Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

φίλε ventor για να τελειώσει κάτι βασική προϋπόθεση είναι πρώτα να αρχίσει:-) επίσημη επιδότηση από το κράτος δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή. και ούτε υπήρξε τα τελευταία χρόνια απ' όσο ξέρω. υπήρχε κάποια σκέψη στην προηγούμενη κυβέρνηση να μπει στο "πακέτο" της ενεργειακής αναβάθμισης παλιών κτηρίων (κουφώματα, μονώσεις, ηλιακά, κλπ) αλλά δεν υλοποιήθηκε. κάποια αντίστοιχη σκέψη υπάρχει και τώρα αλλά τίποτα σίγουρο προς το παρόν. για την ώρα μπορείς να βάλεις το κόστος της αγοράς του ηλιακού σε ειδικό κωδικό στην φορολογική σου δήλωση (μαζί με τις δαπάνες φυσικού αερίου) και να τύχεις κάποιας μείωσης. ποσό ή ποσοστό αυτής της μείωσης δεν ξέρω.

κάποια άλλη "επιδότηση" κάνουν κάποιες εταιρίες οι οποίες αφαιρούν κάποιο ποσό για την αντικατάσταση του παλιού σου ηλιακού με ένα της εκάστοτε εταιρίας. τώρα αν αυτό είναι πραγματική έκπτωση / επιδότηση ή τέχνασμα του marketing, μάλλον χρειάζεται ψάξιμο.

καλημέρα και καλό μήνα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την γνώμη σας για ΗΛΙΟΝΑΛ-ΗΛΙΟΑΚΜΗ-ΗΛΙΟΣΑΚ

Αν μπορούσα να εχω σύντομα απάντηση σας

Ευχαριστώ πολύ

 

Σε παρακαλώ KID στείλε μου π.μ. ποιον ηλιακο εμπορεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ξερω χαρο απο αυτα, εβαλα το μπατζανακη μου που ειναι μηχανολογος να κανει μια ψακτικη και καταληξαμε σε Ηλιοακμη.

 

Μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα.

Απλα προτιμησα 160αρη διοτι δεν ξερω τι ρευμα και ποση ωρα θελει ο 200αρης να ζεστανει το νερο το χειμεωνα με ηλεκτρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τις ακόλουθες ερωτήσεις και παρακαλώ όποιον δεν βαριέται να μου απαντήσει χωρίς να με παραπέμπει σε παλαιότερα ποστ (τα διάβασα).

 

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας με υπάρχουσα εγκατάσταση για ηλιακό και απόσταση 18-20 μέτρων από την ταράτσα έχω τα εξής:

θερμοσίφωνα-μπόιλερ συνδεδεμένο με το καλοριφέρ για ζεστό νερό και το χειμώνα.

προσανατολίζομαι στην αγορά ηλιακού 160lt.

1) με τη τοποθέτηση ηλιακού θα απομονωθεί ο ήδη υπάρχων θερμοσίφωνας; αν ναι μπορεί να αφαιρεθεί πλήρως για να μην πιάνει χώρο;

και ένα υποερώτημα εδώ:

α) αφού υπάρχει το δοχείο με το νερό που είναι και μπόιλερ (ο θερμοσίφωνας) γιατί να χρειάζομαι κι άλλο δοχείο στην ταράτσα που να κάνει τα ίδια πράγματα; Δεν μπορώ να βάλω μόνο τους συλλέκτες που να συνδέονται με τον υπάρχων θερμοσίφωνα;

2) τι είδους ηλιακό χρειάζομαι; μονής διπλής τριπλής ενέργειας; Όταν ανάβω το καλοριφέρ θέλω να ζεστένει νερό όπως ζεστένει και τώρα. Προφανώς τριπλής. Σωστά;

3) Γενικότερα δεν έχω και πολλές ώρες ήλιο τη μέρα στην ταράτσα, θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα το χειμώνα; Το καλοκαίρι πιστεύω ακόμα και απ' τη ζέστη που θα έχει, θα υπάρχει ζεστό νερό.

4) Όσον αφορά το budget να πούμε γύρο στο χιλιάρικο +- (μαζί με εγκατάσταση).

