Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εισαγωγής Gmail, Hotmail, Yahoo στο ThunderBird


NOPSTRIM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχάς συγχαρητήρια για την δουλειά :-D

 

έχω όμως ένα πρόβλμα :evil:

 

το yahoo και το gmail δουλεύουν κανονικά μόνο το hotmail μου βγάζει πρόβλημα και είναι το εξής:

 

The RETR-command failed.The Mail-Server local host answered: negative vibes from [email protected]

 

έχω βάλει και τα extentions (webmail και hotmail)

 

παλιά να πώ ότι δεν μου έβγαζε αυτό το πρόβλημα. αλλα μόλις έκανα format και ξανα έκανα εγκατάσταση τον ThunderBird μου έβγαλε το πρόβλημα

Μήπως...εχεις κάνει αναβάθμιση στο live mail beta μέσα απο το inbox σου?To ιδιο είχε συμβεί και σε μένα και μόλις γύρισα στο κανονικό msn hotmail εφτιαξε...δοκίμασε το πάντως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

όχι δεν έχω κάνει :)

 

τελικά το έκανα όμως

 

τα αρχεία .xpi που κατεβάζεις και τα βάζεις μετά στον Thinderbird φτέγανε

 

και συγκεκριμένα αυτό απο το hotmail

 

είχα μια παλιά έκδοση και μόλις έβαλα την 1.0.20 δούλεψε

 

Ευχαριστώ πάντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

φιλε pisio τελικα τι ακριβως εκανες και εφτιαξες το προβλημα με το hotmail και τα negative vibes?

παιδευομαι σχεδον 6 μηνες αλλα δεν καταφερα να το φτιαξω

 

αν καταλαβα καλα εβαλες παλαιοτερη εκδοση το extension?

αν ναι μπορεις να μου την στηλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χμμ..Το δικο μου δεν συνδεεται καν (δεν ζηταει ποτε κωδικο)..καμια ιδεα?yahoo mail,to idio k me hotmail..Κατι ακομα οff topic,εβαλα κ το οτενετ μαιλ στο thunderbird απο οποιο μονο δεχομαι ομως κ δεν μπορω να στειλω..Υποψιαζομαι τα vista,αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρος γιατι με τα xp δεν το ειχα δοκιμασει,εχει κανεις παρομοιο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το yahoo.gr, πρεπει να πατε πανω πανω εκει που λεει "Ο λογαριασμος μου", να δωσετε παλι το pass, να πατε κατω δεξια στο Οptions:(for individual services) στο mail μετα στο "Πρόσβαση και προώθηση ΡΟΡ" και να ενεργοποιησετε το "Πρόσβαση σε Web & POP [Ρυθμίσεις POP]" πατωντας πανω του... μετα ΔΟΥΛΕΥΕΙ...:twisted:

 

ουφ κουραστικα :P

 

 

(Ααα εννοειται αφου κανετε τις ρυθμισεις που ειπε το παιδι στo αρχικο του ποστ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχρόνισα το thunderbird μου με το [email protected] (το gr έχει POP, το com δεν έχει) και κατέβασα τα μηνύματα. Μετά πήγα και στο yahoo στο ιντερνετ, και είδα πως είχε κατεβάσει τα πάντα και δεν άφησε τίποτα πάνω....

 

1) Τι μπορώ να κάνω για να μη ξαναγίνει αυτό? Δηλαδή να κρατάει ένα αντίγραφο στον λογαριασμό

 

2) Μπορώ με καποιον τρόπο να επαναφέρω τα mail που κατέβηκαν (ή τουλάχιστον μερικά που πρέπει να είναι πάνω (στο internet) ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ήταν? Δηλαδή, όχι να τα ξαναστείλω ως εγώ, αλλά κανονικά να εμφανίζεται ο χρήστης που το είχε στείλει τότε κλπ.

 

To ποστ το είχα κάνει σε άλλο Θέμα, αλλά το φέρνω κι εδώ να είναι όλα συγκεντρωμένα.

