Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά σιγά αρχίζει να ωριμάζει και ο διάλογος και τα πρόσωπα που μετέχουν στην κουβέντα και αυτό με ευχαριστεί.

Απλά πράγματα:

 

Αρχές καλοκαιριού:

μέσο κόστος 384-20 ευρώ--------->αναβάθμιση 768 κόστος πάλι 20 ευρώ

προσφορά 512-10 ευρώ-------->αναβάθμιση 1024 κόστος πάλι 10 ευρώ

 

μέσο κόστος 1024-40 ευρω--------->αναβάθμιση 2048 κόστος πάλι 40 ευρω

προσφορά 1024-25 ευρω--------->αναβάθμιση 2048 κόστος πάλι 25 ευρω

 

αν όλα τα παραπάνω στο διάγραμμα σας φαίνονται λογικό να γίνουν έτσι τότε η συζήτηση δεν έχει νόημα. ΟΛΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΟΝΤΑΙ

 

Εαν δεν συμφωνείτε με το παραπάνω τότε καταλαβαίνετε το παιχνιδάκι που παίζεται....αφού υπάρχει ζήτηση οι εταιρίες θα παίξουν....εσεις τι προτιμάτε? καλή τιμούλα ή αναβαθμισμένη ταχύτητα?

 

Μα η προσφορά 512 - 10 ευρώ δεν αναβαθμίζεται σε 1024Κbps. 768 γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εαν δεν συμφωνείτε με το παραπάνω τότε καταλαβαίνετε το παιχνιδάκι που παίζεται....αφού υπάρχει ζήτηση οι εταιρίες θα παίξουν....εσεις τι προτιμάτε? καλή τιμούλα ή αναβαθμισμένη ταχύτητα?

 

 

vasika afou iparxi i efkeria giati na min zitithi kali timoula se grigori taxitita? :???: :neutral: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vasika afou iparxi i efkeria giati na min zitithi kali timoula se grigori taxitita? :???: :neutral: :confused:

 

Γιατί τότε θα θεωρηθείς πλεονέκτης και θα πέσουν όλοι να σε φάνε, γι' αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι όσοι πιστεύουμε δικαιολογημένη τη μη αναβάθμιση των συνδέσεων που είναι από τις συγκεκριμένες προσφορές από τη Forthnet θεωρούμαστε ως μη συνειδητοποιημένοι καταναλωτές, υποχωρητικοί, συμβιβαστικοί κλπ, παραθέτω το παρακάτω λινκ από άλλο thread που αναφέροταν σ' αυτές τις συνδέσεις όπου εξηγώ και το τι περιμένω και για ποιο λόγο έκανα αυτή τη σύνδεση. Τώρα αν με αυτό δεν θεωρούμε συνειδητοποιημένος ή δεν ήξερα τι έπαιρνα με αυτή τη σύνδεση, το αφήνω στους άλλους να κρίνουν...

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1232127&postcount=28

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι το ίδιο είναι. Άδικο δεν είναι για εκείνους που έχουν τώρα 384 να πληρώνουν τα διπλάσια λεφτά για την ίδια ταχύτητα μ'εσένα η εκείνους που έχουν 1024k να πληρώνουν τα διπλά, τριπλά ή και παραπάνω για μόλις 200k επιπλέον;;;;

Μήπως τελικά εσύ που παραπονείσαι συνέχεια ότι η forth σε αδίκησε, σε έκανε πελάτη β' διαλογής κλπ, δεν είσαι ο αδικημένος της παρέας αλλά κάποιοι άλλοι;

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου sotos65. Δες και το #526 ποστ που εχω κάνει λίγο πιο πρίν. Συνειδητοποιημένος είναι εκείνος που ξέρει τι θέλει και το παίρνει όχι εκείνος που περιμένει να πότε θα του το χαρίσουν. Και εγώ μια ανάλογη αναβάθμιση με σένα έκανα αλλά από οτε. Δεν προσδοκώ ούτε να μου αναβαθμίσουν ούτε θα νιώσω αδικημένος ή πέλάτης β' διαλογής αν δεν με πανε στα 2mbit ή το 1,5. Αν κάποια στιγμή πάψει να με ικανοποιεί το 1mbit ή η όποια ταχύτητα τότε έχω, απλά θα μεταπηδήσω σε ένα άλλο πακετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι το ίδιο είναι. Άδικο δεν είναι για εκείνους που έχουν τώρα 384 να πληρώνουν τα διπλάσια λεφτά για την ίδια ταχύτητα μ'εσένα η εκείνους που έχουν 1024k να πληρώνουν τα διπλά' date=' τριπλά ή και παραπάνω για μόλις 200k επιπλέον;;;;

