Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υπάρχει μόνωση η λύση δίνεται κατα περίσταση και πάντα σε συνεννόηση με τον κατασκευαστή / διαχειριστή.

Εχω δει να τρυπάνε τη μόνωση σε τέσσερα σημεία, να τοποθετείται/βιδώνεται ένα τελάρο κοιλοδοκών με "ποδάκια" 20 εκ. πάνω στο οποίο ύστερα "κολλιέται" η βάση στήριξης. Εννοείται ότι μετά θα πρέπει τα 4 "ποδάκια" να μονω8ούν πολυ καλα ώστε να μη έχει προβλήματα η μόνωση.

Εχω δει να σχηματίζεται ενα ορθογώνιο με τσιμεντο-κύβους [σαν αυτά που βάζουν στην άκρη των πεζοδρομίων]. Συνήθως αυτό το τσιμεντένιο τετράγωνο πρέπει να είναι βαρύ & συμπαγές και ίσως να χρειάζεται να "κολληθεί" και πάνω στην ταράτσα. Δε ξέρω τι αντοχές έχουν τέτοια "συστήματα" σε ανέμους.

Επίσης έχω δει να γίνεται μια σιδηροκατασκευή παράλληλη με την επιφάνεια της ταράτσας που δένει είτε στα κάγκελα είτε στον τοίχο του κλιμακοστασίου είτε σε έναν συνδυασμό των σταθερών και μη μονωμένων σημείων της ταράτσας.

Αν υπάρχει μηχανικός στο οίκημα προτείνω να βγάλει αυτός τη βέλτιστη λύση.

Αν θες ενημέρωσέ μας σε αυτό που θα καταλήξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ανάμεσα σε ΘΕΡΜΥΚ και ILIOSAK προς τα που να πάω; Και για Ηλιακμή έχω ακούσει καλά λόγια αλλά μάλλον ξεφεύγουμε σε τιμή. Ενδιαφέρομαι για 180lt με 200lt με επιλεκτικό συλλέκτη και μάλλον glass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει μόνωση η λύση δίνεται κατα περίσταση και πάντα σε συνεννόηση με τον κατασκευαστή / διαχειριστή.

Εχω δει να τρυπάνε τη μόνωση σε τέσσερα σημεία, να τοποθετείται/βιδώνεται ένα τελάρο κοιλοδοκών με "ποδάκια" 20 εκ. πάνω στο οποίο ύστερα "κολλιέται" η βάση στήριξης. Εννοείται ότι μετά θα πρέπει τα 4 "ποδάκια" να μονω8ούν πολυ καλα ώστε να μη έχει προβλήματα η μόνωση.

Εχω δει να σχηματίζεται ενα ορθογώνιο με τσιμεντο-κύβους [σαν αυτά που βάζουν στην άκρη των πεζοδρομίων]. Συνήθως αυτό το τσιμεντένιο τετράγωνο πρέπει να είναι βαρύ & συμπαγές και ίσως να χρειάζεται να "κολληθεί" και πάνω στην ταράτσα. Δε ξέρω τι αντοχές έχουν τέτοια "συστήματα" σε ανέμους.

Επίσης έχω δει να γίνεται μια σιδηροκατασκευή παράλληλη με την επιφάνεια της ταράτσας που δένει είτε στα κάγκελα είτε στον τοίχο του κλιμακοστασίου είτε σε έναν συνδυασμό των σταθερών και μη μονωμένων σημείων της ταράτσας.

Αν υπάρχει μηχανικός στο οίκημα προτείνω να βγάλει αυτός τη βέλτιστη λύση.

Αν θες ενημέρωσέ μας σε αυτό που θα καταλήξεις.

 

 

Thanks! θα το συζητήσω με τον μηχανικό. Σε παλιές οικοδομές όπου δεν υπάρχουν βάσεις τι κάνετε συνήθως?

 

Κάποιος μου πρότεινε να κάνουμε τρύπες αλλά να τις γεμίσουμε με πίσσα (και όχι με σιλικόνη) πριν βάλουμε μεσα μεταλλική (και όχι πλαστική) ούπα. Υποθέτω είναι θέμα μονωσά αυτό και κατα πόσο θα είναι οκ το ασφαλτόπανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο αντιπροσώπου για τις εταιρίες:

1. Nobel

2. Ιliosak ?

