Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαρ ουεστ τις τελευταίες μέρες το τοπικ.

Πολύ "χρήσιμες"  πληροφορίες για όσους κινούνται στο χώρο της ηλιοθερμίας αλλά φαντάζομαι όχι τόσο για τους απλούς υποψήφιους αγοραστές ...που όπως έγραψα και μια εβδομάδα πριν ψωνίζουν με βάση τα πρώτα αποτελέσματα του σκρουτζ και του μπεστπράις . Δυστυχώς! 

Κάτι ειπώθηκε παραπάνω για τα φτηνά καζάνια των τριών φτηνών (και όχι οικονομικών) ηλιακών.  Συμφωνώ σε πολλά με τον @vasilk αλλά (για να λέμε όλη την αλήθεια) τα καζάνια της Λάτο και της Braunik  είναι ελληνικά;  Έχω την εντύπωση πως οχι..

Και κάπως έτσι καταλαβαίνουμε τις κάτω του κόστους τιμές κάποιων...

Στο θέμα των τ.μ. η αλήθεια είναι κάπου στη μέση για μένα. Τα πόσα τμ συλλέκτης θα συνδυαστεί με ένα καζάνι έχει να κάνει τόσο με την ισχύ του συλλέκτη (ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι ολοι ίδιοι) και βέβαια με το σε ποια περιοχή θα τοποθετηθεί. Ένας ηλιακός 200 λίτρων στα Χανιά θα έχει τα ίδια τ.μ. με έναν ηλιακό στα Ιωάννινα; Προφανως όχι! 

@drspiros αν θες κάτι αξιόπιστο δες και κάτι εκτός του σκρουτζ. 

Αν έχεις πρόβλημα αλμύρας έντονο τότε ίσως πρέπει να δεις ΙΝΟΧ εσωτερικά και εξωτερικά και όχι glass καζάνι που κοιτάς τώρα σε αυτές τις τρεις. 
 

Τέλος συμφωνώ με τον @g..kar για τα απρόσωπα e-shop . Είναι ΠΟΛΛΑ πλέον τα παραδείγματα καζανιών (γιατί εκεί πάσχουν) φτηνοηλιακών που μαζεύονται στην τριετια χωρίς καμία εγγύηση να είναι σε ισχύ.  Το γιατί το καταλαβουμε όλοι. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγαπητέ @NEWton75 όπως ξέρεις ένας σοβαρός επιχειρηματίας (είτε με φυσική είτε με ιντερνετική παρουσία) αν έχει σκοπό να βρίσκεται στο χώρο και την επόμενη δεκαετία ή εικοσαετία θα την τηρήσει την εγγύηση. Προφανώς αν ο άλλος είναι απατεώνας ακόμα και δέκα καταστήματα να έχει θα βρεί τρόπο να στην κάνει με την εγγύηση. Άρα ο "εχθρός" προφανώς και δεν είναι τα e-shop αλλά εκείνα που πουλάνε αγνώστου προέλευσης προϊόντα σε τιμές -που μεταξύ μας- ούτε σε χονδρική δεν υπάρχουν αν βάλεις μεσα ΦΠΑ,μεταφορικά,φόρους και τα στοιχειώδη λειτουργικά. Άρα κάτι γίνεται... που λίγο πολύ όλοι τα ξέρουν και η ΕΒΗΕ κάνει τα στραβά μάτια. 

Δε φταίει όμως μόνο ο έμπορος-κατασκευαστής-πωλητής όπως έχουμε ξανα πει.

Όταν λες στον υποψήφιο αγοραστή για συντήρηση, σκέπασμα ή του προτείνεις τα σωστά τ.μ. και τη σωστή απόδοση ενός συλλέκτη και σου απαντά "θέλω το μεγαλύτερο τζάμι γιατί τέτοιο είχα παλιά και δε το σκέπαζα ποτέ και σιγά μη του κάνω συντήρηση " ...τότε φαντάζομαι δε φταίει ο κακός επαγγελματίας που δεν τηρεί την εγγύηση. Και είναι πολλά επίσης τα παρόμοια περιστατικά.

