Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Φίλε Lumens Φυσικά και συμφέρει να τον ανοιγεις μόνο 5 λεπτά πρίν μπείς στο μπάνιο. Σκέψου το εξής απλό: ο θερμοσίφωνας καίει όσο τον έχεις ανοιχτό ανάλογα με την ισχύ της αντίστασης. οπότε στα 5 λεπτά θα πληρώσεις περίπου 0,026 ευρώ με τις σημερινές τιμές. Στους θερμοσίφωνες η θερμοκρασία μπορεί να φτάσει μέχρι τους 50 ή 60 βαθμούς και θέλει περίπου 1 ώρα, άρα περίπου 0,32 ευρώ. βεβαια το θέμα ειναι αν τον ανοίγεις μονο 5 λεπτα την ημέρα...

 

Φίλε μου απ' ότι ξέρω, οι θερμοσίφωνες έχουν θερμοστάτη, που ανοίγει την αντίσταση σε κάποια θερμοκρασία (π.χ. 56C) και την κλείνει σε μια άλλη (π.χ. 60C). Οπότε η αντίσταση θα καίει όταν η θερμοκρασία είναι μικρότερη από 56C, και δεδομένου ότι υπάρχει κάποια μόνωση αυτό θα γίνεται κάθε μερικές ώρες.

 

Το θέμα StavrosD είναι αν η ενέργεια που καταναλώνεται για το "ζέσταμα" των 60lt νερού από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος στη θερμοκρασία του θερμοστάτη μια φορά τη μέρα, είναι περισσότερη από την ενέργεια που καταναλώνεται για τη "διατήρηση" της θερμοκρασίας σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο, δηλαδή άναμμα της αντίστασης περισσότερες φορές την ημέρα, αλλά για πολύ λιγότερο χρόνο, αφού η ενέργεια που πρέπει να μεταφερθεί είναι πολύ λιγότερη (ανάλογα και με το νερό που έχουμε καταναλώσει).

 

Βέβαια αυτό θα έχει να κάνει κυρίως με τον τύπο της μόνωσης του θερμοσίφωνα και τον ρυθμό απώλειας θερμότητας, αλλά γενικά πρέπει να υπάρχει μια κοινώς αποδεκτή θεωρία.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θέμα StavrosD είναι αν η ενέργεια που καταναλώνεται για το "ζέσταμα" των 60lt νερού από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος στη θερμοκρασία του θερμοστάτη μια φορά τη μέρα, είναι περισσότερη από την ενέργεια που καταναλώνεται για τη "διατήρηση" της θερμοκρασίας σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο, δηλαδή άναμμα της αντίστασης περισσότερες φορές την ημέρα, αλλά για πολύ λιγότερο χρόνο, αφού η ενέργεια που πρέπει να μεταφερθεί είναι πολύ λιγότερη (ανάλογα και με το νερό που έχουμε καταναλώσει).

 

Βέβαια αυτό θα έχει να κάνει κυρίως με τον τύπο της μόνωσης του θερμοσίφωνα και τον ρυθμό απώλειας θερμότητας, αλλά γενικά πρέπει να υπάρχει μια κοινώς αποδεκτή θεωρία.

Το γεγονός είναι ότι αν έχεις τον διακόπτη αναμμένο συνέχεια, θα έχεις απώλεια θερμότητας από τα τοιχώματα.

Στην συνέχεια υπολογίζω το κόστος θεωρώντας ότι δεν χρησιμοποιείς ζεστό νερό κάθε λίγο, για τα πιάτα, για ξύρισμα, κτλ, όπου υπολογίζεις την χρέωση ανάλογα με τα λίτρα που κατανάλωσες, όπως ανάφερα παραπάνω.

Συνοπτική θεωρία εδώ:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/Hbase/thermo/heatcond.html#c1

 

Q/t=kA(Thot-Tcold)/d

 

Για την πολυουρεθάνη που έχουν οι περισσότεροι θερμοσίφωνες το Κ=0.02 με 0.05. Παίρνω το 0.02 ως την πιο οικονομική περίπτωση.