 

@ Κid

Γίνεται να χρησιμοποιήσω το υπάρχον ηλεκτρικό μπόιλερ (elco καινούριο στο πατάρι) και να αγοράσω μόνο τα κάτοπτρα;

Ένας κλειστού τύπου, με επιλεκτικό (μπλε tinox που λες) συλλέκτη, είναι καλή επιλογή για κανονική χρήση και κόστος που να μην ξεπερνάει τα 800-1000 Ε ? Glass ή INOX ?

Aν θέλεις πρότεινέ μου ποιον θεωρείς καλό σε αυτά τα λεφτά με pm.

 

Eυχαριστώ

Επεξ/σία από helias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα πριν σου πω την άποψή μου.

Πρώτον.

Όταν λες TiNOX blue το λες γιατί είδες να είναι μπλέ ο συλλέκτης ή γιατί το έγραφε έτσι ακριβώς κάποιο προσπέκτους ;

Ρωτάω γιατί ξαφνικά γέμισε η αγορά με μπλε συλλέκτες ΑΛΛΑ προσοχή ότι είναι μπλε δεν είναι και ΤiNOX!!!! Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στις 2 εταιρείες που αναφέρεις αλλά όλο TiNOX blue διαβάζω ξαφνικά εδώ μέσα...και κάτι δε μου πάει καλά.

 

Δεύτερον.

Τι γραπτή εγγύηση σου δίνουν οι δυο αυτές μάρκες;

Αν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες θα καταλάβεις γιατί ρωτάω.

 

Τρίτον.

ΑΝ είναι ΤiNOX BLUE , ΑΝ η τιμή περιλαμβάνει την τρίτη ενέργεια και ΑΝ η εγγύηση είναι πάνω από 6-7 χρόνια τότε ΗΛΙΟΑΚΜΗ.

 

Τέταρτον.

Όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει ηλιακό κατυθείαν από εργοστάσιο ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ την προμήθεια του αντιπροσώπου τότε ας μου στείλει πμ.

 

με ενδιαφερη να αγορασω ηλιακό κατυθείαν από εργοστάσιο ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ την προμήθεια του αντιπροσώπου πως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Πήρα 3 προσφορές .

Iliosak : έδρα Kαλαμάτα (δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Αθήνα) boiler 160 L , συλλέκτες 2.5 m^2 tinox blue , double glass , προσφορά 12 άτοκες μέχρι τέλη Μαρτίου, 790+φπα=900 Ε και 80 Ε μεταφορικά. Τα παραπάνω μέτρα σωληνώσεων χρεώνονται κάπου 4-6 Ε το μέτρο , όπως σε όλους.

 

Nobel : 160 L , συλλέκτες 3 m^2 tinox blue, duro glass 715 E (5 χρόνια εγγύηση) και 85 Ε μεταφορικά και inox 1050 E +85 μεταφορικά (10χρόνια εγγύηση) .

 

Ηλιοακμή : 160 L, 1 συλλέκτης 2.6 m^2 επιλεκτικός tinox που κατασκευάζεται από ηλιοακμή στην Ελλάδα (μόνο κάτι φύλλα:-( παίρνουν από Γαλλία) (μου είπαν ότι είναι καλύτερο να είναι μονός ο συλλέκτης γιατί κερδίζεις σε χώρο και ελαχιστοποιούνται οι απώλειες), durosmalt (σαν πλαστικό) στο εσωτερικό του boiler που αντέχει σε μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας κλπ. 970 Ε +80 Ε εγκατάσταση, με 5 χρόνια εγγύηση.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην Ηλιοακμή είναι ότι το service μπορεί να γίνεται από τον ιδιοκτήτη, μόνο με την αλλαγή μιας ράβδου Μαγνησίου, που οι άλλοι την χρεώνουν 70-80 Ε (κάθε 4 χρόνια) και στον θερμοσίφωνα της Ηλιοακμής την αλλάζεις μόνος σου γιατί τα τελευταία μοντέλα είναι φτιαγμένα έτσι.

 

Αυτά.

Εντυπώσεις - παρατηρήσεις - διορθώσεις , αναμένονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.εχω το εξης προβλημα και ψαχνω βοηθεια.

Εχω εναν elco 160λτ 7ετιας,τριπλης ενεργειας.ΟΛΟ τον χειμωνα δεν εχω ζεστο νερο.

ΕΙμαι στον 3ο και ο ηλιακος ειναι στον 6ο.

