Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας χαιρετω όλους, ειμαι καινούριος στο forum και ενδιαφέρομαι για ηλιακο θερμοσίφωνα.

 

Αφού διάβασα και τις 53 σελίδες έμαθα κάποια πράγματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποιον ηλιακο να πάρω γιατί πριν προχωρήσω στην αγορά πρέπει να μάθω κάποια πράγματα από τους ήδη χρήστες (ηλιακού).

 

Εμείς είμαστε 3 άτομα στο σπίτι και μαζί με φιλοξενούμενους μπορεί να φτάσουμε τους 8 σε γενικές γραμμές. Έχουμε ηδη ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 80 λίτρων που συνδέεται και με τον καυστήρα. Όποτε θέλω ένα ηλιακό μονής ενέργειας. Επειδή μπανιο όλοι μας κάνουμε πολύ γρήγορα ακόμα και 4 άτομα με 80 λίτρα είμαστε οκ, οπότε σκέφτομαι έναν ηλιακό 160 - 200 λίτρων. Τώρα οι ερωτήσεις:

 

1) Υπάρχει ζεστο νερό 5.00 το πρωί χωρίς να έχει χρησιμοποιηθει την προηγουμένη (καλοκαιρι);

2) Τον χειμώνα;

3)Για κενού αέρους τι λέτε;

4) Για αυτόν τι λέτε;

5) Το γεωγραφικό πλάτος της θεσσαλονικής είναι 40ο, αυτό σημαινει οτι ο ηλιακος πρεπει να κοιταέι ΝΔ; (στην πυξιδα που έχω το 40ο ειναι ΝΔ)

 

Οι απαντήσεις - συμβουλές σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σας χαιρετω όλους, ειμαι καινούριος στο forum και ενδιαφέρομαι για ηλιακο θερμοσίφωνα.

 

Αφού διάβασα και τις 53 σελίδες έμαθα κάποια πράγματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποιον ηλιακο να πάρω γιατί πριν προχωρήσω στην αγορά πρέπει να μάθω κάποια πράγματα από τους ήδη χρήστες (ηλιακού).

 

Εμείς είμαστε 3 άτομα στο σπίτι και μαζί με φιλοξενούμενους μπορεί να φτάσουμε τους 8 σε γενικές γραμμές. Έχουμε ηδη ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 80 λίτρων που συνδέεται και με τον καυστήρα. Όποτε θέλω ένα ηλιακό μονής ενέργειας. Επειδή μπανιο όλοι μας κάνουμε πολύ γρήγορα ακόμα και 4 άτομα με 80 λίτρα είμαστε οκ, οπότε σκέφτομαι έναν ηλιακό 160 - 200 λίτρων. Τώρα οι ερωτήσεις:

 

1) Υπάρχει ζεστο νερό 5.00 το πρωί χωρίς να έχει χρησιμοποιηθει την προηγουμένη (καλοκαιρι);

2) Τον χειμώνα;

3)Για κενού αέρους τι λέτε;

4) Για αυτόν τι λέτε;

5) Το γεωγραφικό πλάτος της θεσσαλονικής είναι 40ο, αυτό σημαινει οτι ο ηλιακος πρεπει να κοιταέι ΝΔ; (στην πυξιδα που έχω το 40ο ειναι ΝΔ)

 

Οι απαντήσεις - συμβουλές σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμες

1) Το καλοκαίρι θα έχει σίγουρα ζεστό νερό.

2) Τον χειμώνα εξαρτάτε απο το αν χρησιμοποιήθηκε το προηγούμενο βράδυ κατ τι καιρό έχει.

3-4)Μάλλον εννοείς σωλήνες κενού, καλή λύση αλλά ακριβή, ειδικά για 3 άτομα στη θεσσαλονίκη το βρίσκω παρατραβηγμένο.

5) Ο ηλιακός θα κοιτάει νότια, 40ο είναι η κλίση με το επίπεδο (πάτωμα) όχι ο προσανατολισμός του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας χαιρετω όλους, ειμαι καινούριος στο forum και ενδιαφέρομαι για ηλιακο θερμοσίφωνα.

 

Αφού διάβασα και τις 53 σελίδες έμαθα κάποια πράγματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποιον ηλιακο να πάρω γιατί πριν προχωρήσω στην αγορά πρέπει να μάθω κάποια πράγματα από τους ήδη χρήστες (ηλιακού).

