Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εισαγωγής Gmail, Hotmail, Yahoo στο ThunderBird


NOPSTRIM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπέρα παιδιά,

Πολύ καλή προσπαθεια,βοηθάει πολύ!

Όσον αφορά το yahoo(έχω κι εγώ την νέα beta έκδοση και δημιουργεί κι εμένα το ίδιο πρόβλημα),από μία μικρή έρευνα που έκανα το yahoo συνειδητά δεν σ'αφήνει να συνδέσεις το λογαριασμό σου με κάποιο email client.Δείτε παρακάτω και θα καταλάβετε το λόγο....που,όπως και σε πολλά άλλα προβλήματα,είναι το χρήμα :-)

post-20471-129062939621_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή έχω συχνά πρόβλημα με το encoding τι επιλογή να βάλω για outgoing mail kai gia incoming mail? Επειδή νομίζω ότι πολύ θα έχουν την ίδια απορία μπορεί να μπει και στον οδηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το Thunderbird. Χρησιμοποιώ Gmail και Hotmail και όταν στέλνω email με attachment, το email πηγαίνει ενώ το attachment ποτέ. Πως το διορθώνω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
οκ λίγο ψάξιμο και το βρήκα :)

στην περίπτωση μου το λειτουργικό μπλόκαρε τις ports 25 kai 110 (οι default ports για τον POP και SMTP αντίστοιχα). Δεν ξέρω αν είχε μπλοκάρει μια από αυτές ή και τις δυο αλλά τεσπα...)

 

Τις άλλαξα και έβαλα δυο τυχαίους αριθμούς (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πάνω απο 1024) και άλλαξα και τις ρυθμίσεις στο configuration του yahoo account και όλα δουλεύουν άψογα τώρα.

 

Μια καλά αρχή για αυτούς που έχουν προβλήματα είναι να πάνε στα extentions->webmail->preferences και να δουν αν τρέχουν οι POP kai SMTP αντίστοιχα. Εμένα έβγαζε error. Αν δε δουλεύουν δεν μπορείτε να προχωρήσετε στις ρυθμίσεις

 

Ευχαριστώ! Είχα το ίδιο πρόβλημα κα λύθηκε!

 

Επίσης χρειάστηκε να ακολουθήσω αυτές τις οδηγίες για να δουλέψει το gmail http://mail.google.com/support/bin/answer.py?answer=38343

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..

 

Και εγώ δεν τα έχω καταφέρει ακόμα, με κανένα από τα gmail, hotmail και yahoo.gr.

Έχω εγκαταστήσει στον thunderbird τα extentions webmail (κεντρικό και ανά mail account) και όλες οι ρυθμίσεις είναι βάσει του οδηγού της σελίδας 1.

Βέβαια το gmail στην config σελίδα του αναφέρει ότι το port για τα incoming πρέπει να είναι η 995 και ssl το connection.

 

Σημειώστε οτι είμαι πίσω από proxy για να βγαίνω Internet.

 

Ετσί για το gmail και το yahoo.gr εμαφανίζει alert οτι η σύνδεση με το pop server έκανε time out ενώ για το hotmail ότι η αποστολή του password δεν ήταν επιτυχής και ότι ο mail server localhost έστειλε negative vibes για το μαιλ μου.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file emena to gmail litourgise me thn mia!!!!!!

alla prin stilo ton kodiko mou vgazei sfalma asfalias:anantistixia onomatos tomea!!!!k patao ok k mou vgazei ton kodiko to pliktrologo k ola ok!!!!!pos omos tha diorthoso ayto to sfalma?????????????????

tora gia to yahoo.gr k ego ta kano opos leei o filos alla tipota!!!!mou zitaei kodiko k mou leei oti eine invalid user/password!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

re pedia mporei kapios na ftiaksei pali pio analitika gia to yahoo.gr ta vimata na mas voithisei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????

please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!tha to ektimousa poly!!!!!!!!!

afou eiparxei provlima me tin patata to yahoo.gr kante ena kopo!!!!!!eyxaristo prokatavolika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ki kalh xronia se olo to insomnia!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καταρχάς συγχαρητήρια για την δουλειά :-D

 

έχω όμως ένα πρόβλμα :evil:

 

το yahoo και το gmail δουλεύουν κανονικά μόνο το hotmail μου βγάζει πρόβλημα και είναι το εξής:

 

The RETR-command failed.The Mail-Server local host answered: negative vibes from [email protected]

 

έχω βάλει και τα extentions (webmail και hotmail)

 

παλιά να πώ ότι δεν μου έβγαζε αυτό το πρόβλημα. αλλα μόλις έκανα format και ξανα έκανα εγκατάσταση τον ThunderBird μου έβγαλε το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...