Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπωπω.Το είχα ξεχάσει αυτό το topic.....Ορθώς το κάνατε sticky....Η συνταγή με τα σουβλάκια θα μπει σε εφαρμογή πολύ σύντομα.....Βρε τον Lucifer....Έχει και τέτοια ταλέντα.....Εύγε παιδί μου,εύγε. :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα σουβλάκια και το μπριζολομαρινάρισμα θα δοκιμαστεί την Κυριακή

εντυπώσεις από Δευτέρα, αν ζώ χιιχιιχιχχι

αλήθεια Lucifer, το μίγμα αν δεν το βρω το ίδιο, τί έχει ως συστατικά μήπως βρω κάτι παρεμφερές ή το "κατασκευάσω" from scratch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δενδρολίβανο, σκόρδο, κέδρο, δάφνη, μέντα, πιπέρι μαύρο και βασιλικό.

Εγώ μια φορά δεν θα το επιχειρούσα καθώς δεν ξέρω αναλογίες.

Και καλά να σου βγει πιο καυτό, αν σου βγει σαν οδοντόκρεμα απ' τη μέντα?

 

Αν δεν βρείς, ρίξε λίγο κάρρυ στις πατάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχχαχααχαχαχ

σωστα, ίσως αν δε το βρω να κάνω πείραμα σε 1-2 σουβλάκια να δω αν πετύχω την οδοντόκρεμα..

 

κάρρυ θα ρίξω έτσι κι αλλιώς

ιτ ρουλζ!

 

ευχαριστώ μαν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εγω θα σας γραψω για τις πατατες τηγανητες για τις οποιες σχεδον κανενας απο οσους ανθρωπους ξερω δεν εδωσε αρκετη σημασια και σπανια μα πολυ σπανια τις βρισκεις να ειναι τηγανισμενες με ωραιο τροπο.

η συνταγη ειναι αυθεντικη της γιαγιας η οποια γιαγια εχει master, Phd, Msc κτλ :-D στην ποντιακη και μακεδονικη κουζινα (θα εχω συνταγες στο κοντινο μελλον)

 

διαλεγουμε πατατες κατα προτιμηση απο μεγαλο υψομετρο. οσο μεγαλυτερο ειναι τοσο το καλυτερο.δεν εχει τοση σημασια ο τοπος προελευσης αλλα το υψος που καλλιεργηθηκαν

 

καθαριζουμε και κοβουμε σε οτι σχημα μας αρεσει

στο τηγανι η την κατσαρολα(να εχουν οπωσδηποτε δικο τους καπακι) βαζουμε λιγο ελαιολαδο οχι πανω απο μισο δαχτυλακι

μολις το λαδι ετοιμαστει(το καταλαβαινουμε οταν καιει δοκιμαζουμε αν θελουμε με την ακρη μιας πατατιτσας) ριχνουμε τις πατατες. καλο ειναι να μην ειναι πανω απο τρια δαχτυλα η ποσοτητα τους

 

1)τις τηγανιζουμε σε δυνατη φωτια αναλογα την εστια 5-10 λεπτα μεχρι ναρχισουν να παιρνουν χρωμα.ταυτοχρονα ανακατευουμε και προσθετουμε αλατι κατα βουληση

 

2)Μολις παρουν χρωμα κλεινουμε με το καπακι και κλεινουμε και το ματι τελειως και τις αφηνουμε ετσι για 10-12 λεπτα****. ενδιαμεσα ανακατευουμε μια φορα και αν θελουμε ριχνουμε λιγο ακομα αλατακι

 

3)Επειτα αναβουμε παλι την εστια δυνατα και τηγανιζουμε ανακατευοντας περιστασιακα 15 με 20 λεπτα ακομη αναλογα το ποσο ξεροψημενες τις θελει καποιος

 

Ειναι πολυ ευκολο για καποιον που ξερει τα βασικα να το κανει εγω το πετυχα μονος μου με την πρωτη

 

****Ο λογος που κλεινουμε το καπακι ειναι γιατι ετσι μουλιαζει εκεινη τη στιγμη η πατατα και μαλακωνει με συνεπεια να κανει μετα τρομερη κρουστα και να γλυκαινει η γευση της αφανταστα ακομα και σε ποικιλια που δεν γλυκιζει

 

ελπιζω να σας αρεσει.καλη απολαυση:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτότυπη η συνταγή του papabiris.Καλά πάμε.......Βλέπω να το κάνουμε και βιβλίο στο τέλος με τίτλο "συνταγές από τον κάτω κόσμο που κολάζουν". :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαίνουν λαδερές έτσι?

 

γιαυτο γραφω λιγο λαδακι.οσο πιο λιγο τοσο λιγοτερο λαδερες.

κιαμα δεν γουσταρεις ιχνος λαδιου βαζεις μερικα χαρτια κουζινας στην πιατελα και εισαι τζετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υψόμετρο τί σχέση έχει;

 

Μπορεί να έχει σχέση με το πόσο φρέσκια είναι η πατάτα....Λέω τώρα,δεν ξέρω....Άν είπα μαμακία,μη με πάρετε με τις ντομάτες ε......:oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υψόμετρο τί σχέση έχει;

 

...περισσότερο έχει να κάνει με το κλιμα, που συνδέεται όμως με το υψόμετρο !

 

το κλίμα διαφοροποιεί την περιεκτικότητα και την ποιότητα των σακχάρων των κονδύλων της πατάτας...

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωιμε αναλυση.... για μια πατατα.... αν και εχει δικιο ο κος mxpert! ;)

 

Βρε παιδια... ετοιμοι για παντρεια εισαστε.... μην φτυνεστε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης στα προσεχως η συνταγη "σουτζουκακια σμυρνέικα" παραδοσιακα και βαρβατα οχι τα συνχρονα τα αγευστα

(φτανει μονο να πεισω την sweet granny μου να μου πει τα συστατικα "κλειδια":-D )

ξερω ηδη να φτιαχνω αλλα χωρις τα μυστικα της granny βγαινουν λιγο καλυτερα

απτα συνηθισμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...