Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ύστερα απο μεγάλη ταλαιπωρία και έρευνα σχετικά με αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα θα ήθελα να ρωτήσω και την δικη σας γνώμη γιατι βλέπω οτι το έχετε ψάξει αρκετά. Πρόκειτε να βάλω ένα ηλιακό θερμοσίφωνα σε κατοικία η οποία σαν οροφή έχει κεραμοσκεπή με ξύλο απο κάτω. Απο κάποιες εταιρίες έχω πάρει την γνώμη οτι γίνεται και δεν υπάρχει πρόβλημα εαν βέβαια φροντίσω να μονωθεί το συγκεκριμένο σημείο μετά την εγκατάσταση και άλλες μου λένε οτι δεν γίνεται γιατι αν είναι ξυλοκατασκευή δεν μπορεί να αντέξει το βάρος. Έχω πραγματικά μπερδευτεί. Να προσθέσω οτι στο συγκεκριμένο σημείο της στέγης απο κάτω είναι βεράντα και αναρωτιέμαι κι εγώ για το βάρος του θερμοσίφωνα -η τελευταία γνώμη επαγγελματία πάντα είναι οτι το βάρος δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα- εγώ όμως έχω τις επιφυλάξεις μου...

 

Τελικά αποφασίσαμε να μην βάλουμε ηλιακό για όλους τους παραπάνω λόγους...και θα βάλουμε ένα ηλεκτρικό, το θέμα είναι το εξής μπορώ να τον βάλω στο μπαλκόνι? Γιατι το μπάνιο έχει πολύ περιορισμένο χώρο και δεν υπάρχει και πατάρι. Είναι επικυνδυνο? Ή αν το σκεπάσω με κάτι δεν θα έχει πρόβλημα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν εμπιστεύεσαι επαγγελματίες που έχουν δει το χώρο σου και ζητάς την άποψη ανώνυμων επισκεπτών ενός φορουμ; νομίζω ότι στο τέλος θα κάνεις αυτό που εσύ έχεις αποφασίσει ως σωστό.

όσον αφορά τον ηλιακό ο κανόνας λέει ότι 9 στις 10 κεραμοσκεπές μπορούν να υποδεχτούν ηλιακό αρκεί να υπάρχει νότια φορά , καλή βάση στήριξης και κυρίως καλός κ έμπειρος εγκαταστάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αριστερή ή στη δεξιά πλευρά του boiler υπάρχει ένα καπάκι [που προεξέχει] περίπου 20 εκ διάμετρο και στο οποίο οδηγείται το καλώδιο του ρεύματος. στην άλλη είναι flat το boiler. πιστεύω ότι αν δεις τον ηλιακό σου από κοντά θα καταλάβεις τι εννοώ...

 

Τελικά ήρθαν απο την εταιρεία που μου τον είχαν τοποθετήσει και αποφάνθηκαν ότι δεν ήταν πρόβλημα καμένου θερμοστάτη ή κάποιας ρύθμισης αλλά προβληματος με το ρευμα που έρχεται απο τον πίνακα μου στον ηλιακό και μου έιπαν να φωνάξω ηλεκτρολόγο να το δει...

Ηδομεν τι να πω...Πάντως με τον παλιο θερμοσιφωνα και τον πινακα μου δεν αντιμετώπιζα κανένα προβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά προσπαθώ να αποφασίσω εαν ο ηλιακός μας θέλει αλλαγή ή όχι...

Για αυτό το λόγο...

 

Πότε πρέπει να κρίνει κάποιος ότι ο ηλιακός του θέλει αντικατάσταση και τι γίνεται ή δεν γίνεται να διορθωθεί από μία επισκευή/συντήρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά προσπαθώ να αποφασίσω εαν ο ηλιακός μας θέλει αλλαγή ή όχι...

Για αυτό το λόγο...

 

Πότε πρέπει να κρίνει κάποιος ότι ο ηλιακός του θέλει αντικατάσταση και τι γίνεται ή δεν γίνεται να διορθωθεί από μία επισκευή/συντήρηση?

Για να αλλαξεις τον ηλιακο πρεπει να εχεις καποια διαρροής απο το "σωμα" και ειναι κατι που δεν μπορεις η δεν συμφερη να το αποφυγεις

δηλ.

