Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ από την άλλη διαφωνώ να πάρεις 4 τ.μ αν και εφόσον ο συλλέκτης είναι επιλεκτικός μπλε ΚΑΛΗΣ απόδοσης γιατί πολύ απλά τότε θα έχει τρομερή καταπόνηση το boiler [και οι σωληνώσεις] λόγω των πολύ πολύ υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύσει η επιλεκτική επιφάνεια [ειδικά το καλοκαίρι].

Και βέβαια έχω πολλά παραδείγματα πελατών [και πελατών πελατών μου] που με 2 τ.μ ΚΑΛΗ επιλεκτική επιφάνεια θερμαίνουν ΌΛΟ το χρόνο το ζεστό τους νερό χωρίς καμμία παραχώρηση.

Νομίζω ότι καμμία σοβαρή εταιρία δεν μπορεί να δώσει εγγύηση για boiler 150lt με 4τ.μ. επιλεκτικής ΚΑΛΗΣ επιφάνειας. Ρώτα τους μεγαλύτερους κατασκευαστές και θα δεις τι θα σου πουν...

Και να επαναλάβω και εγώ ότι δεν έχει σημασία πλέον αν είναι ένας ή δυο ή τρεις συλλέκτες σε ένα καζάνι πχ 150 λτ όπως μάθαμε την προηγούμενη τριακονταετία...η τεχνολογία έχει εξελιχθεί και μας προσφέρει λύσης μεγαλύτερης απόδοσης σε μικρότερο μέγεθος.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!

 

Οπότε να πάρω τη μέση λύση, τον διπλό συλλέλτη των 3 τμ, όπως φαίνεται και στο site της εταιρίας....:lol:

 

Everyone happy??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα.

 

Αύριο έρχεται το συνεργείο για τοποθέτηση του ηλιακού, κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω???

 

Να κεράσεις τίποτα τα παιδιά που θα έρθουν 15αύγουστο να σου βάλουν ηλιακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

διάβασα αρκετές σελίδες από τη συζήτηση για τους ηλιακούς και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Σκοπεύω να αγοράσω σπίτι στην περιοχή του Κορωπιου. Έχω δει μερικά αλλά κανένα δεν είχε εγκατεστημένο ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Υπήρχαν παροχές για ηλιακό, που έπρεπε να βάλω εγώ.

Από την εμπειρία σας, αυτό είναι συνηθισμένη πρακτική; και τις μέρες του χειμώνα με τον ηλιακό θερμοσίφωνα και αν ανάβω και το ηλεκτρικό θα καλύπτω τις ανάγκες μας (οικογένεια 3 ατόμων, διάβασα ότι αυτό εξαρτάται από τη χρήση, το πόσο ζεστή η κρύα ήταν η μέρα κ.λ.π)

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Ο ηλιακός ΕΒΗΛ τοποθετήθηκε χθές στις 13:00, κόστισε 800€ + 150€ εργασία, είναι 5ετούς εγγυήσεως και στις 18:00 έκαναν 3 άτομα μπάνιο με καυτό νερό και είχε ακόμα για άλλους 2!!

 

Αυτά από τις Σέρρες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα σε ολους..εχει καποιος γνωση,για τους ηλιακους braoun ??

Στον Ασπροπυργο:: γυαλι 160 λιτρα 5 χρονια εγγυηση, δυο συλλεκτες 600 euro

και 100 eyro

τοποθετηση..B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφερόμαι να βάλω ένα ηλιακό θερμοσίφωνα INOX 200lt 3πλης ενέργειας αλλά δεν ξέρω τπτ απο μάρκες και σχετικά με αυτά.Μπορείτε να με βοηθήσετε λέγοντάς μου κάποια μάρκα καλή ή οτιδήποτε άλλο?? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα σε ολους..εχει καποιος γνωση,για τους ηλιακους braoun ??

Στον Ασπροπυργο:: γυαλι 160 λιτρα 5 χρονια εγγυηση, δυο συλλεκτες 600 euro

και 100 eyro

τοποθετηση..B)

 

Μήπως θες να πεις Braunik ? Στο logo φαίνεται σαν να γράφει Braun αλλά δίπλα με μικρότερα γράμματα υπάρχει και το ik.