Άρα για να μην πλατιάζω, επιλέγουμε ένα σωστό προϊόν που γνωρίζουμε που κατασκευάζετε (σε περίπτωση επισκευής-ανταλλακτικών) , έναν σωστό μαγαζάτορα, βιοτέχνη ή ακόμα και υδραυλικό που (όσο το δυνατόν) θα ξέρουμε ότι θα βρίσκεται ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ στο χώρο, ένα προϊόν που ταιριάζει στις ανάγκες μας (άλλος ηλιακός θα μπει στην Κέρκυρα δίπλα στη θάλασσα και άλλος στο Μέτσοβο, άλλος ηλιακός θα μπει σε ένα εξοχικό και άλλος σε μόνιμη κατοικία, κοκ)  και φροντίζουμε σαν αγοραστές να τηρούμε τα βασικά που προτείνει ο κατασκευαστής. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου. Εγώ τα προϊόντα που πουλάω είπα που πονάνε αν και αντιεμπορικό και τι προτείνω στους πελάτες μου.

Είμαι στο χώρο του ηλιακού από το 2001 και γνωρίζω που πονάνε τα ηλιακά γιατί δούλευα σε εργοστάσιο σαν μηχανικός παραγωγής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NEWton75 είπε

Στα Σαμμλερ που έπαιρνα εγώ αν έβασε 2.5 τμ επιλεκτικό συλλέκτη στο 150αρι ή 4τμ επιλεκτικό στο 200αρι τρύπαγε.

Γιατί συμβαίνει αυτό; Ίσως είμαι υπερβολικός με τα 3 τ.μ. και πρέπει να πάω σε μικρότερη επιφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να με κατατοπισει καποιος για διαφορα ηλιακου 2πλης με 3πλης ενεργειας,ειμαι σε πολυκατοικια του 07 με αυτονομη θερμανση.Τι με συμφερει καλυτερα να βαλω?Πως δουλευει ο 3πλης,θα με βοηθαει και στην θερμανση με το καλοφιρερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, drspiros είπε

Γιατί συμβαίνει αυτό; Ίσως είμαι υπερβολικός με τα 3 τ.μ. και πρέπει να πάω σε μικρότερη επιφάνεια.

Ένας ηλιακός με 2.3 έως 2.5 τμ επιλεκτικής επιφάνειας είναι αρκετός

12 λεπτά πριν, 26ska είπε

μπορει να με κατατοπισει καποιος για διαφορα ηλιακου 2πλης με 3πλης ενεργειας,ειμαι σε πολυκατοικια του 07 με αυτονομη θερμανση.Τι με συμφερει καλυτερα να βαλω?Πως δουλευει ο 3πλης,θα με βοηθαει και στην θερμανση με το καλοφιρερ?

Διπλής ενέργειας είναι ήλιος αντίσταση. Τριπλής συν καλοριφέρ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 26ska είπε

μπορει να με κατατοπισει καποιος για διαφορα ηλιακου 2πλης με 3πλης ενεργειας,ειμαι σε πολυκατοικια του 07 με αυτονομη θερμανση.Τι με συμφερει καλυτερα να βαλω?Πως δουλευει ο 3πλης,θα με βοηθαει και στην θερμανση με το καλοφιρερ?

Ο διπλής ζεσταίνει με τον ηλιο και με ρεύμα. Ο τριπλής μπορεί να συνδεθεί επιπλέον με το καλοριφέρ και να ζεσταίνει και όταν το ανάβεις. Τεχνικά, ο τριπλής έχει επιπλέον μια σερπαντίνα (ενα σπιράλ σωλήνα) στο εσωτερικό του, όπου περνάει το νερό από το καλοριφέρ και θερμαίνει το νερό χρήσης.

Αφού είναι του 2007 η πολυκατοικία λογικά θα έχει αναμονές στην ταράτσα από το κύκλωμα του καλοριφέρ ώστε να μπορεί να συνδεθεί τριπλής. Οπότε αν ανάβεις το καλοριφέρ το χειμώνα, θα βολέψει να έχεις και ζεστό νερό για μπάνιο χωρίς να καις ρέυμα. Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να αλλάξουν τα χιλιοστά που σου αναλογούν. Υπόψιν ότι η σύνδεση με το καλοριφέρ θα σου στοιχίσει επιπλέον στην εγκατάσταση, γιατί θα χρειαστούν επιπλέον σωλήνες. 

