Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://thaifood.about.com/od/thaisnacks/r/thaipeanutsauce.htm

 

Θέλω να φτιάξω αυτή την peanut sauce.

 

Υπάρχει κάποιο υποκατάστατο για το γάλα καρύδας;

Γιατί δεν είναι και ότι πιο κοινό ούτε κάτι που θα έχεις κάθε μέρα στο σπίτι!

 

πολυ πιο κοινο απ'οτι φανταζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικά και υπάρχει, δεν είπα το αντίθετο. Απλά ήθελα να διευκολύνω λίγο την διαδικασία.

 

Θεσσαλονίκη στη Στοά Μοδιάνο-Καπάνι (κοντά στην Ερμού) έχει διάφορα προϊόντα για μαγειρική.

Καμιά φορά φέρνει και ο Μαρινόπουλος καρύδα (ολόκληρη). Αλλιώς θα κοιτάξω για έτοιμο γάλα καρύδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεικός. Αλλά μας έφτιαξες βραδιάτικα κι έχω μόνο πρασινάδα στο ψυγείο.

 

Παρεπιπτόντως, έχω φτιάξει το ίδιο με κοντοσούβλι, εκεί να δεις πανηγύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα πριν λιγες μερες ροζ αλατι ιμαλαιων. εχω να πω οτι εχω παθει την πλακα μου και δεν μπορω να φαω αλλο αλατι εκτος απ αυτο :wub: κανει κατι το περιεργο στα φαγητα, αλλαζουν ποιοτητα.

 

έκλαψα απλάααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τούφα με το τιραμισού σου γούσταρα κάργα. Τα κυβάκια ήταν καραμέλα; Την κάνατε με τον γνωστό τρόπο που κάνεις στερεοποίηση (gellan gum, ζελατίνη και άμυλο; ) ή είναι κάτι τελείως άλλο;

 

Ρε συ Εύα, το αλάτι Ιμαλαίων το έτρωγα συνέχεια στο Αμέρικα γιατί μου είχαν πει πως δεν ανεβάζει την πίεση όσο το άλλο, αλλά δε μπορώ να πω πως καταλάβαινα διαφορά, και όχι μόνο εγώ, γενικά όσοι έχουν δοκιμάσει, εκτός αν το τρως ωμό σε σαλάτες και σε μικρές μπουκιές που να φαίνεται. Το να λες πως στο μαγείρεμα δίνει άλλη γεύση μου φαίνεται περίεργο ως απίθανο.

 

Λούσιφερ αυτό που έφτιαξες, στο μάτι είναι τελείως χάλια. Δηλαδή μπορώ να βρω άπειρα λάθη, αλλά ΟΚ, σημασία έχει να σου αρέσει εσένα.

Τώρα, στη γεύση, είμαι σίγουρος πως είναι ένα Ελληνικό μπιφτέκι, εξαιρετικά ψημένο, σκληρό, ξερό, με λιγωτικά πολύ τυρί, άνοστη ντομάτα (αφού δεν είναι εποχής) και πίτα που κάνει τη γεύση ακόμα πιο θολή.

 

Ναι ναι, είμαι πολύ αυστηρός κριτής, καλά καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λούσιφερ αυτό που έφτιαξες, στο μάτι είναι τελείως χάλια. Δηλαδή μπορώ να βρω άπειρα λάθη, αλλά ΟΚ, σημασία έχει να σου αρέσει εσένα.

Τώρα, στη γεύση, είμαι σίγουρος πως είναι ένα Ελληνικό μπιφτέκι, εξαιρετικά ψημένο, σκληρό, ξερό, με λιγωτικά πολύ τυρί, άνοστη ντομάτα (αφού δεν είναι εποχής) και πίτα που κάνει τη γεύση ακόμα πιο θολή.

 

Βρες γκόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...