Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ήθελα να επισημάνω σε μερικές γραμμές αυτά που έμαθα από το forum, με λιγες διευκρινήσεις για κάθε υλικό,τα πιο βασικά κ κρίσιμα τουλάχιστο.

Συλλέκτης: 2,4 τμ, 3 τμ, 4τμ, καθε εταιρία τα δικά της

υλικό συλλέκτη : με σειρά αποδοτικότητας από χειρότερο. Βαμμένη μαύρη λαμαρίνα (ανοξείδωτη ή κ μη!) επιλεκτικός αλουμινίου, επιλεκτικός TINOX (χαλκός με πρόσμιξη οξειδίου Τιτανίου), κενού (οι τελευταίοι δεν χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα λόγω κλίματος κ απειρίας)

κόλληση συλλεκτών: η γνωστή σε όλους με καλάι, λέιζερ,με υπερήχους. Ιδέα δεν εχω τι κάνει τι.

Μόνωση συλλεκτών: όλοι πάνω κάτω τα ίδια.

υλικό boiler : χαλκός- πρασινίζει το νερό κ του δίνει γεύση- δεν σκουριάζει κ πανακριβος, ατσάλι ανοξείδωτο- είναι ότι λέει, με επισμάλτωση- είναι ψημένο γυαλί ή κάποιο συγγενές υλικό για μεγαλύτερη αντοχη.το τελευταίο Θεωρείται το πιο καθαρό.

λάστιχο EDPM: λάστιχο ιδιαιτέρας αντοχής

πολλά παραλείπονται κ αφήνονται στην κριτική σκέψη του καθενός

όποιος θέλει παρακαλώ να συμπληρώσει.Ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα ήθελα να επισημάνω σε μερικές γραμμές αυτά που έμαθα από το forum, με λιγες διευκρινήσεις για κάθε υλικό,τα πιο βασικά κ κρίσιμα τουλάχιστο.

Συλλέκτης: 2,4 τμ, 3 τμ, 4τμ, καθε εταιρία τα δικά της

υλικό συλλέκτη : με σειρά αποδοτικότητας από χειρότερο. Βαμμένη μαύρη λαμαρίνα (ανοξείδωτη ή κ μη!) επιλεκτικός αλουμινίου, επιλεκτικός TINOX (χαλκός με πρόσμιξη οξειδίου Τιτανίου), κενού (οι τελευταίοι δεν χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα λόγω κλίματος κ απειρίας)

κόλληση συλλεκτών: η γνωστή σε όλους με καλάι, λέιζερ,με υπερήχους. Ιδέα δεν εχω τι κάνει τι.

Μόνωση συλλεκτών: όλοι πάνω κάτω τα ίδια.

υλικό boiler : χαλκός- πρασινίζει το νερό κ του δίνει γεύση- δεν σκουριάζει κ πανακριβος, ατσάλι ανοξείδωτο- είναι ότι λέει, με επισμάλτωση- είναι ψημένο γυαλί ή κάποιο συγγενές υλικό για μεγαλύτερη αντοχη.το τελευταίο Θεωρείται το πιο καθαρό.

λάστιχο EDPM: λάστιχο ιδιαιτέρας αντοχής

πολλά παραλείπονται κ αφήνονται στην κριτική σκέψη του καθενός

όποιος θέλει παρακαλώ να συμπληρώσει.Ευχαριστω

 

Θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι αυτό που παίζει ρόλο στην απόδοση του απορροφητή είναι αν είναι επιλεκτικός ή όχι και το πάχος του φύλλου του απορροφητή.

Σε έναν επιλεκτικό απορροφητή αλουμινίου χρησιμοποιούμε πάχος 0.5 χιλιοστά, έναντι 0.2 χιλιοστά που χρησιμοποιούμε στον επιλεκτικό χαλκό.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Επίσης TiNox είναι εμπορική ονομασία μιας εταιρείας στην Γερμανία. Η μεγαλύτερη εταιρεία κατασκευής επιλεκτικών επιφανειών είναι η επίσης Γερμανική Alanod - Sunselect. Η απορρόφηση και η εκπομπή των επιλεκτικών επιφανειών είναι περίπου η ίδια με μικρές διαφορές.