 

Εμείς είμαστε 3 άτομα στο σπίτι και μαζί με φιλοξενούμενους μπορεί να φτάσουμε τους 8 σε γενικές γραμμές. Έχουμε ηδη ηλεκτρικό θερμοσίφωνα 80 λίτρων που συνδέεται και με τον καυστήρα. Όποτε θέλω ένα ηλιακό μονής ενέργειας. Επειδή μπανιο όλοι μας κάνουμε πολύ γρήγορα ακόμα και 4 άτομα με 80 λίτρα είμαστε οκ, οπότε σκέφτομαι έναν ηλιακό 160 - 200 λίτρων. Τώρα οι ερωτήσεις:

 

1) Υπάρχει ζεστο νερό 5.00 το πρωί χωρίς να έχει χρησιμοποιηθει την προηγουμένη (καλοκαιρι);

2) Τον χειμώνα;

3)Για κενού αέρους τι λέτε;

4) Για αυτόν τι λέτε;

5) Το γεωγραφικό πλάτος της θεσσαλονικής είναι 40ο, αυτό σημαινει οτι ο ηλιακος πρεπει να κοιταέι ΝΔ; (στην πυξιδα που έχω το 40ο ειναι ΝΔ)

 

Οι απαντήσεις - συμβουλές σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμες

 

 

1) Οτι και να κανεις ειναι λιγο απιθανο το καλοκαιρι να ξεμεινεις απο ζεστο νερο οποιαδηποτε ωρα της ημερας.

2)στον δικο μου howat εχει να κανει καθαρα με το εαν ειχε ηλιο τη προηγομενη ημερα και εαν το βραδυ που μεσολαβησε ηταν σχετικα ζεστο. Συνηθως εγω δεν εχω το χειμώνα ζεστο νερο στις 05 τα ξημερωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους, πολυ ενδιαφερον φορουμ ,αν και η αληθεια ειναι πως δεν μπορεσα να καταληξω ποιον ηλιακο να αγορασω!!Βρισκομαι στην Β.ελλαδα σττην Βεροια ,και οι επιλογες εδω ειναι πολυ λιγοτερες.Και βεβαια οι τιμες αρκετα πιο πανω σε σχεση με Αθηνα .Ως στιγμην οι φιρμες που μου ειπαν σε μαγαζια που ρωτησα ,ειναι οι "ΜΙΝΩΣ" 160 λιτ glass sta 950euro αγορα, και οι "ΕΛΚΟ" 160 litra ,επιλεκτικησ βαφης (oxi titan),glass,με τα περαστικα σε κεραμοσκεπη στα 1450 ευρω.Υπαρχει καποια αποψη για τις συγκεκριμενες μαρκες? Επισεις αν γνωριζετε κατι για τους GREEN LINE http://www.e-therm.gr/full_product.php?prod_id=pnum_1074&page=0 Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει πρακτική διαφορά στη χρησιμοποίηση 1 ή 2 συλλεκτών για ένα boiler 160lt-200lt.

Επίσης, εαν για 3-4 ανθρώπους είναι αρκετά τα 160lt, τα 200lt ή κάπου ενδιάμεσα?

Τέλος, πως μπορεί κάποιος να διαπιστώσει εαν στην πολυκατοικία του υπάρχει πρόβλεψη για τη χρήση ηλιακών 3πλης ενέργειας?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει πρακτική διαφορά στη χρησιμοποίηση 1 ή 2 συλλεκτών για ένα boiler 160lt-200lt.

Επίσης, εαν για 3-4 ανθρώπους είναι αρκετά τα 160lt, τα 200lt ή κάπου ενδιάμεσα?

Τέλος, πως μπορεί κάποιος να διαπιστώσει εαν στην πολυκατοικία του υπάρχει πρόβλεψη για τη χρήση ηλιακών 3πλης ενέργειας?

 

Ευχαριστώ

Αυτό που παίζει ρόλο είναι η συνολική επιφάνεια και ο τύπος και ποιότητα του συλλέκτη (επιλεκτικός ή όχι, κλπ).

 

Το αν έχει 1 ή 2 δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο έκτος από το θέμα της μεταφοράς (2 συλλέκτες είναι μικρότεροι και άρα ελαφρύτεροι).

 

Ο υπολογισμός είναι 50-80 λίτρα το άτομο, ανάλογα την χρήση, κλπ.

 

Για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις ηλιακό 3πλής ενέργειας θα πρέπει στην ταράτσα να έχει παροχή απο το καλοριφέρ σου.