5) Επειδή προφανώς παίζει ρόλο και ο εγκαταστάτης και δεν έχω καμία όρεξη να τσακώνομαι με τζιμάνια, όποιος έχει εγκαταστήσει megasun ή nobel από κάποιο συγκεκριμένο εντός Αθήνας και έμεινε ευχαριστημένος, ας μου πει με pm το κατάστημα.

 

6) και για να μην το ξεχάσω. Αν δεν σας κάνει κόπο, στείλτε μου και με pm αν εδώ δεν επιτρέπεται, το μοντέλο που προτείνετε από τις παραπάνω μάρκες.

Εννοείται οποιαδήποτε γνώμη για άλλη μάρκα δεκτή απλά έχω προσανατολιστεί σε αυτές.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μονο για το 3 να πω, οτι αν ΜΙΑ μερα εχει συννεφια, δε θα εχεις προβλημα.

Σε εμενα ομως, που το πιανει ο ηλιος σχεδον καθ ολη τη διαρκεια της μερας, αν εχω 3-4 μερες συννεφια και παραλληλα εχω χρησιμοποιησει το ζεστο νερο και παραλληλα δεν κανει τοσο κρυο ωστε να εχω ανοιχτο τον καυστηρα του πετραιλεου για τη θερμανση, τοτε παρατηρω οτι μερικες φορες φτανει οριακα το ζεστο νερο.

Αν παλι η συννεφια κρατησει (φθινοπωρο-χειμωνα παντα, αλλα οχι με πολυ χαμηλες θερμοκρασιες) γυρω στη βδομαδα, τοτε αρχιζουν τα προβληματα και αναγκαζομαι και αναβω τον καυστηρα για καμια ωρα για να κανω μπανιο...

 

PS: Ο ηλιακος μου ειναι τριπλης ενεργειας, αλλα δεν εχω συνδεσει το ηλεκτρικο του κυκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vision

1)αν επιλέξεις τριπλης ενέργειας (ήλιος,ρεύμα,καλοριφερ) τότε το λογικό είναι να το αφαιρέσεις το μικρό μποιλερ. Δεν έχει λόγο ύπραξης.

α)το μικρό μποιλερ είναι πολύ μικρό για συλλέκτες φαντάζομαι. Επίσης θα χρειαστείς κιτ βεβιασμένης κυκλοφορίας [κυκλοφορητής κτλ] εφόσον δεν θα υπάρχει φυσική ροη [δλδ το μποιλερ πάνω από το συλλέκτη].Κόστος αγοράς του κιτ και ρεύμα για να δουλεύει τα μειον.

2)Σωστα! Τριπλης!

3)Σίγουρα εφόσον δεν έχεις 100% ηλιοφάνεια ..δεν θα έχεις και 100% απόδοση. Απο κει και έπειτα βάλε ένα καλό συλλέκτη πχ επιλεκτικό για να εξισορροπήσεις λίγο τις απώλειες.

4)Εχεις καλό budget. Βρίσκεις ενα καλό 160 αρι.

5)Για ότι άλλο pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρατήρησα οτι το κάθε μαγαζί για το ίδιο μοντέλο χρεώνει ότι θέλει...

μέχρι διαφορές της τάξης των 250 ευρώ...ε'ιναι δυνατόν;

αρχίζω να πιστεύω οτι ο πιο φτηνός θα μου δώσει ...σουβλάκια αντί για ηλιακό...

 

στο θέμα μας τώρα. Σε ηλιακό διπλής ενέργειας, θα υπάρχει μια βάνα μέσα στο σπίτι έτσι ώστε να υπάρχει επιλογή για νερό είτε από τον ηλιακό είτε απ το μπόιλερ. αυτό στο κάνουν οι εγκαταστάτες είναι εξτρά δηλαδή ή πρέπει να φέρεις άλλον υδραυλικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρατήρησα οτι το κάθε μαγαζί για το ίδιο μοντέλο χρεώνει ότι θέλει...

μέχρι διαφορές της τάξης των 250 ευρώ...ε'ιναι δυνατόν;

αρχίζω να πιστεύω οτι ο πιο φτηνός θα μου δώσει ...σουβλάκια αντί για ηλιακό...