Μήπως τελικά εσύ που παραπονείσαι συνέχεια ότι η forth σε αδίκησε, σε έκανε πελάτη β' διαλογής κλπ, δεν είσαι ο αδικημένος της παρέας αλλά κάποιοι άλλοι;[/quote']

 

Δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να θεωρηθεί αδικημένος για κάτι που αγόρασε ξέροντας την τιμή, αλλά μπορεί να θεωρηθεί εφόσον τα πράγματα αλλάζουν για κάποιους που επίσης ήξεραν τι αγόραζαν αλλά τώρα "εκτάκτως" και εκτός συμβολαίου (ΑΥΤΟ είναι το κύριο σημείο - το ΕΚΤΟΣ συμβολαίου) επωφελούνται, ενώ αυτός όχι.

 

Και μην προσπαθείς να το γυρίσεις στο προσωπικό...όπως βλέπεις οι περισσότεροι χρήστες τουν εν λόγω πακέτου συμφωνούν πως πρόκειται για αδικία. Βλέπω ωστόσο ότι η επιχειρηματολογία τύπου "αυτός πλήρωσε για 384 τόσο...δεν είναι άδικο ο άλλος με 1024 να πληρώνει τόσο κι ο δείνα για 768 τόσο" συνεχίζεται με κανονικούς ρυθμούς παρόλο που είναι άσχετη με το θέμα των αναβαθμίσεων του ΟΤΕ.

 

Και είναι κρίμα να λειτουργούν με κριτήριο το φθόνο οι χρήστες, μήπως και ο άλλος πάρει φθηνότερο πακέτο, πως θα τον ξεπεράσουμε, πως θα τον βάλουμε απο κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10000

 

 

 

10000000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10000000000000000000000000000000000000 συγγνωμη αλλα μολις γυρισα απο διακοπες και φυσικα ΠΩΣ να διαβασω 38 σελιδες?

 

Οποτε ΑΝ δεν σας κανει κοπος,Φορθνετ 384 aDSL-in-a-box εχω εδω και 7,5 μηνες(ανανεωσα πριν 1,5 μηνα) ,αλλαζει κατι ??Θα πληρωνω κατι αλλω?Θα αυξηθει η ταχυτητα μου?

 

Σορρυ και παλι αλλα καταλαβαινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10000

 

 

 

10000000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10000000000000000000000000000000000000 συγγνωμη αλλα μολις γυρισα απο διακοπες και φυσικα ΠΩΣ να διαβασω 38 σελιδες?

 

Οποτε ΑΝ δεν σας κανει κοπος' date='Φορθνετ 384 aDSL-in-a-box εχω εδω και 7,5 μηνες(ανανεωσα πριν 1,5 μηνα) ,αλλαζει κατι ??Θα πληρωνω κατι αλλω?Θα αυξηθει η ταχυτητα μου?

 

Σορρυ και παλι αλλα καταλαβαινετε[/quote']

 

Το πακέτο σου θα γίνει 768/192 χωρίς επιπλέον επιβάρυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σίγουρα θα γίνουμαι 768???

 

Γιατί έστειλα μαιλ στη 4νετ και μου απαντησε τα ακολουθα

 

"Αγαπητέ κύριε,

 

ευχαριστούμε που επιλέξατε τη Forthnet και τις υπηρεσίες της.

 

Σας ενημερώνουμε πως όταν ο ΟΤΕ αναβαθμίσει τη γραμμή σας, αυτόματα η FORTHnet θα διπλασιάσει την ταχύτητα της συνδρομής σας σε FORTHnet Fast Internet 512, χωρίς καμία χρέωση.

Οταν η διαδικασία ολοκληρωθεί θα ενημερωθείτε.

 

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

 

Με εκτίμηση,

 

Κασιδιάρη Κατερίνα"

 

Σημείωση ότι έχω 384 πρόσβαση από την 4νετ αορίστου και γραμμή 384 από τον ΟΤΕ!!!