Απο το boiler δεν εχω νερο επειδη ειναι μεγαλη αποσταση σωληνωσεων και επειδη δεν εχει ξεχωριστη εντολη μποιλερ (αναβει οποτε αναβουν τα σωματα) και το καλοριφερ μεσα στο σπιτι αναβει 1/2 ωρα σβηνει και ουτο καθε εξης δεν το ζεσταινει(αν αναψω το καλοριφερ για πολλη ωρα ζεσταινεται ή αμα εχει πολυ κρυο εξω και δουλευει το καλοριφερ περισσοτερο εχω νερο).

Απο τον ηλιο δεν εχω καθολου ζεστο νερο (σημ.το καλοκαιρι δουλευει αψογα).Συγκεκριμενα την Κυρικαη που μας περασε με ολη μερα ηλιοφανεια και 20 βαθμους και εμεις να λειπουμε απο το πρωι εκανε ενα ατομο μπανιο.Δεν κραταει καν το ζεστο νερο (εκανα μια υποθεση οτι αντι να ζεσταινει το νερο το μποιλερ το παγωνει!!! για τον εξης λογο.Οταν ανοιγει η ηλεκτροβανα μου 50 βαθμους περιπου το νερο κυκλοφορει απο τις παγωμενες σωληνες μεχρι την ταρατσα 12μ περιπου με υποτιθεται θερμοκρασια περιβαλοντος και μεχρι να ζεσταθουνε,θα εχει περσαι κανα 15λεπτο σβηνει.)

Το προβλημα που εχω ειναι το εξης:

Να αλλαξω ηλιακο και αν ναι ποιον

Να καταργησω το μποιλερ? αφου παλι ο ηλιακος δεν παιζει.

Να βαλω ενα διπλης στο παταρι?

ΓΙα βοηθηστε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ο ηλιακός δουλεύει το καλοκαίρι σίγουρα μην τον πετάξεις.

 

α) Δες αν έχει μόνωση στους σωλήνες. Συνήθως βάζουν απλή μαύρη που καταστρέφεται από τον ήλιο πολύ γρήγορα. Αγόρασε μόνωση 9 χιλιοστών με άσπρη επικάληψη UV και κάλυψε όλους τους εμφανής σωλήνες. Θα βελτιώσει την χειμωνιάτικη απόδοση και θα σε προστατέψει και από πάγωμα.

 

β) Πολύ πιθανό να έχεις και πρόβλημα συνδεσμολογίας όπως λες και εσύ αλλά δεν δίνεις αρκετές πληροφορίες και είναι δύσκολο να διαγνωστεί έτσι. Πρέπει να ξέρει κανείς όλο το κύκλωμα + θερμοκρασίες λειτουργίας, κλπ. για να βγάλει νόημα. Μάλλον θα χρειαστεί να καλέσεις κάποιον να το δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ο ηλιακός δουλεύει το καλοκαίρι σίγουρα μην τον πετάξεις.

 

α) Δες αν έχει μόνωση στους σωλήνες. Συνήθως βάζουν απλή μαύρη που καταστρέφεται από τον ήλιο πολύ γρήγορα. Αγόρασε μόνωση 9 χιλιοστών με άσπρη επικάληψη UV και κάλυψε όλους τους εμφανής σωλήνες. Θα βελτιώσει την χειμωνιάτικη απόδοση και θα σε προστατέψει και από πάγωμα.

 

β) Πολύ πιθανό να έχεις και πρόβλημα συνδεσμολογίας όπως λες και εσύ αλλά δεν δίνεις αρκετές πληροφορίες και είναι δύσκολο να διαγνωστεί έτσι. Πρέπει να ξέρει κανείς όλο το κύκλωμα + θερμοκρασίες λειτουργίας, κλπ. για να βγάλει νόημα. Μάλλον θα χρειαστεί να καλέσεις κάποιον να το δει.

 

 

Τι πληροφοριες θες?

Συνδεσμολογια τι να εχει γινει λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ανεβάσω 10 θερμοσίφωνες κατά ύψος (τους μισούς κατά 1 μέτρο και τους άλλους μισούς κατά 1,5 μέτρο από τη βάση της ταράτσας) διότι στο τρέχον ύψος δημουργείται σκιά από εμπόδια.

Γνωρίζει κάποιος το κόστος κατά προσέγγιση;

Προφανώς θα ζητήσω προσφορές αλλά θα ήθελα να έχω μια εκτίμηση κόστους για την εργασία (υλικά και επανατοποθέτηση).