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drspiros είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! Γιατί να προτιμήσω τα EnergyPro που δεν έχουν Inox boiler από την κλασική σειρά Inox; Η τοποθέτηση ούτως ή άλλως θα γίνει από δικό μου υδραυλικό γιατί μένω επαρχία (Κέρκυρα, πολύ υγρασία εξ ου και η μεγαλύτερη αναγκαιότητα σε ανθεκτικά υλικά). Δεν ψάχνω τον πιο φθηνό, αλλά δεν θέλω να φτάσω και σε επίπεδα Calpak. Αν υπάρχουν βέβαια και άλλες προτάσεις, καλοδεχούμενες.

Τι είδους καταπόνηση; Μήπως είναι υπερβολή τα 3 τ.μ. για 3 άτομα; Θα μπει σε ιδιωτική ταράτσα. Ευχαριστώ.

Αν δεν υπάρχει θέμα με τα 80€ παραπάνω που κάνει το boiler με το inox περίβλημα να πάρεις αυτόν, θα μένει γυαλιστερό και θα φαίνεται σαν καινούργιο μέχρι να σου χαλάσει. Από μέσα είναι το ίδιο καζάνι βέβαια, μόνο το περίβλημα είναι inox.

57 λεπτά πριν, kid είπε

Κάτι ειπώθηκε παραπάνω για τα φτηνά καζάνια των τριών φτηνών (και όχι οικονομικών) ηλιακών.  Συμφωνώ σε πολλά με τον @vasilk αλλά (για να λέμε όλη την αλήθεια) τα καζάνια της Λάτο και της Braunik  είναι ελληνικά;  Έχω την εντύπωση πως οχι.

@drspiros αν θες κάτι αξιόπιστο δες και κάτι εκτός του σκρουτζ. 

Αν έχεις πρόβλημα αλμύρας έντονο τότε ίσως πρέπει να δεις ΙΝΟΧ εσωτερικά και εξωτερικά και όχι glass καζάνι που κοιτάς τώρα σε αυτές τις τρεις. 

Προσωπικά δεν έχω την παραμικρή σχέση με το χώρο οπότε οι γνώσεις μου είναι με ότι έχω διαβάσει ή ψάξει. Ούτε στο χώρο της Λατό έχω πάει, ούτε στο στο χώρο της Braunik οπότε δεν ξέρω αν παράγουν boiler ή όχι. Κάποτε ήταν κατασκευαστές. Αν τώρα έχουν σταματήσει και τα εργοστάσια τα έχουν κάνει απλά αποθήκες δεν ξέρω. Αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος ξέρετε κάτι παραπάνω καλά είναι να μας το πείτε για να μάθουμε και εμείς. Αν ισχύει γεννιέται το ερώτημα "γιατί μεγάλοι έμποροι που πουλάνε εκατοντάδες ηλιακά κάθε χρόνο δεν πάνε κατευθείαν στην πηγή να πάρουν τα boiler, αλλά τα παίρνουν από ενδιάμεσους;"

Ακόμα και και έτσι να ήταν πάντως εγώ ξανά τον Βιολάρης θα του πρότεινα σε σχέση με το Mastersol λόγο του συλλέκτη. Για τον Δήμα όλοι λένε πως είναι από τους κορυφαίους κατασκευαστές συλλεκτών.

1 ώρα πριν, NEWton75 είπε

Νομίζω ότι σε έναν καλό ηλιακό θερμοσίφωνα τα 3 τμ επιλεκτικό είναι υπερβολικά.