 

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει σε αυτά?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχρόνισα το thunderbird μου με το [email protected] (το gr έχει POP, το com δεν έχει) και κατέβασα τα μηνύματα. Μετά πήγα και στο yahoo στο ιντερνετ, και είδα πως είχε κατεβάσει τα πάντα και δεν άφησε τίποτα πάνω....

 

1) Τι μπορώ να κάνω για να μη ξαναγίνει αυτό? Δηλαδή να κρατάει ένα αντίγραφο στον λογαριασμό

 

2) Μπορώ με καποιον τρόπο να επαναφέρω τα mail που κατέβηκαν (ή τουλάχιστον μερικά που πρέπει να είναι πάνω (στο internet) ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ήταν? Δηλαδή, όχι να τα ξαναστείλω ως εγώ, αλλά κανονικά να εμφανίζεται ο χρήστης που το είχε στείλει τότε κλπ.

 

1) Η ρυθμιση στο thunderbird 1.5.0.10 ειναι Εργαλεια > Ρυθμισεις Λογαργιασμου > Στο πεδιο Ρυθμισεις Διακομιστη του mail που θελεις > τσεκαρε Φυλαξη

μηνυματων στο διακομιστη

 

2) Δεν ξερω,αν το βρεις παντως ποσταρε το :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο WINDOWS\system32\drivers\etc και ανοιξε με το Σημειωματαριο το αρχειο hosts.Πρεπει να σου γραφει τα ακολουθα:

# Πνευματικά δικαιώματα © 1993-1999 Microsoft Corporation

#

# Αυτό είναι ένα δείγμα αρχείου HOSTS που χρησιμοποιείται από το

# Microsoft TCP/IP για τα Windows.

#

# Αυτό το αρχείο περιέχει τις αντιστοιχήσεις των διευθύνσεων IP στα

# ονόματα κεντρικών υπολογιστών. Κάθε καταχώρηση θα πρέπει να

# καταλαμβάνει μια ξεχωριστή σειρά. Η διεύθυνση IP θα πρέπει να

# τοποθετείται στην πρώτη στήλη, ακολουθούμενη από το αντίστοιχο

# όνομα κεντρικού υπολογιστή. Η διεύθυνση IP και το όνομα κεντρικού

# υπολογιστής θα πρέπει να διαχωρίζονται με ένα τουλάχιστον διάστημα

#

# Επιπλέον, σχόλια (όπως αυτά εδώ) θα πρέπει να εισάγονται σε

# ξεχωριστές σειρές ή να ακολουθούν το όνομα του υπολογιστή,

# επισημαίνουσες με ένα σύμβολο '#'.

#

# Για παράδειγμα:

#

# 102.54.94.97 rhino.acme.com # διακομιστής προέλευσης

# 38.25.63.10 x.acme.com # x κεντρικό πρόγραμμα-πελάτη

 

127.0.0.1 localhost

Οποιαδηποτε αλλη εγγραφη βρεις σε αυτο το αρχειο μαλλον ειναι απο καποιο κακοβουλο προγραμμα οποτε σβησε το. Μετα κανε ενα καλο ελεγχο για Spyware/adware/ιους και θα εισαι οκ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για τον πολύ καλό οδηγό.. Μια χαρά τα κατάφερα και για τα τρία email που αναφέρονται.. Όμως έχω μια απορία.. Στο msn mail μου θα βάλω τις ίδιες ρυθμίσεις με το hotmail? Αν όχι μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, για negativevibes και τέτοιες αηδίες, η λύση είναι εγκατάσταση νεότερου hotmail extension. Θα το βρείτε:

http://www.fromvistatoxp.com/downloads/

 

Τελικά υπάρχει και στα extensions του mozilla. Απλά θέλει ψάξιμο...

http://webmail.mozdev.org/installation.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Έκανα backup στα mail μου χειροκίνητα παίρνοντας τον φάκελο mail για να τον βάλω ξανά σε άλλο υπολογιστή.Αυτός έιναι ο τρόπος ή κάτι μου διαφεύγει;Γιατί έκανα αντιγραφή τον φάκελο και δεν βλέπω τίποτα...:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...