Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, 26ska είπε

Οπότε φυσιολογικό και δεν μπορώ να κάνω και τίποτα ε;

Μάλλον όχι. Έχω ακούσει ότι για πεσμένη πίεση νερού (γενικά) μπαίνει κάποιο "πιεστικό" αλλά δεν ξέρω ούτε τι είναι αυτό (δεν είμαι υδραυλικός) ούτε αν μπορεί να μπει στο ζεστό ή μόνο στην κεντρική παροχή του σπιτιού.

Προσωπικά, αν κι έχω διαφορά στην πίεση μεταξύ κρύου και ζεστού στο σπίτι, το συνήθισα. Μου την σπάει μόνο μερικές φορές καλοκαίρι, όταν υπάρχει μεγάλη ζήτηση νερού και πέσει γενικώς η πίεση, τότε φυσικά το ζεστό χειροτερεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι ειχα εναν αρχαιο 30ετιας απο το foco αν εχεις ακουστα....ζεματαγε...οποτε οι σωληνες εινσι κομπλε...τι μπορει αλλο να συμβαινει;;φυγαν πολλα λεφτα κ εχω φρικαρει οτι υπολειτουργει τουλαχιστον να βρουμε το μυστηριο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Zinko είπε

Ναι ειχα εναν αρχαιο 30ετιας απο το foco αν εχεις ακουστα....ζεματαγε...οποτε οι σωληνες εινσι κομπλε...τι μπορει αλλο να συμβαινει;;φυγαν πολλα λεφτα κ εχω φρικαρει οτι υπολειτουργει τουλαχιστον να βρουμε το μυστηριο .....

Αφού δεν είναι η απόσταση και αν όντως δεν το τσεκάριζες κάθε...μισάωρο (δεν μας είπες γι' αυτό :P) προσωπικά αυτό που θα έκανα θα ήταν πχ αύριο, που μάλλον θα έχει καλό καιρό, θα τον άφηνα μέχρι τις 15:00 προκειμένου να δω τι "ψάρια" πιάνει. Και αν και τότε είχε θέμα εννοείται θα μίλαγα με την εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, makevius είπε

Δώσε κάνα 2, 3 μέρες ακόμα περιθώριο και μετά πήγαινε στον μαλτεζο και πες του το. Από θέμα σκίασης και προσανατολισμού υποθέτω είναι οκ.  όταν πιάνεις τα Ρακορ του σωλήνα από τον συλλέκτη στο μποιλερ καίνε; 

Ο προσανατολισμος αν κ κοιταει στο περιπου εκει που κοιταγε κ ο προηγουμενος υπαρχει ελαφρως διαφορα...πως το τσεκαρω εγω αυτο;;θα ελεγξω κ τα ρακορ αυριο...

4 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Αφού δεν είναι η απόσταση και αν όντως δεν το τσεκάριζες κάθε...μισάωρο (δεν μας είπες γι' αυτό :P) προσωπικά αυτό που θα έκανα θα ήταν πχ αύριο, που μάλλον θα έχει καλό καιρό, θα τον άφηνα μέχρι τις 15:00 προκειμένου να δω τι "ψάρια" πιάνει. Και αν και τότε είχε θέμα εννοείται θα μίλαγα με την εταιρία.

Ενταξει τσεκαρισμα γινοταν σε στυλ πλενω χερια....τοσο πολυ πια να το επηρεαζει;μακαρι να φταιει αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τις πρώτες μέρες αργεί πολύ και δεν πρέπει να γίνεται καθόλου κατανάλωση ζεστού νερού μέχρι να κυκλοφορήσουν τα υγρά στο κλειστό κύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει σωστή εγκατάσταση σιγά μην θέλει 3 μέρες για να ζεσταίνει το νερό. Με τέτοια ηλιοφάνεια που έχει αυτές τις μέρες ακόμα και σε 3 (μεσημεριανές) ώρες από την εγκατάσταση έχεις ζεστό νερό να κάνεις μπάνιο (42-45 βαθμούς). ΟΚ, δεν θα έχει τόσο για να κάνουν 3-4 άτομα αλλά σίγουρα θα μιλάμε για ζεστό νερό και όχι για χλιαρό. Άντε αν τελειώσει αργά η εγκατάσταση και δεν προλάβεις τις καλές ώρες να το δεις την επόμενη μέρα μέχρι το μεσημέρι. Αρκεί ο εγκαταστάτης να ήταν σωστός και να έκανε τη μίξη των υγρών έξω και όχι να τα έριξε ξεχωριστά μέσα. Αν η μίξη γίνει έξω και ρίχνεις μέσα έτοιμο μείγμα τότε η κυκλοφορία γίνεται αμέσως, δεν θέλει μέρες.

10 ώρες πριν, Zinko είπε

Ναι ειχα εναν αρχαιο 30ετιας απο το foco αν εχεις ακουστα....ζεματαγε...οποτε οι σωληνες εινσι κομπλε...τι μπορει αλλο να συμβαινει;;φυγαν πολλα λεφτα κ εχω φρικαρει οτι υπολειτουργει τουλαχιστον να βρουμε το μυστηριο .....

Μπορώ να σκεφτώ 2 πράγματα που μπορεί να μην έγιναν σωστά στην εγκατάσταση.

