Προς το περιεχόμενο

Λυπητερά Ποιηματάκια


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραίος Luci δεν την ήξερα :)

 

μιας και αρχήσαμε ... και μία ελεύθερη απόδοση απο τον Ουράνη

που έχει μελοποιηθεί και από τα Διάφανα Κρίνα που αναφέρθηκαν πριν.

 

Το υστερνό μου φίλημα στο μέτωπο σου πάρε

και άφησε με, αγάπη μου, δυο λόγια να σου πω

Αλήθεια λές σαν όνειρο πως διάβηκε η ζωή μου

χωρίς κανένα ατέλειωτο και ξέμακρο σκοπό.

 

Μα αν η ελπίδα πέταξε σε μέρα ή σε νύχτα

εκεί με σκέπασε βουνό της δυστυχιάς μεγάλο

σου φαίνεται πως έχασα το πιο λίγο καλή μου

αφου η ζωή είναι όνειρο κρυμμένο μέσα σ' άλλο.

 

Στέκομαι σ' άγρια ακρογυαλιά που δέρνει το κύμα

κι άμμους χρυσούς στα χέρια μου σφιχτά σφιχτά κρατάω

τι λίγοι και πως χάνονται απ' τα κλειστά μου χέρια

ενώ εγώ σε δάκρυα ολόπικρα ξεσπάω.

 

Θεέ μου, είναι αδύνατο να σώσω μόνο έναν

από το κύμα που κυλά με θόρυβο μεγάλο;

Είναι όλα όσα βλέπουμε σ' αυτόν εδώ τον κόσμο

ένα όνειρο ατέλειωτο κρυμμένο μέσα σ' άλλο;

 

!!! Τι λες τώρα?! Που δημοσιεύτηκε αυτό? Είναι στα Άπαντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
!!! Τι λες τώρα?! Που δημοσιεύτηκε αυτό? Είναι στα Άπαντα?

 

Δεν γνωρίζω που είναι.Την συγκεκριμένη απόδοση-μετάφραση την γνωρίζω μέσα απο την μελοποίηση των Κρίνων.

Σύμφωνα πάντως με το altfactor υπάρχουν αυτά :

 

A Dream Within a Dream (ή Imitation), 1827

- Ονειρο Μέσα στο Ονειρο, Εκδόσεις: Γαβριηλίδης, Ποίηση και Φαντασία, Μετάφραση: Κώστας Ουράνης, 1988

- Ονειρο μέσα σ' Ονειρο, Ποίημα, Εκδόσεις: Πλέθρον, "Edgar Alan Poe- Ποίηση και φαντασία", Μετάφραση: Κώστας Ουράνης, Αθήνα, 1982

- Ονειρο μέσα σ' Ονειρο, Ποίημα, Εκδόσεις: Πλέθρον, "Edgar Alan Poe- Ποίηση και φαντασία", Μετάφραση: Κώστας Ουράνης, Αθήνα, 1999

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ’ όλα τα ποιήματα του κόσμου αυτό το συγκεκριμένο που θα διαβάσετε είναι με λίγες λέξεις: ξεχωριστό… περίεργο… πρωτότυπο…

…Κάποτε σε ρώτησα αν μ’ αγαπάς και δεν είπες τίποτα. Μόνο δάκρυσες. Αργότερα σε ρώτησα τι είναι αγάπη και πάλι δεν είπες τίποτα. Δάκρυσες πάλι…

Ύστερα από λίγες μέρες σε ρώτησα αν αξίζει να ζεις και έφυγες κλαίγοντας. Όμως το ίδιο βράδυ τα μεσάνυχτα είδα στον ύπνο μου εσένα πως μου κολλούσες. Έτσι το πρωί έτρεξα να σε βρω μα δεν σε βρήκα…Μου είπαν πως τα μεσάνυχτα πήγες «αλλού» και πως στη ζεστή γωνίτσα μας θα βρω μια αχιβάδα από σένα…

Έτρεξα κλαίγοντας εκεί και πραγματικά μια μεγάλη άσπρη αχιβάδα με περίμενε. Την άνοιξα καθώς τα χέρια μου τρέμανε και διάβασα το σημείωμα που μου είχες αφήσει μέσα: «Σ’ εσένα που πραγματικά αγάπησα και μ’ αγάπησες, σου λέω πως σ’ αγαπούσα και αυτός είναι ο λόγος που δεν άξιζα να ζω. Κανείς δεν με πλησίασε, δεν μ’ αγάπησε και δεν με άφησε να τον αγαπήσω όπως εσύ. Σ’ ευχαριστώ για όλα. Οι άλλοι δεν είχαν το δικαίωμα να σταματήσουν την αγάπη μας κι όμως απόκτησαν αυτό το δικαίωμα μόνοι τους. Δεν μπόρεσα να τους σταματήσω αγαπούλα μου! Συγχωρά με! Μην τους κρατήσεις κακία! Θα σ’ αγαπώ πάντα!» Έκλεισα την αχιβάδα και καθώς ήμουν γονατισμένη κάτω, την έσφιξα στην αγκαλιά μου. Ψιθύρισα τη λέξη Σ’ ΑΓΑΠΩ και η σιωπή κυρίεψε παντού…