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Πήρα 3 προσφορές .

Iliosak : έδρα Kαλαμάτα (δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Αθήνα) boiler 160 L , συλλέκτες 2.5 m^2 tinox blue , double glass , προσφορά 12 άτοκες μέχρι τέλη Μαρτίου, 790+φπα=900 Ε και 80 Ε μεταφορικά. Τα παραπάνω μέτρα σωληνώσεων χρεώνονται κάπου 4-6 Ε το μέτρο , όπως σε όλους.

 

Nobel : 160 L , συλλέκτες 3 m^2 tinox blue, duro glass 715 E (5 χρόνια εγγύηση) και 85 Ε μεταφορικά και inox 1050 E +85 μεταφορικά (10χρόνια εγγύηση) .

 

Ηλιοακμή : 160 L, 1 συλλέκτης 2.6 m^2 επιλεκτικός tinox που κατασκευάζεται από ηλιοακμή στην Ελλάδα (μόνο κάτι φύλλα:-( παίρνουν από Γαλλία) (μου είπαν ότι είναι καλύτερο να είναι μονός ο συλλέκτης γιατί κερδίζεις σε χώρο και ελαχιστοποιούνται οι απώλειες), durosmalt (σαν πλαστικό) στο εσωτερικό του boiler που αντέχει σε μεγάλες διακυμάνσεις θερμοκρασίας κλπ. 970 Ε +80 Ε εγκατάσταση, με 5 χρόνια εγγύηση.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην Ηλιοακμή είναι ότι το service μπορεί να γίνεται από τον ιδιοκτήτη, μόνο με την αλλαγή μιας ράβδου Μαγνησίου, που οι άλλοι την χρεώνουν 70-80 Ε (κάθε 4 χρόνια) και στον θερμοσίφωνα της Ηλιοακμής την αλλάζεις μόνος σου γιατί τα τελευταία μοντέλα είναι φτιαγμένα έτσι.

 

Αυτά.

Εντυπώσεις - παρατηρήσεις - διορθώσεις , αναμένονται.

 

Μπορώ να ρωτήσω από που βρήκες τον Nobel σε αυτή την τιμή? Εγω που εψαξα, η καλυτερη τιμή ηταν 840 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ανεβάσω 10 θερμοσίφωνες κατά ύψος (τους μισούς κατά 1 μέτρο και τους άλλους μισούς κατά 1,5 μέτρο από τη βάση της ταράτσας) διότι στο τρέχον ύψος δημουργείται σκιά από εμπόδια.

Γνωρίζει κάποιος το κόστος κατά προσέγγιση;

Προφανώς θα ζητήσω προσφορές αλλά θα ήθελα να έχω μια εκτίμηση κόστους για την εργασία (υλικά και επανατοποθέτηση).

Ευχαριστώ

 

Αναλογα απο τι υλικο θελεις την βαση.Ποιο φτηνο πιστευω να γινει μεταλικη απο κοιλοδοκο 40χ40 ή 60χ60.Κανα 300 αρη την βαση να υπολογιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ανεβάσω 10 θερμοσίφωνες κατά ύψος (τους μισούς κατά 1 μέτρο και τους άλλους μισούς κατά 1,5 μέτρο από τη βάση της ταράτσας) διότι στο τρέχον ύψος δημουργείται σκιά από εμπόδια.

Γνωρίζει κάποιος το κόστος κατά προσέγγιση;

Προφανώς θα ζητήσω προσφορές αλλά θα ήθελα να έχω μια εκτίμηση κόστους για την εργασία (υλικά και επανατοποθέτηση).

Ευχαριστώ

 

Αν χρειάζεται να βάλεις τόσους ηλιακούς θα είναι σίγουρα φτηνότερο, ευκολότερο, και πιο αποδοτικό να βάλεις ένα κεντρικό σύστημα (συλλέκτες στην σκεπή και μπόιλερ συνήθως στο μηχανοστάσιο). Το μοίρασμα των εξόδων γίνεται πολύ εύκολα με μετρητές ζεστού νερού.

 

Επίσης η σκεπή σας δεν θα καταντήσει σαν καρνάβαλος.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:56 ----------

 

Τι πληροφοριες θες?

Συνδεσμολογια τι να εχει γινει λαθος?

