναζητούμε έναν οικονομικό ποιοτικό ηλιακό "γίναμε" (σαν αγορά) τα πρώτα αποτελέσματα του skroutz .
 

Επεξ/σία από kid
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκε το μποιλερ (πηρα τον Sonne aktion 160 glass) και αφου περιμενα λιγες ημερες με τις συννεφιες εχοντας ομως αρκετο ζεστο νερο πλεον με τον ηλιο εχω καυτο νερο οπως πρεπει.
Ελεγξα για διαρροες, ολα καλα. Το μονο θεματακι ειναι οτι εχει παρει νερο (απο την βροχη) το θερμομονωτικο, το σφουγγαρι του σταζει...

Πρεπει να παρω καλυματα για το μισο πανελ για ολο το καλοκαιρι και στις διακοπες να καλυψω ολο το πανελ. Μην καψω και αυτο το μποιλερ...
Κοιταζω τιμες και βλεπω κατι 20-30ευρω... Σοβαρα αυτες ειναι οι τιμες για δυο κομματια υλικου που απλα υποτιθεται κανει σκια στα πανελ;
Εχουμε εναλλακτικες προτασεις;
(μπορει να εχει ξαναειπωθει, και μπορει να το εχω διαβασει αλλα δεν δινω βαση εαν δεν με ενδιαφερει αμεσα, εαν αυτο εχει συμβει συγχωρεστε με για την ενοχληση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, orck είπε

Μπηκε το μποιλερ (πηρα τον Sonne aktion 160 glass) και αφου περιμενα λιγες ημερες με τις συννεφιες εχοντας ομως αρκετο ζεστο νερο πλεον με τον ηλιο εχω καυτο νερο οπως πρεπει.
Ελεγξα για διαρροες, ολα καλα. Το μονο θεματακι ειναι οτι εχει παρει νερο (απο την βροχη) το θερμομονωτικο, το σφουγγαρι του σταζει...

Πρεπει να παρω καλυματα για το μισο πανελ για ολο το καλοκαιρι και στις διακοπες να καλυψω ολο το πανελ. Μην καψω και αυτο το μποιλερ...
Κοιταζω τιμες και βλεπω κατι 20-30ευρω... Σοβαρα αυτες ειναι οι τιμες για δυο κομματια υλικου που απλα υποτιθεται κανει σκια στα πανελ;
Εχουμε εναλλακτικες προτασεις;
(μπορει να εχει ξαναειπωθει, και μπορει να το εχω διαβασει αλλα δεν δινω βαση εαν δεν με ενδιαφερει αμεσα, εαν αυτο εχει συμβει συγχωρεστε με για την ενοχληση)

Μουσαμάς από χρωματοπωλείο κάνει τη δουλειά μια χαρά.

Ή κάποιο παλιό σεντόνι που δε χρησιμοποιείται πια. Εγώ ένα τέτοιο βάζω και το αφήνω σκεπασμένο όλο το καλοκαίρι. Η λίγη ακτινοβολία που περνάει επαρκεί για να ζεσταίνει το νερό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε dow μπλε [ μονωτικό υλικό από εξηλασμένη πολυστερίνη ] απο μιαα μανδρα με υλικα οικοδομων και λιγο σχοινι και εισαι οκ ( 3-4€ το μ2)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή μόνο στο δέσιμο!!Ο αέρας δε μασάει...

    υγ.το καλό με τα καλύμματα(τα γκρί των 25-30-35 ευρώ εννοώ των εταιρειών),είναι οι έτοιμες τρύπες οι μεταλλικές στις γωνίες τους....συν τους ιμάντες που σου δίνει η εταιρεία!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2018 στις 8:35 ΜΜ, Devotee είπε

Προσοχή μόνο στο δέσιμο!!Ο αέρας δε μασάει...

    υγ.το καλό με τα καλύμματα(τα γκρί των 25-30-35 ευρώ εννοώ των εταιρειών),είναι οι έτοιμες τρύπες οι μεταλλικές στις γωνίες τους....συν τους ιμάντες που σου δίνει η εταιρεία!!

