Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα & καλή εβδομάδα.

Έχω στο υπόγειο (3οροφη οικοδομή) boiller 3πλης glass 160Λτ. χωρίς αναμονές για ηλιακό(! το γιατί, ας το αφήσουμε)

Άνοιξα λοιπόν ιστορία, να αγοράσω συλλέκτες που θα τοποθετηθούν σε κεραμοσκεπή μαζί με το υδραυλικό σύστημα.

Ποια η γνώμη σας για τους Nobel apollon?

http://www.nobel.gr/products.php

 

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές λένε ότι είναι επιλεκτικοί τιτανίου μπλε,

http://www.nobel.gr/pdf/TECHNIKAL_MANUAL_FORCED_CIRCULATION_SYSTEM.PDF

 

Είναι πράγματι αυτό που έχει προαναφερθεί σαν ΤιΝΟΧ ?

 

Επίσης το κόστος τους είναι περιπου (βαση - συλλέκτης(2,6m2)) περιπου 600Ε + τον κυκλοφορητή(120Ε)

 

Στην τοποθέτηση -αναφέρεται- πως δε χρειάζεται να βιδωθεί η βάση στα δοκαρια(?) αλλα "πιάνει" με εναν τρόπο στα κεραμίδια(?) γνωρίζετε κάτι;

 

  1. Τα βγάζουν τα λεφτά τους;
  2. Για τι ποιοτικό επίπεδο μιλάμε;
  3. Σχέση απόδοσης / τιμής;
  4. Εναλλακτικές ίσως;

 

Συγνώμη αν σας κούρασα...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επίσης το κόστος τους είναι περιπου (βαση - συλλέκτης(2,6m2)) περιπου 600Ε + τον κυκλοφορητή(120Ε)

 

Στην τοποθέτηση -αναφέρεται- πως δε χρειάζεται να βιδωθεί η βάση στα δοκαρια(?) αλλα "πιάνει" με εναν τρόπο στα κεραμίδια(?) γνωρίζετε κάτι;

 

  1. Τα βγάζουν τα λεφτά τους;
  2. Για τι ποιοτικό επίπεδο μιλάμε;
  3. Σχέση απόδοσης / τιμής;
  4. Εναλλακτικές ίσως;

 

Συγνώμη αν σας κούρασα...

Ευχαριστώ

 

TINOX είναι μια από τις εταιρίες http://www.tinox.de που κατασκευάζουν φύλα χαλκού με επικάληψη Τιτανίου οπότε είναι πρακτικά το ίδιο πράγμα.

 

Η "αντλία" ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κάνει 120Ε γιατί θέλεις ειδικό αντλιοστάσιο με δοχείο διαστολής και ηλεκτρονικό ελεγκτή, τα οποία μπαίνουν στο μηχανοστάσιο και συνδέονται με τους συλλέκτες με μονωμένο χαλκοσωλήνα.

 

Μπορείς να δεις πληροφορίες και τον δικό μας τιμοκατάλογο στην σελίδα μας http://www.theros.gr για τα εξαρτήματα.

 

Για τοποθέτηση στα κεραμίδια υποχρεωτικά βιδώνεις την βάση στα δοκάρια για να μην "πετάξουν" οι συλλέκτες σε κακοκαιρία. Προσοχή θέλει επίσης το πως οι βάσεις αντιμετωπίζουν το θέμα της στεγανότητας για να μην έχεις διαροές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.Ειμαι καινουργιος στο FORUM.Θα ηθελα την γνωμη σας για μια αγορα ηλιακου που προκειται να παρω.160 λιτρα,συλλεκτης επιλεκτικος τιτανιου,3 πλης

λειτουργιας.Ποια ειναι η πιο συμφερουσα αγορα σημερα,και απο ποια εταιρια;

Aς μου απαντησει καποιος!Ευχαριστω!

Επεξ/σία από hitfm2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να ρωτήσω από που βρήκες τον Nobel σε αυτή την τιμή? Εγω που εψαξα, η καλυτερη τιμή ηταν 840 ευρώ!

 

Πήρα τηλέφωνο την nobel 2102478677 και 2102404051 και μου έδωσε το τηλέφωνο από τον κοντυνότερο αντιπρόσωπό της που είναι στη Λ. Αλεξάνδρας (αθήνα) , 2106428914 (Κανελάκης λέγεται).

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 08:58 ----------

 

Καλησπερα.Ειμαι καινουργιος στο FORUM.Θα ηθελα την γνωμη σας για μια αγορα ηλιακου που προκειται να παρω.160 λιτρα,συλλεκτης επιλεκτικος τιτανιου,3 πλης

λειτουργιας.Ποια ειναι η πιο συμφερουσα αγορα σημερα,και απο ποια εταιρια;

Aς μου απαντησει καποιος!Ευχαριστω!

 

Εξαρτάται από τα λεφτά που θες να δώσεις.