ενας λογος (για να αλλάξεις τον-τους συλλεκτες) ειναι αν εχει προβλημα διαρροής (οπου δυσκολα επισκευάζετε) αρα αλλάζεις συλλεκτη-ες

και ο δευτερος αντίστοιχα αν εχει τρυπηση και εχει διαρροή ως συνήθως στης παροχές η την φλατσα της αντιστασης του μποιλερ

η αν εχει βουλοση απο αλατα η σερπαντίνα

 

αν ομως ειναι εξωτερικα προβληματα δεν χρειαζετε να τον πεταξεις

π.χ

αν σκουριαση εξωτερικα το μποιλερ και φαινεται η μονωση ,

η αν εχει σπασει καποια σωληνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

*

 

Απωλεια θερμου νερου ηλιακου

 

 

Χρονια πολλα σε ολους.Εχω το εξης προβλημα με τον ηλιακο διπλης ενεργειας που εχω.Ενω το βραδυ το νερο καιει,το πρωι και χωρις να καταναλωσω καθολου το νερο ειναι κρυο.Μηπως αυτο οφειλεται σε ενδεχομενη αναστροφη πορεια του θερμαντικου υγρου που υπαρχει στους συλλεκτες,το οποιο το βραδυ λογω πτωσης της θερμοκρασιας αντι να κανει την διαδρομη απο τους συλλεκτες προς το δοχειο λογω του διαφορετικου ειδικου βαρους,κανει την αντιστροφη με αποτελεσμα να απορροφα θερμοτητα απο το νερο χρησης δια της επαγωγης,να την ακτινοβολει στον περιβαλλοντα χωρο μεσω των συλλεκτων και τελικα η θερμοτητα του αποθηκευμενου νερου χρησης να μειωνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Ανακάλυψα τυχαία το θέμα για τους ηλιακούς και είπα να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου. Πριν οκτώ χρόνια αγόρασα έναν stiebetherm 150lt από κατάστημα της Θεσσαλονίκης. Η τιμή ήταν 260 χιλ. δρχ. τοποθετημένο. Ο βασικός λόγος που πήρα το συγκεκριμένο ήταν ότι το ίδιο είχε και έχει ακόμα μια γνωστή μου οικογένεια για πολλά χρόνια με άψογη απόδοση και απροβλημάτιστη λειτουργία. Κάτι που μου άρεσε ήταν το κουρμπαριστό πλεξιγκλας που έχει και εξασφαλίζει στεγανότητα. Έβλεπα από την ταράτσα μου ένα σωρό ηλιακούς που οι συλλέκτες τους είχαν γίνει άσπροι από την υγρασία.

 

Η λειτορυγία του είναι ως τώρα απροβλημάτιστη και πραγματικά μου έκανε εντύπωση που διαβάζω ότι υπάρχουν τόσα προβλήματα με ηλιακούς και μάλιστα ακριβότερους από το δικό μου που θεωρώ ότι ανήκει στο μέσο όρο.

 

Σχετικά με την απόδοση για το καλοκαίρι δε συζητάμε, το νερό ζεματάει το έχω μετρήσει με θερμόμετρο έως σχεδόν 70 C. Το χειμώνα ακόμα και μετά από παρατεταμένες κακοκαιρίες όπου το νερό έχει κρυώσει τελείως στη δεξαμενή, αρκούν λίγες ώρες καλής ηλιοφάνειας για να ξαναζεσταθεί ακόμα και με εξωτερική θερμοκρασία κάτω του 0. Με φυσιολογικές χειμωνιάτικες θερμοκρασίες γύρω στους 10 C αν δεν ξοδέψω νερό (έχω και boiler μέσω του καλοριφέρ) μπορώ άνετα να κάνω μπάνιο μετά από δύο μέρες πλήρους συννεφιάς.

 

Όσον αφορά την εγκατάσταση, οι πιτσιρικάδες που το πέρασαν το άφησαν με μισά υγρά μέσα και το συμπλήρωσα μόνος μου όταν είδα ότι δεν κρατούσε το νερό ζεστό.

 

mike1945 δες μήπως έχεις το ίδιο πρόβλημα.

 

Οι ίδιοι πιτσιρικάδες όταν τους ρώτησα για συντήρηση μου είπαν ότι κανείς δεν τα συντηρεί και να μην είμαι κορόιδο και δε χρειάζεται να κάνω τίποτα παρά μόνο να προσθέτω υγρά.

Εγώ παρόλα αυτά στα δύο χρόνια τηλεφώνησα επανειλημένα στο κατάστημα για τον προβλεπόμενο έλεγχο με έστελναν από τον ένα στον άλλο, μου έδιναν τηλέφωνα υδραυλικών να κανονίσω μόνος μου και στο τέλος όσα ραντεβού και αν έκλεισα δεν ήρθε κανείς. Φανταστείτε να τους ανέφερα και πρόβλημα που θα έπρεπε να λυθεί εντός εγγύησης (μιλάμε για γνωστό κατάστημα με μεγάλες καταχωρήσεις στο χρυσό οδηγό το οποίο δε θέλω να το αναφέρω)

 

Δεν ξανασχολήθηκα μέχρι πρόσφατα που ήρθε στην οικοδομή ένας υδραυλικός για άλλη δουλειά και μου είπε ακριβώς τα ίδια (!) ότι τι θέλεις τώρα να ανοίγεις δουλειές και θα πληρώσεις άδικα 80 ευρώ και και και ...

