Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοτόπουλο του κηπουρού

 

Υλικά

 

1 κοτόπουλο μέτριο σε κομμάτια

1 φλιτζάνι λάδι ελιάς

1 κονσέρβα μανιτάρια ολόκληρα

1 φλιτζάνι καρότο σε ροδέλες

1 πιπεριά πράσινη κομμένη σε κύβους

2 μεγάλα κρεμμύδια ψιλοκομμένα

2 σκελήθρες σκόρδο ψιλοκομμένες

2 λεμόνια

Αλάτι

Πιπέρι

Κορίανδος

Μοσχοκάρυδο

Μπαχάρι (σε σκόνη)

Ρίγανη

 

Ετοιμασία

 

Σε μία φαρδιά κατσαρόλα και σε δυνατή φωτιά και σοτάρουμε πολύ καλά το κοτόπουλο.

Αλατοπιπερώνουμε και προσθέτουμε τα μπαχαρικά (εκτός από τη ρίγανη).

Προσθέτουμε τα μανιτάρια, τα καρότα, την πιπεριά, το κρεμμύδι και το σκόρδο πάνω από το κοτόπουλο και σκεπάζουμε την κατσαρόλα για πέντε λεπτά, μέχρι να βγουν τα υγρά των λαχανικών.

Σβήνουμε με το χυμό των λεμονιών και προσθέτουμε ένα ποτήρι νερό.

Μόλις πάρει βράση, χαμηλώνουμε τη φωτιά και αφήνουμε το φαγητό μας να σιγοβράσει για 40 λεπτά.

Οταν ετοιμαστεί, απομακρύνουμε τη κατσαρόλα από τη φωτιά και πασπαλίζουμε με ρίγανη.

Συνοδεύεται με άσπρο ρύζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω προσωπικά το συγκεκριμένο τόπικ πολύ ενδιαφέρον...αλλά έχει αρχίσει ήδη να γίνεται δύσκολο να κάνεις τα ζιγκ ζαγκ σου και να απογύγεις τα άσχετα post τα οποία δεν συμβάλλουν στο ελάχιστο στην γαστριμαργική μας ανάπτυξη.... Και επειδή δεν έχω όρεξη στη συνέχεια να scrollάρω από σχόλια του τύπου ''Μπράβο!!!'' ή ''θα με παχύνετε'' ή ''το πρασινάκι μου άρεσε ιδιαίτερα....Είχα βαρεθεί συνέχεια αυτό το κατακόκκινο'' προτείνω να μαζευτούν όλες οι συνταγές στο πρώτο πόστ...ή τέλος πάντων να μαζευτούν με κάποιο τρόπο όλες μαζί να γραφτούν με τον ίδιο ομοιόμορφο τρόπο και ίσως που και που να ανεβαίνει και ένα ανανεωμένο downloadable αρχειάκι κάπου....

 

Επίσης IMHO καλό θα ήταν να μην δίνουμε link αλλά να γράφουμε κανονικά τη συνταγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο steven...Ίσως μερικά post μου ήταν ανούσια...:oops: :oops: :oops:

Ζητάω από τον αγαπητό μου moderator που αρέσκεται στο να σβήνει post μου να σβήσει και αυτά τα σχόλιά μου,αλλά να αφήσει τις συνταγές έτσι???

Ξέρει ποιος είναι....Και ας σβήσει και το παρόν post....Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα άσχετα πόστ, που πράγματι είναι πολλά...δεν είναι δυνατον να μην γίνονται σχόλια περί των συνταγών που δίνονται...οπότε σε λίγο καιρό οι συνταγές θα εκτείνονται σε πολλές σελίδες... Ξανασκέψου λοιπόν την πρόταση που έκανα πιο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα άσχετα πόστ, που πράγματι είναι πολλά...δεν είναι δυνατον να μην γίνονται σχόλια περί των συνταγών που δίνονται...οπότε σε λίγο καιρό οι συνταγές θα εκτείνονται σε πολλές σελίδες... Ξανασκέψου λοιπόν την πρόταση που έκανα πιο πάνω...