 

Έστω ότι:

η θερμοκρασία του εξωτερικού χώρου είναι Tcold=25 βαθμούς C

ο θερμοστάτης κλείνει στους Thot=80 βαθμούς C

το πάχος d=40mm=0.04m

Για έναν θερμοσίφωνα 60lt έστω ότι οι διαστάσεις του είναι περίπου 0.2μ*0.5μ (βγαίνει 62lt, γι'αυτό λέω περίπου). Θα έχει επιφάνεια Α=0.87965τμ

Χρησιμοποιώντας το calculator από το παραπάνω link βρίσκω ότι ο ρυθμός με τον οποίο χάνεται θερμότητα από τον θερμοσίφωνα στον χώρο είναι 22Watts

Σε μία μέρα t=24h θα χάνεται ενέργεια:

22*24=528Wh=0.528KWh

Δηλαδή αν τον έχεις ανοιχτό όλη την μέρα θα πληρώνεις επιπλέον 0.528*0.07169=0.03785232, δηλαδή περίπου 4 λεπτά την μέρα επιπλέον, ή 15ευρώ τον χρόνο (αν χρησιμοποιείς air condition και ο θερμοσίφωνας είναι μέσα στο σπίτι, προσθέτεις το ρεύμα που καταναλώνει για να διώξει και την θερμότητα που παράγεται από τον θερμοσίφωνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός είναι ότι αν έχεις τον διακόπτη αναμμένο συνέχεια, θα έχεις απώλεια θερμότητας από τα τοιχώματα.

Στην συνέχεια υπολογίζω το κόστος θεωρώντας ότι δεν χρησιμοποιείς ζεστό νερό κάθε λίγο, για τα πιάτα, για ξύρισμα, κτλ, όπου υπολογίζεις την χρέωση ανάλογα με τα λίτρα που κατανάλωσες, όπως ανάφερα παραπάνω.

Συνοπτική θεωρία εδώ:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/Hbase/thermo/heatcond.html#c1

 

Q/t=kA(Thot-Tcold)/d

 

Για την πολυουρεθάνη που έχουν οι περισσότεροι θερμοσίφωνες το Κ=0.02 με 0.05. Παίρνω το 0.02 ως την πιο οικονομική περίπτωση.

 

Έστω ότι:

η θερμοκρασία του εξωτερικού χώρου είναι Tcold=25 βαθμούς C

ο θερμοστάτης κλείνει στους Thot=80 βαθμούς C

το πάχος d=40mm=0.04m

Για έναν θερμοσίφωνα 60lt έστω ότι οι διαστάσεις του είναι περίπου 0.2μ*0.5μ (βγαίνει 62lt, γι'αυτό λέω περίπου). Θα έχει επιφάνεια Α=0.87965τμ

Χρησιμοποιώντας το calculator από το παραπάνω link βρίσκω ότι ο ρυθμός με τον οποίο χάνεται θερμότητα από τον θερμοσίφωνα στον χώρο είναι 22Watts

Σε μία μέρα t=24h θα χάνεται ενέργεια:

22*24=528Wh=0.528KWh

Δηλαδή αν τον έχεις ανοιχτό όλη την μέρα θα πληρώνεις επιπλέον 0.528*0.07169=0.03785232, δηλαδή περίπου 4 λεπτά την μέρα επιπλέον, ή 15ευρώ τον χρόνο (αν χρησιμοποιείς air condition και ο θερμοσίφωνας είναι μέσα στο σπίτι, προσθέτεις το ρεύμα που καταναλώνει για να διώξει και την θερμότητα που παράγεται από τον θερμοσίφωνα).

 

Με κάλυψες πλήρως, ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ.