 

Η μοναδική "συντήρηση" που του κάνω κάθε φθινόπωρο (διαλέγω μια συννεφιασμένη μέρα) είναι να του προσθέτω υγρά (μπορεί να πάρει από 0,3 έως 0,5 lt).

Από αυτά που διάβασα παραπάνω είδα ότι πρέπει, εκτός από τον έλεγχο και την αντικατάσταση ανοδίου που έχω παραμελήσει, να αντικαταστήσω και όλα τα υγρά (κάτι που αγνοούσα).

Μπορεί να μου πει κανείς αν είναι κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου, από που πρέπει να αφαιρέσω τα παλιά? δεν έχω δει να υπάρχει καποια "τάπα".

 

Εξαιρετικά φλύαρος για πρώτο μήνυμα

Καλή Χρονιά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα Καλη χρονιά + Χρόνια πολλα σε όλους του topic

Διάβασα το θέμα και με ενδειαφέρει.

Ας ξεκινήσω απ το οτι χρησιμοποιώ ηλιακό θερνωσίφωνο απο το 1984

(μαλτέζος 160L) πριν περίπου ενα μήνα μου τρύπισε ο ενας συλέκτης

έκανα καποιο μπάλωμα.

Εχω μπεί στη διαδικασία αγοράς νέου και θέλω την γνώμη σας για απλό ηλιακό ή με σωλήνες κενου;

Περιμένω απαντήσεις και ιδίως απο τον kid ( τον τσέκαρα πολυ διαβασμένο)

εκ των προταίρων ενα μεγάλο ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά και από εμένα

ύστερα από άπειρο διάβασμα εδώ μέσα και ψάξιμο στην πόλη που ζω (Ιωάννινα) όπου οι επιλογές σε ηλιακούς είναι απειροελάχιστες μάλλον καταλήγω σε Μαλτέζο εφόσον οι ελάχιστες άλλες εταιρίες που προσφέρονται εδώ είναι κάτω του μετρίου. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα πρέπει να διαλέξω 125 lt ή 160 lt (για οικογένεια 3-4 ατόμων). Όλοι λένε 160 για οικογένεια, όμως εδώ η ηλιοφάνεια είναι σαφώς μικρότερη, άρα δε θα είναι πιο δύσκολο να ζεσταθεί πολύ περισσότερο νερό ; Επίσης, όταν ζούσα με τους γονείς μου είχαμε για 4μελη οικογένεια έναν 125άρη και μας έφτανε μια χαρά το νερό, χωρίς βέβαια να κάθεται ο καθένας μέσα στο μπάνιο καμια ώρα...Μήπως λοιπόν ένας 125άρης είναι αρκετός με λογική χρήση του ζεστού νερού ;

Τέλος, όταν ρώτησα για τον glass Μαλτέζο, ο καταστηματάρχης μου είπε ότι ο Μαλτέζος αξίζει για τον INOX, ενώ ο glass δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο και δεν αξίζει να πάρω Μαλτέζο glass, αλλά κάποιον πιο φτηνό που θα έχει ίδια ποιότητα, αλλά σαφώς μικρότερη τιμή.

Αναμένω κι εγώ γνώμη από τους γνωρίζοντες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AthanDr δεν προτείνω ηλιακό σωλήνων κενού καθότι δεν είναι ένα προϊόν κατασκευασμένο και δοκιμασμένο στην Ελλάδα. Κατά συντριπτική πλειοψηφία αυτοί οι σωλήνες κατασκευάζονται στην Κίνα και υπάρχουν ήδη πολλές εταιρίες που εδώ και κάποια χρόνια τα δοκιμάζουν πειραματικά στην Ελλάδα και πολλές φορές τα παρουσιάζουν στις σχετικές μεγάλες εκθέσεις. Δεν τα έχω «ακουμπήσει» αλλά συνάδελφοι έχουν να αναφέρουν προβλήματα [παρόλο την πολύ μεγάλη απόδοση] και αυτός είναι πιστεύω και ο λόγος [εικάζω] που δεν έχει πλημμυρήσει η ελληνική αγορά . Προτείνω «απλό» ηλιακό με διπλή επίστρωση γυαλιού εσωτερικά και συλλέκτη επιλεκτικό μπλε τιτανίου με «άθραυστο» τζάμι. Νομίζω ότι είναι η πιο καλή επιλογή προς το παρόν.