Το επόμενο πρωί με βρήκανε παγωμένη και κίτρινη σαν κερί. Με έθαψαν δίπλα σου και κάτω από το χώμα, τα χέρια μας, ήταν ενωμένα. Όσο κι αν έκλαιγαν οι άλλοι, εμείς ήμασταν ευτυχισμένοι, επιτελούς γιατί είμαστε μαζί και δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα για την αγάπη μας! Όλοι ξέρανε πως ήμασταν από τα καλυτέρα

παιδιά και πως μας αδίκησαν. Δεν πειράζει… Μονό να μην αδικήσουν άλλα παιδιά, θεέ μου! Φώτισε τους να καταλάβουν! Φώτισε τους να μην ξανακάνουν το ίδιο λάθος! Θα είμαστε πολύ ευτυχισμένοι τώρα σας το υποσχόμαστε! Γι’ αυτό να μην λυπάστε για μας αλλά για σας που ζείτε μέσα στην ψευτιά και στην αδικία, σας λυπόμαστε!

Αφιερωμένο με αγάπη για τους «πολιτισμένους» που δεν υπήρξαν ποτέ «αλήτες»…

 

Όσο για σένα pouline ένα θα πω: για τη kattists περί γάμου έκανα μια πλακα, φυσικά και δεν εννοούσα πως έκανες στη πραγματικότητα πρόταση και πάνω απ’ όλα δεν έχω τίποτα με την κοπέλα όπως παρουσιάζεις και λες να την αφήσω ήσυχη… Μήπως θα έπρεπε να μην αρπάζεσαι με το παραμικρό που σχολιάζω για σένα? Όλοι εδώ μέσα στο φόρουμ σχολιάζουν, εγώ γιατί να αποτελώ εξαίρεση??? Μέχρι και ο Nontasg σχολίασε για την πρόταση. Χαλάρωσε! Ειρηνη εχουμε, οχι πολεμο!!! :-D :-D :-D :-D

Για μένα προσωπικά ο γάμος είναι απλά μια πιστοποίηση σχέσης και τίποτα περισσότερο, είτε γίνει γάμος είτε όχι η αγάπη παραμένει ιδία, δεν γίνεται χειρότερη, σίγουρα όμως αλλάζουν κάποια πράγματα για να πετύχει η συμβίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε c poulinos, και χωρίς παρεξήγηση, δοκίμασες καμιά απ' τις χαρές της ζωής τελευταία ???

μην αρχίσω να απαριθμώ... τα ευκόλως ενοούμενα παραλείπονται...

 

διότι καλά να σου παραθέσουμε τα διάφορα σπαραξικάρδια/μελαγχολικά/κλαψομ@υν#κα ποιηματάκια/στιχάκια αλλά δε σε βοηθάμε έτσι...

 

προτιμώ να σου υπενθυμίσω ότι η ζωή είναι πραγματικά ωραία και είναι στο χέρι του καθένα μας να ξεκολλάει από τα διάφορα λούκια που κατα καιρούς πέφτουμε....

ότι σκατά λούκια κι αν είναι αυτά, συναισθηματικά, επαγγελματικά, οικογενειακά και και και και .......

 

η ζωή θέλει και λίγο τσαγανό, νεύρο.... όχι αχ και βαχ και μοιρολόγια για ψύλλου πήδημα

 

έχεις τη υγειά σου ρε poulinos ? ολα τ'αλλα είναι στο χέρι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εκανες και το εκανες ποστ.ισως καταλαβουμε πολλα πραγματα ολοι μας απο αυτο το κειμενο.thanxs που το μοιραστηκες μαζι μας.

 

Κοιτα μην κανεις και συ την ιδια Λαλακια ομως!!!! Τοσο καψουρα βαρας? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pouline ακου ntountou, για να μη λες πως μονο εγω καθομαι και στα λεω... ειδες τι ειπε? στο χερι σου ειναι ολα τ' αλλα... δεν θα πω τιποτα αλλο, απλα βλεπεις πως δεν τα λεω μονο εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αρχίζω με ένα πολύ λυπητερό ποιημα

 

"AX και ΒΑΧ κανει η καρδιά μου,

όταν είσαι μακρια μου,

μα όταν έρχεσαι κοντά μου

σταματάει το ΑΧ και ΒΑΧ μου."

 

καλό?

 

Ακούστε και άλλο ένα που έγραψα με τίτλο η ΣΙΩΠΗ

"

"

"

"

"

 

ΧΑΧΑ, Καλό ε? Μήπως σηναντίσατε καμιά άγνωστη λέξη?

 

και ένα τελευταιίο που κάνει καλή ομοιοκαταληξία

 

"Σε μισώ εγώ εσένα

είναι αλήθεια κι όχι.....

μούσι.

Τη φωνή σου όλο θυμάμαι

και τα βράδια δεν.....

νυστάζω.

 

Αυτά..... ποιητές και ποιητριούλες.

 

χαχαχαχαχαχαχαχα καλο:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικό μου....

 

Ήτανε νύχτα κι εκλανες, εκλανες μονότονα,

της μοναξιάς σου η οσμή ήτανε πλήγμα βαρύ,

αν συνεχίσεις για πολύ, θα σηκωθούν και οι νεκροί.

 

χαχαχαχαχα και αυτο καλο να ειστε καλα με κανατε και γελεσα:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...