 

στο θέμα μας τώρα. Σε ηλιακό διπλής ενέργειας, θα υπάρχει μια βάνα μέσα στο σπίτι έτσι ώστε να υπάρχει επιλογή για νερό είτε από τον ηλιακό είτε απ το μπόιλερ. αυτό στο κάνουν οι εγκαταστάτες είναι εξτρά δηλαδή ή πρέπει να φέρεις άλλον υδραυλικό;

 

αν ειναι ιδια μαρκα και ιδιο μοντελο , απλα ο ενας εχει μεγαλο ποσοστο κερδους και ο αλλος μικρο ! ;)

 

οχι την βανα θα στην βαλει ο ιδιος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κάτι που έψαχνα , σχετικά με την επίδότηση-μείωση τιμής για την αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα : http://www.in.gr/Reviews/placeholder.asp?lngReviewID=12272&lngChapterID=13769&lngItemID=25862

 

"Η δαπάνη αγοράς ηλιακού θερμοσίφωνα δεν αφαιρείται από το συνολικό εισόδημα. Η δαπάνη αυτή αποτελεί ωστόσο έξοδο επισκευής και συντήρησης, και σε ποσοστό 15% αφαιρείται από το ακαθάριστο εισόδημα από εκμίσθωση οικοδομών."

 

Δηλαδή τίποτα...

Εκτός αν γίνει ριζική αλλαγή στην πολυκατοικία , και αγορά θερμοσίφωνων, σύμφωνα με το πρόγραμμα "Εξοικονόμηση κατ' οίκον", που δεν ξέρω αν έχει καν αρχίσει να εφαρμόζεται.

 

http://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/kep/FullStory?id=1536010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αξιότιμα Μέλη

 

Έχω διαβασει όλη τη συζήτηση αυτού του φορουμ και οπως είναι λογικό δεν έχω καταλήξει σε ένα προιόν ή μια λύση για τη δικη μας περίπτωση.

Σε τελική ανάλυση, Το δικό μας ζητούμενο είναι να έχουμε ζεστο νερό παντού εκμεταλέυώμενοι τον ήλιο όσο καλύτερα γίνεται.

Πως μπορεί να επιτευχθεί αυτό? Θέλει κατ'ανάγκη τριπλής? Γίνεται και αλλοιώς ? πώς?

Επαναλαμβάνω, Αν διαβάσει κανείς ασχετος το φορουμ μαθαίνει κάποια υπερ και κατα αλλά δεν μπορεί να σχηματήσει άποψη και να

πάει να αγοράσει. Αρα η αμεση συμβουλή κάποιου γνώστη στο φορουμ αυτο είναι αναγκαία για να έχει το ίδιο νόημα. Συγκεκριμένα, θα

παρακαλούσα καποιον που θεωρεί ότι το κατέχει το αντικείμενο και δεδομένου το πιο είναι να το ζητούμενο να μας προτέινει λύση.

 

Δηλαδή με τα εξής δεδομένα:

 

1. μονοκατοικία 150 τετρ.

2. κεραμμήδια

3. καυστήρας χωρίς μποιλερ στο υπόγειο

4. 4 άτομα ίσως και πέμτο !

5. θέλουμε ζεστό νερό σε όλες τις βρύσες και στο μπάνιο. Προς στιγμήν για να έχουμε ζεστό νερό πρέπει να ανάψουμε το καλοριφέρ, που αν ρωτάτε εμένα είναι η σούπερ βλακεία του εργολάβου για να εξοικονομήσει πενταροδεκαρες και να παιδευει εμας με πετρέλαια.

6. μαξ κόστος 2000 ευρώ. συμπεριλαμβάνουσα προμήθεια και εγκατάσταση

7. Αν μπει ο ηλιακός στα κεραμμύδια δεν θέλουμε να έχουνμε προβλήματα στεγανότητας, δηλαδή να στάζει μέσα.

8. δεν θέλουμε να τρέχουν αντιψηκτικά υγρά λόγω υπερθέρμανσης μια και απουσιάζουμε οικογενειακώς μερικές φορές και 6 μήνες.

9. ο προμηθευτής να είναι σοβαρή εταιρία και ή δυνατόν Ελληνική!