Ισχύει
Εγώ πήρα κάτι καλύμματα metalika (🤘) σχετικά φτηνά από leroy που έχουν θηλάκια στις άκρες κι ένα κορδόνι μέσα για δέσιμο
Αρχικά το κορδόνι δεν φτάνει για να περαστεί από όλα τα θηλάκια, δεν είμαι σίγουρος πως το φαντάστηκαν:P
Γενικά δεν μπόρεσα να κάνω και το καλύτερο δέσιμο και πήρα έξτρα κι ένα ελαστικό κορδόνι με γάντζους για να το δέσω όλο
Απλά ίσως τελικά να ήταν καλύτερα να έπαιρνα κάποιο λίγο πιο άκριβο κάλυμμα με ιμάντες κτλ που θα κάνανε καλύτερο δέσιμο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ψαχνω για καλυμα για τον ηλιακο μου classic 160lt & 2.6m2 συλλέκτη .
Η Nobel δινει ενα με διασταση 1,25μ Χ 2μ και η τιμή του ανέρχεται  στα 36€  , νομιζω ακριβο .
Σκευτομαι να φτιαξω ενα ιδιες διαστασεις με διπλο τεντοπανο ( απο τις τεντες που αλλαξα περσυ και το κρατησα) και να βαλω μεσα αλουμινοχαρο .
Δλδ τεντοπανο αλουνοχαρο τενοπανο και γαζομα σε εναν τεντα καθως και πριμετρικα τρυπες με μεταλικο που βαζουν σε τεντες.
Τι λετε θα δουλευψει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, villasg είπε

Εγω ψαχνω για καλυμα για τον ηλιακο μου classic 160lt & 2.6m2 συλλέκτη .
Η Nobel δινει ενα με διασταση 1,25μ Χ 2μ και η τιμή του ανέρχεται  στα 36€  , νομιζω ακριβο .
Σκευτομαι να φτιαξω ενα ιδιες διαστασεις με διπλο τεντοπανο ( απο τις τεντες που αλλαξα περσυ και το κρατησα) και να βαλω μεσα αλουμινοχαρο .
Δλδ τεντοπανο αλουνοχαρο τενοπανο και γαζομα σε εναν τεντα καθως και πριμετρικα τρυπες με μεταλικο που βαζουν σε τεντες.
Τι λετε θα δουλευψει ?

Μάλλον όχι...το δεύτερο καλοκαίρι θα σου έχει "ξεραθεί"!!...και θα σκίζεται εύκολα,με έναν δυνατό άνεμο δηλ. θα το "ψάχνεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, villasg είπε

Εγω ψαχνω για καλυμα για τον ηλιακο μου classic 160lt & 2.6m2 συλλέκτη .
Η Nobel δινει ενα με διασταση 1,25μ Χ 2μ και η τιμή του ανέρχεται  στα 36€  , νομιζω ακριβο .
Σκευτομαι να φτιαξω ενα ιδιες διαστασεις με διπλο τεντοπανο ( απο τις τεντες που αλλαξα περσυ και το κρατησα) και να βαλω μεσα αλουμινοχαρο .
Δλδ τεντοπανο αλουνοχαρο τενοπανο και γαζομα σε εναν τεντα καθως και πριμετρικα τρυπες με μεταλικο που βαζουν σε τεντες.
Τι λετε θα δουλευψει ?

Το βρίσκω υπερβολικό το αλουνινόχαρτο. Και ένα μόνό τεντόπανο μια χαρά θα κάνει τη δουλειά πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naive είπε

Το βρίσκω υπερβολικό το αλουνινόχαρτο. Και ένα μόνό τεντόπανο μια χαρά θα κάνει τη δουλειά πιστεύω. 

Απλα επειδη το ξηλωμενο ειναι λευκο και οχι πρασινο ή σσκουρο γενικα , το αλουμινιο να κοβει τα uv

2 λεπτά πριν, Devotee είπε

το δεύτερο καλοκαίρι θα σου έχει "ξεραθεί"

Μα η  τεντα δεν ξερενεται , τοσα χρονια αυτη την δουλεια κανουν αντεχουν στον ηλιο και την βροχη ( εμενα σκιστικαν στις ραφες γιαυτο τις αλλαξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η θερμοτητα που συλεγει ειναι απο το ορατο φασμα η απο τις υπεριωδεις; Νομιζω οτι το τεντοπανο σκετο θα ειναι οκ. Τα τεντοπανα εχουν αντοχες στον ηλιο για πραγματικα παρα πολλα χρονια, αποκλειεται να ξεραθει η να παθει το παραμικρο. Ειναι καλη λυση εαν εχεις ηδη το τεντοπανο. Αλλα τα ραφτικα του τεντα σου θα δεις οτι θα πλησιασουν, ισως και ξεπερασουν το κοστος του ετοιμου. Βεβαια σαν αντοχη νομιζω οτι θα ειναι καλυτερο απο το ετοιμο.

Νομιζω οτι αυτα τα στρογγυλα τα λενε τρουκ μπουντουζια.

Επεξ/σία από orck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...