Η κόλληση από laser είναι η πιο αποδοτική γιατι επιτυγχάνεται καλύτερη επαφή μεταξύ των υλικών. Η πιο διαδεδομένη είναι η με υψίσυχνους, αλλά τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερες εταιρείες στρέφονται στην συγκόληση με laser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ το φίλο kid για τη βοήθεια του .

 

Σε επικοινωνία με την εταιρία ( GAUZER είναι αυτός με τα κόκκινα καπάκια ) ακόμα

περιμένω να με καλέσει ο υπεύθυνος .

Αφού εξήγησα το πρόβλημα , μου απάντησαν ( ειρωνικά ) ότι μαλλον είμαι άτυχος !

 

1) κάθε χρόνο άλλαζα ράβδο μαγνησίου και καθάριζα το Boiler από άλατα , ενώ αυτοί έλεγαν κάθε

3 χρόνια .

 

2)Στο κλειστό κύκλωμα είχα βάλει ειδικό αντιψυκτικό αντισκουριακο 16 λίτρα ενώ αυτοί έβαζαν 1 λίτρο αντιψυκτικό και συμπλήρωναν με νερό .

 

Και σας τα αναφέρω αυτά γιατί κατά την απεγκατάσταση του GAUZER για να βάλω καινούργιο ηλιακό άλλης μάρκας ( δεν άντεχα να τους περιμένω άλλο )

1) Το Boiler ήταν γεμάτο σκουριά .

2) Και οι συλλέκτες γεμάτοι κατράμι.

 

Τα αναφέρω όλα αυτά για να ήμαστε όλοι ποιο προσεκτικοί στην επόμενη αγορά ηλιακού !

Για να μην μας λέει η κάθε GAUZER ( ειρωνικά ) ότι μάλλον είμαστε άτυχοι . . . .

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά έκανα εγγραφη γιατί ενδιαφέρομαι πολύ να βάλω έναν ηλιακό

 

Γενικά είμαι άσχετος από αυτά αλλα σκοπεύω να βάλω έναν 160 λίτρα

 

Έχω ακούσει για την iliofar ότι έχει και πολύ καλές τιμές και πολύ καλή απόδοση.... από εσάς έχει κανεις iliofar? το site τους είναι iliofar.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω προσφορά από Ηλιοακμή Megusun για τον 200αρι 2πλής ενέργειας με 2 επιλεκτικούς συλλέκτες, 5 χρόνια εγγύηση, 1350 Ευρώ χωρίς τοποθέτηση.

 

Τι άλλες επιλογές έχω με λιγότερα ή με ίδια χρήματα;

 

Από αντιπροσωπεία σε αντιπροσωπεία είναι διαφορετικές οι τιμές τις Ηλιοακμής; Μήπως πρέπει να ψάξω και αλλού;

Επεξ/σία από ASSOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να συμπληρώσω, ότι αυτό που παίζει ρόλο στην απόδοση του απορροφητή είναι αν είναι επιλεκτικός ή όχι και το πάχος του φύλλου του απορροφητή.

Σε έναν επιλεκτικό απορροφητή αλουμινίου χρησιμοποιούμε πάχος 0.5 χιλιοστά, έναντι 0.2 χιλιοστά που χρησιμοποιούμε στον επιλεκτικό χαλκό.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Επίσης TiNox είναι εμπορική ονομασία μιας εταιρείας στην Γερμανία. Η μεγαλύτερη εταιρεία κατασκευής επιλεκτικών επιφανειών είναι η επίσης Γερμανική Alanod - Sunselect. Η απορρόφηση και η εκπομπή των επιλεκτικών επιφανειών είναι περίπου η ίδια με μικρές διαφορές.

