Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

θα μπορούσε κάποιος να βοήθησει παρακαλώ???!!

αγόρασα το ρετιρέ σε μια καινούργια οικοδομή, η οποία εχεί προεγκατάσταση για ηλιακό και για θέρμανση έχει λέβητα αερίου.Με το που μετακόμισα τοποθέτησα μπόιλερ το οποίο δουλεύει με ρεύμα και όταν ανοίγω το καλοριφέρ εχει ζεστό νερό από τα σώματα (συγγνωμη αν χρησιμοποιω λαθος ορολογια αλλα ελπίζω να μπόρεσα να γίνω κατανοητή). Τώρα θέλω να βάλω ηλιακό και η ερωτηση μου είναι αν καλύπτομαι με ενάν απλό ηλιακό ,(μονης ενέργειας λέγεται??!!) ή θα πρέπει να ψάξω για κάτι πιο περίπλοκο? Πόσο περίπου κοστίζει ενας καλης ποιοτητας ,150-160 λίτρων και τι πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ, προκαταβολικά ,για το ενδιαφέρον σας!

 

Δεν γνωρίζω αν η μετέπειτα τοποθέτηση μπόιλερ που ζεσταίνεται από το νερό των σωμάτων είναι νόμιμη, εξαρτάται από τον κανονισμό και την κατανομή εξόδων στην πολυκατοικία.

 

Το βασικό πρόβλημα είναι στις συνηθισμένες εγκαταστάσεις με ωρομετρητές δεν μπορεί να γίνει μέτρηση της κατανάλωσης και έτσι αυτή η λύση είναι από την φύση της λάθος ως προς την κατανομή του κόστους. Αν η μέτρηση γίνεται με θερμιδομετρητές τότε δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά δυστυχώς χρησιμοποιούνται σπάνια από τους εργολάβους λόγω κόστους.

 

Πάντως με την υπάρχων κατάσταση η λύση είναι ηλιακός 2πλής ενέργειας (ήλιος + ρεύμα). Θα πρέπει στην έξοδο να μπούνε βάνες (μία 3όδη ή 2 απλές) που να επιτρέπουν τα παρακάτω,

  • Το καλοκαίρι - το νερό του πηγαίνει κατευθείαν στο σπίτι σας
  • Τον χειμώνα - το νερό του πηγαίνει στην είσοδο του μπόιλερ

Δυο φορές τον χρόνο θα πρέπει να γυρνάτε τις βάνες. Μπορεί να γίνει και με ηλεκτροβάνα και μικρό αυτοματισμό αν υπάρχουν τα χρήματα και κάποιος να ασχοληθεί.

 

Ο υδραυλικός σας θα πρέπει να ξέρει πως να το φτιάξει, τουλάχιστον την απλή εκδοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει κανεις που μπορω να βρω τιμες για ηλιακους θερμοσιφωνες Stiebel Eltron ???

Καποιο ιστοσελιδα??

Επεξ/σία από john4ever7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μια γρήγορη έρευνα και έχοντας αποφασίσει αντικατάσταση του παλαιού μου ηλιακού που τρύπησε με ενα καινούριο από την εταιρία Ηλιοακμή βρήκα τα εξής:

Megasun 160 λίτρα τριπλής με επιλεκτικό συλλέκτη, τιμές απολύτως μετρητοίς σε τρεις διαφορετικούς αντιπροσώπους:

Α: 1000€

Β: 1025€

Γ: 890€

Όλες οι τιμές είναι χωρίς τοποθέτηση, με απόδειξη και παράδοση σπίτι μου.Τώρα το ποιόν διάλεξα θεωρώ περιττό να το γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι, είμαι νέος στο forum και τάρα αρχίζω να καταλαβαίνω τι έκαναν οι επαγγελματίες πρ'ιν 4 χρόνια όταν μου πούλησαν τον ηλιακό και τον τοποθέτησαν.