Υπερβολή είναι για κάποιον που θα το βάλει στη σκεπή ή στην ταράτσα και θα το ξεχάσει μέχρι να χαλάσει (κάπως έτσι είναι οι περισσότεροι βέβαια). Για κάποιον που θα σκεπάζει το μισό το καλοκαίρι όμως δεν είναι καθόλου υπερβολή γιατί το χειμώνα θα έχει ζεστό νερό και τις μέρες που ο άλλος με τα 2τμ θα χρειαστεί να ανάψει αντίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανάβω καλοριφέρ το χειμώνα έχω μποιλερ και ζεστενεται το νερό. Οπότε να υποθέσω δεν μου χρειάζεται ο τριπλής, στην θέρμανση δεν κερδίζω κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vasilk είπε

Αν δεν υπάρχει θέμα με τα 80€ παραπάνω που κάνει το boiler με το inox περίβλημα να πάρεις αυτόν, θα μένει γυαλιστερό και θα φαίνεται σαν καινούργιο μέχρι να σου χαλάσει. Από μέσα είναι το ίδιο καζάνι βέβαια, μόνο το περίβλημα είναι inox.

Προσωπικά δεν έχω την παραμικρή σχέση με το χώρο οπότε οι γνώσεις μου είναι με ότι έχω διαβάσει ή ψάξει. Ούτε στο χώρο της Λατό έχω πάει, ούτε στο στο χώρο της Braunik οπότε δεν ξέρω αν παράγουν boiler ή όχι. Κάποτε ήταν κατασκευαστές. Αν τώρα έχουν σταματήσει και τα εργοστάσια τα έχουν κάνει απλά αποθήκες δεν ξέρω. Αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος ξέρετε κάτι παραπάνω καλά είναι να μας το πείτε για να μάθουμε και εμείς. Αν ισχύει γεννιέται το ερώτημα "γιατί μεγάλοι έμποροι που πουλάνε εκατοντάδες ηλιακά κάθε χρόνο δεν πάνε κατευθείαν στην πηγή να πάρουν τα boiler, αλλά τα παίρνουν από ενδιάμεσους;"

Ακόμα και και έτσι να ήταν πάντως εγώ ξανά τον Βιολάρης θα του πρότεινα σε σχέση με το Mastersol λόγο του συλλέκτη. Για τον Δήμα όλοι λένε πως είναι από τους κορυφαίους κατασκευαστές συλλεκτών.

Υπερβολή είναι για κάποιον που θα το βάλει στη σκεπή ή στην ταράτσα και θα το ξεχάσει μέχρι να χαλάσει (κάπως έτσι είναι οι περισσότεροι βέβαια). Για κάποιον που θα σκεπάζει το μισό το καλοκαίρι όμως δεν είναι καθόλου υπερβολή γιατί το χειμώνα θα έχει ζεστό νερό και τις μέρες που ο άλλος με τα 2τμ θα χρειαστεί να ανάψει αντίσταση.

Εξαρτάται την ισχύ που αποδίδει ο συλλέκτης. Όλα τα πρότυπα ISO 9806, EN 12975 μετράνε αποδιδόμενη ισχύς και όχι τετραγωνικά μέτρα. Απλά πριν κάποια χρόνια το 200αρι το δίναμε με πέντε τμ συλλέκτη και τώρα στέκεται και με 2.5 τμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Όταν ανάβω καλοριφέρ το χειμώνα έχω μποιλερ και ζεστενεται το νερό. Οπότε να υποθέσω δεν μου χρειάζεται ο τριπλής, στην θέρμανση δεν κερδίζω κάτι; 

Πολλοί βάζουν 3πλης αλλά αν τα βάλεις όλα κάτω δύσκολα συμφέρει. Υψηλότερο κόστος εγκατάστασης, υψηλή τιμή καυσίμων, μεγάλες απώλειες (πληρώνεις καύσιμα για να ζεσταίνουν την ταράτσα).

1 ώρα πριν, NEWton75 είπε

Εξαρτάται την ισχύ που αποδίδει ο συλλέκτης. Όλα τα πρότυπα ISO 9806, EN 12975 μετράνε αποδιδόμενη ισχύς και όχι τετραγωνικά μέτρα. Απλά πριν κάποια χρόνια το 200αρι το δίναμε με πέντε τμ συλλέκτη και τώρα στέκεται και με 2.5 τμ. 