 

Διόρθωση (αμελητέα) Στους υπολογισμούς έβαλα τον θερμοσίφωνα 0.2μ*0.5μ. Το έγραψα έτσι απο κεκτημένη ταχύτητα, εννοούσα 0.2μ ακτίνα και 0.5μ ύψος. Το αποτέλεσμα είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση (όχι δεν έχω καταλάβει ακόμα!!)...Πρόκειται να εγκαταστήσω ηλιακό σε δ/σμα πολυκατοικίας με κεντρική θέρμανση. Μπορώ να βάλω τριπλής ενέργειας ηλιακό; Μπορώ;

Επίσης μου έχουν πει για calpak...ποιά η γνώμη σας;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση (όχι δεν έχω καταλάβει ακόμα!!)...Πρόκειται να εγκαταστήσω ηλιακό σε δ/σμα πολυκατοικίας με κεντρική θέρμανση. Μπορώ να βάλω τριπλής ενέργειας ηλιακό; Μπορώ;

Επίσης μου έχουν πει για calpak...ποιά η γνώμη σας;

 

Ευχαριστώ

 

Μπορεις να βαλεις τριπλης ΑΛΛΑ ,

Πρωτον , δεν ειναι σωστο για την οικοδομη (γιατι "καταναλωνει'' μεγαλυτερη ενεργεια απο οτι το μποιλερ.

Δευτερον αν θελει πολλα μετρα σωληνα (πχ απο τον πρωτο μεχρι τον εκτο οροφο που ειναι η ταρατσα) θα εχεις πολλες απωλειες (ακομα και αν ειναι με ωρομετρηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βαλεις τριπλης ΑΛΛΑ ,

Πρωτον , δεν ειναι σωστο για την οικοδομη (γιατι "καταναλωνει'' μεγαλυτερη ενεργεια απο οτι το μποιλερ.

Δευτερον αν θελει πολλα μετρα σωληνα (πχ απο τον πρωτο μεχρι τον εκτο οροφο που ειναι η ταρατσα) θα εχεις πολλες απωλειες (ακομα και αν ειναι με ωρομετρηση)

 

 

Το δ/σμα είναι στον 3ο και ύπάρχει άλλος ένας όροφος (4ος) πριν την ταράτσα.

Τί απώλειες θα έχω;

 

Δεν έχω αποφασίσει τελικά αν θα βάλω 2πλής ή 3πλής ενέργειας...:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας ,έχω διαβάσει πολλές από τις απόψεις σας και ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου δώσατε.

Έχω καταλήξει στην αγορά ενός ηλιακού θερμοσίφωνα από την εταιρία NOBEL 160 lit με επιλεκτικό συλλέκτη 2,6 τμ και μποϊλερ GLASS διπλής επίστρωσης και τριπλής ενέργειας στην τιμή τον 1100 ? με τοποθέτηση.

 

Τι άποψη έχετε ? είναι καλή επιλογή?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπανέρχομαι μετά από έρευνα αγοράς και ζητώ τη γνώμη σας...:-)

 

Έχω τις παρακάτω προσφορές με ίδιες προδιαγραφές:

ηλιακός 160lt, 2πλής ενέργειας, ανοξείδωτο (inox)

 

από τις εξής εταιρίες και με αντίστοιχες αναφερόμενες τιμές

 

1. MALTEZOS, τιμή 1360 (10 χρόνια εγγύηση), επιφάνεια συλλέκτη από χαλκό επικαλυμένος με μαύρο χρώμιο πάνω σε ειδικό υπόστρωμα νικελίου,μόνωση πετροβάμβακα με επικάλυψη μαύρουυαλοϋφάσματος)

2. ΗΛΙΟΦΑΝ, τιμή 1295 στα 150λιτρα (γραπτή εγγύηση εφ' 'ορου ζωής, ανά 3τια σέρβις)(συλλέκτης με επίστρωση τιτανίου, μόνωση πετροβάμβακα και πολυουρεθάνη)

3. COSMOSOLAR ΕΠΕ, ηλιακός SKYLAND, τιμή 1300, (επιλεκτικός συλλέκτης τιτανίου ΣΕ συνεργασία με το ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ) (γραπτή εγγύηση εφ' όρου ζωής, ανά 10ετία σέρβις), μόνωση πολυουρεθάνη

4. SOLAR PLUS, τιμή 1300 ,(επιλεκτικός συλλέκτης με βαφή τιτανίου)

20 χρόνια εγγύηση.