 

Όταν λέει Fast Internet 512, εννοει 512 ετσι???Οχι 768.Και το μαιλ το ελαβα σήμερα μετά απο διευκρινήσεις που ζητησα για το θεμα των αναβαθμισεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι απίστευτος Freeman. Σε λίγο θα μου πείς πως νιώθω και ο ίδιος αδικημένος. Η συζήτηση έχει καταλήξει να είναι:

 

'Τι θα γίνει με τις 512 της forth της 1ης Ιούνη',

 

αντί να αφορά το πότε θα γίνει η αναβάθμιση και σε τι ταχύτητες.

 

Εσείς, τα παιδιά που τρέξατε εκείνη τη μέρα και αγοράσατε τις φτηνότερες συνδέσεις γρήγορου internet που υπάρχουν στη χώρα αισθάνεστε τώρα ΚΑΙ αδικημένοι που δε θα σας διπλασιάσουν τσάμπα την ταχύτητα.

Καλά το έγραψα προτύτερα, και 1mbit να σας δώσουνε, το Γενάρη που θα πουλάνε 4 πάλι λίγο θα σας είναι και ας στοιχιζει ένα δεκάρικο.

Ε Λ Ε Ο Σ !

Αλλάξτε πακέτο, τι άλλο θέλετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σίγουρα θα γίνουμαι 768???

 

Γιατί έστειλα μαιλ στη 4νετ και μου απαντησε τα ακολουθα

 

"Αγαπητέ κύριε' date='

 

ευχαριστούμε που επιλέξατε τη Forthnet και τις υπηρεσίες της.

 

Σας ενημερώνουμε πως όταν ο ΟΤΕ αναβαθμίσει τη γραμμή σας, αυτόματα η FORTHnet θα διπλασιάσει την ταχύτητα της συνδρομής σας σε FORTHnet Fast Internet 512, χωρίς καμία χρέωση.

Οταν η διαδικασία ολοκληρωθεί θα ενημερωθείτε.

 

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

 

Με εκτίμηση,

 

Κασιδιάρη Κατερίνα"

 

Σημείωση ότι έχω 384 πρόσβαση από την 4νετ αορίστου και γραμμή 384 από τον ΟΤΕ!!!

 

Όταν λέει Fast Internet 512, εννοει 512 ετσι???Οχι 768.Και το μαιλ το ελαβα σήμερα μετά απο διευκρινήσεις που ζητησα για το θεμα των αναβαθμισεων.[/quote']

 

Κοίταξε, αυτό που λέει στο mail δεν μπορεί να ισχύει διότι πολύ απλά 384->512 δεν είναι διπλασιασμός . Πιστεύω πως έκανε λάθος η κυρία που απάντησε. Πάντως η 384 γραμμή θα γίνει από τον ΟΤΕ 768 κι αυτό που θα απομείνει είναι η FORTHnet να ακολουθήσει κι αυτή το διπλασιασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι απίστευτος Freeman. Σε λίγο θα μου πείς πως νιώθω και ο ίδιος αδικημένος. Η συζήτηση έχει καταλήξει να είναι:

 

'Τι θα γίνει με τις 512 της forth της 1ης Ιούνη'' date='

 

αντί να αφορά το πότε θα γίνει η αναβάθμιση και σε τι ταχύτητες.

 

Εσείς, τα παιδιά που τρέξατε εκείνη τη μέρα και αγοράσατε τις φτηνότερες συνδέσεις γρήγορου internet που υπάρχουν στη χώρα αισθάνεστε τώρα ΚΑΙ αδικημένοι που δε θα σας διπλασιάσουν τσάμπα την ταχύτητα.

Καλά το έγραψα προτύτερα, και 1mbit να σας δώσουνε, το Γενάρη που θα πουλάνε 4 πάλι λίγο θα σας είναι και ας στοιχιζει ένα δεκάρικο.

Ε Λ Ε Ο Σ !

Αλλάξτε πακέτο, τι άλλο θέλετε![/quote']

 

Δε νομίζω πως το Γενάρη θα κάνουν αναβαθμίσεις σε 4mbit, ΔΩΡΕΑΝ από τον ΟΤΕ. Απλώς θα πουλάνε νέα πακέτα και προσφορές για τα οποία κανένας δεν έχει λόγο να διαμαρτύρεται.