Φυσικά στέκεται και για 8 μήνες δεν θα δεις και εμφανή διαφορά. Την διαφορά όμως από ένα με 4τμ θα την δεις τους 4 δύσκολους μήνες. Αυτό με τα 2.5τμ θα χρειαστεί ρεύμα όταν αυτός με τα 4τμ θα έχει επαρκώς ζεστό νερό.

Βέβαια όποιος αγοράσει αυτόν με τα 4τμ πρέπει να ξέρει πως αν δεν το σκεπάσει το καλοκαίρι σε 4-5 χρόνια θα ψάχνει boiler.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω το 150άρι με δυο τμ επιλεκτική επιφάνεια. Αν κάποιος επιμένει για παραπάνω απλά του προσφέρω άλλο ηλιακό. Η απόφαση είναι του πελάτη. Εγώ απλά προσφέρω τις γνώσεις μου, αλλά η τελική απόφαση είναι του πελάτη γιατί αυτός ξέρει τις ανάγκες του καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NEWton75 είπε

Ένας ηλιακός με 2.3 έως 2.5 τμ επιλεκτικής επιφάνειας είναι αρκετός

Διπλής ενέργειας είναι ήλιος αντίσταση. Τριπλής συν καλοριφέρ.

Σε ευχαριστώ, μάλλον η μέση λύση των 2,5 τ.μ. είναι η ενδεδειγμένη. Τελευταία ερώτηση γιατί δεν έχω καταλάβει καλά το θέμα της τριπλής ενέργειας: Στο σπίτι μου έχω εγκατάσταση καλοριφέρ, που όμως εδώ και κάτι χρόνια δε χρησιμοποιώ λόγω βλάβης στο λέβητα - τον χειμώνα τη βγάζουμε με κλιματιστικό. Έχει νόημα να πάρω τριπλής ενέργειας και να το συνδέσω στα σώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NEWton75 είπε

Εγώ προτείνω το 150άρι με δυο τμ επιλεκτική επιφάνεια. Αν κάποιος επιμένει για παραπάνω απλά του προσφέρω άλλο ηλιακό. Η απόφαση είναι του πελάτη. Εγώ απλά προσφέρω τις γνώσεις μου, αλλά η τελική απόφαση είναι του πελάτη γιατί αυτός ξέρει τις ανάγκες του καλύτερα!

Και γω αυτο προτεινω για την αξιοπιστια του..!!! Αλλα τον χειμωνα δεν θελω γκρινιες...!!!   αλλιως 3τμ και φροντιζουμε να μην ξεπερναμε τους 65β(σκεπασμα)

Επισης οσο λιγοτερο χρησιμοποιουμε την αντισταση συν φροντιζουμε να εχουμε χαμηλες πιεσης(σκεπασμα) μπορουμε να παρατεινουμε την συντηρηση τουλαχιστον 2 χρονια δηλαδη ανα 5-6 χρονια 1 συντηρηση φτανει! και 1 φορα στα 10 χρονια καθαρισμα του κλειστου κυκλωματος...

Επισης οταν κρατατε τον ηλιακο σας σε χαμηλες πιεσης δεν χανει απο το κλειστο με αποτελεσμα να εχουμε αριστη αποδοση χωρις να χρειαζεται να συμπληρωνουμε ανα 1-2 χρονια αντιψυκτικο!

Τα χρονικα διαστηματα που ΑΝΑΦΕΡΩ αφορουν το νερο(αλατα) και τις χαμηλες θερμοκρασιες της ΑΘΗΝΑΣ...

Αν ειστε σε περιοχη με πολλα αλατα οπως και σε αλλες συνθηκες χαμηλων θερμοκρασιων μικραινετε το χρονικο διαστημα της συντηρησης...

ΥΓ Τα μαστορια και οι μαγαζατορες να μην αγχωνονται με αυτα που γραφω γιατι ο ελληνας δεν εχει χρονο για σκεπασματα...  Επενδυει σε τσιγαρα-καφεδες και στα γυροπιτια!!! Υπαρχει ακομα λιπος!!! Οταν ομως θα τους πιασει κ@λοσφυξουρα θα τον σκεπαζουν και με το παραπανω και θα λενε δεν πειραζει ας κανω μπανιο και με χλιαρο!!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...