 

Εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα,τα μεγάλα κεφάλια αποφασίζουν,ας κάνουν λοιπόν αυτοί κουμάντο....:neutral: :neutral:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σήμερα θα φτιάξουμε σπιτικό σουβλάκι ή αλλιώς Sjandjuitsch Schuvlakjee στα βουλγάρικα.

 

Παραθέτω τα υλικά, τα σύνεργα και τα μπαχάρια.

 

dbfb30eb.jpg

 

Ντομάτες, κρεμμύδια, σουβλάκια, πίτες, μουστάρδα, ketchup και μια πατάτα.

 

640ae0b2.jpg

 

Ψηστιέρα. Άγια εφεύρεση.

 

9189881f.jpg

 

Ρίγανη, αλάτι, πιπέρι και αυτό το μίγμα για ψητά. Όχι απαραίτητο, αλλά γαμάει. Επίσης αν γουστάρετε βάζετε και curry στις πατάτες.

 

Καθαρίζουμε, κόβουμε και αρχίζουμε να τηγανίζουμε τις πατάτες, ενώ ζεσταίνουμε τη σχάρα.

 

Λαδώνουμε ελαφρά τις πίτες ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ με ένα πινέλο και τις αφήνουμε κάνα 5λεπτο σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.

 

04adf8e4.jpg

 

Σε αυτό το 5λεπτο, μπαχαρεύουμε τα σουβλάκια. Αλάτι πρώτα, πιπέρι κατόπιν, η ρίγανη τελευταία.

 

Τα τοποθετούμε στην ψηστιέρα.

 

4c728d7d.jpg

 

Προσέχουμε να γυρνάμε συχνά τις πίτες, θέλουμε απλά να τις ζεστάνουμε μέχρι να απορροφηθεί το λάδι, όχι να τις ψήσουμε -είναι ήδη ψημένες.

 

Αφού γυρίσουμε για κάνα δίλεπτο την κάθε πίτα πάνω στην ψηστιέρα, τις βγάζουμε και αφήνουμε μόνο τα σουβλάκια.

 

Όσο αυτά ψήνονται ετοιμάζουμε τις πίτες ακολούθως:

 

8f0e2193.jpg

 

Μέχρι να το κάνουμε αυτό τα σουβλάκια μας πρέπει να έχουν αρχίσει να καφετίζουν. Μπορούμε να ελέγξουμε τον βαθμό ψησίματος από τα χωρίσματα μεταξύ των κομματιών που είναι στο καλαμάκι.

 

abbf50ed.jpg

 

Με τα απομεινάρια των λαχανικών, μπορούμε να φτιάξουμε κάτι για να απορροφά τα σάλια μας μέχρι να ετοιμαστούν τα μωρά μας.

 

f64bf4ff.jpg

 

Όταν η σάρκα ψηθεί στον επιθυμητό βαθμό, τα τακτοποιούμε!

 

859a61f5.jpg

 

Τα τυλίγουμε προσέχοντας τις ραγάδες στις πίτες -αν τα τυλίξουμε κάθετα θα μας σπάσουν- και τους γνωρίζουμε βιβλικά τη μάνα.

 

Αυτά για σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά οι συνταγές είναι πολύ ωραίες.

Για μπριτζόλες επειδή άκουσα πολλά μαριναρίσματα παραθέτω 1!

2 κουταλιές μουστάρδα

1 κουταλιά μπαλσάμικο

μισό ποτήρι μπύρα ;)

λάδι

πολτοποιημένο σκόρδο

αλάτι

πιπέρι

(1 κουταλιά πελτέ προεραιτικά)

2+ ώρες στο ψυγείο

 

Μιλάμε για φοβερές μπριτζόλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...