Η κόλληση από laser είναι η πιο αποδοτική γιατι επιτυγχάνεται καλύτερη επαφή μεταξύ των υλικών. Η πιο διαδεδομένη είναι η με υψίσυχνους, αλλά τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερες εταιρείες στρέφονται στην συγκόληση με laser

 

Γίνεται δημόσια διαβούλευση για το νομοσχέδιο για την υποχερωτική εγκατάσταση στα νέα οικήματα στο opengov.gr. θα πρέπει να γράψουμε όλοι την γνώμη μας για το νέο νομισχέδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται δημόσια διαβούλευση για το νομοσχέδιο για την υποχερωτική εγκατάσταση στα νέα οικήματα στο opengov.gr. θα πρέπει να γράψουμε όλοι την γνώμη μας για το νέο νομισχέδιο.

 

Γιατί μόνο για νέες οικίες; :S

 

Μπορείς να δώσεις ακριβώς το Link να διαβάσουμε και εμμείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μόνο για νέες οικίες; :S

 

Μπορείς να δώσεις ακριβώς το Link να διαβάσουμε και εμμείς;

 

Μπες στο http://www.opengov.gr και θα δεις το link για την δημόσια διαβούλευση για το νομοσχέδιο του Υπουργείου Περιβάλλοντος για την κλιματική αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 09:09 ----------

 

Έχω προσφορά από Ηλιοακμή Megusun για τον 200αρι 2πλής ενέργειας με 2 επιλεκτικούς συλλέκτες, 5 χρόνια εγγύηση, 1350 Ευρώ χωρίς τοποθέτηση.

 

Τι άλλες επιλογές έχω με λιγότερα ή με ίδια χρήματα;

 

Από αντιπροσωπεία σε αντιπροσωπεία είναι διαφορετικές οι τιμές τις Ηλιοακμής; Μήπως πρέπει να ψάξω και αλλού;

 

Γενικά αν ψάξεις στα πρώτα μηνύματα θα δεις πολύ χρήσιμα στοιχεία.

Επίσης, εδώ : http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=142191&page=66 δίνω κάποια στοιχεία για nobel και ηλιοακμή, που θεωρούνται από τους καλύτερους.

 

Υπάρχουν κάποια ευρωπαϊκά standards που πρέπει να πληρούν τόσο τα boiler όσο και τα υπόλοιπα συστήματα, όπως βλέπεις στις παραπάνω σελίδες.

Επίσης, θα ήταν πολύ χρήσιμο να παρακολουθούμε τις τιμές, για να ενημερωνόμαστε, αφού αυτό μπορεί να γίνει με ένα τηλεφώνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τη χρησιμότητα δεν χρειαζετε να γραψω - οταν βαλεις ηλιακό αναρωτιέσε πως ζουσες τοσα χρονια χωρίς. ακομα και το χειμωνα με χαμηλη ηλιοφάνεια η θερμοκρασία του νερού παραμένει σε καλα επίπεδα που με σύντομη χρηση της ηλεκτρικής αντίστασης είσαι ετοιμος σε σχεση με το να ζεσταίνεις το νερο απο την αρχή σε θερμοκρασία περιβαλοντος.

 

εγω ψωνισα απο http://www.iliosak.gr μου το ανέφερε καποιο παληκάρι απο το ινσόμνια και εχω μεινει ευχαριστημένος. το μονο προβλημα που βρισκω σε επιλεκτικούς συλλέκτεκτες μεγάλης απορρόφησης ειναι οτι πετάνε τα ψυκτικά υγρά λογω βρασμού αν δεν χρησιμοποιηθούν για 1-2 μέρες και οταν σκοπευεις να λειπεις πρεπει να καλύπτεις το συλλέκτη με συνέπεια οταν γυρίζεις να μην έχεις νερό για μία μέρα.

 

επίσης αν μενετε σε πολυκατοικία το που θα μπεις ο ηλιακός ειναι πολύ σημαντικο γιατι με μεγαλύτερη απόσταση αργει πάρα πολυ να κατέβει το ζεστό νερό.

