Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είπε και ο φίλος naïve σε προηγούμενο πόστ είναι καλό να ψάξεις στην περιοχή σου (αφού είσαι βόρεια Ελλάδα) για ένα ηλιακό και να κάνεις τη δουλειά σου. Καλό είναι να ψάξεις και εναλλακτικές προτάσεις. Δεν μπορεί να μην έχετε άλλα καταστήματα και αντιπροσώπους. (πάρε το χρυσό οδηγό της περιοχής και αν δεν βρείς αντιπρόσωπο τότε βρές τεχνικό να σου εγκαταστήσει ότι αγοράσεις.) Όσο για τριπλή επισμάλτωση είναι «λάθος» διότι το stibetherm είναι με τη μέθοδο της φωσφάτωσης . (Εκτός κι αν άλλαξαν προμηθευτή θερμοδοχείων.) Επίσης δεν εγκρίνω το συλλέκτη τους ο οποίος είναι χαλύβδινος.

 

Δηλ. ο συλλέκτης για να είναι καλός από τι υλικό πρέπει να είναι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα και ένα φυλλάδιο της Helional και διαβάζω μέσα για διπλή επίστρωση υαλοκράματος. Υπάρχει διπλή επίστρωση αλλά δεν υπάρχει τριπλή??? (όσον αφορά το προηγούμενο ποστ μου σχετικά με τους Stiebetherm). Ο συλλέκτης της helional λέει: "ενιαίος επιλεκτικός απορροφητής χαλκού με επίστρωση οξειδίων τιτανίου εν κενώ γερμανίας". Είναι καλός????

 

Και κάτι άλλο. Ο stiebetherm είναι σίγουρα χαλύβδινος?? Δεν μπόρεσα να βρω τίποτα στο site τους και ο αντιπρόσωπος μου είχε πει ότι είναι σχετικά καινούριοι οι ηλιακοί. Έχουν αλλάξει μοντέλα.

Κάτι βρήκα σας παρακαλώ ρίξτε μια ματιά να μου πείτε (naive kai lefteris). για τα 160 λίτρα. http://www.telethermansi.gr/Default.asp?ElementId=57003 Πατήστε να ανοίξει το pdf.

Επεξ/σία από geornirv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πήρα και ένα φυλλάδιο της Helional και διαβάζω μέσα για διπλή επίστρωση υαλοκράματος. Υπάρχει διπλή επίστρωση αλλά δεν υπάρχει τριπλή??? (όσον αφορά το προηγούμενο ποστ μου σχετικά με τους Stiebetherm). Ο συλλέκτης της helional λέει: "ενιαίος επιλεκτικός απορροφητής χαλκού με επίστρωση οξειδίων τιτανίου εν κενώ γερμανίας". Είναι καλός????

 

Και κάτι άλλο. Ο stiebetherm είναι σίγουρα χαλύβδινος?? Δεν μπόρεσα να βρω τίποτα στο site τους και ο αντιπρόσωπος μου είχε πει ότι είναι σχετικά καινούριοι οι ηλιακοί. Έχουν αλλάξει μοντέλα.

Κάτι βρήκα σας παρακαλώ ρίξτε μια ματιά να μου πείτε (naive kai lefteris). για τα 160 λίτρα. http://www.telethermansi.gr/Default.asp?ElementId=57003 Πατήστε να ανοίξει το pdf.

Καταρχήν για να μην παρεξηγηθώ, για τη 2πλη -3πλή επίστρωση: Μπορεί να υπάρχει 3πλή επίστρωση glass και να μην το ξέρω. Μέχρι σήμερα είχα ακούσει για διπλή. Το τριπλή, σε συνδυασμό με αυτό που είπε ο Λευτέρης, μου έφερε στο μυαλό τα τρία περάσματα της φωσφάτωσης. (Πάντως για να πώ την αλήθεια, στην επισμάλτωση δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει ή πώς γίνεται η 2πλή).

 

Για αυτούς του φυλλαδίου (είναι πολύ μεγάλο για να διαβάσω όλες τις λεπτομέρειες), από πλευρά συλλέκτη, ξεχωρίζουν οι τύπου GBA και GA, με καλύτερους τους GBA, γιατί είναι χάλκινοι και επιλεκτικοί.