10. Η προτεινόμενη λύση να μην είναι επικύνδινη για την υγεία. πχ εκρήξεις καζανιού, νερά που τρέχουν, αντιψηκτικά που διαφεύγουν, κλπ κλπ δεδομένου ότι η συντήρηση θα γινεται κανονικά

 

Μπορεί κανείς να μας δώσει μια Λύση συγκεκριμένη αποτελούμενη από τα παρακάτω στοιχεία, ωστε να μπορούμε να πάρουμε αποφάσεις και να

προχωρήσουμε στην προμήθεια της. Και μην φοβάστε κανεις δεν ρίχνει ευθύνες σε κανέναν. Μεγάλα παιδια έιμαστε και ο

καθένας παίρνει τις αποφάσεις του.:

 

1. μοντέλλο θερμοσίφωνα (έστω και περισσότερες της μιας μάρκες)

2. τύπος μποιλερ (πχ. ΙΝΟΧ), τύπος ενεργειακής εκμετάλευσης (τριπλής ή διπλής)

3. έξτρα κυκλοφορητης, δοχειο διαστολής, θερμοστατης, αισθητήριο θερμοκρασίας για να βλέπουμε θερμ. νερού. κλπ κλπ χρειάζοντε? τι από αυτά?

4. όγκος μποιλερ (πχ. 200 λίτρα???)

5. τύπος εγγύησης (πχ 5 χρόνια)

6. εκτιμώμενο κόστος

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ixanos

προκειμένου να γίνει μία σωστή πρόταση από τον οποιοδήποτε χρειάζονται μερικά πρόσθετα στοιχεία του σπιτιού σου. δηλαδή:

Η κεραμοσκεπή είναι μονόριχτη, δίριχτη, κλπ

Προσανατολισμός (η μεριά που θα μπει το ηλιακό που "βλέπει"; )

Ο ηλιακός θα έχει την κλίση της κεραμοσκεπής; (και ποιά είναι αυτή; )

Το σπίτι πόσα σημεία κατανάλωσης ζεστού νερού (μπάνια, WC, κουζίνα) έχει; αυτά είναι κοντά το ένα με το άλλο ή το ένα στη μία άκρη και το άλλο στην άλλη;

Όλες οι βρύσες ζεστού νερού είναι στο ίδιο δίκτυο;

Υπάρχει κάποιο boiler; (Γράφεις ότι στο λεβητοστάσιο δεν υπάρχει αλλά και επίσης ότι για να έχεις ζεστό νερό ανάβεις το καλοριφέρ. Συμπέρασμα: έχει κάποιο ηλεκτρομπόϊλερ σε κάποιο πατάρι/μπάνιο)

 

---------- Προσθήκη στις 15:44 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:39 ----------

 

πάντως σε πρώτη φάση να σου πω ότι απ' τη στιγμή που λείπεις αρκετά από το σπίτι (και ειδικά αν αυτό γίνεται τους θερινούς μήνες) είναι αναμενόμενο να έχεις διαφυγή υγρού απ' το κλειστό κύκλωμα. αυτή η διαδικασία είναι μέσο προστασίας του ηλιακού έτσι ώστε να εκτονωθεί η συσωρευμένη πίεση/ενέργεια από την μη κατανάλωση. ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ (ίσως όχι τόσο πρακτική σε κεραμοσκεπή) είναι η κάλυψη των συλλεκτών κατά την απουσία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. δεν υπάρχει κάποιο ηλεκτρομποιλερ

2. η σκεπη και οι κλήσεις φαινονται στο συννημένο pdf

3. ο ηλιακός ας έχει την κλήση που πρέπει ώστε να έχουμε ζεστο νερο. συμβουλέψτε μας.

4. το σπίτι έχει 1 τουαλέτα + νιπτήρας + μπανιέρα

, 1 τουαλέτα + νιπτήρας

, 1 ντουζιέρα

5. όλες οι βρύσες υποθέτω ότι είναι στο ίδιο δίκτυο μια και έχουμε ένα μόνο ρολόι

 

Filika

 

---------- Προσθήκη στις 16:34 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:31 ----------

 

ξέχασα να πώ ότι έχει και κουζίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...