 

 

Καταρχήν έχω ένα ηλιακό Helioakmi Megasun 160lt με μονό καθρέπτη κεραμιδιών, κλειστού κυκλώματος.

Έχει τοποθετηθεί πρίν 4 χρόνια στο σπίτι μας σε μεζονέτα. Από την αρχή όμως τοποθετήθηκε λάθος. Κοιτάζει την ανατολή λόγω της κλίσης των κεραμιδιών προς τα εκεί. Εγώ δεν το γνώριζα αλλά και κανένας επαγγελματίας τότε δεν μου είπε τίποτα ότι πρέπει να κοιτάζει στον νότο. Η απόδοση του ηλιακού δεν ήταν σωστή ποτέ, αλλά νόμιζα ότι έτσι είναι καυτό νερό έχω μόνο με το ηλεκτρικό.

 

Πάντα είχαμε χλιαρό νερό μέχρι ζεστό μπορώ να πώ το καλοκαίρι. Τον τελευταίο μήνα όμως ούτε χλιαρό. Ανέβηκα στα κεραμίδια και έκανα το Bob τον μάστορα όπως λέει και ο γιός μου.

Λοιπόν:

 

Έβαλα περίπου 4 λίτρα υγρό, μέτρησα την κλίση του ηλιακού και είναι 13 μοίρες εάν αυτό βοηθάει. Η Heliokmi λέει ότι πρέπει να είναι 15 με 30 μοίρες κλίση

Δεν βοήθησε όμως αρκετά

Σήμερα που τον έβλεπα, είδα ότι το μπόιλερ έχει χτυπηθεί από όλες τις μεριές σαν να τους έπεσε κάτω. :confused:Αλλά είναι κεραμίδια και δύσκολο να ανέβω για αυτό δεν το είχα δει.

 

Άλλο ένα παράξενο είναι ότι το ζεστό το ζεστό νερό πρώτα πηγαίνει στο υπόγειο του σπιτιού:confused: και μετά διαμοιράζεται στο σπίτι, μήπως δεν είναι σωστό αυτό. Στο σπίτι έχω πιεστικό και το έχω ρυθμίσει στα 4 bar στο υπόγειο

 

Ζητάω απελπισμένα βοήθεια τώρα μετά από 4 χρόνια, :cry:είναι καλός αυτός ο ηλιακός?

Μήπως πρέπει να κάνω κάποια παράξενη κατασκευή για να καθίσει ο ηλιακός και να κοιτάζει νότια. Εδώ έχουμε πολλούς βοριάδες και νοτιάδες θα θέλει γερή κατασκευή.

Μήπως θέλει καθάρισμα?

Τι να κάνω?

Δεν ξέρω εάν έχει εγγύηση, θα παραδεχτεί τώρα μετά από 4 χρόνια ότι χτυπήθηκε ο ηλιακός?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο εμενα,

Θα ηθελα την γνωμη σας για ηλιακο τριπλης ενεργειας 160lt.

Απο μια πρωτη ερευνα που εκανα, (ειδα απο κοντα και ρωτησα για maltezo και cosmosolar - skyland που ειναι περιπου στην ιδια τιμη ~1500ευρω) θα ελεγα οτι μου φαινεται καλυτερη επιλογη αυτη της cosmosolar.

 

maltezos:

- boiler εσωτερικα inox

- με έναν συλλέκτη επιλεκτικό νέας γενιάς που αποδίδει σύμφωνα με τον πωλητή καλύτερα απο τους 2 παλαιότερους

- αθραυστο γυαλί

- κλειστού κυκλώματος

- 10 χρόνια εγγύηση

- συντήρηση κάθε 5 χρόνια

- τιμή 1570ευρω + τοποθέτηση 70ευρω + κάποιο διακόπτη (?) 30ευρω + 4ευρω/μετρο σωλήνα

 

cosmosolar - skyland:

- boiler εσωτερικα inox

- με έναν συλλέκτη επιλεκτικό νέας γενιάς που αποδίδει σύμφωνα με τον πωλητή καλύτερα απο τους 2 παλαιότερους

- αθραυστο γυαλί (το κλώτσαγε δυνατά στην παρουσίαση)

- κλειστού κυκλώματος

- εγγύηση γραπτή εφ'όρου ζωής

- συντήρηση κάθε 2 χρόνια

- τιμή 1450ευρω με την τοποθέτηση + 3-4ευρω/μετρο σωλήνα και δώρο ειδικό θερμοστάτη που μπορεί να τοποθετηθεί στο λουτρό του σπιτιού και σου δείχνει συνέχεια την θερμοκρασία νερού στο boiler

 

Ποια η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι πιο σημαντικο ακομα και απο τον ιδιο τον ηλιακο θερμοσιφωνα ειναι η εταιρια που θα επιλεξεις να σου το βαλει.

για παραδειγμα πριν απο 3 χρονια ειχα επισκεφτει το http://www.icf-eurotech.com και ειχα αγορασει μετα απο παροτρυνση του καταστηματος ενα federman inox.

το περασμενο καλοκαιρι μου χαλασε, γιατι το inox αν και ακρυβοτερο ειναι λιγοτερο ασφαλες και παροτι ειχε εγγυηση 10 ετων μου ειπαν, ουσιαστικα, πως δεν ειναι αναγγασμενοι να με αποζημιωσουν και να βρω ακρη μονος μου με την κατασκευαστρια εταιρεια.

και επειδη εχω αλλεργια στην γροφειοκρατια ειπα να αγορασω ενα αλλο απο το ιδιο καταστημα (καλος βλακας και εγω...)

εκει που το ποτηρι ξεχειλισε ηταν οταν μου ζητησαν 60 ευρω επιπλεων για να ξηλωσουν το παλιο ηλιακο που αυτοι μου πουλησαν, που αυτοι μου τον προτειναν, που αυτοι δεν μπορουσαν να ασχοληθουν με την εταιρια που συνεργαζονται...

ετσι εψαξα αλλου και επεσα πανω σε ενα σαιτ το http://www.petertherm.gr δεν νομιζω να ειναι e-shop γιατι μου ειπαν να παω περασω απο το μαγαζι τους και τους ειπα το προβλημα μου. ειπαν οτι αν συνεργαζονταν με την federman θα μπορουσαν να των αντικαταστησουν αφου ηταν μεσα στην εγγυηση.

τελωσπαντων τα παιδια ηταν πολυ ξηγημενα και εβαλα ενα skyland glass :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το αποφασισα και εκλεισα ηδη τον skyland της cosmosolar.

Ελπιζω να βγει καλος. Η τοποθετηση θα γινει απο τους ιδιους.

Προσωπικα προτιμω τον inox απο τον glass διοτι με κανει να αισθανομαι πιο ασφαλης σε μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας (φαντασου να εχει εξω θερμοκρασιες κοντα στο μηδεν και να αναβεις το θερμοσιφωνα με το ηλεκτρικο) και σε τοιχον χοντρο χτυπημα κατα την μεταφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

p_ilias καταρχήν δεν ισχύει αυτό που λες για το "γυαλί"...δεν κινδυνεύει κα8όλου από αυτό που λες γιατί ψήνεται στους 850+ βαθμούς Κελσίου.

Δεύτερον πιστεύεις ακόμα ότι θα έχεις εγγύηση για πάντα;

Μάλλον δεν το έψαξες καλά...

 

orestoulis πρώτα απ όλα φταίς εσύ!

Φταίς γιατί πήγες και αγόρασες έναν "τυχαίο" ηλιακό.

Φταίς γιατί είχες εγγύηση και επειδή βαριόσουν τους χάρισες 1000+ ευρώ!

Φταίς γιατί όχι μόνο σε κορόιδεψαν αλλά μετά αγόρασες πάλι από εκεί! ΗΜΑΡΤΟΝ!