 

Πάντως είναι πιο σωστό να μην το συνδέσεις στο σύστημα γιατί έτσι ο ηλιακός πρακτικά αχρηστεύεται την περίοδο θέρμανσης και καίτε πετρέλαιο ενώ την δουλειά (θέρμανση νερού) μπορεί να την κάνει ο ήλιος μια χαρά τις περισσότερες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι πιο σωστό να μην το συνδέσεις στο σύστημα γιατί έτσι ο ηλιακός πρακτικά αχρηστεύεται την περίοδο θέρμανσης και καίτε πετρέλαιο ενώ την δουλειά (θέρμανση νερού) μπορεί να την κάνει ο ήλιος μια χαρά τις περισσότερες μέρες.

 

Αν μπει μια βάνα στην παροχή νερού που πηγαίνει από τον λέβητα

στον θερμοσίφωνα, μπορείς να τον απομονώνεις τις μέρες με μεγάλη ηλιοφάνεια. Για να μην πηγαίνεις στην ταράτσα για να την ανοίξεις, η βάνα αυτή μπορεί να μπει και μες στο διαμέρισμα, αν περνάει από κάποιον τοίχο ο σωλήνας, ή εναλλακτικά στο κουτί του συλλέκτη του ορόφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει πρακτική διαφορά στη χρησιμοποίηση 1 ή 2 συλλεκτών για ένα boiler 160lt-200lt.

Επίσης, εαν για 3-4 ανθρώπους είναι αρκετά τα 160lt, τα 200lt ή κάπου ενδιάμεσα?

Τέλος, πως μπορεί κάποιος να διαπιστώσει εαν στην πολυκατοικία του υπάρχει πρόβλεψη για τη χρήση ηλιακών 3πλης ενέργειας?

 

Ευχαριστώ

 

Δεν πρέπει να σε απασχολεί ο αριθμός των συλλεκτών αλλά η επιφάνεια τους.

Ανάλογα με την περιοχή (και την απόδοση του συλλέκτη) θα χρειαστείς 3-4 m² επιφάνειας.

Το μέγεθος της δεξαμενής επηρρεάζει κυρίως την δυνατότητα αποθήκευσης του ζεστού νερού χρήσης. Αποτελεί έναν συμβιβασμό, μικρή δεξαμενή=λίγο νερό αλλά ζεσταίνεται γρηγορότερα, μεγάλη δεξαμενή=περισσότερο νερό, ζεσταίνεται πιο αργά.

Γενικά με 4m²/180l θα είσαι καλυμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σας.

 

Σήμερα έκανα έρευνα αγοράς στην πόλη μου (Σέρρες) και κατέληξα - προσωρινά - στον παρακάτω ηλιακό:

 

ΕΒΗΛ ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ 150 ΛΙΤΡΩΝ

 

Το παράξενο είναι πως μου το δίνει με συλλέκτη 2τμ (όπως φαίνεται στον ηλιακό των 120 Λίτρων στην παραπάνω ιστοσελίδα)και όχι με τον διπλό των 3τμ.:confused:

 

Για να μη μακρυγορώ, έχουμε και λέμε(δείτε και στο site για λεπτομέρειες & περισσότερα τεχνικά χαρακτηριστικά):

 

α) ΕΒΗΛ ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ 150 ΛΙΤΡΩΝ

β) Χάλκινος συλλέκτης (2 τμ) με φύλλο χαλκού και σωληνώσεις χαλκού συγκολλημένες με σύστημα ULTRASONIC.

γ) Τύπος: SB (με ''μπλέ επιλλεκτική επίστρωση'' )

δ) Εγγύηση: 5 έτη

ε) Τελικό κόστος με εγκατάσταση & υλικά: 900?

 

Περιμένω απόψεις από τους "ειδικούς":-)

 

ΥΓ: Με τον μεγαλύτερο - 2 φύλλα - συλλέκτη των 3τμ χρεώνει 100? παραπάνω στην τελική τιμή (δηλαδή 1000? συνολικά) αλλά δεν μου τον προτείνει λέει, είναι περιτός για τα δεδομένα μου (Οικογένεια 3-4 ατόμων). :confused: Να το τολμήσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σας.

 

Σήμερα έκανα έρευνα αγοράς στην πόλη μου (Σέρρες) και κατέληξα - προσωρινά - στον παρακάτω ηλιακό:

 

ΕΒΗΛ ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ 150 ΛΙΤΡΩΝ

 

Το παράξενο είναι πως μου το δίνει με συλλέκτη 2τμ (όπως φαίνεται στον ηλιακό των 120 Λίτρων στην παραπάνω ιστοσελίδα)και όχι με τον διπλό των 3τμ.:confused:

 

Για να μη μακρυγορώ, έχουμε και λέμε(δείτε και στο site για λεπτομέρειες & περισσότερα τεχνικά χαρακτηριστικά):

 

α) ΕΒΗΛ ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ 150 ΛΙΤΡΩΝ

β) Χάλκινος συλλέκτης (2 τμ) με φύλλο χαλκού και σωληνώσεις χαλκού συγκολλημένες με σύστημα ULTRASONIC.