Στα βαρέλια, γράφουν για glass, που σίγουρα δε μπορεί να εννοούν φωσφάτωση. Δεν είδα πάντως 2πλης ή 3πλής.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καταρχήν για να μην παρεξηγηθώ, για τη 2πλη -3πλή επίστρωση: Μπορεί να υπάρχει 3πλή επίστρωση glass και να μην το ξέρω. Μέχρι σήμερα είχα ακούσει για διπλή. Το τριπλή, σε συνδυασμό με αυτό που είπε ο Λευτέρης, μου έφερε στο μυαλό τα τρία περάσματα της φωσφάτωσης. (Πάντως για να πώ την αλήθεια, στην επισμάλτωση δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει ή πώς γίνεται η 2πλή).

 

Για αυτούς του φυλλαδίου (είναι πολύ μεγάλο για να διαβάσω όλες τις λεπτομέρειες), από πλευρά συλλέκτη, ξεχωρίζουν οι τύπου GBA και GA, με καλύτερους τους GBA, γιατί είναι χάλκινοι και επιλεκτικοί.

Στα βαρέλια, γράφουν για glass, που σίγουρα δε μπορεί να εννοούν φωσφάτωση. Δεν είδα πάντως 2πλης ή 3πλής.

 

Ειναι καλή σαν εταιρεία??

Stiebethel, bartec και Ηλιοναλ. Από Αυτές ποια να προτιμήσω?? Έχει δοκιμάσει κανείς καμιά από αυτή?

Επεξ/σία από geornirv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν ξέρει ???

 

Λογικό είναι. Όποιος έχει ηλιακό είναι απίθανο να κάνει αναζήτηση για θερμοσίφωνες και να πέσει σε αυτό το θρεντ και να σου πει την εμπειρία του. Αυτοί που παρακολουθούμε το θρεντ και μετά την αγορά είμαστε λίγοι και κάποιοι επαγγελματίες που υπάρχουν εδώ, αν πουν κάτι αρνητικό για κάποιον θερμοσίφωνα τους την πέφτουν οι "υποψιασμένοι" ότι το κάνουν από συμφέρον, οπότε δημιουργείται αυτή η κατάσταση.

Όμως μην περιμένεις και εσύ έτοιμο το ψάρι, υπάρχουν αρκετές πληροφορίες εδώ για να μπορέσεις να ψαρέψεις μόνος σου. Σύγκρινε τα χαρακτηριστικά των μοντέλων που σε ενδιαφέρει και διάλεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λογικό είναι. Όποιος έχει ηλιακό είναι απίθανο να κάνει αναζήτηση για θερμοσίφωνες και να πέσει σε αυτό το θρεντ και να σου πει την εμπειρία του. Αυτοί που παρακολουθούμε το θρεντ και μετά την αγορά είμαστε λίγοι και κάποιοι επαγγελματίες που υπάρχουν εδώ, αν πουν κάτι αρνητικό για κάποιον θερμοσίφωνα τους την πέφτουν οι "υποψιασμένοι" ότι το κάνουν από συμφέρον, οπότε δημιουργείται αυτή η κατάσταση.

Όμως μην περιμένεις και εσύ έτοιμο το ψάρι, υπάρχουν αρκετές πληροφορίες εδώ για να μπορέσεις να ψαρέψεις μόνος σου. Σύγκρινε τα χαρακτηριστικά των μοντέλων που σε ενδιαφέρει και διάλεξε.

 

+1 απο μένα. Πολύ σωστός ο naive. ΨΑΞΕ κάτι που να είναι καλό στην Βόρεια Ελλάδα. Προτείνω επιλεκτικό συλλέκτη σίγουρα. (απέφυγε γαλβανιζέ καζάνι)

 

---------- Προσθήκη στις 10:44 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:41 ----------

 

Κανείς δεν ξέρει ???

 

Αν θέλεις στείλε μου τα site τους με πμ για να ρίξω μια ματιά.

Επεξ/σία από Lefteris_A
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 απο μένα. Πολύ σωστός ο naive. ΨΑΞΕ κάτι που να είναι καλό στην Βόρεια Ελλάδα. Προτείνω επιλεκτικό συλλέκτη σίγουρα. (απέφυγε γαλβανιζέ καζάνι)

 

---------- Προσθήκη στις 10:44 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:41 ----------

 

 

Αν θέλεις στείλε μου τα site τους με πμ για να ρίξω μια ματιά.

 

Σου έστειλα pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα και από εμένα. Διαβάζω καιρό το topic αυτό αλλά τώρα πήρα την απόφαση να σας ρωτήσω.