 

επισης ειναι σημαντική η επιλογή της χωρητικότητας γιατί αν πάρει καποιος πολύ μεγαλυτερο τοτε θα εχει επιπλέον κόστος για να ζεστάνει το νερο οταν δεν επαρκεί ο ήλιος

 

καποιες σκέψεις/βελτιώσεις που σκεφτόμουνα οτι θα ηταν πολύ χρησιμες για ηλιακούς μελλοντικά

 

α)κυκλοφορητής πάνω στον ηλιακό που θα τροφοδοτείτε με ηλιακή ενεργεια μαζι με κάποια βαλβίδα ανακυκλοφορίας - ώστε πάντα να υπάρχει ζεστό νερό οταν ανοιγεις την βρύση και να μην εχεις το προβλημα της υπερθέρμανσης και του βρασμού των ψυκτικών

 

β)ασύρματος δεικτής θερμοκρασίας πάνω στον ηλιακό που θα ενημερώνει το χρήστη σε τι κατάσταση βρισκεται το ζεστό νερό στο καζάνι ωστε να ξέρει πόσο θα χρειαστει να ανοιξει την ηλεκτρική ενέργεις η τον εναλλάκτη με το κύκλωμα του καλοριφές (αν χρειαζετε μισος κουβάς για να ερθει το νερό απο πάνω και να καταλάβεις οτι θέλει επιπλέον ζέσταμα μετα σπαταλάς αλλο μισο για να κατέβει το ζεστό νερό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα!!

Διαβασα αρκετα πραγματα απο την αρχη του τοπικ και ομολογω πως αντλησα αρκετες χρησιμες πληροφοριες.Επειδη ομως ειμαι επιεικως ασχετος με το αντικειμενο θελω να κανω μια βασικη ερωτηση.

 

Εχω αγορασει ενα νεοδμητο διαμερισμα στο οποιο ο κατασκευαστης αναφερει οτι υπαρχουν οι εγκαταστασεις αλλα απουσιαζουν οι συσκευες παραγωγης ζεστου νερου (πληροφοριακα κ μονο εχει αυτονομη θερμανση). Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εγω αυτο που πρεπει να αγορασω και να τοποθετησω ειναι Ηλιακος θερμοσιφωνας (συλλεκτες κ μποιλερ) ή πρεπει να βαλω κ κατι αλλο??

 

Συγχωρεστε την αφελη ερωτηση μου ,αλλα καπου υπαρχει μια συγχυση στο μυαλο μου.

Απο μια προχειρη ερευνα που εκανα παντως, πηρα προς το παρων 2 προσφορες:

 

1)SKYLAND ηλιακος θερμοσιφωνας απο ανοξειδωτο ατσαλι και επιστρωση glass με τιτανιο 120λιτρα στα 690 ευρω αγορα και 80 ευρω μεταφορα και στηριξη + 5ευρω το μετρο το καλωδιο. (2πλης ενεργ)

 

2)ADVANCE ηλ. θερμοσιφωνας χαλκινου μποιλερ στα 160λ στα 1300 αυρω τοποθετημενος +4 ευρω το μετρο το καλωδιο.(2πλης ενεργ)

 

 

Ειναι καποια απο τις 2 αυτες αυτες προσφορες ανταγωνιστικη ωστε να προτιμησω?

Ποιο απο τα 2 συστηματα ειναι περισσοτερο αξιοπιστα σε βαθος χρονου?

Μου προτεινετε κατι αλλο, το οποιο πρεπει να κοιταξω??

 

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας εκ των προτερων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

i2d_group αν έχεις παροχές [που έτσι ακούγεται] το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις έναν ηλιακό και να στον τοποθετήσει ο υδραυλικός σου ή κάποιο συνεργείο της κατασκευάστριας εταιρίας. Κάτι άλλο δε νομίζω να χρειάζεται να κάνεις!