Οι μάρκες που παίζουν είναι ηλιοακμή, nobel , μαλτέζος, calpak, όπως θα διάβασες στις προηγούμενες σελίδες. Ας με διορθώσει κάποιος αν ξέχασα καμία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα κατεληξα στην ΗΛΙΟΑΚΜΗ.Πιστευω οτι ειναι

αξιοπιστη.Αλλωστε,στην πορεια θα δειξει!Ευχαριστω helias και bikey 77 για την βοηθεια.Nα''στε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους ,

Διαβάζω για το θέμα και έχω πάθει πλάκα. Έχω έναν ηλιακό 200L (δεν γνωρίζω μάρκα ,είναι τουλάχιστον 25ετων )ο όποιος από ένα ατύχημα έσπασαν οι συλλέκτες. Οι συλλέκτες έχουν σκουριάσει και δεν γνωρίζω κατά πόσο συμφέρει να αλλαχτούν ή να πάρω καινούργιο ηλιακό . Διαβάζοντας διάφορα εδώ μέσα περιττό να πω ότι είμαι ψιλό μπερδεμένος στο τι τύπο να διαλέξω εάν πάω σε νέο ηλιακό. Το επόμενο είναι ότι έχω απογοητευτεί με το θέμα τιμής. Ακούω τιμές οι οποίες είναι σχεδόν όλες πάνω από 1000€ Όποτε ίσως πρέπει να κοιτάξω το θέμα αν επισκευάζεται ο ήδη υπάρχων.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Γνωρίζει κάποιος συνεργεία τα όποια να επιδιορθώνουν τέτοιες καταστάσεις; Πιστεύετε συμφέρει μια τέτοια κίνηση; Αν ναι πόσο περίπου πάει το κόστος για την αντικατάσταση των συλλεκτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους ,

Όποτε ίσως πρέπει να κοιτάξω το θέμα αν επισκευάζεται ο ήδη υπάρχων.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Γνωρίζει κάποιος συνεργεία τα όποια να επιδιορθώνουν τέτοιες καταστάσεις; Πιστεύετε συμφέρει μια τέτοια κίνηση; Αν ναι πόσο περίπου πάει το κόστος για την αντικατάσταση των συλλεκτών.

 

Όλες οι εταιρίες πουλάνε τους συλλέκτες σκέτους και οι υδραυλικοί που ασχολούντε ξέρουν που να βρουν.

 

Το θέμα είναι ότι μάλλον είναι καλύτερη ιδέα να πάρεις ένα καινούργιο σύστημα παρά να επισκευάσεις το υπάρχων 25ετίας. Σκέψου ότι οι συλλέκτες έχουν περίπου το 50% τις αξίας του συνόλου, και εσύ και ο μάστορας θα πρέπει να ψάξετε να δείτε πως να τους ταιριάξετε σε ένα αρχαίο μπόιλερ...

 

Πολύ χρόνος & χρήμα για να κάνεις ένα πείραμα χωρίς καμμία εγγύηση για το αποτέλεσμα. Καλύτερα να δώσεις το κάτι παραπάνω να πάρεις ένα ολόκληρο σύστημα με σωστές προδιαγραφές και που θα είναι εγγυημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι εταιρίες πουλάνε τους συλλέκτες σκέτους και οι υδραυλικοί που ασχολούντε ξέρουν που να βρουν.

 

Το θέμα είναι ότι μάλλον είναι καλύτερη ιδέα να πάρεις ένα καινούργιο σύστημα παρά να επισκευάσεις το υπάρχων 25ετίας. Σκέψου ότι οι συλλέκτες έχουν περίπου το 50% τις αξίας του συνόλου, και εσύ και ο μάστορας θα πρέπει να ψάξετε να δείτε πως να τους ταιριάξετε σε ένα αρχαίο μπόιλερ...

 

Πολύ χρόνος & χρήμα για να κάνεις ένα πείραμα χωρίς καμμία εγγύηση για το αποτέλεσμα. Καλύτερα να δώσεις το κάτι παραπάνω να πάρεις ένα ολόκληρο σύστημα με σωστές προδιαγραφές και που θα είναι εγγυημένο.

 

Αυτό πιστεύω κι εγώ. Ούτως ή άλλως η απόδοση του boiler θα έχει πέσει αισθητά, οπότε δεν θα γίνεται πλήρης εκμετάλλευση της ενέργειας των συλλεκτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλο το κόσμο.

Έχω και εγω μια ερώτηση.