Έχω πάρει τιμές από τρις εταιρίες για ηλιακό τριπλής , 160 λίτρων: Ηλιοακμή Megasun (5 χρόνια εγγύηση) --> 960 ευρω , Nobel glass--> 967 ευρώ (5 χρόνια εγγύηση), Nobel inox -->1330 (5 χρόνια εγγύηση) , Μαλτέζος glass (8 χρόνια εγγύηση) -->1170 ευρώ , inox(10 χρόνια εγγύηση) -->1560 ευρώ (ξεφεύγει πολύ ο Μαλτέζος) . Σε όλα είναι extra η εγκατάσταση και οι σωλήνες. Αυτό που μου είπαν οι 2πρώτες εταιρίες είναι ότι όσες εταιρίες είναι στο σύλλογο κατασκευαστών ηλιακών δίνουν μέχρι 5 χρόνια εγγύηση.

Τέλος κάποιοι γνωστοί μου πρότειναν και έναν της Bauer (αγνώστων λοιπόν στοιχείων ) και έναν Romina ( Επίσης αγνώστων λοιπόν στοιχείων ) κάπου στα 1000 ευρώ με την τοποθέτηση και τους σωλήνες. Η τιμή τους είναι πολλή καλή όπως καταλαβαίνετε αλλά δεν τους γνωρίζω ως ηλιακούς .Όπως θα έχετε αντιληφθεί έχω μπερδευτεί αρκετά... Κάθε βοήθεια θα είναι πολύτιμη. Ο ηλιακός θα τοποθετηθεί σε πολυκατοικία για διαμέρισμα 6ου ορόφου (η ταράτσα είναι ακριβώς από πάνω).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από nickxair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα χθες τον ηλιακό της stibetherm, 160 λίτρα επιλεκτικός συλλέκτης. Επειδή τον έβαλα το απόγευμα ουσιαστικά από σήμερα περιμένω απόδοση στο νερό. Πόσο χρόνο θέλει για να ζεσταθεί το νερό ?? Μέχρι τώρα (10:15) από το πρωί δεν έχει καθόλου ζεστό νερό. Ούτε χλιαρό, μόνο 1 ιδέα. Είναι φυσιολογικό?? Εγώ περίμενα να ζεσταίνει πιο γρήγορα. Το χειμώνα δηλαδή τι θα κάνει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα θέμα με τον ηλιακό που θέλω να βάλω. Δεν μπορω να σηκώσω την κατασκευή που θα είναι ο ηλιακός για να μην φαίνεται άσχημα απο κάτω αλλα και απο την πλευρά που βγαίνει ο ήλιος έχω 2 σπίτια ενα αρίστερα και ένα δεξια με αποτέλεσμα να μου κόβουν και απο εκεί ήλιο. 2 τεχνικοί που ήρθαν μου είπαν να μην τον βάλω γιατι δεν θα έχω καθόλου καλή απόδοση. ένας άλλος μου είπε να τον βάλω. Σκέφτομαι αν μπορώ να βάλω καλύτερους συλέκτες πχ κενού αέρα ώστε να πιάνουν τον ήλιο χωρις να πρεπει να είναι ακριβως ο ήλιος πάνω τους και αν αξίζει. Ο ένας τεχνικός πχ που ήρθε σήμερα μου μίλησε για επιλεκτικούς συλέκτες και μου είπε πως βάζει πολλά χρόνια ηλιακούς και αν ήταν στην θέση μου δεν θα έβαζε. Ο παλιο ήλιος αν έβγαινε απο την άλλη μερια θα ήμουν μια χαρα ή πιο έυκολο αν το σπίτι ήταν απο την άλλη μεριά.....

Ποια είναι η γνώμη σας, υπάρχει λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γεμισες νερο απο πανω?

 

Τί εννοείς ??? Η δεξαμενή είχε νερό.

 

Όλα οκ τελικά. Από τις 10 έως τις 12 το νερό έκαψε. Απλά νόμιζα ότι και με τον πρωινό ήλιο θα είχα ζεστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pasxen μαλλον δε μπορουμε να αλλάξουμε το απο που βγαίνει ο ήλιος..:) επομένως πάμε στα βασικα..

1)ο ήλιος πόση ώρα "χτυπάει" τη θέση που συζητάς;

2)αλλη υποψήφια θέση δεν υπάρχει; πχ σε κεραμίδια ή σε αυλη;

 

Κατα τη γνώμη όσο καλό συλλέκτη και αν βάλεις αν δε έχει ηλιοφάνεια έστω κάποιες ωρες...τότε άδικος κόπος! Ίσως να πρέπει να κάνεις μια υποχώρηση οσον αφορά το αισθητικό κομμάτι ώστε να ωφεληθείς μακροχρόνια από τα καλά ενός ηλιακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...