 

Δεν μπορούμε να κάνουμε τηλε-διάγνωσή έτσι. Πρέπει να δει κανείς όλη την εγκατάσταση της θέρμανσης και του ζεστού νερού για να καταλάβει τι παίζει και "μπερδεύεται" τον χειμώνα όταν δουλεύει η θέρμανση. Πρέπει να το δει κάποιος από κοντά. Συγνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε να κάνουμε τηλε-διάγνωσή έτσι. Πρέπει να δει κανείς όλη την εγκατάσταση της θέρμανσης και του ζεστού νερού για να καταλάβει τι παίζει και "μπερδεύεται" τον χειμώνα όταν δουλεύει η θέρμανση. Πρέπει να το δει κάποιος από κοντά. Συγνώμη

 

Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν ζητησα να κανεις τηλεδιαγνωση.Εχω φωναξει αρκετους τεχνικους αλλα λυση στο προβλημα δεν βρεθηκε.Εκτος να ειναι λυση να πεταξω τον παλιο και να βαλω ενα καινουργιο να δω ααν παιζει.

Εγω αυτο που ζητησα ειναι γνωμες για το αν αξιζει να βαλω αλλον (γιατι εχετε ''ακουσει'') οτι αυτος που εχω ειναι μουφα ή αν και ο καινουργιος θα κανει τα ιδια οποτε συμφερει να βαλω ενα boiler στο παταρι και να παιζω με μια τριοδη χειμωνα-καλοκαιρι.

Η συνδεσμολογια ειναι κατι απλο που το κανω και εγω (οσον αφορα τις εξωτερικες σωληνες ,απο τον τοιχο εως τον ηλιακο),ειναι μονωμενες με αρμαφλεξ,βαμενα με λαστιχομπογια μονωτικη και περασμενα με ταινια προστασιας απο τις ηλιακες ακτινες.Το αρμαφλεξ ειναι σε αριστη κατασταση και απο το πανελ στο μποιλερ και απο το μποιλερ στον τοιχο.Μεσα στον τοιχο απο οτι φαινεται ειναι μονο σωληνες (χωρις μονωση) Talos και το νερο χρησης και το νερου του καλοριφερ.Αυτο που δεν ξερω ειναι κατα την συνδεση του καλοριφερ εχει σαν ξεχωριστη γραμμη το θερμοσιφωνα ή τον εχει σε σειρα με αλλα σωματα και χειροτερα να το εχει σε σειρα σαν δευτερο η τριτο σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν ζητησα να κανεις τηλεδιαγνωση.Εχω φωναξει αρκετους τεχνικους αλλα λυση στο προβλημα δεν βρεθηκε.Εκτος να ειναι λυση να πεταξω τον παλιο και να βαλω ενα καινουργιο να δω αν παιζει.

 

Δες αν οι σωλήνες από/προς συλλέκτες και δοχείο είναι μονωμένοι. Αν όχι μόνωσε τους καλά. Επίσης αν έχει κανένα δοχείο διαστολής (κάτι βαρελάκια στο επάνω μέρος) μόνωσε το και αυτό. Γενικά ότι είναι μεταλικό και εξέχει από το δοχείο προκαλεί απώλειες που κάνουν διαφορά κυρίως τον χειμώνα που έχει κρύο.

 

Τώρα που δουλεύει ο καιρός είναι γενικά καλός θα πρέπει ο ηλιακός να σου δίνει ζεστό νερό. Αν όχι δοκίμασε να κλείσεις το νερό της θέρμανσης από τον ηλιακό για 1-2 μέρες να δεις αν του κάνει διαφορά. Αν πραγματικά εκεί είναι το πρόβλημα δες μήπως δημιουργείται θερμοσιφωνικό φαινόμενο στους σωλήνες της θέρμανσης, δηλαδή...

Έχεις την θέρμανση σου κλειστή και ο ηλιακός είναι ζεστός και δημιουργήται φυσική κυκλοφορία στο κύκλωμα της θέρμανσης. Θα το καταλάβεις αν δεις ότι με την θέρμανση κλειστή ο ένας σωλήνας είναι παραμένει ζεστός. Φτιάχνεται με την τοποθέτηση ανεπίστροφης βαλβίδας με ελατήριο ωστέ να εμποδίζει την κυκλοφορία όταν δεν είναι ανοιχτή η ηλεκτροβαλβίδα.

 

Έτσι θα καταλάβεις αν είναι και σε σειρά με σώματα αφού αν τον κλείσεις δεν θα δουλεύουν ούτε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...