γ) Τύπος: SB (με ''μπλέ επιλλεκτική επίστρωση'' )

δ) Εγγύηση: 5 έτη

ε) Τελικό κόστος με εγκατάσταση & υλικά: 900?

 

Περιμένω απόψεις από τους "ειδικούς":-)

 

ΥΓ: Με τον μεγαλύτερο - 2 φύλλα - συλλέκτη των 3τμ χρεώνει 100? παραπάνω στην τελική τιμή (δηλαδή 1000? συνολικά) αλλά δεν μου τον προτείνει λέει, είναι περιτός για τα δεδομένα μου (Οικογένεια 3-4 ατόμων). :confused: Να το τολμήσω??

 

Τα 5 χρόνια εγγύηση είναι για την δεξαμενή, τους συλλέκτες ή όλο το πακέτο?

Αν μπορείς ρώτα τον πόσο πάει με 2 φύλλα των 2τ.μ.

Αν η διαφορά είναι μικρή εγώ προτείνω τα 4 τμ ώστε να έχεις όφελος και το φθινόπωρο - χειμώνα.

Δυστυχώς δεν έχει καμιά πληροφορία για καμπύλη απόδοσης του συλλέκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 5 χρόνια εγγύηση είναι για την δεξαμενή, τους συλλέκτες ή όλο το πακέτο?

Αν μπορείς ρώτα τον πόσο πάει με 2 φύλλα των 2τ.μ.

Αν η διαφορά είναι μικρή εγώ προτείνω τα 4 τμ ώστε να έχεις όφελος και το φθινόπωρο - χειμώνα.

Δυστυχώς δεν έχει καμιά πληροφορία για καμπύλη απόδοσης του συλλέκτη...

 

Η εγγύηση είναι για όλο το πακέτο.

 

Θα τον ρωτήσω αλλά είναι περιττό νομίζω, είμαστε μικρή τυπική οικογένεια με 1 παιδί και άντε να γίνουμε 4μελής στο μέλλον....τα 4τμ τα δίνει για τον 200άρη λέει στο site....

 

Θα ρωτήσω πάντως....thanks για την γρήγορη απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγύηση είναι για όλο το πακέτο.

 

Θα τον ρωτήσω αλλά είναι περιττό νομίζω, είμαστε μικρή τυπική οικογένεια με 1 παιδί και άντε να γίνουμε 4μελής στο μέλλον....τα 4τμ τα δίνει για τον 200άρη λέει στο site....

 

Θα ρωτήσω πάντως....thanks για την γρήγορη απάντηση

 

Το για που τα δίνει αυτός μήν σε απασχολεί. Με 2τμ θα έχεις ζεστό νερό μόνο απο Μάη μέχρι αρχές Οκτώβρη, μετά χλιαρό και με το ζόρι.

Με 4 θα έχεις ζεστό νερό τουλάχιστον το 85% του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη διαφωνώ να πάρεις 4 τ.μ αν και εφόσον ο συλλέκτης είναι επιλεκτικός μπλε ΚΑΛΗΣ απόδοσης γιατί πολύ απλά τότε θα έχει τρομερή καταπόνηση το boiler [και οι σωληνώσεις] λόγω των πολύ πολύ υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύσει η επιλεκτική επιφάνεια [ειδικά το καλοκαίρι].

Και βέβαια έχω πολλά παραδείγματα πελατών [και πελατών πελατών μου] που με 2 τ.μ ΚΑΛΗ επιλεκτική επιφάνεια θερμαίνουν ΌΛΟ το χρόνο το ζεστό τους νερό χωρίς καμμία παραχώρηση.

Νομίζω ότι καμμία σοβαρή εταιρία δεν μπορεί να δώσει εγγύηση για boiler 150lt με 4τ.μ. επιλεκτικής ΚΑΛΗΣ επιφάνειας. Ρώτα τους μεγαλύτερους κατασκευαστές και θα δεις τι θα σου πουν...

Και να επαναλάβω και εγώ ότι δεν έχει σημασία πλέον αν είναι ένας ή δυο ή τρεις συλλέκτες σε ένα καζάνι πχ 150 λτ όπως μάθαμε την προηγούμενη τριακονταετία...η τεχνολογία έχει εξελιχθεί και μας προσφέρει λύσης μεγαλύτερης απόδοσης σε μικρότερο μέγεθος.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...