Και μετά μας λές ότι "έπεσες σε ένα site"...

 

υ.γ 1 Αλήθεια αφού ήταν inox γιατί χάλασε;

υ.γ 2 Αλήθεια την εγγύηση την πήρες γραπτώς ή ευ όρου ζωής; Την έχεις ακόμα;

 

Έχουν γραφτεί τόσα και τόσα χρήσιμα εδώ μέσα αλλά τελικά νομίζω ότι ...ελάχιστοι τα διαβάζουν..ας είναι...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά η επιβράβευση των ΚΑΚΩΝ επαγγελματιών,και η αγνοήση της εγγύησης είναι καθημερινό φαινόμενο στο ελλαδιστάν.Τέτοια βλέπουν οι πολιτικοί μετά,γι αυτό μας τρελαίνουν στο οθωμανικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους. Ο ηλιακός μου τα κακάρωσε μετά από 25 χρόνια που δεν είχα ασχοληθεί μαζί του καθόλου. Calpak BP. Ετσι είμαι για αλλαγή. Θέλω 200 λίτρα και τριπλής ενεργείας ενώ ο προηγούμενος δεν ήταν. Επίσης αποφάσισα σε Glass και συλέκτη τιτανίου.

Είμαι ανάμεσα σε

 

1) MEGASUN 4,6 τετραγωνικά μέτρα.

2) COSMOSOLAR 2,3 τετραγωνικά μέτρα.

3 ILIOSAK 3 τετραγωνικά μέτρα.

 

και οι 3 είναι στην ιδια τιμή 1100 - 1150 περίπου στο ιδιο κόστος τοποθέτησης και ιδια εγγύηση. Η απορία ειναι στα τετραγωνικά μέτρα. Υπάρχει μια διαφορά και σκέφτομαι τι να κάνω.

 

Επίσης περιμένοντας βρήκα τυχαία σε ένα μαγαζί Wilco glass με συλλέκτη επιλεκτικό τιτάνιο και με 4 τετραγωνικά μέτρα συλλέκτη 875 . Μεγάλη διαφορά.

 

Καμμιά γνώμη ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους. Ο ηλιακός μου τα κακάρωσε μετά από 25 χρόνια που δεν είχα ασχοληθεί μαζί του καθόλου. Calpak BP. Ετσι είμαι για αλλαγή. Θέλω 200 λίτρα και τριπλής ενεργείας ενώ ο προηγούμενος δεν ήταν. Επίσης αποφάσισα σε Glass και συλέκτη τιτανίου.

Είμαι ανάμεσα σε

 

1) MEGASUN 4,6 τετραγωνικά μέτρα.

2) COSMOSOLAR 2,3 τετραγωνικά μέτρα.

3 ILIOSAK 3 τετραγωνικά μέτρα.

 

και οι 3 είναι στην ιδια τιμή 1100 - 1150 περίπου στο ιδιο κόστος τοποθέτησης και ιδια εγγύηση. Η απορία ειναι στα τετραγωνικά μέτρα. Υπάρχει μια διαφορά και σκέφτομαι τι να κάνω.

 

Επίσης περιμένοντας βρήκα τυχαία σε ένα μαγαζί Wilco glass με συλλέκτη επιλεκτικό τιτάνιο και με 4 τετραγωνικά μέτρα συλλέκτη 875 . Μεγάλη διαφορά.

 

Καμμιά γνώμη ?????

 

Εγω προσωπικα διαλεξα τον megasun της ηλιοακμη και ειμαι υπερευχαριστημενος, ειναι 3πλης ενεργειας με επιλεκτικα πανελ, τουλαχιστον μεχρι στιγμης απο το καλοκαιρι που τον αγορασα το νερο που βγαζει ειναι τοσο καυτο σε σημειο να παθεις εγκαυμα :-) και κραταει και την επομενη ημερα το νερο τοσο ζεστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...