 

Τί μου προτείνετε;!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, ύστερα απο μεγάλη ταλαιπωρία και έρευνα σχετικά με αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα θα ήθελα να ρωτήσω και την δικη σας γνώμη γιατι βλέπω οτι το έχετε ψάξει αρκετά. Πρόκειτε να βάλω ένα ηλιακό θερμοσίφωνα σε κατοικία η οποία σαν οροφή έχει κεραμοσκεπή με ξύλο απο κάτω. Απο κάποιες εταιρίες έχω πάρει την γνώμη οτι γίνεται και δεν υπάρχει πρόβλημα εαν βέβαια φροντίσω να μονωθεί το συγκεκριμένο σημείο μετά την εγκατάσταση και άλλες μου λένε οτι δεν γίνεται γιατι αν είναι ξυλοκατασκευή δεν μπορεί να αντέξει το βάρος. Έχω πραγματικά μπερδευτεί. Να προσθέσω οτι στο συγκεκριμένο σημείο της στέγης απο κάτω είναι βεράντα και αναρωτιέμαι κι εγώ για το βάρος του θερμοσίφωνα -η τελευταία γνώμη επαγγελματία πάντα είναι οτι το βάρος δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα- εγώ όμως έχω τις επιφυλάξεις μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα ,

Έχω ένα ηλιακό διπλής ενέργειας 160λτ (Cosmosolar-Skyland)

Αντιμετωπίζω το εξής "πρόβλημα".

Μερικές μέρες που έχει ελάχιστη ηλιοφάνεια και χρησιμοποιώ ρεύμα για να ζεστάνει το νερό παρότι τον ανάβω περίπου 30' το αποτέλεσμα είναι να έχω ελάχιστο μόνο χλιαρό νερό και μετά "¨μπούζι" που λένε !!!

Να υποθέσω ότι κάτι δεν πάει καλά ή ότι πρέπει να το ανάβω παραπάνω για να έχω ικανοποιητικά αποτελέσματα ???

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

g_kor06 προφανώς κάτι δεν πάει καλά αλλά μάλλον είναι κάτι που διορθώνεται. Εμπειρικά και χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος με μισή ώρα θα έπρεπε να είχες ζεστό νερό για περίπου δύο άτομα [σε "νορμαλ" κατάσταση]. Για να μην έχεις ούτε κάν για ένα τότε ή η αντίσταση είναι μικρή [όχι πάντως 4kw που συνηθίζεται] ή ο θερμοστάτης είναι ρυθμισμένος σε χαμηλή θερμοκρασία [πχ 30 και όχι 60-70 που συνηθίζεται]. Αυτά και τα δυο μπορείς να τα τσεκάρεις μόνος σου αν βγάλεις το καπάκι που καλύπτει την αντίσταση. Λογικά κάπως έτσι θα λυθεί το πρόβλημα γιατί αν δε συμβαίνουν αυτά που σου έγραψα τότε πας σε πιο σύνθετες καταστάσεις όπου και μάλλον θα χρειαστείς "ειδικό" ή την εταιρία. Ψάξτο και πες μας.

VincentGR καλός ο Μαλτέζος [στα inox] αλλά τόσο ακριβός που καταλήγει ασύμφορος κατα τη γνώμη μου. Δύσκολες εποχές για σπατάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

Θα μπορούσες να με κατατοπίσεις που περίπου στον ηλιακό θα βρω το καπακι που καλύπτει την αντίσταση για να μπορέσω να δω τόσο τον θερμοστάτη όσο και την αντίσταση ??

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αριστερή ή στη δεξιά πλευρά του boiler υπάρχει ένα καπάκι [που προεξέχει] περίπου 20 εκ διάμετρο και στο οποίο οδηγείται το καλώδιο του ρεύματος. στην άλλη είναι flat το boiler. πιστεύω ότι αν δεις τον ηλιακό σου από κοντά θα καταλάβεις τι εννοώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...