Σπίτι έχουμε ένα boiler , ζεσταίνει απο το καλοριφέρ, ακομα και να μην έχουμε ανοιχτο το καλοριφέρ έχει διακόπτη για να ανάβει μόνο το boiler, καιει φυσικά πετρελαίο. Σκέφτομαι να πάρω ηλιακο θερμοσύφωνα 3πλης και να καταργήσω το συγκεκριμένο boiler. Αξίζει να χαλάσω 1500 ευρώ για την αλλαγή αυτή. Το boiler που έχω ειναι 4 χρόννων αλλα δεν ξέρω αν καίει πολύ πετρέλαιο και αν αξίζει η αλλαγή που σκέφτομαι.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Priestrunner όπως είπαν πολύ σωστά και οι φίλοι panos09 & helias δεν υπάρχει λόγος να κάνεις πειράματα με ελάχιστες πιθανότητες να σου βγουν.

pasxen σε μια χώρα με την ηλιοφάνεια της Ελλάδας...δε θα το συζητούσα καν να καίω πετρέλαιο για κάτι που είναι δωρεάν το 80% των ημερών του χρόνου..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS

Τον περασμένο Σεπτέμβριο τελικά, ύστερα από συμβουλές μελλών του Φόρουμ, τοποθέτησα σε μια μεζονέτα έναν επιλεκτικό Megasun ηλιακό, με 200αρι μπόιλερ τριπλής ενέργειας στο λεβητοστάσιο.

Ο κατασκευαστής της οικοδομής είχε ανεβάσει , από το λεβητοστάσιο στην ταράτσα, σωληνώσεις πλαστικές , αυτές που είναι περασμένες μέσα από σπιράλ.

Με τον πρώτο ήλιο, η πλαστικιά σωλήνα «έσκασε». Επικοινώνησα με την Megasun , και μου είπε ότι τα ηλιακά της μπαίνουν μόνο με χαλκοσωλήνα. Αντικαταστήσαμε τα πρώτα 5 μέτρα που είναι εξωτερικά με χαλκοσωλήνα. Τώρα «σκάει» αμέσως μετά τον χαλκοσωλήνα . Οι σωληνώσεις μου είναι εντοιχισμένες και δεν μπορεί να περαστεί , χαλκοσωλήνας μέσα από το σπιράλ.

Υπάρχει κάποιος ειδικός πλαστικός σωλήνας που να αντέχει, ή κανένας άλλος τρόπος, πριν προχωρήσω στην αντιαισθητική και με θερμικές απώλειες λύση του να περάσω τις χαλκοσωλήνες εξωτερικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS

Τον περασμένο Σεπτέμβριο τελικά, ύστερα από συμβουλές μελλών του Φόρουμ, τοποθέτησα σε μια μεζονέτα έναν επιλεκτικό Megasun ηλιακό, με 200αρι μπόιλερ τριπλής ενέργειας στο λεβητοστάσιο.

Ο κατασκευαστής της οικοδομής είχε ανεβάσει , από το λεβητοστάσιο στην ταράτσα, σωληνώσεις πλαστικές , αυτές που είναι περασμένες μέσα από σπιράλ.

Με τον πρώτο ήλιο, η πλαστικιά σωλήνα «έσκασε». Επικοινώνησα με την Megasun , και μου είπε ότι τα ηλιακά της μπαίνουν μόνο με χαλκοσωλήνα. Αντικαταστήσαμε τα πρώτα 5 μέτρα που είναι εξωτερικά με χαλκοσωλήνα. Τώρα «σκάει» αμέσως μετά τον χαλκοσωλήνα . Οι σωληνώσεις μου είναι εντοιχισμένες και δεν μπορεί να περαστεί , χαλκοσωλήνας μέσα από το σπιράλ.

Υπάρχει κάποιος ειδικός πλαστικός σωλήνας που να αντέχει, ή κανένας άλλος τρόπος, πριν προχωρήσω στην αντιαισθητική και με θερμικές απώλειες λύση του να περάσω τις χαλκοσωλήνες εξωτερικά;

 

Δυστηχώς δεν υπάρχει εύκολη λύση. Τα επιλεκτικά ηλιακά σε στασιμότητα (όταν το σύστημα έχει πάψει να λειτουργεί) με ηλιοφάνεια πιάνουν εύκολα πάνω από 150C.

 

Για αυτό μπαίνουν μόνο με χαλκοσωλήνα και απαγορεύονται οτιδήποτε βαλβίδες, εξαερηστικά κλπ. στους συλλέκτες.

 

Πρέπει να βάλετε εξωτερική χαλκοσωλήνα (Φ15 θα είναι κανονικά εντάξει για 2 συλλέκτες) με μόνωση τουλάχιστον 9 χιλιοστά, εμείς βάζουμε 13 - 17 χιλιοστά. Απώλειες θα έχετε έτσι λιγότερες από τον σωλήνα μέσα σε σπιράλ που δεν έχει καθόλου μόνωση!

 

Η μόνωση να έχει άσπρο κάλυμα UV για προστασία από τον ήλιο και καλό είναι να την βάψετε από πάνω για έξτρα προστασία. Σίγουρα μην σας βάλουν σκέτη μαύρη μόνωση γιατί καταστρέφεται πολύ γρήγορα.

 

Προσοχή επίσης και στο μηχανοστάσιο. Ελπίζω να αγοράσατε όλοκληρο το σετ, και να μην έκανε ο εγκαταστάτης τα δικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...