- Να μην έχει καλή κλήση ο σωλήνας που στέλνει το ζεστό νερό του κλειστού κυκλώματος στο δοχείο. Συμβαίνει όταν έχεις μονό συλλέκτη (έξοδο στα πλάγια) και δοχείο με είσοδο στο κέντρο. Αν δεν το προσέξει καλά ο εγκαταστάτης δημιουργείται σημείο με 0 κλήση και το ζεστό νερό δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει. Αν ο συλλέκτης είναι διπλός δεν δημιουργείται τέτοιο θέμα. Βγάλε μια φωτογραφία να το δούμε.

- Ο εγκαταστάτης βαριέται να κάνει τη μίξη των υγρών έξω και ρίχνει την προπυλενογλυκόλη σκέτη μέσα και μετά ρίχνει το νερό. Η προπυλενογλυκόλη κάθεται κάτω και δεν αφήνει το νερό να κυκλοφορεί. Θέλει πολλές μέρες να διαλυθεί και να γίνει σωστά η κυκλοφορία. Πρέπει να είναι εντελώς ανεύθυνος ο εγκαταστάτης όμως για να κάνει αυτό το πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Zinko είπε

Πριν μια βδομαδα..3 μερες καθαρης ηλιοφανειας νομιζω ..σαββατο κυριακη δευτερα

Θα έπρεπε να έχει καυτό.

Πρώτον δες την Βάνα εάν είναι καλά γυρισμένη στον ηλιακο μην τυχόν τραβάει μισό από ηλιακό και μισό από τον εντός.

Διαφορετικά η κάτι έκανε λάθος ο μάστορας η είναι προβληματικός ο ηλιακός.

Δεν δικαιολογείται να μην έχει καυτο νερό με τρεις μέρες ηλιοφάνειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

received_562326827613496.jpeg

2 ώρες πριν, vasilk είπε

Αν γίνει σωστή εγκατάσταση σιγά μην θέλει 3 μέρες για να ζεσταίνει το νερό. Με τέτοια ηλιοφάνεια που έχει αυτές τις μέρες ακόμα και σε 3 (μεσημεριανές) ώρες από την εγκατάσταση έχεις ζεστό νερό να κάνεις μπάνιο (42-45 βαθμούς). ΟΚ, δεν θα έχει τόσο για να κάνουν 3-4 άτομα αλλά σίγουρα θα μιλάμε για ζεστό νερό και όχι για χλιαρό. Άντε αν τελειώσει αργά η εγκατάσταση και δεν προλάβεις τις καλές ώρες να το δεις την επόμενη μέρα μέχρι το μεσημέρι. Αρκεί ο εγκαταστάτης να ήταν σωστός και να έκανε τη μίξη των υγρών έξω και όχι να τα έριξε ξεχωριστά μέσα. Αν η μίξη γίνει έξω και ρίχνεις μέσα έτοιμο μείγμα τότε η κυκλοφορία γίνεται αμέσως, δεν θέλει μέρες.

Μπορώ να σκεφτώ 2 πράγματα που μπορεί να μην έγιναν σωστά στην εγκατάσταση.

- Να μην έχει καλή κλήση ο σωλήνας που στέλνει το ζεστό νερό του κλειστού κυκλώματος στο δοχείο. Συμβαίνει όταν έχεις μονό συλλέκτη (έξοδο στα πλάγια) και δοχείο με είσοδο στο κέντρο. Αν δεν το προσέξει καλά ο εγκαταστάτης δημιουργείται σημείο με 0 κλήση και το ζεστό νερό δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει. Αν ο συλλέκτης είναι διπλός δεν δημιουργείται τέτοιο θέμα. Βγάλε μια φωτογραφία να το δούμε.

- Ο εγκαταστάτης βαριέται να κάνει τη μίξη των υγρών έξω και ρίχνει την προπυλενογλυκόλη σκέτη μέσα και μετά ρίχνει το νερό. Η προπυλενογλυκόλη κάθεται κάτω και δεν αφήνει το νερό να κυκλοφορεί. Θέλει πολλές μέρες να διαλυθεί και να γίνει σωστά η κυκλοφορία. Πρέπει να είναι εντελώς ανεύθυνος ο εγκαταστάτης όμως για να κάνει αυτό το πράγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιφώνι δηλ. εχει αρνητικη κλιση η σωλήνα.  Τα έπιασες τα ρακόρ καίνε?? Και αυτό που φεύγει απο τον συλλέκτη για το μπόιλερ και αυτο που επιστρεφει απο μποίλερ σε συλλεκτη και να μας πεις αν καταλαβαίνεις διαφορά στη θερμοκρασία τους.

Μπορείς να βγάλει και μια φωτό απο μπροστά?

 

Επεξ/σία από makevius
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zinko είπε

Εινσι ζεστα δεν καινε..τα ακουμπαω ανετα..received_852847221773932.jpeg.fb06c55094516317097bde9e863ffeed.jpeg

Δοχείο διαστολής δεν σου έβαλε;Τι γίνεται βρε παιδια,γιατί βλέπω οι πιο πολλοί δεν το βάζουν και στο δικό μου ύστερα ,από απαίτηση μου μου έβαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...