 

Επαναλαμβάνω πως το μόνο που ζητάνε τα παιδιά που πήραν το πακέτο της 1/6 (κι εγώ μέσα) είναι να μας αντιμετωπίσει η FORTHnet δίκαια και να πάρουμε κανονικά την αναβάθμιση που θα κάνει ΔΩΡΕΑΝ ο ΟΤΕ σε ΟΛΕΣ τις γραμμές, και να μην αποτελέσει η αγορά του πακέτου που κάναμε, λόγο για να στερηθούμε αυτή την αναβάθμιση.

 

Για ποιο λόγο; Αφού κανείς δε θα επιβαρυνθεί. Μήπως για λόγους στεγνά εγωιστικούς; Μήπως για να μην αισθάνονται αδικημένοι όσοι πλήρωσαν παραπάνω; Σου φαίνεται σωστή αυτή η λογική;

 

(λυπάμαι που χρησιμοποιώ τέτοια γλώσσα αλλά εκεί με οδηγείς)

 

PS: και στη συζήτηση περιλαμβάνονται όλα, ακόμη και το 'Τι θα γίνει με τις 512 της forth της 1ης Ιούνη' όπως λές. Τυχαίνει να μιλάμε γι'αυτό τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θεμα είναι οτι στο αρχικό μου μαιλ ανέφερα συνέχεια οτι εχω γραμμη 384 και προσβαση 384.

 

Μηπως εχουμε καταλαβει λαθος ολοι???Μηπως οι ISP διπλασιασμο εννοουν τη μεταβαση στην επομενη τωρινη κλαση???

 

Εγω παντως εστειλα συμπληρωματικο μαιλ για διευκρινησεις.

 

Παντως αν δειτε και την απαντηση στον χρηστη στη σελιδα 32

 

"Είναι γεγονός

Αξιότιμε κύριε xxx

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

 

Σας ενημερώνουμε ότι από το Φθινόπωρο η Forthnet θα διπλασιάσει τις ταχύτητές της, εκτός από τα πακέτα προσφοράς της 1ης

Ιουνίου και του προνομιακού πακέτου για την ταχύτητα 1024.

Και πιο συγκεκριμένα, όσοι συνδρομητές μας έχουν από το πακέτο προσφοράς της 1ης Ιουνίου, θα γίνει η ταχύτητά τους 768.

Όσοι έχουν πάρει το προνομιακό πακέτο για 1024 ταχύτητα, θα παραμείνουν με 1024.

 

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική διευκρίνηση.

 

Με εκτίμηση

Καστρινάκη Αντωνία"

 

Λεει σαφεστατα οτι η προσφορα του Ιουνη θα γινει 768.Αν θυμαστε ομως ολοι η προσφορα του e-shop τον Ιουνη ηταν πακετο 512, τοτε που απο λαθος του e-shop ολοι νομιζαν για μια νυχτα οτι ηταν 1mbit.Αρα αν με την προσφορα του Ιουνη εννοει το πακετο της 512 και το κανει 768, τοτε λογικο ακουγεται να κανει το 384, 512.

 

Λογικο αλλα οχι σωστο.

 

Θα περιμενουμε απο Σεπτεμβρη και το πολυ πολυ να χασουν αλλον ενα χρηστη.Δεν ριχνουν που δεν ριχνουν τιμες στις αοριστου.Αυτο θα ειναι η σταγονα για να φυγω απο τη 4νετ.Κραταω τη γραμμη για να μην χασω την πορτα και παω connex με 768 που λογικα θα δινει απο Σεπτεμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

george2510 Έλεος...

Αφού πληρώνει τόσα λίγα χρήματα να του κατεβάσουμε την ταχύτητα. Αντί να σκεφτείς ότι εσύ πληρώνεις παραπάνω (να αναρωτηθείς γιατί?) σκέφτεσαι γιατί κάποιος άλλος πληρώνει λιγότερα.

Αλλά θα σου πω γιατί πληρώνει λιγότερα

1) Γιατί έχει δεμευτεί για χρονικό διάστημα.

2) Έχει προπληρώσει την σύνδεση του.

3) Η σύνδεση δεν είναι στο ονομά του.

 

Οπότε μπορεί να πληρώνει 10€ για 512 κι εσύ για 512 να πληρώνεις 30€ αλλά είναι η ίδια τιμή γιατί αυτός έχει κάνει υποχωρήσεις. Δεν σημαίνει ότι το παίρνει τσάμπα. Μην τρελαθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΤΟΥ ΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ Provider ΘΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ????? Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΗ! Emena Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...