Ίσως μόνο να ρωτήσεις τον κατασκευαστή αν σου έχει κάνει και παροχές σύνδεσης του καλοριφερ με τον ηλιακό. Αν έχεις τέτοια εγκατάσταση και θες θα πρέπεις να αναζητήσεις ηλιακό τριπλής ενέργειας [ήλιος,ρεύμα,καλοριφερ] και όχι διπλής..

Όσον αφορά τις προσφορές που έχεις πάρει είναι εντελώς άσχετες μεταξύ τους τόσο σε λίτρα όσο και ποιοτικά. Παρεπτιμπτόντως δεν υπάρχει "ηλιακος θερμοσιφωνας απο ανοξειδωτο ατσαλι και επιστρωση glass με τιτανιο" ...είτε ανοξείδωτος θα είναι είτε glass!

Πρώτον θα πρέπει να αποφασίσεις το μέγεθος σε λίτρα που θες να αγοράσεις. Αυτό εξαρτάται από τον αριθμό των μελών της οικογένειας και το πόσο νερό "συνηθίζεται" να χρησιμοποιείται..Θα σου πρότεινα από 160 λίτρα και πάνω εφόσον πρόκειται για δικό σου σπίτι.

Δεύτερον θα πρέπει να αποφασίσεις το budget που θες να δαπανήσεις για ηλιακό και να επιλέξεις την ποιότητα που θες να αποκτήσεις. Να διαλέξεις πχ αν το boiler θα είναι γαλβανιζέ ή glass ή double glass ή inox ή χαλκός ..αν ο συλλέκτης θα είναι απλός χάλκινος ή επιλεκτικός ή ακόμα και κενού αέρα...Διάβασε προηγούμενες σελίδες για να καταλάβεις τι είναι το καθένα...για να ξέρεις τι θες να διαλέξεις και να πληρώσεις!

Τρίτον και εφόσον έχεις διαλέξει μέγεθος και τεχνικά χαρακτηριστικά ζήτα 3-4 προσφορές για να μπορείς να συγκρίνεις καλύτερα..!

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

i2d_group αν έχεις παροχές [που έτσι ακούγεται] το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις έναν ηλιακό και να στον τοποθετήσει ο υδραυλικός σου ή κάποιο συνεργείο της κατασκευάστριας εταιρίας. Κάτι άλλο δε νομίζω να χρειάζεται να κάνεις!

Ίσως μόνο να ρωτήσεις τον κατασκευαστή αν σου έχει κάνει και παροχές σύνδεσης του καλοριφερ με τον ηλιακό. Αν έχεις τέτοια εγκατάσταση και θες θα πρέπεις να αναζητήσεις ηλιακό τριπλής ενέργειας [ήλιος,ρεύμα,καλοριφερ] και όχι διπλής..

Όσον αφορά τις προσφορές που έχεις πάρει είναι εντελώς άσχετες μεταξύ τους τόσο σε λίτρα όσο και ποιοτικά. Παρεπτιμπτόντως δεν υπάρχει "ηλιακος θερμοσιφωνας απο ανοξειδωτο ατσαλι και επιστρωση glass με τιτανιο" ...είτε ανοξείδωτος θα είναι είτε glass!

Πρώτον θα πρέπει να αποφασίσεις το μέγεθος σε λίτρα που θες να αγοράσεις. Αυτό εξαρτάται από τον αριθμό των μελών της οικογένειας και το πόσο νερό "συνηθίζεται" να χρησιμοποιείται..Θα σου πρότεινα από 160 λίτρα και πάνω εφόσον πρόκειται για δικό σου σπίτι.

Δεύτερον θα πρέπει να αποφασίσεις το budget που θες να δαπανήσεις για ηλιακό και να επιλέξεις την ποιότητα που θες να αποκτήσεις. Να διαλέξεις πχ αν το boiler θα είναι γαλβανιζέ ή glass ή double glass ή inox ή χαλκός ..αν ο συλλέκτης θα είναι απλός χάλκινος ή επιλεκτικός ή ακόμα και κενού αέρα...Διάβασε προηγούμενες σελίδες για να καταλάβεις τι είναι το καθένα...για να ξέρεις τι θες να διαλέξεις και να πληρώσεις!