Την τιμή αυτή την βρήκες σε κάποιο κατάστημα ή μέσα απο το εργοστάσιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Εχει κανεις υπόψιν του πως ρυθμιζεται ενας διαφορικος θερμοστατης? Εχω τον SELTRON ND1(http://www.e-u-c.gr/images/products/1209043069-SELTRON%20ND1.pdf), ο οποιος ειναι συνδεδεμενος με το boiler και τους συλλεκτες. Αν και δειχνει οτι ειναι αρκετα υψηλη η θερμοκρασια στους συλλεκτες, δεν ενεργοποιεί με τιποτα τον κυκλοφορητη με αποτελεσμα να δουλευει συνεχως ο καυστηρας για να ζεστανει το boiler. Ειναι λαθος ρυθμιση ή συνδεση αραγε?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

 

Αν και η ερώτηση μου δεν έχει άμεση σχέση με τους ηλιακούς θερμοσιφωνες, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να λύσω την απορία μου.

 

Νοικιάζω ένα μικρό σπίτι, που έχει ένα μικρό θερμοσίφωνα 60lt 4000W. Το νερό το χρησιμοποιώ κάθε μέρα για ντους, και τον ανοίγω 5 λεπτά πριν κάνω μπάνιο, και μετά τον κλείνω. Ποτέ δεν έχω "μείνει" από νερό, πάντα ήταν αρκετό.

 

Η ερώτηση είναι συμφέρει να τον έχω πάντα ανοικτό για το καθημερινό ντους ή κάνω καλά που τον ανοίγω μόνο όταν τον χρειάζομαι;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Lumens Φυσικά και συμφέρει να τον ανοιγεις μόνο 5 λεπτά πρίν μπείς στο μπάνιο. Σκέψου το εξής απλό: ο θερμοσίφωνας καίει όσο τον έχεις ανοιχτό ανάλογα με την ισχύ της αντίστασης. οπότε στα 5 λεπτά θα πληρώσεις περίπου 0,026 ευρώ με τις σημερινές τιμές. Στους θερμοσίφωνες η θερμοκρασία μπορεί να φτάσει μέχρι τους 50 ή 60 βαθμούς και θέλει περίπου 1 ώρα, άρα περίπου 0,32 ευρώ. βεβαια το θέμα ειναι αν τον ανοίγεις μονο 5 λεπτα την ημέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμοχωρητικότητα (ελπίζω να θυμάμαι σωστά τον όρο, είχα περάσει το μάθημα πριν από 8+ χρόνια) του νερού είναι 4.184 (http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_capacity#Table_of_specific_heat_capacities)

ΔQ=mcΔΤ (ΔQ= η ενέργεια που απορροφά το νερό, m η μάζα, c η θερμοχωρητικότητα, ΔΤ η διαφορά θερμοκρασίας πριν και μετά).

 

Έστω ότι η θερμοκρασία του νερού από το δίκτυο ύδρευσης είναι 25βαθμοί C, και ο θερμοστάτης του θερμοσίφωνα είναι ρυθμίσμένος στους 60 βαθμούς C.

ΔΤ=25-60=-35

 

m=Vρ (V= 60lt ο όγκος του νερού στον θερμοσίφωνα,ρ=1Kg/lit η πυκνότητα του νερού)

m=60Kg

ΔQ=60*4.184*(-35)=8786,4ΚJ

 

Τα 8786,4KJ ισούνται με 2,440666667κιλοβατώρες (http://www.unitconversion.org/unit_converter/energy.html)

2,44*0,07169=0,18 euro (μετά την στρογγυλοποίηση).

 

Συνεπώς για κάθε φορά που θα ανάβεις τον θερμοσίφωνα, θα καις 18 λεπτά για να το θερμάνεις.

 

Αν όμως τον αφήνεις σε αναμμένο, επειδή θα χάνει θερμότητα από τα τοιχώματα, θα καίει κάθε λίγο για να διατηρήσει την θερμοκρασία σταθερή.

 

Τα 4KW δεν έχουν επίδραση στην κατανάλωση. Απλά όσο πιο δυνατός είναι ο θερμοσίφωνας, τόσο πιο γρήγορα θα πιάσει την θερμοκρασία που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...