Crowdance σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα 125 λίτρα για τετραμελή οικογένεια. Ο συλλογισμός ότι το 125 θα ζεσταίνει γρηγορότερα από το 160 λόγω χαμηλής ηλιοφάνειας επίσης δε νομίζω ότι έχει βάση καθότι το κάθε ένα boiler συνδυάζεται με τον αντίστοιχης δυναμικότητας [πχ απλό ή επιλεκτικό] και μεγέθους [πχ 2 ή 2,5 ή 3 τ.μ.] συλλέκτη. Σκέψου ότι θα αγοράσεις προϊόν που προορίζεται για τουλάχιστον 15ετή χρήση…και πίστεψέ με άλλες ανάγκες για ζεστό νερό είχαμε πριν 15 χρόνια και άλλες τώρα ..πόσο μάλλον μετά από 15 χρόνια. Μαλτέζο όπως έχω ξαναπεί εδώ μέσα δε θα πρότεινα έτσι ή αλλιώς λόγω πολύ ακριβής για μένα τιμής.

 

Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο ερευνα που εκανα βρηκα στα 800€ τους μποιλερ 200L inox και τους glass 650€ περιπου αλλα για τους glass μου ειπαν τα χειροτερα ( με χρηση 2 ετων σε καποιον αρχισε και εβγαζε γυαλι απο τις βρυσες) και αυτο ειναι που φοβαμαι. Τωρα αν καποιος γνωριζει για 200L μποιλερ με καλητερη τιμη ας μου πει. Παντα βεβαια inox.

Οσο για τους συλεκτες στην διευθυνση :

 

http://www.emelcat.gr

 

μπορειτε να δειτε τα περισοτερα και με λεπτομερειες για τους σωληνες κενου και τις αποδοσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλη χρονια

γυαλι δεν βγηκε σιγουρα απο της βρυσες!!!!!!!!

απλα το ηλιακο η το θερμοσίφωνο του φίλου σου ηταν ΝΤΕΜΕΚ glass και "μαδουσε" Η ΜΠΟΓΙΑ ΤΟΥ !!!

 

πολλα μποιλερ (απο θερμοσίφωνα-μποιλερ και ηλιακα) δεν ειναι GLASS αλλα απλα βαμενα και γιαυτο ειναι πιο οικονομικά και μεσα σε 1 εως 3 χρονια τρυπανε

 

και η κοροϊδία ειναι οτι το πληρωνεις για GLASS ή και μερικες φορες για DUO GLASS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά από 15χρονη συμβίωση με ένα καθέτου ροής ανοιχτού κυκλώματος (!) που τάπαιζε -τίναζε τις βαλβίδες όταν χιόνιζε- και πέρυσι έσπασε συλλέκτη, πήρα ένα επιλεκτικό τιτανίου Hλιοακμή 160λίτρων και από τότε όλα Ο.Κ. με άριστη απόδοση και καθόλου παρενέργειες μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

Πολύ καλή η ΗΛΙΟΑΚΜΗ και σοβαρή εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Mετά από 15χρονη συμβίωση με ένα καθέτου ροής ανοιχτού κυκλώματος (!) που τάπαιζε -τίναζε τις βαλβίδες όταν χιόνιζε- και πέρυσι έσπασε συλλέκτη, πήρα ένα επιλεκτικό τιτανίου Hλιοακμή 160λίτρων και από τότε όλα Ο.Κ. με άριστη απόδοση και καθόλου παρενέργειες μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

Πολύ καλή η ΗΛΙΟΑΚΜΗ και σοβαρή εταιρία.

 

Το συνολικό κόστος αγοράς, εγκατάστασης?

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

 

Αν ο κατασκευαστής του κτιρίου δεν έχει προβλέψει την τοποθέτηση ηλιακού στην ταράτσα κτιρίου, πως γίνεται η τοποθέτηση του? Δηλάδή που βιδώνεται η βάση του ηλιακού? Αν τρυπήσουν την πλάκα δεν χαλάνε την μόνωση της ταράτσας?

 

Μπορεί να μπεί μια βάση από μπετόν πάνω στην ταράτσα? Αν ναί χρειάζεται να είναι κάποιου συγκεκριμένου βάρους για αντίβαρο? Πρέπει να είναι συμπαγής η απλα ένα τελάρο στις διαστάσεις τις βάσης του ηλιακού? Φυσικά πρέπει να αντέχει και η πλάκα το βάρος της βάσης αυτής που θα προστέθεί...

 

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...