Τρίτον και εφόσον έχεις διαλέξει μέγεθος και τεχνικά χαρακτηριστικά ζήτα 3-4 προσφορές για να μπορείς να συγκρίνεις καλύτερα..!

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλε Kid σε ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση, πραγματικα βοηθησες να ξεκαθαρισω καποια πραγματα..

Θα παρω καποιες προσφορες ακομα και θα καταληξω μετα.

Προς το παρων η καλυτερη προσφορα που εχω βρει (μαλιστα απο το internet) αφορα Skyland 200λτ inox-titanium (με ΦΠΑ -μεταφορα κ εγκατασταση) και ειναι αυτη :http://www.petertherm.gr/etalambdaiotaalphakappaomicron943-thetaepsilonrhomuomicronsigma943phiomeganuepsilonsigmaf.html

 

Παντως αυτο το "ηλιακος θερμοσιφωνας απο ανοξειδωτο ατσαλι και επιστρωση glass με τιτανιο" το ειδα σε φυλλαδιο της Skyland και μαλιστα το εγραφε ακριβως ετσι http://www.sk-solar.gr/solar/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=58..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μια που ο καιρός κρύωσε αρκετά να υπενθυμίσω και τι πρέπει να κάνουμε με το ηλιακό μας.

αν λοιπόν έχουμε ηλιακό ανοικτού κυκλώματος αρχίζουμε να ανησυχούμε. λίγο:-) τα ανοικτού κυκλώματος, με την γνωστή τους ευαισθησία στο "κρυολόγημα" χρειάζονται φροντίδα. λοιπόν αν ο καιρός παγώσει αρκετά ή πέσει χιόνι, χρειάζεται να ξεχιονιστούν οι συλλέκτες και (αν είναι δυνατόν) να αφήσουμε την βρύση του ζεστού να τρέχει λίγο κατά την μεγάλη παγωνιά γιατί αλλιώς θα "πάμε" για αντικατάσταση συλλέκτη. και υπενθυμίζω ότι αυτή (η αντικατάσταση) δεν λύνει το την αιτία του προβλήματος αλλά μόνο το αποτέλεσμά του. συνεπώς η προσοχή μας πρέπει να συνεχίζεται σε κάθε πτώση θερμοκρασίας.

οι κάτοχοι κλειστού κυκλώματος φυσικά είναι σε αρκετά καλύτερη κατάσταση. στις περισσότερες περιπτώσεις (όχι σε όλες καθώς πάντα υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί κάποιος να τους έχει πουλήσει "φύκια" για ξέρετε τι είδους κορδέλες;)) δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα. οι προδιαγραφές των περισσοτέρων συστημάτων ανταποκρίνονται στις συνήθεις χειμωνιάτικες συνθήκες της ελλάδας. υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι το υγρό του κλειστού κυκλώματος έχει συμπληρωθεί κανονικά και δεν έχει "νερομπουρμπουλιάσει" από επαναλαμβανόμενη συμπλήρωση με...νεράκι.

τέλος ενδέχεται σε κάποιες περιπτώσεις, ασχέτως ανοιχτού ή κλειστού κυκλώματος, να διακοπεί τελείως η ροή του νερού από τον ηλιακό. αιτία: πάγωσε σε κάποιο σημείο ο σωλήνας. πιθανότατα σε κάποιο ρακόρ. ΥΠΟΜΟΝΗ. θα ξεπαγώσει και όλα θα είναι εντάξει. μην ανάβετε την αντίσταση. ΔΕΝ βοηθάει. και κυρίως ΟΧΙ ζεστό πάνω στα ρακόρ για να ξεπαγώσουν. κίνδυνος για σπασίματα.

καλό χειμώνα σε όλους μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...